Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
про повернення позовної заяви
19 червня 2017 р. № 820/2503/17
Cуддя Харківського окружного адміністративного суду Волошин Д.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту житлового господарства Харківської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулись до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просять суд:
- зобов'язати Департамент житлового господарства Харківської міської ради виконати вимоги п. 18 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" по забезпеченню ОСОБА_1 квартирою;
- компенсувати матеріальну шкоду, що завдана Департаментом житлового господарства Харківської міської ради незаконними діями та рішеннями по позбавленню законного права ОСОБА_1 на житло, що створені для ОСОБА_1 і його дружини протягом 3620 виснажливих днів та безсонних ночей, тяжкими побутовими умовами життя, також компенсувати витрати, що пов'язані з допомогою господарю квартири у сплаті податків за комунальні послуги протягом 10 років. Позов складає 57920 грн, з розрахунку по 16 грн за добу;
- компенсувати ОСОБА_1 і його дружині завдану моральну шкоду Департаментом житлового господарства Харківської міської ради незаконними рішеннями та діями про вчинені службових повноважень, що пов'язані з постійними незаконними відмовами в забезпеченні житлом протягом 10 років. Необґрунтовані та необ'єктивні відмови в забезпеченні ОСОБА_1 житлом відобразились на його внутрішніх та душевних переживаннях, що призвело до сильного морального гноблення, що відобразилось на звичайних людських інтересах, значно збільшило фізичні страждання, та загострилися хронічні хвороби. За нанесення моральної шкоди, позов складає 90500 грн, з розрахунку по 25 грн за добу.
Згідно з частиною 2 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних ociб, прав та інтересів юридичних ociб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових ociб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Згідно з частиною 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи: 1) однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам; 2) про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Відповідно до положень частини 1 статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР від 21.05.1997, система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Згідно положень статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Частиною 1 статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно Положення про Департамент житлового господарства Харківської міської ради, яке є додатком до рішення 43 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про внесення змін до Положення про Департамент житлового господарства Харківської міської ради" від 29.04.2010 № 90/10 Департамент житлового господарства (далі - Департамент) є виконавчим органом Харківської міської ради, що утворюється міською радою.
Департамент підзвітний і підконтрольний міській раді, підпорядковується виконавчому комітету міської ради, міському голові, секретарю міської ради, першому заступнику міського голови.
Таким чином, Департамент житлового господарства Харківської міської ради є виконавчим органом місцевого самоврядування.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов до Департаменту житлового господарства Харківської міської ради підлягає розгляду місцевим загальним судом як адміністративним судом, оскільки Департамент житлового господарства є виконавчим органом Харківської міської ради, як органу місцевого самоврядування.
Одночасно суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу про можливість звернутися до місцевого загального суду як адміністративного суду з відповідним позовом за місцезнаходженням позивача або відповідача.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення з позовом до місцевого загального суду як адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 18, пунктом 6 частини 3 статті 108, статтями 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту житлового господарства Харківської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу.
Копію ухвали разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє його права повторного звернення з позовом до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Д.А.Волошин