Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
13.06.2017 № 820/2017/17
Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Ділбаряна А.О.,
за участю позивача - ОСОБА_1, представників: позивача - ОСОБА_2, відповідача - ОСОБА_3, третіх осіб - ОСОБА_4, ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Служби автомобільних доріг в Харківській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Державна служба України з безпеки на транспорті, Головне управління національної поліції в Харківській області, Дочірнє підприємство “Харківський облавтодор” Відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України” про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Служби автомобільних доріг в Харківській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Державна служба України з безпеки на транспорті, Головне управління національної поліції в Харківській області, Дочірнє підприємство “Харківський облавтодор” Відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України”, в якому просить суд, з урахуванням уточнень:
- визнати протиправною бездіяльність Служби автомобільних доріг у Харківській області (61202, м. Харків, вул. Ахсарова, 2, код ЄДРПОУ 30885376), яка полягає у не вжитті заходів та не прийнятті рішень щодо обмеження або заборони руху на ділянці автомобільної дороги«Чугуїв - Печеніги - Великий Бурлук» (індекс: Т-21-11, протяжність: 64,5 км.) починаючи з смт. Кочеток до смт. Печеніги включно у зв'язку наявністю реальної загрози безпеці дорожнього руху, а також життю та здоров'ю учасників дорожнього руху через істотну та значну деформаціюдорожнього покриттяна зазначеній ділянці автомобільної дороги державного значення.
- зобов'язати Службу автомобільних доріг у Харківській області (61202, м. Харків, вул. Ахсарова, 2, код ЄДРПОУ 30885376) негайно відновити ділянку автомобільної дороги «Чугуїв - Печеніги - Великий Бурлук» (індекс: Т-21-11, протяжність: 64,5 км.), починаючи з смт. Кочеток до смт. Печеніги включно, у відповідності до вимог ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану»;
- до такого відновлення вжити заходів щодо термінової заборони руху на ділянці автомобільної дороги «Чугуїв - Печеніги - Великий Бурлук» (індекс: Т-21-11, протяжність: 64,5 км.) починаючи з смт. Кочеток до смт. Печеніги включно у зв'язку наявністю реальної загрози безпеці дорожнього руху, а також життю та здоров'ю учасників дорожнього руху через істотну та значну деформацію дорожнього покриття на зазначеній ділянці автомобільної дороги державного значення.
Представником відповідача - Служби автомобільних доріг в Харківській області ОСОБА_3 - в судовому засіданні підтримано клопотання, подане через канцелярію суду, про закриття провадження в адміністративній справі, оскільки даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а має розглядатися за правилами ЦПК України.
Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 - в задоволенні клопотання про закриття провадження у справі просили відмовити, зазначивши, що спірні правовідносини між сторонами є саме публічно-правовими, тому не регулюються цивільним законодавством, зокрема, законодавством про захист прав споживачів, яке не має відношення до предмету позову.
Вирішуючи подане клопотання, суд виходить з наступних положень діючого законодавства.
Правовою засадою функціонування адміністративних судів є ч. 5 ст. 125 Конституції України, яка встановлює, що з метою захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин діють адміністративні суди.
Отже, предметом адміністративної юрисдикції є розгляд публічно-правових спорів.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Таким чином, захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства віднесено до завдань адміністративного судочинства.
Частиною 2 ст. 17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, невичерпний перелік віднесених до юрисдикції адміністративних судів, серед яких наявні спори без участі суб'єкта владних повноважень, зокрема, передбачені п.п.6,7 ч.2 ст. 17 КАС України, а також у частині третій вказаної статті визначені категорії публічно-правових спорів, виключених з такої юрисдикції.
Судом встановлено, що Служба автомобільних доріг у Харківській області відповідно до затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України Положення є державною організацією, що належить до сфери управління Укравтодору. При цьому створення будь-яких місцевих органів виконавчої влади у структурі Укравтодору, як центрального органу виконавчої влади не передбачено.
Предметом діяльності Служби, зокрема, є реалізація єдиної транспортної політики у дорожньо-транспортному комплексі, що формується Міністерством інфраструктури України та реалізується Укравтодором, стосовно розвитку та утримання існуючої мережі автомобільних доріг загального користування в регіоні в межах фінансових ресурсів, що направляються на дорожнє господарство згідно з законодавством; підготовка та організація виконання державних програм з питань забезпечення надійного і безпечного руху автомобільними дорогами загального користування на регіональному рівні; організація будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування, а також відповідних інженерних комунікацій і споруд (п.п. 2.2.1-2.2.3 Положення). До повноважень Служб в областях відповідно до п. 5.1 Стандарту «Безпека дорожнього руху. Введення обмежень руху на автомобільних дорогах», прийнятого та введеного в дію наказом Укравтодора від 25.12.2009 № 610, віднесено прийняття рішень про обмеження в русі його учасників з відповідними підрозділами МВС; у разі коли обмеження у русі триватимуть більше доби, рішення про їх введення приймається керівником регіональної Служби автомобільних доріг за погодженням з відповідними підрозділами МВС.
Позивач звернувся до суду саме з приводу бездіяльності відповідача щодо неприйняття ним рішення про обмеження руху на ділянці дороги загальнодержавного значення.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що спір між сторонами є публічно-правовим, який не підпадає під виключення з юрисдикції адміністративних судів, передбачених частиною 3 статті 17 КАС України, тому його розгляд має відбуватися за правилами адміністративного судочинства.
З огляду на викладене, виходячи з характеру спірних правовідносин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для закриття провадження у справі, визначених п. 1 ч.1 ст. 157 КАС України, через що клопотання представника відповідача не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 125 Конституції України, ст.ст. 2, 17, 157, 165, 185, 186 КАС України, суд,
В задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Служби автомобільних доріг в Харківській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Державна служба України з безпеки на транспорті, Головне управління національної поліції в Харківській області, Дочірнє підприємство “Харківський облавтодор” Відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України” про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено 19 червня 2017 року.
Суддя Білова О.В.