Справа № 819/432/17
08 червня 2017 р.м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
при секретарі судового засідання Порплиці Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського міського відділу Управління державної міграційної служби України у Тернопільській області, Управління державної міграційної служби України у Тернопільській області, Тернопільської міської ради про зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся у Тернопільський окружний адміністративний суд з позовом до Тернопільського міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області, Управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області, Тернопільської міської ради в якому просить розглянути відмову міського відділу Управління Державної міграційної служби України щодо виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон безкоштовно відповідно до ст. 22 "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 01.02.2017 позивач звернувся із заявою до Тернопільського МВ УДМС України у Тернопільській області для оформлення закордонного паспорта. Однак, після подачі всіх необхідних документів, міський відділ зобов'язав позивача оплатити за оформлення зазначеного паспорта адміністративний збір у розмірі 557,32 грн.
Проте позивач вважає, що Тернопільський МВ УДМС України у Тернопільській області безпідставно витребовує адміністративний збір у розмірі 557,32 грн., як за оплату оформлення закордонного паспорта, оскільки позивач являється учасником війни, а тому відповідно до ст. 22 "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" він звільнений від плати за оформлення документів.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з мотивів, викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Представники відповідачів ОСОБА_2 міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області, Управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області, заперечуючи проти позову, суду пояснили, що адміністративна послуга з оформлення та видачі закордонного паспорта є платною. Крім того, законодавством України не передбачено пільг для учасників війни щодо звільнення від плати за адміністративну послугу з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Водночас, зазначили, що за результатами розгляду заяви від 01.02.2017 позивачу було рекомендовано звернутися до Тернопільської міської ради із заявою щодо звільнення його від оплати вартості адміністративної послуги за оформлення закордонного паспорта відповідно до пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України" від 14.07.2016 № 1474-VIII (далі - Закон № 1474-VIII).
Таким чином, представники відповідача з огляду на зазначене та посилаючись на пояснення викладені у письмовому запереченні, просили у задоволені позову відмовити.
Представник відповідача ОСОБА_2 міської ради підтримала позицію представників відповідача ОСОБА_2 міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області, Управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області. Додатково зазначила, що 14.12.2016 позивач звернувся з листом у Тернопільську міську раду з проханням звільнити його одного від оплати за послугу виготовлення закордонного паспорта. Однак його звернення не містило прохання про звільнення від зазначеної оплати категорії осіб - учасників війни.
Таким чином, за результатами розгляду звернення позивачу у передбачений строк Законом України "Про звернення громадян" надіслано ґрунтовану відповідь за № 101/06 від 05.02.2017, в якій зазначено, що міською радою не приймалось рішення про звільнення учасників війни від оплати вартості адміністративної послуги за виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а тому, з урахуванням того, що законодавчими актами не встановлено порядку реалізації пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1474-VIII, немає правових підстав вважати, що Тернопільська міська рада неналежно розглянула чи відреагувала на звернення позивача від 14.12.2016.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, суд встановив такі обставини.
Суд встановив, що позивач є учасником війни, про що свідчить посвідчення серії Д-І № 137974, виданого 10.07.2002 Управлінням праці та соціального захисту м. Тернополя.
Як випливає з матеріалів справи, що 14.12.2016 позивач звернувся з відповідним листом у Тернопільську міську раду з проханням звільнити його від оплати вартості адміністративної послуги за оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
За результатами розгляду звернення позивачу у передбачений строк Законом України "Про звернення громадян" надіслано відповідь за № 101/06 від 05.02.2017, в якій зазначено, що пільг для учасників війни щодо звільнення від плати за послуги по виготовленню закордонного паспорта на місцевому рівні не передбачені. Також зазначено, що відповідно до пункту 17 ст. 14, ст. 22 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII) учасники війни звільняються зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства, від плати за оформлення документів, юридичні консультації, а також від судових витрат, пов'язаних з розглядом питань щодо їх соціального захисту.
Після чого, 01.02.2017 позивач звернувся із заявою до Тернопільського МВ УДМС України у Тернопільській області для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
11.02.2017 Тернопільський МВ УДМС України у Тернопільській області листом № 28/08Т-1/28 повідомив позивача про те, що для оформлення зазначеного паспорта потрібно подати низку документів та оплатити адміністративний збір у розмірі 557,32 грн.
Не погоджуючись із відповіддю в частині щодо оплати адміністративного збору у розмірі 557,32 грн. за оформлення зазначеного паспорта, позивач звернувся з позовом до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 33 Конституції України визначено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Згідно зі частиною першою ст. 22 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 № 5492-VI (далі - Закон № 5492-VI) паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Відповідно до ст. 20 Закону № 5492-VI за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів справляється адміністративний збір.
Вартість адміністративної послуги, а також подвійний розмір її збільшення встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах граничної вартості адміністративної послуги, встановленої цим Законом.
Адміністративний збір справляється у порядку, визначеному цим Законом.
Розмір адміністративного збору за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів включає вартість адміністративної послуги, вартість бланка документа та його персоналізації.
Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що за оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон справляється адміністративний збір у порядку та розмірах, визначених законодавством.
Відповідно до частини другої ст. 22 Закону № 3551-XII ветерани війни та особи, на яких поширюється дія цього Закону, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.
Таким чином, твердження позивача на те, що відповідно до ст. 22 Закону № 3551-XII він звільнений від плати за оформлення документів (у тому числі за оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон) є хибним, оскільки частина друга статті 22 Закону № 3551-XII викладена у новій редакції (у редакції Закону України від 06.11.2012 № 5477-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про безоплатну правову допомогу""), згідно якої не визначено пільг для учасників війни щодо звільнення від плати за оформлення документів (у тому числі за оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що Тернопільським міським відділом Управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області за результатами розгляду заяви від 01.02.2017 позивачу у передбачений строк Законом України "Про звернення громадян" надіслано ґрунтовану відповідь за № 28/08Т-1/28 від 11.02.2017, згідної якої позивача повідомлено про те, що для оформлення зазначеного паспорта потрібно подати низку документів та оплатити адміністративний збір у розмірі 557,32 грн.
Проте, частиною другою ст. 11 КАС, визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Відповідно до пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1474-VIII органи місцевого самоврядування можуть звільняти окремі категорії осіб від оплати вартості адміністративної послуги за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, яка зараховується до місцевих бюджетів, а також приймати рішення про компенсацію таким категоріям осіб вартості адміністративної послуги за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, вартості бланка документа, його персоналізації, яка зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Частиною першою ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР від 21.05.1997 визначено, що систему місцевого самоврядування включає серед інших сільську, селищну, міську раду.
Як випливає з відповіді Тернопільської міської ради № 101/06 від 05.02.2017, що на звернення позивача від 14.12.2016 щодо звільнення його від оплати адміністративної послуги за оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, Тернопільська міська рада не розглянула його заяву по суті у встановленому законом порядку і не надала обґрунтовану відповідь, оскільки не прийняла рішення по суті, а саме задовольнити чи відмовити позивачу у клопотанні щодо звільнення його від оплати адміністративної послуги за оформлення зазначеного паспорта, а тому заява позивача потребує повторного розгляду.
Оскільки чинним законодавством передбачено, що органи місцевого самоврядування можуть звільняти певні категорії осіб від сплати адміністративного збору за виготовлення документів в т.ч. закордонного паспорта, лист Тернопільської міської ради на ім'я позивача цим законодавством не передбачений, оскільки не вирішує його звернення по суті, а відтак є неправомірним.
Відповідно до статей 11, 71 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі зазначеного та враховуючи необхідність повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд дійшов висновку за можливе вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Тернопільську міську раду, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо звільнення його від оплати адміністративної послуги за оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Водночас, суд звертає увагу на те, що задоволення цієї позовної вимоги жодним чином не порушує право відповідача ОСОБА_2 міської ради на вільний розсуд при прийнятті відповідного рішення.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково. Зобов'язати Тернопільську міську раду розглянути заяву ОСОБА_1 про звільнення від оплати вартості адміністративних послуг за оформлення закордонного паспорта, як учасника війни.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Подлісна І.М.