14 червня 2017 р.Р і в н е 817/839/17
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Романчук В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не прибув
відповідача: представник ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області
до Обласного комунального підприємства "Міжнародний Аеропорт Рівне"
про стягнення заборгованості , -
Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Обласного комунального підприємства "Міжнародний Аеропорт Рівне" про стягнення витрат.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що згідно з даними особового рахунку страхувальника у відповідача утворився борг з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах ОСОБА_2 - особі, яка працювала на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за списком №1, в сумі 30483,45 грн. за січень-квітень 2017 року. Посилаючись на частину другу Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пункт 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663, позивач просив стягнути суму заборгованості з відповідача.
Представник відповідача проти позову заперечила, про що подала письмові заперечення (а.с.19-20). На їх обґрунтування зазначила, що позивач необгрунтовано пов'язує обов'язок відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з фактом надання відповідачем уточнюючих довідок, оскільки у відповідача відсутнє робоче місце з шкідливими умовами праці, на якому працювала особа, внесена в розрахунок. Також вказала, що Обласне комунальне підприємство "Міжнародний Аеропорт Рівне" є правонаступником ДАП "Універсал-Авіа" з питань аеропортової діяльності в складі якого ніколи не було служби руху та таких посад як керівник польотів, оскільки Обласне комунальне підприємство "Міжнародний Аеропорт Рівне" надає послуги, що стосуються виключно наземного обслуговування літаків. З таких підстав, просила в задоволенні позову відмовити.
Позивач в судове засідання не прибув. Про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. Подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, підтримавши позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав поданих у письмових запереченнях, просила відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши письмові докази у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Обласне комунальне підприємство "Міжнародний Аеропорт Рівне" є платником страхових внесків, збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та є страхувальником в розумінні Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-ІV). За змістом статті 17 Закону №1058-ІV страхувальники зобов'язані своєчасно нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду.
Позивачем для Обласного комунального підприємства "Міжнародний Аеропорт Рівне" складені розрахунки фактичних витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з 2017 року (а.с.6-1).
За січень-квітень 2017 року відповідач вказані витрати позивачу не відшкодовував, внаслідок чого за даними Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області обліковується заборгованість Обласного комунального підприємства "Міжнародний Аеропорт Рівне" з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком №1 у розмірі 30483,45 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між позивачем та відповідачем, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 покриття витрат на виплату і доставку пенсій, що призначені особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004).
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Коло осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, визначено статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991.
Тобто, пенсійне законодавство України встановлює обов'язок щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій підприємствами та організаціями, які мають у своїх виробничих підрозділах робочі місця із шкідливими умовами праці.
Відповідно до пункту 10 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993.
Якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Процедура відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначена в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003.
Відповідно до пункту 6.2. цієї Інструкції, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з пунктом 6.3. Інструкції у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
Позивачем суду було надано належним чином засвідчені копії документів стосовно гр.ОСОБА_2, який внесений у розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій з 2017 року, зокрема: копію уточнюючої довідки про характер роботи та умови праці, що визначають право на пенсію на пільгових умовах та докази понесення витрат по виплаті йому пенсії за січень-квітень 2017 року (а.с.36-38).
Разом з тим, судом встановлено, що згідно статуту Обласне комунальне підприємство "Міжнародний Аеропорт Рівне" є правонаступником ДП "Міжнародний аеропорт Рівне", створеного згідно наказу Міністерства транспорту №286 від 07.05.2001. Згідно зазначеного вище наказу ДП "Міжнародний аеропорт Рівне" створене на базі майна аеропорту Рівне та є правонаступником реорганізованого Рівненського державного авіаційного підприємства "Універсал-Авіа" з усіх питань аеропортової діяльності. Проте, ДП "Міжнародний аеропорт Рівне" (правонаступником якого є відповідач) не було правонаступником ДАП "Універсал-Авіа" з питань авіаційної діяльності.
Більше того, з повідомлення Львівського регіонального структурного підрозділу ДП "Украерорух" слідує, що ОСОБА_3 згідно з наказом Державного Рівненського авіаційного підприємства від 29.10.1993 року №93/л був звільнений з посади керівника польотів - начальника служби руху 31.10.1993 року переводом у Державне підприємство обслуговування повітряного руху України "Украерорух" на посаду директора Рівненської філії "Рівнеаеро" Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух", яка була заснована у 1993 році на базі служби руху Державного Рівненського авіаційного підприємства. На даний час Рівнеаеро реорганізовано в Рівненську службу ОПР Львівського РСП Украероруху. (а.с.22-32).
Таким чином, суд дійшов висновку, що Обласне комунальне підприємство "Міжнародний Аеропорт Рівне" не є правонаступником підприємств на якому працювала особа, яка внесена у список, а видача довідки про підтвердження пільгового характеру роботи не свідчить про визнання факту роботи таких осіб на підприємстві (або на підприємстві, правонаступником якого є підприємство), що видало уточнюючу довідку.
У свою чергу, позивачем не надано суду доказів, які б спростовували доводи відповідача та підтверджували протилежне.
Слід також зазначити, що правонаступництво між юридичними особами може бути встановлено за рішенням суду у окремому цивільному провадженні про встановлення факту, що має юридичне значення або за статутними документами юридичної особи. Як встановлено судом, рішення по даному юридичному факту не приймалось, а зі статутних документів наявних у матеріалах справи вбачається відсутність правонаступництва ДП "Міжнародний аеропорт Рівне" (правонаступником якого є відповідач) за ДАП "Універсал-Авіа" з питань авіаційної діяльності.
Таким чином, суд дійшов висновку, що у відповідача відсутній обов'язок щодо відшкодування пільгових пенсій, оскільки останній не є правонаступником підприємств на якому працювала особа, яка внесена у список.
Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Під час розгляду справи позивачем не доведено суду правомірності стягнення з відповідача витрат позивача на виплату та доставку пільгових пенсій за січень-квітень 2017 року в сумі 30 483,45 грн., отже у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Підстави для застосування статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Рівненському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Рівненської області в позові до Обласного комунального підприємства "Міжнародний Аеропорт Рівне" про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за січень-квітень 2017 року в сумі 30483,45 грн.,- відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Друзенко Н.В.