Справа № 815/3214/17
19 червня 2017 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47 ОСОБА_25, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54, ОСОБА_55, ОСОБА_56 до Арцизької районної державної адміністрації Одеської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49 Дмитрівни, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54, ОСОБА_55, ОСОБА_56, в якій позивачі просять суд визнати протиправною бездіяльність Арцизької районної державної адміністрації Одеської області щодо виділення в натурі (на місцевості) кожному власнику земельної частки (паю) відповідно до виданого сертифікату про право на земельну частку (пай) або спадкоємцю такого власника земельну ділянку за рахунок земель пасовища загальною площею 985 га на території Веселокутської сільської ради Арцизького району Одеської області, яке залишилось не розпайованими з моменту первинного розпаювання землі Колективного сільськогосподарського підприємства «Рощанське» Арцизького району Одеської області; зобов'язати Арцизьку районну державну адміністрацію Одеської області вжити заходи відповідно до повноважень, передбачених чинним законодавством, а саме ст.5 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», з виділенням в натурі (на місцевості) позивачам - кожному власнику земельної частки (паю) відповідно до виданого сертифікату про право на земельну частку (пай) або спадкоємцю такого власника земельну ділянку за рахунок земель пасовища загальною площею 985 га на території Веселокутської сільської ради Арцизькового району Одеської області, яке залишилося не розпайованим з моменту первинного розпаювання землі Колективного сільськогосподарського підприємства «Рощанське» Арцизького району Одеської області.
Також позивачі просять суд частково звільнити їх від сплати судового збору, вказуючи, що значна частина позивачів - фізичні особи непрацездатного віку (пенсіонери).
Згідно п.3 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 106 КАС України - у позовній заяві зазначаються: найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо; перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
Як вбачається з адміністративного позову, позивачі серед іншого просять суд зобов'язати Арцизьку районну державну адміністрацію Одеської області вжити заходи відповідно до повноважень, передбачених чинним законодавством, а саме ст.. 5 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», з виділенням в натурі (на місцевості) позивачам - кожному власнику земельної частки (паю) відповідно до виданого сертифікату про право на земельну частку (пай) або спадкоємцю такого власника земельну ділянку за рахунок земель пасовища загальною площею 985 га на території Веселокутської сільської ради Арцизькового району Одеської області, яке залишилося не розпайованим з моменту первинного розпаювання землі Колективного сільськогосподарського підприємства «Рощанське» Арцизького району Одеської області.
При цьому в порушення приписів ч.1 ст.106 КАС України зміст позовних вимог не надає можливості ідентифікувати вимоги кожного з позивачів із зобов'язання відповідача вжити заходів з виділення в натурі земельної ділянки із земель пасовища, оскільки відсутнє зазначення кому саме, відповідно до якого документа (сертифікату, Свідоцтва про право на спадщину, тощо) та в якому розмірі має бути виділена земельна ділянка із земель пасовища в процесі вчинення відповідачем спірних дій у разі задоволення позовних вимог.
Відповідно до п.2 ч.4 ст.105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.
Вказаний недолік позовної заяви позбавляє можливості у разі задоволення позовних вимог зобов'язати відповідача судовим рішенням вчинити певні дії, в такій редакції позовні вимоги, як не конкретизовані, не спроможні призвести до відновлення прав, які позивачі вважають порушеними.
Відповідно до ч. 3 ст.106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Частиною 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір”, в редакції Закону, що діє з 01.01.2017 року, ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, згідно ч. 3 ст. 6 Закону України “Про судовий збір”, за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ч. 6 ст. 6. ст. 6 Закону України “Про судовий збір”, у разі якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом. У разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.
В порушення зазначеної статті до матеріалів позовної заяви не додано доказів сплати судового збору кожним позивачем окремим платіжним документом, або доказів звільнення від сплати судового збору, судовий збір сплачений лише позивачем - ОСОБА_1.
В адміністративному позові позивачі просять суд частково звільнити їх від сплати судового збору, оскільки значна їх кількість є фізичними особами непрацездатного віку.
Відповідно до ст. 8 Закону України “Про судовий збір”, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Зазначене положення Закону кореспондується з приписами ч. 1 ст. 88 КАС України, а саме: суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. При цьому клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Доказів наявності у кожного з позивачів скрутного майнового стану та неможливості сплатити судовий збір у розмірі 640грн. кожний у відповідності до вимог Закону України «Про судовий збір» представником позивача не надано, у зв'язку з чим, суд вважає клопотання про часткове звільнення позивачів від сплати судового збору таким, що задоволенню не підлягає.
Згідно з ст.108 КАС України суддя, встановивши, що адміністративну позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Виявлені недоліки мають бути усунені шляхом надання до суду уточненої позовної заяви з конкретизацією вимог кожного позивача окремо відповідно до виданого сертифікату про право власності із зазначенням дати та номеру сертифікату та відповідної частини земельної ділянки з загальної площі 985га, виділення в натурі (на місцевості) якої позивачі вимагають, та доказів сплати судового збору кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.
При таких обставинах позов повинен бути залишений без руху, а позивачам наданий строк для усунення недоліків.
Керуючись ст. 106, ч.1 ст.108, п.1 ч.4 ст.160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити в задоволенні клопотання представника ОСОБА_57 про часткове звільнення позивачів від сплати судового збору.
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_34 ОСОБА_58, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54, ОСОБА_55, ОСОБА_56 до Арцизької районної державної адміністрації Одеської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачам 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити позивачам, що у разі неусунення у визначений судом строк недоліків, позовну заяву буде повернуто відповідно до приписів ч.3 п.1 ст.108 КАС України.
Копію ухвали невідкладно надіслати представнику позивачів ОСОБА_57.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали через суд першої інстанції. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя М.М. Аракелян