16 червня 2017 року Житомир справа № 806/1289/17
категорія 5.1.2
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Шуляк Л.А., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної служби України з питань праці в особі Управління Держпраці у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "НТК "Степ" про застосування заходів реагування,
встановив:
Державна служба України з питань праці в особі управління Держпраці у Житомирській області звернулось до суду з позовом, у якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "НТК "Степ", шляхом зупинення виконання робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- крану-балки (без реєстраційного номера);
- манометрів в кількості 10 од.;
- зварювальних і газополум'яних робіт, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 24 квітня 2017 року №597/07-0003.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.
Ухвалу про відкриття скороченого провадження у справі відповідач отримав, заперечення проти позову не надіслав.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-ХІІ, зі змінами і доповненнями, визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон № 2694-ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 2694-ХІІ, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Згідно пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
За змістом пункту 7 Положення про Державну службу України з питань праці, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до статті 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Встановлено, що на підставі наказу № 678 від 18.04.2017 та направлення на перевірку № 597/07 від 18.04.2017, посадовими особами управління Держпраці у Житомирській області проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "НТК "Степ" на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої складено акт № 597/07-0003 від 24.04.2017.
Вказаним актом зафіксовано ряд порушень, зокрема:
пункт 8 акту - статті 21 Закону 2694-ХІІ - відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме на вантажопідіймальні крани і машини (Кран-балка без реєстраційного номера (цех по обробці металу)), що є порушенням п.19 Додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107;
пункт 9 акту - статей 13, 21 Закону 2694-ХІІ - відсутній паспорт та технічна документація на кран-балку (цех по обробці металу), що є порушенням п.5.1.10 Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів (НПАОП 0.00-1.01-07);
пункт 10 акту - статей 13, 21 Закону 2694-ХІІ - не проведено ЧТО (частковий технічний огляд) та ПТО (повний технічний огляд) вантажопідіймального механізму кран-балки (цех по обробці металу), що порушенням п.7.3.3, п.7.5.8 Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів (НПАОП 0.00-1.01-07);
пункт 11 акту - статті 13 Закону 2694-ХІІ - відсутня особа відповідальна на утримання в справному стані вантажопідіймальних механізмів кран-балки (цех по обробці металу), що є порушенням п.7.4.1 Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів (НПАОП 0.00-1.01-07);
пункт 12 акту - статті 13 Закону 2694-ХІІ - відсутній працівник, який здійснює відомчий нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією вантажопідіймальних механізмів кран-балки ( цех по обробці металу), що є порушенням п.7.4.1 Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів (НПАОП 0.00-1.01-07);
пункт 13 акту - статті 18 Закону 2694-ХІІ - відсутні навчені працівники для керування (вантажопідіймальними механізмами) кран-балки (цех по обробці металу), що є порушенням п.7.4.9 Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів (НПАОП 0.00-1.01-07);
пункт 14 акту - статті 13 Закону 2694-ХІІ - на підприємстві манометри в кількості 10-одиниць використовуються не повірені (відсутня пломба або клеймо з відміткою про проведення перевірки), що є порушенням п.5.3.10 Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском (НПАОП 0.00-1.59-87);
пункт 15 акту - статті 13 Закону 2694-ХІІ - на манометрах відсутні червоні риски допустимого рівня тиску, що є порушенням п.5.3.4 Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском (НПАОП 0.00-1.59-87);
пункт 23 акту - статті 21 Закону 2694-ХІІ - не отримано дозвіл Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки (зберігання балонів із зрідженим газом, та виконання зварювальних і газополум'яних робіт - згідно вимог п.11 і п.22 додатку 2), що є порушенням п.7 Постанови КМУ №1107 від 26.10.2011 "Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки";
пункт 28 акту - статті 13 Закону 2694-ХІІ - не проведено гідравлічне випробовування на міцність рукавів для газового зварювання (один раз на 3 місяці) тиском, що становить 1,25 робочого тиску, що є порушенням п.2.47 Правил охорони праці при роботі з інструментом та пристроями;
пункт 29 акту - статті 13 Закону 2694-ХІІ - не проведена перевірка газозварювальної та газозварювальної апаратури:
- газових редукторів на герметичність рознімних та паяних з'єднань та редукувальних вузлів;
- різаків та пальників на газонепроникність, а також на інжекційну здатність та горіння, що є порушенням п.2.63 Правил охорони праці при роботі з інструментом та пристроями;
пункт 30 акту - статті 13 Закону 2694-ХІІ - не проведена державна періодична перевірка манометрів вказівних, що встановлені на кисневих та газових редукторах. Манометр газового редуктора має значні механічні пошкодження, що є порушенням п.2.61 Правил охорони праці при роботі з інструментом та пристроями;
пункт 31 акту - статті 13 Закону 2694-ХІІ - кисневі редуктори експлуатуються без встановлення фільтра (для уловлювання механічних частинок розміром більше 50 мкм.), що є порушенням п.2.41 Правил охорони праці при роботі з інструментом та пристроями;
пункт 32 акту - статті 18 Закону 2694-ХІІ - газозварювальника підприємства допущено до виконання роботи без навчання та перевірки знань, що є порушенням п.3.1. та п.3.9 НППАОП 000-4.12-05 "Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці".
У зв'язку із виявленням порушень, зазначених у пунктах № 8, 9, 10, 11, 12,13 акту перевірки позивачем попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки крану-балки (без реєстраційного номера)
У зв'язку із зазначеними порушеннями у пунктах № 14, 15 акту, передбачено необхідність негайного зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки манометрів в кількості 10 одиниць.
У зв'язку із вказаними порушеннями у пунктах № 23, 28, 29, 30, 31, 32 акту, передбачено необхідність негайного зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки зварювальних і газополум'яних робіт.
Примірник акту перевірки від 24.04.2017 № 597/07-0003 отримав ОСОБА_1 24 квітня 2017 року.
В силу приписів ст. 4 Закону № 2694-XII, державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням. Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
У відповідності до частини 1 статті 6 Закону № 2694-XII, умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Згідно зі ч. 1 ст. 13 Закону № 2694-XII, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Частиною 3 статті 13 Закону № 2694-XII визначено, що роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно зі пунктом 7 статті 7 Закону № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону № 877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Пунктом 7 Постанови КМУ №1107 від 26.10.2011 "Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки" передбачено, що дозвіл видається: Держпраці - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пунктах 1, 3-5 додатка 2; територіальним органом Держпраці - на виконання робіт підвищеної небезпеки, крім тих, що зазначені в абзаці другому цього пункту, та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.
При цьому дозвіл територіальним органом видається за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця.
Право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки, зокрема, порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників (п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826).
Загроза життю та здоров'ю працівників, згідно зі п. 1.4 цього Положення, - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 5.1.10. Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів передбачено, що виготовлені вантажопідіймальні крани та машини, а знімні вантажозахоплювальні пристрої, тара та колиски в разі встановлення таких вимог в НД мають бути споряджені такими експлуатаційними документами: паспортами, зразки яких залежно від типу вантажопідіймального крана або машини наведені в додатках 5-8 цих Правил; настановою з експлуатації; інструкцією з монтажу, пуску, регулювання та обкатки (якщо буде потрібен монтаж, налагоджування вантажопідіймального крана чи машини), а також іншою документацією, передбаченою технічними умовами на конкретний вантажопідіймальний кран або машину; сертифікатом відповідності (у разі проведення сертифікації).
У вказаних правилах пунктом 7.3.3. передбачено, що періодичному технічному огляду підлягають вантажопідіймальні крани і машини, що перебувають в експлуатації в продовж установленого строку служби: повному - не рідше одного разу на три роки, за винятком випадків, зазначених у пунктах 4.22.16, 7.3.4 і 7.3.5 цих Правил; частковому - не рідше одного разу на 12 місяців.
Суб'єкт господарювання, який експлуатує вантажопідіймальні крани і машини, знімні вантажозахоплювальні пристрої, тару, кранові колії, колиски для підіймання працівників, забезпечує їх утримання в справному стані та безпечну експлуатацію шляхом організації належного відомчого нагляду, обслуговування, технічного огляду та ремонту власними силами або укладає договір зі спеціалізованою організацією на виконання зазначених робіт з урахуванням вимог пункту 7.4 цих Правил (передбачено п.7.4.1. Правил).
Згідно пункту 2.41. Правил охорони праці при роботі з інструментом та пристроями, редуктори та рукави повинні установлюватись та приєднуватись тільки за умови перекритого вентиля. На вході в кисневий редуктор необхідно установити фільтр для уловлювання механічних частинок розміром більше 50 мкм.
Рукави повинні 1 раз на 3 місяці проходити гідравлічне випробування на міцність тиском, що становить 1,25 робочого тиску. Рукав повинен витримувати цей тиск протягом не менше 10 хв. У разі відсутності чистої (незамасленої) води допускається замінювати гідравлічне випробування рукавів пневмовипробуванням їх повітрям або азотом, очищеним від мастила та механічних домішок, шляхом занурювання рукавів у воду. На рукавах, що випробовуються, не повинно бути розривів, просочування води у вигляді роси та місцевих роздутостей або виділення бульбашок повітря (азоту) (п.2.47 Правил охорони праці при роботі з інструментом та пристроями).
Після закінчення ремонту газозварювальної та газорізальної апаратури необхідно перевіряти: газові редуктори на герметичність рознімних та паяних з'єднань та редуктувальних вузлів, на плавність регулювання робочого тиску, ступінь підвищення робочого тиску в разі припинення відбирання газу, на можливість отримання максимального робочого тиску за умови максимальної витрати газу; різаки та пальники на газонепроникність, а також на інжекційну здатність та горіння.
Під час огляду газозварювальної та газорізальної апаратури необхідно перевіряти справність установлених на редукторі манометрів (п.2.61 Правил охорони праці при роботі з інструментом та пристроями).
Про вказані порушення вказано в акті перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "НТК "Степ" від 24.04.2017 №597/07-0003.
Заперечення на адміністративний позов від відповідача не надійшли.
У матеріалах справи відсутні докази та документи які б спростовували виявлені Управлінням Держпраці у Житомирській області порушення, зазначені в акті перевірки № 97/07-0003 від 24.04.2017 чи свідчили про усунення вказаних порушень.
З огляду на викладене, а також враховуючи те, що під час проведеної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "НТК "Степ" виявлено порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров'ю працівників, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління Держпраці у Житомирській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
В силу приписів п.10 ч.1 та абз. 2 ч.1 ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України постанова підлягає негайному виконанню.
Відповідач після усунення порушень, що стали підставою для застосування судом заходів реагування у сфері державного нагляду, має право подати до суду, який прийняв рішення про застосування відповідних заходів, заяву про скасування заходів реагування у порядку статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 86, 160 - 163, 183-2, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду Товариства з обмеженою відповідальністю "НТК "Степ", шляхом зупинення виконання робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- крану-балки (без реєстраційного номера) (цех по обробці металу);
- манометрів в кількості 10 од.;
- зварювальних і газополум'яних робіт, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 24 квітня 2017 року №597/07-0003.
Допустити постанову до негайного виконання.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.А.Шуляк