копія
14 червня 2017 р. Справа № 804/3364/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіРябчук О.С.
при секретаріСкупейко І.М.
за участю:
позивача представника відповідача Ульянченко О.В. Кривошея А.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
25 травня 2017 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач) з вимогами про визнання протиправним та скасувати рішення комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій у Збройних Силах України від 22.03.2017 р. про відмову у визнанні ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 (інн НОМЕР_1 ) учасником бойових дій; зобов'язання комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій у Збройних Силах України прийняти рішення, яким визнати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 (інн НОМЕР_1 ) учасником бойових дій, видати посвідчення учасника бойових дій та видати нагрудний знак.
Позивач в судовому засіданніпозовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне. Рішення відповідача щодо відмови в наданні позивачу статусу учасника бойових дій є неправомірним, оскільки звужує права останнього на встановлення цього статусу та отримання передбачених законодавством пільг, належних учасникам бойових дій. Комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій у Збройних Силах України були надані всі необхідні документи на підтвердження права позивача на отримання статусу учасника бойових дій.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції зазначив наступне. Позов звернено до неналежного відповідача, оскільки рішення винесене Комісією Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій у Збройних Силах України, то саме ця комісія і має бути відповідачем по справі. Крім того, позивач проходив службу у прикордонних військах, тому статус учасника бойових дій йому має надавати Прикордонна служба України. Також, позивач не скористався своїм правом на оскарження рішення комісії до комісій вищого рівня.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, суд приходить до наступного висновку.
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського обласного військового комісаріату з заявою про встановлення статусу учасника бойових дій.
Відповідно до витягу з протоколу № 2 комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій у Збройних Силах України від 22.03.2017 р. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 відмовлено у визнанні учасником бойових дій на підставі наказу МО України від 07.05.2015 р. № 200 та Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій, на комісії обласних військових комісаріатів покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил.
13.04.2017 р. ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського обласного військового комісаріату з листом, в якому викладено прохання терміново надати вмотивовану відповідь з посиланням на законодавство України та зазначенням правової підстави, щодо відмови у визнанні учасником бойових дій, зазначеної у витягу з протоколу засідання комісії № 2 від 22.03.2017 р.
Листом від 20.04.2017 р. № 3113 Дніпропетровський обласний військовий комісаріат повідомив позивачу, що оскільки він проходив військову службу на території республіки Афганістан в складі військової частини, яка не входить до складу Збройних Сил України, вирішення питання про визнання позивача учасником бойових дій не належить до компетенції комісії.
Відповідно до архівної довідки 21.07.2016 р. № 21/59/У-3923 в період з 08.05.1981 р. по 13.02.1982 р. ОСОБА_1 проходив службу у військовій частині НОМЕР_2 , яка входить у Переліку військових частин і підрозділів прикордонних військ КДБ СРСР.
В листі Адміністрації Державної прикордонної служби України від 10.02.2017 р. №№ 30/У-993, У-1163 роз'яснено позивачу, що питання стосовно видачі йому посвідчення учасника бойових дій має розглядати відповідний військовий комісаріат за місцем реєстрації.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» N 3551-XII від 22.10.1993 р. учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Згідно до п. 2 ч. 1 ст. 6 вказаного Закону України учасниками бойових дій визнаються: учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Відповідно до п. 9 Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 07.05.2015 № 200, зареєстрованому Мін'юстом 14.05.2015за № 531/26976 на Комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників - за місцем їх реєстрації.
Згідно до п.п. 10, 11 Положення Комісіїзобов'язані:
приймати до розгляду заяви громадян про визнання їх учасниками бойових дій відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальногосзахисту”;
реєструвати заяви в спеціальнійскнизісобліку;
інформуватисзаявника про прийняття заяви до розгляду і дату засіданнясКомісії;
розглядатисвнесені на розгляд заяви та іншісдокументи в місячний строк з дня їх отримання;
робитисзапити до відповідних архівних установ (за потреби), про щоповідомляти заявника;
заслуховувати пояснення осіб, якіподали заяви, свідків, представників організацій, установ та громадських організацій ветеранів, досліджувати інші докази особистої участі заявника в бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (сил) або розмінуванні (траленні бойових мін);
доводити рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві, до відома громадянина в письмовій формі, а також роз'яснювати порядок його оскарження;
розглядати документи стосовно надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісністьУкраїни і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, а в разівідсутності підстав, які підтверджуються документами, повертати їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання.
засіданняКомісії проводити не рідше одного разу на місяць (за наявності документів).
Комісії приймають рішення щодо визнання громадян учасниками бойових дій на підставі таких документів:заявгромадянабоклопотанькомандирів (начальників); довідок відповідного періоду, підписаних і завірених печаткою; партизанського квитка; посвідчення учасника підпілля; посвідчення до знака “За розмінування”; грамот, фотографій (оригіналів); газетних матеріалів того періоду, який потребує підтвердження; історичних довідок, документів та інших архівних матеріалів; документів потрібного періоду, де зазначені прізвище, ім'я та по батькові заявника; документів, які підтверджують службу чи роботу заявника у відповідний період; інших документів, на підставі яких можливо зробити достовірний висновок про участь у бойових діях або розмінуванні (траленнібойовихмін).
Відповідно до ст. 4 Закону СРСР «Про загальний військовий обов'язок» від 12.10.1967 р. (чинного на момент проходження служби позивачем) Збройні Сили СРСР складаються з Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, прикордонних та внутрішніх військ.
Згідно до ч. 3 ст. 50 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем в адміністративнійсправі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Оцінюючи усі докази, надані суду, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково в зв'язку з наступним.
Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії позивачу було відмовлено у встановленні статусу учасника бойових дій в зв'язку з тим, що на комісії обласних військових комісаріатів покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил.
Доводи представника відповідача стосовно того, що оскільки позивач проходив військову службу на території республіки Афганістан в складі військової частини, яка не входить до складу Збройних Сил України, вирішення питання про визнання позивача учасником бойових дій не належить до компетенції комісії, не приймаються судом до уваги.
Відповідно до ст. 4 Закону СРСР «Про загальний військовий обов'язок» від 12.10.1967 р. (чинного на момент проходження служби позивачем) Збройні Сили СРСР складаються з Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, прикордонних та внутрішніх військ.
На момент проходження позивачем служби, війська, де він проходив службу, були включені до складу Збройних Сил СРСР, і звільнений позивач був також із Збройних Сил СРСР.
Відповідно до п. 9 Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій на комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників - за місцем їх реєстрації.
Таким чином, розгляд питання щодо визнання позивача учасником бойових дій належить до компетенції Дніпропетровського військового комісаріату.
Доводи представника відповідача стосовно того, що позов звернено до неналежного відповідача, позовні вимоги мали бути заявлені до комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій у Збройних Силах України не враховуються судом, оскільки представником не надано доказів, що вказана комісія є окремою юридичною особою та має статус сторони по справі відповідно ст.ст. 3, 50 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи викладене, позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій у Збройних Силах України від 22.03.2017 р. про відмову у визнанні ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 (інн НОМЕР_1 ) учасником бойових дій є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Згідно до протоколу комісії підставою для відмови у визнанні ОСОБА_1 учасником бойових дій стало, на думку відповідача, те, що розгляд вказаного питання не належить до компетенції відповідача.
При цьому, з протоколу вбачається, що комісією не здійснено розгляду по суті питання визнання позивача учасником бойових дій, дослідження поданих разом з заявою документів. За своєю сутністю рішення відповідача є відмовою в розгляді питання про визнання особи учасником бойових дій.
Без аналізу документів та розгляду комісією питання по суті позовна вимога про зобов'язання відповідача визнати ОСОБА_1 учасником бойових дій є передчасною та задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що розгляд зазначеного питання є компетенцією відповідача, тому комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій у Збройних Силах України належить повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про визнання учасником бойових дій.
Позовні вимоги про видачу посвідчення та нагрудного знаку є похідними від вимоги про прийняття рішення щодо визнання позивача учасником бойових дій, оскільки надання такого статусу передбачає й надання посвідчення встановленого зразка.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративногосудочинстваУкраїни суд розглядаєадміністративні справи не інакше як за позовноюзаявою, поданноювідповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки вразі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З метою повного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Дніпропетровський обласний військовий комісаріат повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про визнання учасником бойових дій.
Згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачу відмовлено, тому судові витрати в розмірі 320,00 грн. підлягають стягненню на користь ОСОБА_1 з Дніпропетровського обласного військового комісаріату за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 128, 69, 71, 86, 94, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій у Збройних Силах України від 22.03.2017 р. викладене в Протоколі № 2 в частині відмови у визнанні ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 (інн НОМЕР_1 ) учасником бойових дій.
Зобов'язати Дніпропетровський обласний військовий комісаріат повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про визнання учасником бойових дій.
В решті позовних вимог відмовити.
Судові витрати в розмірі 320,00 грн. стягнути на користь ОСОБА_1 з Дніпропетровського обласного військового комісаріату за рахунок його бюджетних асигнувань.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 19 червня 2017 року
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 19.06.2017 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді О.С. Рябчук М.М.Бухтіярова