Постанова від 14.06.2017 по справі 804/3161/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2017 р. Справа № 804/3161/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Сліпець Н.Є., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, третя особа, Кам'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

22.05.2017 року Головне управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), третя особа, Кам'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про стягнення заборгованості, в якому просило стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача, який має податкову заборгованість по орендній платі з фізичних осіб в сумі 63 596,36 грн.

24.05.2017 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в судовому засіданні (а.с. 2).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що між відповідачем та Петриківською селищною радою укладено договір від 22.05.2001 року про оренду земельної ділянки та платник фактично нею користується, відповідно до п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим Петриківським відділенням Кам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області було здійснено нарахування сум орендної плати з фізичних осіб. Станом на 22.05.2017 року податковий борг відповідача зі сплати орендної плати за землю становить 63 596,36 грн., а тому підлягає стягненню з відповідача.

Представник позивача в судове засідання не прибула, про дату, час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином (а.с. 23), подала до суду клопотання про розгляд справи без її участі в письмовому провадженні, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, наполягала на їх задоволенні (а.с. 25).

Відповідачу надіслано копію ухвали про відкриття провадження у даній справі та повістку про виклик за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, поштовий конверт повернувся на адресу суду без вручення (а.с. 24). Відповідно до ч. 8 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає, що копію ухвали про відкриття провадження та повістку про виклик відповідачу вручено.

Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином (а.с. 22), подала до суду клопотання про розгляд справи без її участі в письмовому провадженні, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, наполягала на їх задоволенні (а.с. 27).

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження за відсутності представників позивача, відповідача, третьої особи, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, проте до судового засідання не прибули.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

З матеріалів справи вбачається, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є платником податків та перебуває на податковому обліку в Кам'янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області.

22.05.2001 року між Петриківською селищною радою та приватним підприємцем ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки (а.с. 9).

Відповідно до довідки про виникнення суми податкового боргу, наданої Царичанським відділенням Кам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, станом на 22.03.2017 року відповідач має заборгованість у розмірі 63 596,36 грн.:

- по орендній платі з фізичних осіб відповідно до податкового повідомлення-рішення №16188-04 від 30.06.2014 у сумі 15 537,79 грн.;

- по орендній платі з фізичних осіб відповідно до податкового повідомлення-рішення №2238-04 від 30.06.2015 у сумі 19 752,80 грн.;

- по орендній платі з фізичних осіб відповідно до податкового повідомлення-рішення №171089-0000 від 30.06.2016 у сумі 28 305,77 грн.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання вимог п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України відповідачу було направлено податкове повідомлення-рішення №16188-04 від 30.06.2014, яке було повернуто у зв'язку із закінченням терміну зберігання (а.с. 11), податкове повідомлення-рішення №2238-04 від 22.04.2015, яке отримано платником 25.07.2015 року (а.с. 12), податкове повідомлення-рішення №171089-0000 від 30.06.2016, яке отримано платником (а.с. 13).

Також, відповідачу було направлено податкову вимогу №16652-04 від 04.09.2014 року на суму 15 814,89 грн., яка була отримана ним 18.09.2014 року (а.с. 10).

Судом встановлено, що вищезазначені податкові повідомлення-рішення та податкова вимога про сплату боргу ні в адміністративному, ні в судовому порядку відповідачем не оскаржувалась, а тому є узгодженими.

Станом на 12.06.2017 року заборгованість відповідача по орендній платі з фізичних осіб складає 63 596,36 грн., що підтверджується довідкою, наданою Кам'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (а.с. 28).

Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються нормами Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-6.

Згідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

У відповідності до положень п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

За ст. 269, ст. 270 Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Згідно ст. 285, п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідно до пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

За змістом п.п. 287.2, 287.5 ст. 287 Податкового кодексу України облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Згідно ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Пунктом 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно до п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно зі ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію.

Згідно пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 59.1, п. 59.3, п. 59.4, п. 59.9 ст. 59 Податкового кодексу України у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

За п. 87.1, п. 87.2, п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Згідно п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Згідно п. 4 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.

Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, приймаючи до уваги, що податкове зобов'язання відповідачем було узгоджене, доказів добровільного погашення сум узгодженого податкового боргу відповідачем не надано, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом стягнення з рахунків відповідача в обслуговуючих банках суми податкового боргу у розмірі 63 596,36 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, третя особа, Кам'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) на користь бюджету в рахунок погашення податкового боргу кошти в сумі 63 596,36 грн. (шістдесят три тисячі п'ятсот дев'яносто шість гривень, 36 копійок).

Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у порядок та строки визначені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Є. Сліпець