24 жовтня 2016 р. Справа № 804/3588/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіБарановського Р. А.
при секретаріДраготі С.А.
за участю:
представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 Атрошенко В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення, вимоги про сплату боргу та рішення про застосування штрафних санкцій,-
Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 (далі-ФОП ОСОБА_5, платник, позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області із позовними вимогами щодо:
скасування податкового повідомлення-рішення Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №0000351701 від 18.01.2016р. в частині 95 360, 90 грн. (в т.ч. за основним платежем 63 573, 93 грн., за штрафними (фінансовими санкціями) (штрафами) 95 360, 90 грн.;
скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №Ф-0017551701 від 25.12.2015р.;
скасування рішення Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0000261701 від 18.01.2016р.
Представник позивача, що прибув у судове засідання позов підтримав та надав пояснення, аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що прийняті відповідачем податкове повідомлення-рішення, вимога про сплату боргу та рішення про застосування штрафних санкцій є протиправними та підлягають скасуванню, мотивуючи тим, що висновки податкового органу, відображені в акті перевірки є необ'єктивними та такими, що не відповідають фактичним обставинам.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, надавши обгрунтування аналогічні доводам, викладеним у запереченнях на адміністративний позов.
Позиція відповідача аргументована правомірністю оскаржуваних податкового повідомлення-рішення, вимоги про сплату боргу та рішення про застосування штрафних санкцій. Відповідач зазначає, що наведені у позовній заяві доводи не спростовують самого факту встановлення порушень ФОП ОСОБА_5 норм податкового та іншого законодавства.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, виходячи із системного аналізу положень чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства та матеріалів справи, дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає, мотивуючи це наступним.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_5 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа-підприємецьу Запорізькому міському управлінні юстиції від 25.04.1995р. та перебуває на податковому обліку у контролюючих органах від 25.04.1995р. за №5273 (зокрема від 27.09.2013р. позивач обліковується у Томаківському відділеннні Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі-Нікопольська ОДПІ, податковий орган, контролюючий орган, відповідач).
Позивач є платником єдиного соціального внеску від 30.08.2013р. за реєстраційним №0447032118.
У період з 07.12.2015р. по 18.12.2015р. фахівцями Нікопольської ОДПІ проведено докуменальну плану виїзну перевірку ФОП ОСОБА_5, за результатами якої відповідачем складено Акт «Про результати документальної планової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2014р. по 31.12.2014р. дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014р. по 31.12.2014р.» №2346/04-07-17-01.2561909113 від 25.12.2015р. (далі - акт перевірки).
В акті перевірки контролюючий орган діійшов висновку про порушення позивачем:
-п. 177.1, п. 177.2, п. 177.4 ст. 177 Податкового кодексу Украни у результаті чого ФОП ОСОБА_5 визначено суму податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності за 2014 рік на загальну суму 69 421, 53 грн.;
-абз. 1 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010р. в результаті чого платником підлягає донарахуванню єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2014 рік на загальну суму 86 219, 76 грн.;
-п. 44.1, п. 44.3, п. 44.5, п. 44.6 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України в результаті ненадання оригіналів документів чи їх копій за 2014 рік (книги обліку доходів та витрат від підприємницької діяльності, банківських виписок за період діяльності з 01.01.2014р. (або дати відкриття рахунків) по 31.12.2014р., відомостей нарахування заробітної плати за період з 01.01.2014р. по 28.02.2014р.);
- п.п. 49.18.2, п.п. 49.18.5 п. 49.18, п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України внаслідок несвожчасного надання ФОП ОСОБА_5 податкової декларації про майновий стан та доходи за 2014 рік;
-п.п. 4 п. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010р. внаслідок ненадання платником звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2014 рік;
-п. 46.1 ст. 46, п.п. 47.1.3 п. 47.1 ст. 47, п. 51.1 ст. 51 Податкового кодексу України внаслідок ненадання ФОП ОСОБА_5 податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку за формою №1-ДФ за І-й квартал 2014 року.
Не погодившись із висновками податкового органу, ФОП ОСОБА_5 звернувся до Нікопольської ОДПІ із запереченнями на акт перевірки, за результатами розгляду яких відповідачем винесено рішення №872/10/04-07-17.01.17 від 16.01.2016р.
Даним рішенням заперечення позивача частково задоволено, а саме - задоволено в частині зменшення донарахованої суми податку на доходи фізичних осіб за 2014 рік в сумі 5947, 60 грн., а в інший частині подані платником заперечення - залишені без задоволення.
На підставі акта перевірки №2346/04-07-17-01.2561909113 від 25.12.2015р. Нікопольською ОДПІ сформовано, зокрема:
- податкове повідомлення-рішення №0000351701 від 18.01.2016р., яким збільшено грошове зобов'язання позивача по платежу «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачужться фізичними особами» на загальну суму 95 530, 90 грн. (в т.ч.: за основним платежем - 63 573, 93 грн. та за штрафними санкціями - 31 956, 97 грн.);
- вимога №Ф-0017551701 від 25.12.2015р. про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 86 219, 76 грн.;
- рішення №0000261701 від 18.01.2016р. про застосування до платника штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в сумі 4310, 99 грн.
Правомірність винесення відповідачем податкового повідомлення-рішення за №0000351701 від 18 січня 2016 року, вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0017551701 від 25.12.2015р. та рішення про застосування штрафних санкцій №0000261701 від 18.01.2016р. є предметом розгляду даної адміністративної справи.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Стаття 68 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України, законів України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст.16 Податкового кодексу України, встановлено обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно п.п.44.6 ст. 44 Податкового Кодексу України - у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам органу державної податкової служби, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Згідно вимог :п. 85.2 ст. 85 Податкового Кодексу України де зазначено, що платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Згідно п. 177.10 ст.177 Податкового Кодексу України фізичні особи-підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів та витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Форма Книги обліку доходів та витрат та порядок її ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Так, в ході проведеної перевірки контролюючим органом встановлено, що ФОП ОСОБА_5 в порушення вимог п.44.1 , п.44.3. п. 44.5 п. 44.6 ст.44 , п. 85.2 ст.85, п.177.10 ст.177 Податкового Кодексу України, на дату написання акту на перевірку не надано (за період діяльності з 01.01.2014 р. по 31.12.2014 р.):
- книгу обліку доходів та витрат;
- банківські виписки за період діяльності з 01.01.2014 р. (або дати відкриття рахунків) по 31.12.2014 р.
- відомості нарахування заробітної плати за період з 01.01.2014 р. по 28.02.2014. р.
Вищенаведене позивачем в ході розгляду даної адміністративної справи не спростовано.
Так, за даними податкової декларації про майновий стан і доходи платника за 2014 рік за №9081845826 від 27.04.2015р. ФОП ОСОБА_5 задекларовано доходи за 2014 рік в сумі 743 951,02 грн., в той час як в результаті перевірки відповідачем встановлено, що доходи позивача у 2014 році становили 318 820, 18 грн.
Отже, перевіркою правильності визначення вартості документально підтверджених витрат, пов'язаних із здійсненням діяльності, відображених у додатку 5 до податкової декларації та витратами, встановленими в ході перевірки податкоим органом встановлено завищення платником розміру валових витрат за 2014 рік на загальну суму 425 130, 84 грн.
Згідно із приписами п. 177.1, п. 177.2, п. 177.4 ст 177 Податкового кодексу України, доходи фізичних осіб -підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця. До переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом III цього Кодексу.
В ході проведення перевірки правильності визначення вартості документально підтверджених витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходу від здійснення діяльності за перевіряємий період встановлено, що ФОП ОСОБА_5 до складу валових витрат згідно даних податкової декларації про майновий стан і доходи за 2014 рік до вартості придбаних товарно-матеріальних цінностей віднесено витрати у розмірі 743 951,02 грн.
Водночас, згідно наданих платником до перевірки виписок AT „ПРОКРЕДИТ БАНК" по рахунку №26000210305634.980 та чеків, квитанцій на сплату за дизпаливо за результатами перевірки фактичні витрати по придбанню товарно-матеріальних цінностей за 2014 рік склали 318 820, 18 грн., а саме:
- по рахунку №26000210305634.980 в AT „ПРОКРЕДИТ БАНК" в розмірі 313 022, 28 грн. (в т.ч. ПДВ - 52 170, 38 грн.);
- чеків, квитанцій на сплату за дизпаливо у розмірі 69 561, 93 грн. (в т.ч. ПДВ - 11 593, 65 грн.).
Отже, з наведеного вбачається, що позивачем в порушення вимог п.177.1, п.177.2 , п.177.4 ст.177 Податкового кодексу України завищено задекларовану вартість документально підтверджених витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходу від здійснення діяльності за 2014 рік на суму 425 130, 84 грн.
Згідно вимог П.177.1.СТ 177 Податкового кодексу України, доходи фізичних осіб -підприємців,, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу
Відповідно до п. 177.2 ст.177 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
В ході проведної відповідачем перевірки ФОП ОСОБА_5 встановлено порушення ним вимог п. 177.1 , п. 177.2 ст.177 Податкового кодексу України у вигляді завищення валових витрат та встановлено заниження сум чистого оподатковуваного доходу за 2014 рік на загальну суму 69 421, 28 грн.
Зважаючи на викладене, сума грошового зобов'язання позивача по платежу «податок на доходи фізичних осіб від підприємницької діяльності» за 2014 рік підлягає збільшенню внаслідок нарахування податку у відповідності до п. 167.1 статті 167 Податкового кодексу України у загальному розмірі 69 421, 53 грн., внаслідок наступного.
Позивачем самостійно задекларовано податок на доходи фізичних осіб за 2014 рік в сумі 69, 75 грн., в той час як за даними перевірки, враховуючи розмір чистого оподатковуваного доходу платника за 2014 рік в сумі 425 967, 82 грн., сума даного податку має становити 69 421, 53 грн.
Окрім того, судом також встановлено, що за період з 01.01.2014р. по 31.12.2014р. ФОП ОСОБА_5 здійснював господарську діяльність, та, перебуваючи на загальній системі оподаткування, сплачував до бюджету самостійно розраховані авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб.
Так, позивачем в порушення пп.4 п.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування» від 08.07.2010р. № 2464-VI не надано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2014 рік (граничний строк надання -09.02.2015р.).
Абзацем першим пункту другого частини першої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування» від 08.07.2010р. № 2464-VI визначено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та на суму доходу, що розподіляється між членами сім'ї фізичних осіб -підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Обчислення сум єдиного внеску платників загальної системи здійснюється, зокрема, на підставі даних річних податкових декларацій (річної звітності), що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб (пункт 4.5 роззділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів від 09.09.2013р. № 455), то дані, вказані в додатку 5 до розділу III Податкової декларації, повинні збігатися з даними, наведеними в розділі III Податкової декларації, відповідно, - з даними, зазначеними у звітності з єдиного внеску (таблиця 1 додатка 5 до Звіту з єдиного внеску до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міндоходів №454 від 09.09.2013р., зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20 вересня 2013 року за № 1628/24160; далі - Порядок).
У рядку 01 розділу II додатка 5 до розділу III Податкової декларації вказується розмір середньомісячного річного оподатковуваного доходу, який розраховується як отриманий, загальний річний оподатковуваний дохід, зменшений на суму документально підтверджених річних витрат та поділений на кількість календарних місяців, протягом яких отримано такий дохід (прибуток) (абзац третій пункт 177.2 статті 177 Податкового кодексу України).
В ході перевірки Нікопольською ОДПІ також встановлено порушення ФОП ОСОБА_5 положень абз.1 п.2 ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування» від 08.07.2010р. № 2464-VI шляхом заниження суми доходу (прибутку) за 2014 рік, отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, на який нараховується єдиний внесок у розмірі 34,7 відсотка, яке відбулось внаслідок порушення позивачем вимог п. 177.1, п. 177.2 , п. 177.4 ст.177 Податкового кодексу України у вигляді завищення задекларованих валових витрат та заниження чистого оподатковуваного доходу за 2014 рік на суму 425 130, 84 грн.
Зважаючи на порушення платником вимог абз.1 п.2 ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування» від 08.07.2010р. № 2464-VІ єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2014 рік на загальну суму 86 219, 76 грн. підлягає донарахуванню.
Оцінюючи докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд вважає, що спірні податкове повідомлення-рішення №0000351701 від 18 січня 2016 року, вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0017551701 від 25.12.2015р. та рішення про застосування штрафних санкцій №0000261701 від 18.01.2016р. - винесені відповідачем на законних підставах та у спосіб передбачений чинним законодавством.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд згідно ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивачем не було надано належних та достатніх доказів щодо неправомірності та необґрунтованості оскаржуваних рішень та вимоги.
Таким чином, суд доходить до висновку, що відповідач діяв в порядку, в межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством, у зв'язку з чим підстави для скасування податкового повідомлення-рішення №0000351701 від 18 січня 2016 року, вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0017551701 від 25.12.2015р. та рішення про застосування штрафних санкцій №0000261701 від 18.01.2016р. - відсутні.
З огляду на вищевикладене, позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення, вимоги про сплату боргу та рішення про застосування штрафних санкцій - задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 31 жовтня 2016 року
Суддя Р.А. Барановський