Постанова від 19.06.2017 по справі 803/488/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2017 року Справа № 803/488/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Шикун О.Є.,

за участю прокурора Климюк Н.В.,

представника позивача Бірука В.Я.,

представника відповідача Логвінської В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом заступника керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служба України з безпеки на транспорті до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укр-Петроль» про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служба України з безпеки на транспорті звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укр-Петроль» (далі - ТзОВ «Укр-Петроль», відповідач) про стягнення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 41469,70 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 13.10.2016 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області в ході проведення рейдової перевірки на 89 км автомобільної дороги Н-17 «Луцьк-Львів» щодо дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт встановлено факт перевезення автомобілем марки Daimler Chrysler, д.н.з АС2618АР з причіпом марки ПП, д.н.з. НОМЕР_1, вантажу із перевищенням вагових обмежень, визначених Правилами дорожнього руху України без дозволу, виданого Державтоінспекцією.

За результатами перевірки складено акт від 13.10.2016, бланк № АПД 005148, яким зафіксовано факт порушення та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 13.10.2016 № 0003587.

На підставі акту перевірки Управлінням Укртрансбезпеки у Волинській області у відповідності до Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 відповідачу було нараховано плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування відповідно до розрахунку від 13.10.2016 № 1 в сумі 1458,66 євро, еквівалентну станом на 13.10.2016 41469,70 грн., яку ТзОВ «Укр-Петроль» в добровільному порядку не сплатило.

Визначена контролюючим органом плата за проїзд відповідачем не була оскаржена, та у встановлені законодавством строки сплачена не була, а тому набула статусу заборгованості перед державним бюджетом України, тому позивачі просять стягнути нараховану плату в загальному розмірі 41469,70 грн. в судовому порядку.

В наданому суду письмовому запереченні представник відповідача позовні вимоги заперечила з тих підстав, що автомобіль марки Daimler Chrysler, д.н.з АС2618АР, з причіпом марки ПП, д.н.з. НОМЕР_1, з 30.09.2016 перебував у користуванні Виробничо-комерційної фірми «Волинський аромат», що підтверджується договором суборенди від 30.09.2016 № 01/2016, актами приймання-передачі від 30.09.2016 та листами погодженнями від 28.09.2016 № 289, від 29.09.2016 № 391. Відтак, ТзОВ «Укр-Петроль» не є автомобільним перевізником, а тому до нього безпідставно застосовані фінансові санкції, передбачені абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та нараховано плату за проїзд великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування. З врахуванням наведеного просить в задоволенні позову відмовити.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача позов підтримали із підстав, викладених у позовній заяві, та просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечила з підстав, викладених у письмовому запереченні, та просила в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 13.10.2016 державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області на підставі направлення на перевірку №002273 від 06.10.2016 проводилася рейдова перевірка дотримання вимог законодавства під час надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.

13.10.2016 під час проведення перевірки на автомобільному шляху на 89 км а/д Н-17 «Луцьк-Львів» державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області було зупинено автомобіль марки Daimler Chrysler, д.н.з АС2618АР, причіп марки ПП, д.н.з. НОМЕР_1 та виявлено факт перевезення автомобілем вантажу без дозволу, який надає право на рух автомобільними дорогами з перевищенням вагових обмежень.

За результатами перевірки вказаного транспортного засобу складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом (бланк № АПД 005148 від 13.10.2016), в якому зафіксовано, що автомобілем марки Daimler Chrysler, д.н.з АС2618АР, з причіпом марки ПП, д.н.з. НОМЕР_1, який належать на праві власності ПП «Укр-Петроль» здійснювалося перевезення великовагового вантажу (нафтопродукти).

Згідно з укладеним договором оренди транспортних засобів №01/2016/авто від 01.01.2016 вказаний автомобіль з причіпом були передані в користування ТзОВ «Укр-Петроль». Водієм вказаного транспорту був ОСОБА_3 (а.с. 12).

За результатами зважування даного транспортного засобу встановлено, що перевезення вантажу здійснюється з перевищенням габаритних та вагових обмежень. Так фактична маса транспортного засобу становить 46,75 т, а нормативно-допустима маса 40 т; осьові навантаження (т) нормативно-допустимі - 11/11/22, а фактичні - 6,7/12,35/9,45/9,25/9,0, чим порушено вимоги статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними органами, у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень.

Також судом встановлено, що за результатами перевірки транспортного засобу було складено довідку від 13.10.2016 та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0003587 від 13.10.2016, в якому зафіксовано показники перевищення допустимого навантаження на транспортний засіб (а.с. 14,15).

На підставі результатів перевірки Управлінням Укртрансбезпеки у Волинській області відповідачу була нарахована плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування. Відповідно до розрахунку №1 від 13.10.2016 нарахування до сплати складає 1458,66 євро, що за курсом Національного банку України становить 41469,70 грн. (а.с.16).

Листом від 23.02.2017 № 373/20-17 ТзОВ «Укр-Петроль» повідомлено про наявну заборгованість з плати за проїзд великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування (а.с. 63).

Визначена контролюючим органом плата за проїзд автомобільними дорогами великовагового транспортного засобу у сумі 41469,70 грн. відповідачем у добровільному порядку не сплачена.

Розгляд справи про порушення транспортного законодавства Управлінням Укртрансбезнеки у Волинській області відбувся 05.12.2016, що підтверджується відповідним записом на зворотньому боці акта перевірки від 13.10.2016 (а.с. 12, зворот). Про розгляд справи було повідомлено механіка підприємства - ОСОБА_4

За результатами розгляду справи винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 018035 від 05.12.2016, оскільки ним допущено невиконання припису від 05.09.2016 № 002191 та постановлено стягнути з ТзОВ «Укр-Петроль» адміністративно-господарський штраф в розмірі 680,00 грн. (а.с. 17). Вказана сума штрафу сплачена останнім 20.03.2016, що підтверджується платіжним дорученням № 2703 (а.с. 83).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою КМУ №1567 від 08.11.2006 року органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Згідно із пунктом 3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою КМУ "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" № 879 від 27.06.2007 року (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою КМУ №30 від 18.01.2001, визначено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Як встановлено пунктом 4 вказаних Правил (в редакцій, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Із вищенаведеного слідує, що дозвіл та плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу є обов'язковими, які надають право на рух великовагового транспортного засобу.

Згідно із пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ №1306 від 10.01.2001 за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Відповідно до частини третьої статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Пунктом 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою КМУ №879 від 27.06.2007, встановлено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Пунктом 31-1 вказаного Порядку встановлено, що у випадку якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. Цим же пунктом встановлено і обов'язок перевізника протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Згідно з пунктом 26 даного Порядку визначено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, автомобіль відповідача, що перевірявся підпадає під ознаки великовагового транспортного засобу. Крім цього, вказаний автомобіль обладнаний для перевезення небезпечних речовин, згідно з Правилами дорожнього перевезення небезпечних вантажів, затвердженими наказом МВС № 822 від 26.07.2004.

При цьому, відповідно до договору оренди транспортних засобів від 01.01.2016 № 01/2016/авто орендарем та перевізником є ТзОВ «Укр-Петроль».

За виявлені актами перевірки порушення, ТзОВ «Укр-Петроль» було нараховано відповідну плату у розмірах, визначених вказаним вище Порядком.

Під час складання акту перевірки, розгляду її результатів, директором підприємства жодних зауважень щодо виявлених порушень та нарахованої суми плати за проїзд транспортних висловлено не було.

Згідно з пунктом 41 цього ж Порядку дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.

ТзОВ «Укр-Петроль» не було у встановленому порядку оскаржено дії працівників Укртрансбезпеки щодо визначення плати за проїзд великовагового транспорту автомобільними дорогами загального користування та розрахунок плати за проїзд № 1 від 13.10.2016.

Щодо твердження представника відповідача про те, що ТзОВ «Укр-Петроль» не є автомобільним перевізником та до нього безпідставно застосовані фінансові санкції, так як автомобіль, що перевірявся відповідно до договору суборенди від 30.09.2016 року перебуває у користуванні ВКФ «Волинський аромат», то суд його до уваги не приймає.

Так, відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Статтею 33 цього Закону визначено, що автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах. Для виконання перевезень небезпечних вантажів автомобільний перевізник повинен одержати відповідну ліцензію.

Актами перевірки від 13.10.2016 встановлено, що вказаним вище автомобілем перевозились нафтопродукти.

Як встановлено судом, у переліку видів діяльності ВКФ «Волинський аромат» відсутня діяльність, пов'язана з перевезенням та торгівлею нафтопродуктами, відомості про наявність у вказаного суб'єкта господарювання ліцензії на такий вид діяльності також відсутні.

Водночас, відповідно до наказу Укртрансбезпеки від 02.07.2016 № 359 «Про прийняття рішення щодо залишення заяв здобувачів про отримання (розширення) ліцензій без розгляду, відмови у видачі (розширенні) ліцензій, видачі (розширенні) ліцензій за результатами розгляду заяв здобувачів» така ліцензія була видана ТзОВ «Укр-Петроль» (а.с. 118-120).

Крім того, відповідно до листа Головного управлінням ДФС у Волинській області від 13.02.2017 № 910/10/03-20-13-13-01-08 ОСОБА_3 станом на 13.10.2016 перебував у трудових відносинах саме із ТзОВ «Укр-Петроль» (а.с. 19).

На виконання вимог ухвали суду від 19.05.2017 будь-яких документів, які б підтверджували фактичне виконання договору суборенди транспортного засобу від 30.09.2016 № 01/2016 ВКФ «Волинський аромат» не надано.

Вказане на думку суду свідчить про те, що договір суборенди від 30.09.2016 № 01/2016, укладений між ТзОВ «Укр-Петроль» та ВКФ «Волинський аромат» є формальним, реального його виконання, зокрема, у день перевірки не було.

Суд не бере до уваги прибутково-касовий ордер № 571 від 31.10.2016 про сплату ВКФ «Волинський аромат» на користь ТзОВ «Укр-Петроль» орендної плати 6000,00 грн. за договором від 30.09.2016 як доказ виконання вказаного договору суборенди, оскільки як вбачається із довідки Володимир-Волинської ОДПІ від 11.05.2017 № 440\10/03-16-07-18 (а.с. 124) за декларацією за 2016 рік у ВКФ «Волинський аромат» дохід від діяльності становить нуль гривень, нараховано та сплачено усіх податків, зборів та інших платежів - нуль гривень.

Із довідки Головного управління статистики від 19.05.2017 № 03.1-04/1-17 вбачається, що ВКФ «Волинський аромат» не включена до вибіркового кола звітуючих підприємств за формами фінансової звітності, і за даними реєстру респондентів суб'єкт призупинив діяльність та у 2016 році господарської діяльності не здійснював (а.с.134).

Вказане дає підстави суду вважати, що фактичного виконання вказаного договору суборенди не було і будь-якої господарської діяльності ВКФ «Волинський аромат» в 2016 році не здійснювала, а від так не міг виступати перевізником нафтопродуктів 13.10.2016.

Таким чином, ТзОВ «Укр-Петроль» є автомобільним перевізником в розумінні статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», а відтак йому правомірно нараховано плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 41469,70 грн.

Керуючись статтею 158, частиною 3 статті 160, статтями 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про автомобільний транспорт»,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю «Укр-Петроль» (43020, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Георгія Гонгадзе, будинок, 5) в дохід державного бюджету України 41469,70 грн. (сорок одну тисячу чотириста шістдесят дев'ять гривень 70 копійок) плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі до 19 червня 2017 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий Р.С. Денисюк