Постанова від 13.06.2017 по справі 137/1921/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

13 червня 2017 р. Справа № 137/1921/16

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Альчука Максима Петровича,

суддів: Чернюк Алли Юріївни

Дончика Віталія Володимировича

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_2

до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області

про: визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з Літинського районного суду Вінницької області надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що при звільненні з органів МВС йому з 19.01.1999 року йому призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України» (назва закону в редакції Закону України від 04.04.2006 року "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб").

Позивач зазначив, що 23.12.2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей". Вказаним Законом внесено зміни до чинного законодавства, зокрема визначено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських.

Таким чином, позивач вважає, що з 01.01.2016 року йому, як пенсіонеру органів внутрішніх справ України має бути перерахована пенсія у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських, що здійснено на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року та в порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте надав заяву про розгляд справи в письмовому провадженні. Окремо зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області в судове засідання також не з'явилась, проте надала заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Окремо зазначила, що позовні вимоги не підтримує та просить відмовити в задоволенні позову. Позовні вимоги щодо бездіяльності ГУПФУ у Вінницькій області вважає безпідставними, оскільки на момент звернення позивача з даним позовом, підстав для здійснення перерахунку пенсії не було. Також додала, що довідка про розмір грошового забезпечення надійшла до управління лише 12.05.2017 року.

Представник відповідача Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області в судове засідання також не з'явилась, проте надала заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Окремо просила відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача Міністерства внутрішніх справ України в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час, дату та місце його проведення повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ч. 4, 6 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Правовідносини щодо порядку та умов перерахунку призначених пенсій військослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються правовими нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII), Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII (надалі - Закон №900-VIII) із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спору.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 №730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" ліквідовані як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ, без визначення правонаступників, а також утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Як зазначено в ст.102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З урахуванням вищенаведених норм, ОСОБА_2, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988.

На день набрання чинності Законом № 900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.

Разом з цим, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року.

В силу вимог п. 2 вказаного Порядку, рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є тією підставою, що зобов'язувало Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.

В той же час, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

В свою чергу, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Разом з тим, п. 3 Порядку № 45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

З матеріалів справи судом встановлено, що листом від 03.02.2017 року за № 1461/05/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсії у порядку та в терміни, визначені законодавством.

28.03.2017 року Пенсійним фондом України направлено начальникам головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві лист № 9493/02-23, в якому вказано про необхідність, у строки, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, підготувати та направити ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії.

Як слідує із Довідки Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 19.04.2017 року № 2555, ОСОБА_2 за № 368 включено в списки для перерахунку пенсії особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які Головне управління 31.03.2017 року надало Ліквідаційній комісії УМВС України у Вінницькій області на виконання вимог п. 2 Порядку № 45.

В свою чергу, Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області підготовлено Довідку № 9819 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій ОСОБА_2І та 04.05.2017 року направлено її до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Вказана довідка отримана Головним управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області 12.05.2017 року, що підтверджується, наявною в матеріалах справи, Довідкою № 3375 виданою Головним управлінням 12.06.2017 року.

Разом з тим, п. 4 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Враховуючи те, що Довідку № 9819 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій ОСОБА_2 Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області отримало 12.05.2017 року, обов'язок щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2, з урахуванням положень п. 4 Порядку № 45 та ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виник у відповідача 01 червня 2017 року.

Однак, як встановлено судом під час розгляду справи, після отримання від Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області Довідки № 9819 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій ОСОБА_2, жодних дій для такого перерахунку вчинено не було.

А тому, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до Довідки №9819 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З обставин адміністративної справи, встановлених судом, вбачається, що відповідачем не доведено правомірності своїх дій, відтак позовні вимоги знайшли своє підтвердження під час розгляду адміністративної справи.

Що стосується заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України подати у десятиденний строк, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду, то, в даному випадку, варто зазначити, що вказане питання в судовому засіданні не вирішувалось, оскільки представник позивача, під час судового розгляду справи, відкликав позовні вимоги в частині, що стосувались Міністерства внутрішніх справ України.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_2.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до Довідки №9819 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Головуючий суддя Альчук Максим Петрович

судді Чернюк Алла Юріївна

Дончик Віталій Володимирович