18 жовтня 2016 р. Справа № 804/6012/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Барановського Р.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Марганецьтепломережа" про стягнення заборгованості,-
Нікопольська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі-Нікопольська ОДПІ, податковий орган, контролюючий орган) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Комунального підприємства "Марганецьтепломережа", у якому просить суд стягнути з рахунків відповідача у банках, які обслуговують відповідача податкову заборгованістьу загальному розмірі 1264 657, 53 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що у Комунального підприємства "Марганецьтепломережа"обліковується заборгованість по податку на додану вартість в сумі 550 290, 59 грн., з податку на прибуток у розмірі 144 364, 97 грн., а також борг у вигляді непогашених зобов'язань по сплаті адміністративних штрафі та санкцій в сумі 8664, 32 грн., яка платником у добровільному порядку не погашена.
Відповідачем заперечень до суду не надано.
За приписами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Комунальне підприємство "Марганецьтепломережа" (далі - КП "Марганецьтепломережа", підприємство, платник, відповідач) (код ЄДРПОУ 2128112) зареєстровано як суб'єкта підприємницької діяльності - юридичну особу, яка перебуває на податковому обліку у Нікопольській ОДПІ як платник податків та зборів (в тому числі і як платник податку на додану вартість (далі-ПДВ) від 20.01.2004р. за індивідуальним податковим номером 021281104061) від 12.03.1992р. за №476.
Як вбачається з матеріалів справи заявлена контролюючим органом до стягнення загальна сума податкового боргу КП "Марганецьтепломережа" становить 1 1 264 657, 53 грн. та складається із:
а) заборгованості з ПДВ у загальному розмірі 473 169, 00 грн., яка виникла внаслідок не сплати підприємством:
- самостійно задекларованих сум податкового зобов'язання, визначеного за податковою декларацією з ПДВ за жовтень 2015 р. №9235792950 від 18.11.2015р. на суму 9019, 00 грн.;
- самостійно задекларованих сум податкового зобов'язання, визначеного за податковою декларацією з ПДВ за листопад 2015 р. №9255349156 від 17.12.2015р. на суму 48 317, 00 грн.;
- самостійно задекларованих сум податкового зобов'язання, визначеного за податковою декларацією з ПДВ за травень 2016 р. №910200131 від 16.06.2016р. на суму 128 314, 00 грн.;
- самостійно задекларованих сум податкового зобов'язання, визначеного за податковою декларацією з ПДВ за червень 2016 р. №9122954407 від 14.07.2016р. на суму 217 845, 00 грн.;
- самостійно задекларованих сум податкового зобов'язання, визначеного за податковою декларацією з ПДВ за липень 2016 р. №91447341826 від 22.08.2016р. на суму 69 674, 00 грн.;
- суми грошового зобов'язання з ПДВ, визначеного згідно з податковим повідомленням-рішенням №000045406 від 28.01.2016р. (отримане відповідачем - 28.01.2016р.), яким збільшено грошове зобов'язання підприємства з ПДВ шляхом застосування до платника штрафних санкцій (штраф 10%) у розмірі 913, 69 грн., яке сформовано контролюючим органом на підставі Акту перевірки №58/04-06151102128112 від 20.01.2016р.;
- суми грошового зобов'язання з ПДВ, визначеного згідно з податковим повідомленням-рішенням №000046406 від 28.01.2016р. (отримане відповідачем - 28.01.2016р.), яким збільшено грошове зобов'язання підприємства з ПДВ шляхом застосування до платника штрафних санкцій (штраф 20%) у розмірі 44 074, 79 грн., яке сформовано контролюючим органом на підставі Акту перевірки №58/04-06151102128112 від 20.01.2016р.;
- суми грошового зобов'язання з ПДВ, визначеного згідно з податковим повідомленням-рішенням №000144406 від 10.03.2016р. (отримане відповідачем - 10.03.2016р.), яким збільшено грошове зобов'язання підприємства з ПДВ шляхом застосування до платника штрафних санкцій (штраф 20%) у розмірі 17 155, 24 грн., яке сформовано контролюючим органом на підставі Акту перевірки №424/04-06-151/02128112 від 10.03.2016р.;
- суми грошового зобов'язання з ПДВ, визначеного згідно з податковим повідомленням-рішенням №000363406 від 22.06.2016р. (отримане відповідачем - 22.06.2016р.), яким збільшено грошове зобов'язання підприємства з ПДВ шляхом застосування до платника штрафних санкцій (штраф 20%) у розмірі 9461, 55 грн., яке сформовано контролюючим органом на підставі Акту перевірки №1006/0406-151/02128112 від 13.06.2016р.;
- суми грошового зобов'язання з ПДВ, визначеного згідно з податковим повідомленням-рішенням №000216406 від 12.04.2016р. (отримане відповідачем - 12.04.2016р.), яким збільшено грошове зобов'язання підприємства з ПДВ шляхом застосування до платника штрафних санкцій (штраф 20%) у розмірі 5516, 32 грн., яке сформовано контролюючим органом на підставі Акту перевірки №651/0406-151/02128112 від 12.04.2016р.;
-пені у загальній сумі 13 755, 09 грн., яка нарахована підприємству в порядку ст. 129 Податкового кодексу України за порушення термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань;
б) заборгованості по сплаті податку на прибуток у загальному розмірі 144 364, 97 грн., яка виникла внаслідок не сплати підприємством:
- суми грошового зобов'язання з податку на прибуток, визначеного згідно з податковим повідомленням-рішенням №000364406 від 22.06.2016р. (отримане відповідачем - 22.06.2016р.), яким збільшено грошове зобов'язання підприємства з податку на прибуток шляхом застосування до платника штрафних санкцій (штраф 20%) у розмірі 144 364, 97 грн., яке сформовано контролюючим органом на підставі Акту перевірки №1009/04-06-122/02128112 від 13.06.2016р.;
-пені у загальній сумі 547 751, 73 грн., яка нарахована підприємству в порядку ст. 129 Податкового кодексу України за порушення термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань;
в) заборгованості по сплаті адміністративних штрафів та інших санкцій у розмірі 8495,15 грн. утворилась в результаті несплати податкового зобов'язання визначеного податковим повідомленням-рішенням №00040706 від 11.07.2016р. (отримано відповідачем - 13.07.2016р.), винесеного на підставі акту перевірки №1156/190/02128112 від 11.07.2016р., яким до платникам застосовано штрафну санкцію у розмірі 8664, 32 грн., а також внаслідок нарахування відповідачу в порядку ст. 129 Податкового кодексу України пені в сумі 0, 83 грн., однак сума заборгованості по даному грошовому зобов'язанню зменшилась внаслідок наявної на картці обліку платника переплати в сумі 170, 00 грн. та склала 8495, 15 грн.
Наявність зазначених сум податкового боргу підтверджується роздрукуванням зворотного боку інтегрованої картки платника за грошовими зобов'язаннями по платежам "Податок на додану вартість" (код 14010100), "Податок на прибуток приватних підприємств" (код 11021000) та "Адміністративні штрафи та санкції" (код 21081103), у зв'язку з несплатою вищезазначених сум зазначені грошові зобов'язання відповідача набуло статусу податкового боргу.
Згідно із ст. 67 Конституції України встановлено - кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Стаття 68 Конституції України ж передбачає, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України, законів України.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст.16 Податкового кодексу України (далі-ПК), встановлено обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.36.1 ст. 36 ПК - податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Згідно з п.46.1 ст. 46 ПК, податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до п.49.1 ст. 49 ПК, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Пунктом 49.2 ст. 49 ПК передбачено, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема: календарному місяцю протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця або календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу (п. 49.18 ст.49 ПК).
Згідно із п.п. 9.1.1 та п.п.9.1.3 п. 9.1 ст.9 ПК - податок на додану вартість та податок на прибуток підприємств належать до загальнодержавних податків і зборів.
Звітним (податковим) періодом для податку на додану вартість є один календарний місяць (п. 202.1 ст.202 ПК).
Відповідно до п. 203.2 ст. 203 ПК - сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Згідно з п.п.133.1.1 п.133.1 ст. 133 ПК - платниками податку на прибуток з числа резидентів є суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 цієї статті.
Положеннями п.п.134.1.1 п.134.1 ст. 134 ПК визначено, що об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135-137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138-143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу.
Пунктами 54.1, 54.2 ст. 54 ПК передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом 'V цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК - платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 57.3 ст. 57 ПК передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1.-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків. Коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до п. 58.2. ст.58 ПК - податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з п. 58.3 ст.58 ПК - податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
Відповідно до п. 42.2 ст. 42 ПК, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
Так, зважаючи на відсутність доказів оскарження платником вищезазначених актів перевірок та винесених на їх підставі податкових повідомлень-рішень сума заборгованості відповідача за вказаними рішеннями Нікопольської ОДПІ, є узгодженою, і набула статусу податкового боргу платника податків.
Підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК визначено поняття "пеня", у відповідності до якого -це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Статтею 129 ПК встановлено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом;
Згідно із п. 129.2 ст. 129 ПК - у разі скасування нарахованого контролюючим органом грошового зобов'язання (його частини) у порядку адміністративного та/або судового оскарження пеня за період заниження такого грошового зобов'язання (його частини) скасовується.
- у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
- у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження. Пеня, визначена підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виплати (нарахування) доходів на користь платників податків - фізичних осіб (п. 129.4 ст. 129 ПК).
Згідно з п. 14.1.175 ст.14 ПК - податковим боргом вважається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 95.2. ст. 95 ПК, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК - у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У зв'язку із виникненням у відповідача податкового боргу до набрання чинності Податковим кодексом України, вимоги були сформовані та направлялись з урахуванням положень Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року №2181-ІІІ.
На виконання вимог п.п. 6.2.1, п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" N 2181-III від 21.12.2000р. (чинний на момент виникнення у відповідача податкового боргу), контролюючим органом було сформовано та направлено на адресу підпримєства першу податкову вимогу №1/214 від 12.12.2005р. та другу податкову вимогу №2/5 від 20.01.2006р.
Вищезазначені вимоги отримані посадовими особами підприємства - 21.12.2005р. та 27.01.2006р.
Докази оскарження зазначених вимог у матеріалах справи відсутні.
Відповідно до норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" N 2181-III від 21.12.2000р. у разі несплати попередніх податкових вимог на новостворений податковий борг податкові вимоги не формуються. Також податкова вимога не відкликається, у разі якщо податковий борг зазначеній у ній погашений у повному обсязі, але до його повного погашення платник податків допустив створення нового більш пізнішого за хронологією виникнення податкового боргу.
При цьому Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000р. не передбачено направлення податкових вимог на новостворений або консолідований податковий борг, якщо попередні не відкликані, підстави для відкликання податкових вимог передбачені п. 6.4 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" N 2181-III від 21.12.2000р. вищезазначених вимог - відсутні.
За правилами, визначеними п. 59.5 статті 59 ПК - у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Відповідно до вимог ст. 58.3, 59.1 Податкового кодексу України податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Доказів оскарження вищезазначеної вимоги відповідачем до суду не надано.
Таким чином, загальна сума заборгованості КП "Марганецьтепломережа" становить 1 264 657, 53 грн. (в т.ч.: заборгованість з ПДВ складає 550 290, 59 грн., з податку на прибуток - 144 364, 97 грн. та сума непогашених зобов'язань по сплаті адміністративних штрафі та санкцій в сумі 8664, 32 грн.), яка на момент розгляду справи є непогашеною.
Контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи (п. 41.1 ст. 41 ПК).
Відповідно до п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК - контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно п.п. 95.1, 95.2 ст. 95 ПК - контролючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК - стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направлено до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 ПК, контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою.
Відповідно до п.20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
На підставі викладеного, з урахуванням відсутності заперечень та відсутністю доказів остаточної сплати узгоджених зобов'язань, суд доходить висновку, що позов Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Марганецьтепломережа" про стягнення заборгованості - підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути кошти з рахунків Комунального підприємства "Марганецьтепломережа" у банках, які обслуговують Комунальне підприємство "Марганецьтепломережа" (код ЄДРПОУ 02128112) на користь державного бюджету (код ЄДРПОУ 39634478) заборгованість по податку на додану вартістьта з податку на прибуток в сумі 1 264 657, 15 грн. (один мільйон двістрі шістдесят чотири тисячі шістсот п'ятдесят сім гривень п'ятнадцять копійок).
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Р.А. Барановський