ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
13 червня 2017 р. Справа № 909/418/17
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Калашник В. О.
секретар судового засідання Кричовський Р. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації
"Івано-Франківськгаз",
вул. Ленкавського, 20, м. Івано-Франківськ,76010
до відповідача: Комунального підприємства Івано-Франківської міської ради
"Муніципальна інвестиційна управляюча компанія"
вул. Незалежності, буд. 161, м. Івано-Франківськ, 76018
про визнання договору 08-16/094 про умови експлуатації загальнобудинкового вузла обліку газу укладеним.
за участю:
Від позивача: ОСОБА_1 - представник, (довіреність від 10.01.17 )
Від відповідача: ОСОБА_2 Д - представник, (довіреність №01-10/14 від 17.01.17)
Встановив:
В судовому засіданні 23.05.2017 оголошена перерва до 10:20 год 13.06.2017.
Позивач, Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" звернувся до господарського суду Івано-Франківської області про визнання укладеним договору 08-16/094 про умови експлуатації загальнобудинкового вузла обліку газу з відповідачем, Комунальним підприємством Івано-Франківської міської ради "Муніципальна інвестиційна управляюча компанія" в редакції запропонованій позивачем.
В процесі розгляду судом спору позивачем, 12.06.2017, подана суду заява про уточнення позовних вимог, в яких останній просить суд п.9.1 договору викласти в наступній редакції: "Цей договір вважається укладеним з дня набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору про визнання даного договору укладеним та діє протягом строку експлуатації сторонами загальнобудинкового вузла обліку газу, вказаного в п.2.1 цього договору.
Судом вказана заява прийнята до розгляду.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні, публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз", здійснює на території Івано-Франківської області господарську діяльність з розподілу природного газу різним категоріям споживачів , в тому числі і населенню на підставі ліцензії, виданої Національною комісією , що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 19.03.2015 року серії АЕ № 642458, та є оператором газорозподільної системи в розумінні ст.37 Закону України «Про ринок природного газу» від 19.04.2015 № 329-VIII.
Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» № 3533-VI від 16.06.2011 року, визначено правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу, що забезпечує повний комерційний облік природного газу та здійснення контролю за використанням ресурсів імпортованого природного газу і природного газу власного видобутку.
Вказаним законом передбачено три етапи встановлення лічильників газу для споживачів: до 2012 року прилади обліку потрібно було встановити в оселях, де газ використовується комплексно, в тому числі для опалення помешкання; до 2016 року - у тих оселях, де газом користуються для підігріву води та приготування їжі, а до 01.01.2018 лічильники повинні з'явитися у решти споживачів, які використовують газ лише для приготування їжі.
Згідно ч.1 ст.6 цього Закону суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території зобов'язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується , зокрема, тільки для приготування їжі - до 01.01.2018 .
Враховуючи вищенаведене, суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території зобов'язані в термін до 01.01.2018, для зазначеної групи населення забезпечити встановлення лічильників газу, як індивідуальних, так і загальнобудинкових, що забезпечить 100% облік спожитого природного газу населенням та знизить обсяги виробничо-технологічних витрат і втрат газу.
При цьому, у разі не встановлення населенню у строки зазначені у цьому підпункті лічильників газу з вини суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання встановленими Кабінетом Міністрів України.
З метою забезпечення 100 % оснащення лічильниками природного газу всіх побутових споживачів в квартирах, в яких газ використовується тільки для приготування їжі за рахунок коштів газорозподільних підприємств, що передбачені в структурі тарифу на послуги розподілу природного газу, а не за рахунок виділених бюджетних коштів на встановлення індивідуальних лічильників газу, НКРЕКП розробило заходи із встановлення загальнобудинкових вузлів обліку газу та встановлення квартирних лічильників газу , які передбачено у відповідних Планах розвитку газорозподільної системи ліцензіатів на 2016-2025 роки, що дає можливість зменшення фінансового навантаження на тариф газорозподільних підприємств .
Планом розвитку газорозподільної системи на 2016-2025 роки, який затверджений Постановою НКРЕКП № 394 від 24.03.2016 року, для ПАТ «Івано-Франківськгаз» передбачено виділення коштів в сумі 14722,00 на встановлення 163 загальнобудинкових ВОГ у багатоквартирних будинках міст Івано-Франківська, Калуша, Бурштина. Можливість встановлення індивідуальних лічильників газу Держрегулятор передбачає лише у тих випадках, коли відсутня технічна можливість встановлення загальнобудинкового ВОГ.
Згідно вищевказаного плану розвитку газорозподільної системи на 2016-2025 роки, для обліку газу споживачам багатоквартирного житлового будинку № 130 на вул. Галицька в м.Івано-Франківську передбачено встановлення загальнобудинкового вузла обліку газу типу G-65.
Тимчасовим положенням про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку газу, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2002 № 620 визначено порядок проведення розрахунків між постачальниками, операторами газорозподільних систем та споживачами природного газу у разі використання загальнобудинкових ВОГ, під час яких із обсягу спожитого мешканцями будинку (групи будинків) природного газу, зафіксованого показаннями загальнобудинкового ВОГ, виключаються сумарні показання квартирних лічильників газу, якщо вони встановлені у цієї групи споживачів, з подальшим розподілом такої різниці Оператором ГРМ між споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, пропорційно кількості осіб, зареєстрованих в квартирі або іншому ізольованому приміщенні.
Тимчасовим положенням передбачено, що у разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями загальнобудинкового ВОГ на будинок (групу будинків), він може встановити квартирний лічильник газу вузол обліку окремо на квартиру (будинок) за власні кошти (абзац 6 пункту 4 Тимчасового положення).
Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» чітко вказані терміни 100% забезпечення житлових будинків приладами обліку - до 01.01.2018 року.
З метою виконання вимог даного Закону, положеннями Постанови KM України №620 від 16.05.2002 ( в редакції постанови KM України від 27.01.2016 року № 46) та положеннями пункту 1 глави 5 розділу IX Кодексу газорозподільних систем ), затвердженого постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015, передбачено установку газорозподільними підприємствами, які є Операторами ГРМ загальнобудинкових ВОГ з їх ініціативи та за їх рахунок.
Так, відповідно до п.4 Тимчасового положення, власник (власники) будинку (будинків) (квартир), особа, відповідальна за експлуатацію будинку (будинків) , балансоутримувач будинку (будинків) та оператор газорозподільної системи зобов'язані врегулювати між собою договірні відносини щодо зняття показань загальнобудинкового ВОГ та лічильників газу, установлених у квартирі (за їх наявності), а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації загальнобудинкового вузла обліку. У разі не врегулювання зазначених питань, газопостачання такому будинку, групі споживачів може бути припинено відповідно до законодавства.
Згідно листа № 01-03/1359 від 19.08.2016 відповідач, Комунальне підприємство Івано-Франківської міської ради Муніципальна інвестиційна управляюча компанія», є балансоутримувачем багатоквартирного житлового будинку №130 на вул. Галицькій у м.Івано-Франківську, в якому позивач ініціює встановлення за власні кошти, загальнобудинкового ВОГ типу G-65.
Враховуючи законодавчо-обумовлену специфіку взаємовідносин між вищевказаними суб'єктами, позивач, на виконання вимог Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Тимчасового положеня та Постанови НКРЕКП № 394 від 24.03.2016 року, з метою введення в експлуатацію загальнобудинкових ВОГ у багатоквартирних будинках (групи будинків), в тому числі і у багатоквартирному житловому будинку №130 на вул. Галицька в м.Івано-Франківську, управителем якого є Комунальне підприємство «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія», в порядку ст. 641 Цивільного кодексу України, звернулось з листом-пропозицією № IF-CJ1-1723-0417 від 04.04.2017 до відповідача. В даному листі відповідачу було запропоновано врегулювати договірні відносин з ПАТ «Івано-Франківськгаз», як Оператором газорозподільної системи, щодо зняття показань загальнобудинкового ВОГ типу G-65 та квартирних лічильників природного газу, а також забезпечення можливості проведення монтажу та здійснення експлуатації загальнобудинкового ВОГ типу G-65 у багатоквартирному житловому будинку №130 на вул. Галицька в м.Івано-Франківську, шляхом підписання договору про умови експлуатації загальнобудинкового вузла обліку газу, проект якого (в 2-х примірниках) було долучено до вказаного листа .
Умови вищевказаного договору розроблені на підставі положень Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу ГРМ і Тимчасового положення, якими встановлено вимоги щодо врегулювання вищевказаних договірних відносин між Оператором ГРМ та експлуатаційною організацією або балансоутримувачем (упра вителем) будинку (будинків).
Однак, відповідач листом № 01-02/1380 від 24.04.2017 відмовився від укладення запропонованого ПАТ «Івано-Франківськгаз» проекту договору та повернув його позивачу без підписання.
Позивач вважає, що такі дії відповідача суперечать нормам чинного законодавства , а тому звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою з вимогою про визнання договору 08-16/094 про умови експлуатації загальнобудинкового вузла обліку газу укладеним, у запропонованій ним редакції.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог, просить суд позов задоволити з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, вважає їх безпідставними. Свої заперечення виклав у відзиві на позов №22.05.2017. Зокрема, представник відповідача в судовому засіданні вказав, що на даний час відсутні будь-які нормативно правові акти , які б зобов"язували відповідача укладсти з позивачем спірний договір. Крім того, представник відповідача важає, що вказаний договір є багатосторонніми, тобто сторонами такого договору мали б виступати як КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія», так і усі співвласники будинку та ПАТ «Івано-Франківськгаз».
Враховуючи викладені обставини представник відповідача вважає позов безпідставним та необгрунтованим, просить суд в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін , дослідивши обставини у справі і подані докази, оцінивши їх відповідно до ст.43 ГПК України, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог із слідуючих підстав:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" здійснює на території Івано-Франківської області господарську діяльність з розподілу природного газу різним категоріям споживачів , в тому числі і населенню на підставі ліцензії виданої Національною комісією , що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 19.03.2015 року серії АЕ № 642458 , та є оператором газорозподільної системи в розумінні ст.37 Закону України «Про ринок природного газу» від 19.04.2015 року № 329-VIII.
Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», положеннями Постанови KM України №620 від 16.05.2002 року ( в редакції постанови KM України від 27.01.2016 року № 46), та положеннями пункту 1 глави 5 розділу IX Кодексу газорозподільних систем ), затвердженого постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015, передбачено установку газорозподільними підприємствами, які є Операторами ГРМ загальнобудинкових ВОГ з їх ініціативи та за їх рахунок.
Відповідно до п.4 Тимчасового положення, власник (власники) будинку (будинків) (квартир), особа, відповідальна за експлуатацію будинку (будинків) , балансоутримувач будинку (будинків) та оператор газорозподільної системи зобов'язані врегулювати між собою договірні відносини щодо зняття показань загальнобудинкового ВОГ та лічильників газу, установлених у квартирі (за їх наявності), а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації загальнобудинкового вузла обліку. У разі не врегулювання зазначених питань, газопостачання такому будинку, групі споживачів може бути припинено відповідно до законодавства.
Згідно листа № 01-03/1359 від 19.08.2016 відповідач, Комунальне підприємство Івано-Франківської міської ради Муніципальна інвестиційна управляюча компанія», є балансоутримувачем багатоквартирного житлового будинку №130 на вул. Галицькій у м.Івано-Франківську, в якому позивач ініціює встановлення за власні кошти, загальнобудинкового ВОГ типу G-65.
Враховуючи законодавчо-обумовлену специфіку взаємовідносин між вищевказаними суб'єктами, позивач, на виконання вимог Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Тимчасового положеня та постанови НКРЕКП № 394 від 24.03.2016 року, з метою введення в експлуатацію загальнобудинкових ВОГ у багатоквартирних будинках (групи будинків), в тому числі і у багатоквартирному житловому будинку №130 на вул. Галицька в м.Івано-Франківську, управителем якого є Комунальне підприємство «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія», в порядку ст. 641 Цивільного кодексу Украї ни, звернулось з листом-пропозицією № IF-CJ1-1723-0417 від 04.04.2017 року до відповідача. В даному листі відповідачу було запропоновано врегулювати договірні відносин з ПАТ «Івано-Франківськгаз», як Оператором газорозподільної системи, щодо зняття показань загальнобудинкового ВОГ типу G-65 та квартирних лічильників природного газу, а також забезпечення можливості проведення монтажу та здійснення експлуатації загальнобудинкового ВОГ типу G-65 у багатоквартирному житловому будинку №130 на вул. Галицька в м.Івано-Франківську, шляхом підписання договору про умови експлуатації загальнобудинкового вузла обліку газу, проект якого (в 2-х примірниках) було долучено до вказаного листа .
Умови вищевказаного договору розроблені на підставі положень Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу ГРМ і Тимчасового положення, якими встановлено вимоги щодо врегулювання вищевказаних договірних відносин між Оператором ГРМ та експлуатаційною організацією або балансоутримувачем (управителем) будинку (будинків).
Однак, відповідач, листом № 01-02/1380 від 24.04.2017 відмовився від укладення запропонованого ПАТ «Івано-Франківськгаз» проекту договору та повернув його позивачу без підписання.
Відповідно до частини 3 статті 179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Зі змісту статті 179 Господарського кодексу України вбачається, що укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору певних категорій суб'єктів господарювання.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку.
Субєкт господарювання, що здійснює розподіл природного газу на відповідній території, зобовязаний забезпечити встановлення лічильника газу (стаття 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу»).
Згідно із частиною 1 статті 3 цього закону, фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок коштів субєктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території.
Пунктом 5.1 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Мінпаливенерго України від 27.12.2005р. N 618 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 26.01.2006р. №67/11941, постачання газу споживачу здійснюється за умови наявності комерційного вузла обліку газу.
Згідно із пунктом 1 розділу 5 глави 9 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. №2494 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за №1379/27824, за ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу. Балансоутримувач (управитель) не може відмовити Оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок Оператора ГРМ.
В пункті 4 розділу 1 глави 10 Кодексу газорозподільних систем зазначено, що передача (розподіл, споживання) природного газу до/з газорозподільної системи здійснюється за умови наявності комерційного вузла обліку природного газу.
Відповідно до пункту 4 Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2002р. № 620 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.2016р. №46) встановлення будинкового вузла обліку, в тому числі витрати на проектування, монтаж, здійснюється за кошти сторони, яка ініціювала встановлення такого вузла обліку. Власник (власники) будинку (будинків) (квартир), особа, відповідальна за експлуатацію будинку (будинків) (далі - експлуатаційна організація), балансоутримувач будинку (будинків) тощо та оператор газорозподільної системи зобовязані врегулювати між собою договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників газу, установлених у квартирі (далі - квартирні лічильники газу) (за їх наявності), а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку. У разі неврегулювання зазначених питань газопостачання такому будинку, групі будинків, групі споживачів може бути припинено відповідно до законодавства.
З наведених вище норм права вбачається, що передача природного газу має здійснюватись за умови наявності комерційного вузла обліку природного газу, та оператор газорозподільної системи і балансоутримувач будинку (власник) зобовязані врегулювати між собою договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку, а також балансоутримувач зобовязаний забезпечити можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку.
З договору про умови експлуатації загальнобудинкового вузла обліку газу, який є предметом спору вбачається, що він складений на виконання приписів Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, а отже укладення такого виду договору є обовязковим.
Відповідно до частини 1 статті 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Частиною 7 статті 179 ГК України встановлено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Відповідно до частини 1 статті 181 ГК України, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами.
Відповідно до статті 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
Статтею 181 ГК України встановлений загальний порядок укладання господарських договорів, а саме: проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Отже необхідною передумовою для укладення договору за рішенням суду є наявність відповідного переддоговірного спору між сторонами. При цьому, суд повинен виходити з вимог законодавства, яке є чинним на момент виникнення переддоговірного спору та його вирішення в судовому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач, після одержання договору про умови експлуатації загальнобудинкового вузла обліку газу листом №01-02/1380 від 24.04.2017, повідомив про неможливість його підписання та повернення. При цьому процитував норми чинного законодавства, які стосуються порядку укладення договорів, проте не вказав які саме порушення були допущені позивачем і не визначив пункти договору, з якими він не погоджується та щодо яких у нього є розбіжності, як і не надав протоколу розбіжностей до договору.
Частина 1 статті 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обовязковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Розкриваючи зміст засади свободи договору у ст. 6, 627, ЦК України визначає, що свобода договору полягає в праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, виборі контрагентів та погодженні умов договору.
Закріпивши принцип свободи договору, ЦК України разом з тим визначив, що свобода договору не є безмежною, оскільки відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 та ст. 627 цього Кодексу, при укладенні договору, виборі контрагентів, визначенні умов договору сторони не можуть діяти всупереч положенням цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.
Відповідно до пункту 6 Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку зняття та фіксація показань будинкового вузла обліку на будинок чи групу будинків та квартирних лічильників газу (за їх наявності) здійснюються представниками оператора газорозподільної системи та експлуатаційної організації щомісяця відповідно до узгоджених між сторонами договірних відносин щодо зняття показань будинкового вузла обліку та квартирного лічильника газу. Під час зняття показань можуть за бажанням бути присутні представники відповідних державних органів, мешканці будинку, а отже розділ 4 спірного договору у повній мірі відповідає вимогам вказаного положення.
На виконання приписів Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку у розділі 4 договору про умови експлуатації загальнобудинкового вузла обліку газу встановлено порядок зняття та фіксації показань будинкового лічильника, які не обмежують прав відповідача, та визначений порядок оформлення актів приймання-передачі газу, який не суперечить вимогам Цивільного кодексу України.
Відповідальність за технічний стан та цілісність пломб за умовами розділу 6 проекту договору покладена на власника лічильника позивача, що відповідає приписам п.п. 1.3 розділу 6 глави 10 Кодексу газорозподільних систем.
Враховуючи вищевикладене та відсутність протоколу розбіжностей щодо жодного з пунктів договору, який є предметом спору, а також відсутність правового обґрунтування відповідача щодо невідповідності жодного з пунктів цього договору вимогам чинного законодавства, суд дійшов висновку, що умови договору, запропонованого позивачем, відповідають вимогам чинного законодавства, не порушують прав відповідача та не ставлять його заздалегідь у невигідне для нього становище.
Згідно ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За приписами статті 648 ЦК України, розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом. Розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору не на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, можуть бути вирішені судом у випадках, встановлених за домовленістю сторін або законом.
Відповідно до частини 1 статті 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. День набрання чинності рішенням суду вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Згідно із приписами частини 3 статті 84 ГПК України у спорі, що виник при укладенні або зміні договору, в резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорах щодо спонукання укласти договір умови, на яких сторони зобовязані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору.
В поданій позовній заяві позивачем викладений проект договору, який позивач просить суд вважати укладеним, а отже позивачем чітко визначені позовні вимоги з дотриманням п.1 ч.1 статті 57 ГПК України, за приписами якої до позовної заяви додається : у спорах, що виникають при укладанні, зміні чи розірванні договорів, - відповідно договір, проект договору, лист, який містить вимогу про укладання, зміну чи розірвання договору, відомості про пропозиції однієї сторони і розгляд їх у встановленому порядку, відповідь другої сторони, якщо її одержано, та інші документи.
Відповідно до пункту 9.9. постанови Пленуму Вищого господарського кодексу України № 6 від 23.03.2012р. "Про судове рішення", у рішенні про спонукання укласти договір господарські суди повинні зазначати умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект цього договору, наприклад: "Вважати договір (найменування договору) укладеним на умовах поданого (найменування позивача) проекту цього договору", а в разі необхідності - з викладенням у рішенні умов (пунктів) договору повністю або в певній частині.
Крім того, слід зазначити, що точність юридичного формулювання: «спонукання укласти договір в редакції позивача» чи «визнати договір укладеним в редакції позивача» не може завадити суду розглянути переддоговірний спір та реалізувати право позивача, передбачене статтями 55,124 Конституції України та п.1 статті 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод на судовий захист.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Харківського апеляційного господарського суду , яка залишена в силі Постановою Вищого господарського суду України у справі №922/3383/16.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно ч.1 та ч.2 ст.43 ГПК України відповідно, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом; ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
За наведених обставин вимоги позивача про визнання укладеним договору №08-16/094 про умови експлуатації загальнобудинкового вузла обліку газу в редакції запропонованій позивачем, є обгрунтованими та підтверджуються матеріалами справи, тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, судові витрати слід стягнути з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного , відповідно до ст. 124 Конституції України, Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексу газорозподільних систем, ст. 179,181, 187 ГК України, ст. 627, 628, 641, 648 ЦК України , керуючись ст. 33 ,43, 49, ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
Задовольнити позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" до відповідача, Комунального підприємства Івано-Франківської міської ради "Муніципальна інвестиційна управляюча компанія" про визнання договору №08-16/094 про умови експлуатації загальнобудинкового вузла обліку газу укладеним в редакції запропонованій позивачем.
Визнати укладеним Договір про №08-16/094 про умови експлуатації загальнобудинкового вузла обліку газу між Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" (вул. Ленкавського, 20, м. Івано-Франківськ, код 03361046) та Комунальним підприємством Івано-Франківської міської ради "Муніципальна інвестиційна управляюча компанія" (вул. Незалежності, буд. 161, м. Івано-Франківськ, код 35277442) у запропонованій позивачем редакції:
ДОГОВІР № 08-16/094
про умови експлуатації загальнобудинкового вузла обліку газу
м. Івано-Франківськ _________201--р.
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Івано- Франківськгаз» в особі керуючого Івано-Франківським відділенням ПАТ «Івано- Франківськгаз» ОСОБА_3, який діє на підставі довіреності № IF007-CK-129-0117 від 12.01.2017 року ( далі - Сторона 1) та Комунальне підприємство Івано - Франківської міської ради «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія», в особі директора ОСОБА_4, який діє на підставі Статуту (далі - Сторона 2), а разом названі Сторони, а окремо Сторона, керуючись Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 2494 від 30.09.2015 p., Тимчасовим положенням про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку (далі - Тимчасове положення), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2002 р. № 620(в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.2016р. № 46), уклали даний Договір про наступне:
1. Терміни та визначення
1.1.Оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу (далі - газу) газорозподіль ною системою на користь третіх осіб (замовників).
1.2.Загальнобудинковий вузол обліку природного газу/вузол обліку/ ВОГ- сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірю вання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визна чених законодавством.
2. Предмет договору
2.1За даним договором Сторона 1 організовує монтаж та експлуатацію загально- будинкового вузла обліку (далі - ВОГ), а Сторона 2 забезпечує можливість проведення монтажу та здійснення експлуатації загальнобудинкового ВОГ: марки КУРС-01 G65 A3 (дата повірки 30.09.2016 року) (коректора марки ВЕГА-1.012Н NM, дата повірки 09.09.2016 року) на будинку №130 по вулиці Галицька в м.Івано- Франківську.
2.2За даним Договором Сторона 2 зобов'язується забезпечити Стороні 1 можливість зняття показань загальнобудинкового ВОГ, а Сторона 1 зобов'язується здійснювати облік спожитого газу у відповідності до Кодексу ГРМ та Тимчасового положення.
3. Монтаж та експлуатація ВОГ
3.1.Монтаж ВОГ здійснюється за кошти Сторони 1 та є власністю Сторони 1.
3.2.Сторона 2 зобов'язаний забезпечити Стороні 1 можливість здійснення монтажу, бути присутнім та всяко сприяти в цьому Стороні 1.
3.3.Після виконання монтажу ВОГ складається акт про введення в експлуатацію згальнобудинкового ВОГ - Додаток № 1 до договору, що є його невід'ємною частиною.
Додаток № 1 підписується тільки з Стороною 2, яка представляє інтереси співвлас ників багатоквартирного будинку.
Додаток № 1 не підписується з власниками окремих квартир. На вимогу власника окремої квартири, йому може бути надана завірена копія Додатку № 1.3.4. Експлуатація загальнобудинкового ВОГ здійснюється Стороною 1 за рахунок її експлуатаційних витрат.
4. Порядок зняття, фіксації показань ВОГ
4.1.Зняття показань загальнобудинкового ВОГ здійснюється 01 числа місяця наступного за розрахунковим.
4.2.Як під час зняття показань загальнобудинкового ВОГ, так і квартирних лічильників газу (за їх наявності) можуть за бажанням бути присутні представники відповідних державних органів, мешканці будинку. Повноваження представників Сторони 1 мають бути підтверджені посвідченнями або іншими документами (довіреність, наказ тощо). У випадку зміни дати та/або часу проведення зняття показань загальнобудинкового ВОГ, Сторона 1 попереджає Сторону 2 про такі зміни не пізніше, ніж за один робочий день.
4.3.У випадку відмови від допуску уповноважених представників Сторони 1 до загальнобудинкового ВОГ та квартирних лічильників газу за їх наявності, представ ником Сторони 1 складається Акт про порушення згідно пункту 1 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ.
4.4.Акт про порушення, яке полягає у відмові від допуску представників Сторони 1 до загальнобудинкового ВОГ, складається в двох примірниках, один з яких залишається в уповноваженого представника Сторони 2, що представляє інтереси багатоквартирного будинку (будинків) і має право внести до акту свої зауваження та заперечення. У разі відмови уповноваженого представника Сторони 2 від підпису в акті, представником Сторони 1 в акті робиться відповідний запис, а другий примірник акту Стороні 2 надсилається поштою.
4.5.Акт про порушення, яке полягає у відмові від допуску уповноважених представників Сторони 1 до окремої квартири для зняття показань квартирного лічильника газу, складається в трьох примірниках, один з яких залишається у Сторони 2, яка представляє інтереси багатоквартирного будинку (будинків), другий - у власника квартири. Уповноважений представник Сторони 2 та власник окремої квартири мають право внести до акту свої зауваження та заперечення. У разі їх відмови від підпису в акті, представником Сторони 1 в акті робиться відповідний запис, а другі примірники акту Стороні 2 та власнику окремої квартири надсилаються поштою.
4.6.У разі неможливості зняття показань квартирних лічильників газу, розрахунковий обсяг споживання газу визначається відповідно до Кодексу ГРМ та інших норматив но-правових актів.
Якщо після зняття фактичних показань квартирних лічильників газу у наступних розрахункових періодах виявлено різницю між нарахованими та фактичними обсягами споживання газу (з урахуванням показань квартирних лічильників газу), вона розподіляється між споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, пропорційно кількості зареєстрованих осіб. Такий перерахунок проводиться в періоді, в якому виявили різницю.
5. Права та обов'язки сторін
5.1. Сторона 2 зобов'язана:
5.1.1. Здійснити відповідні заходи щодо забезпечення доступу уповноваженим представникам Сторони 1 до приміщень та/або елементів конструкції будівель з метою монтажу загальнобудинкового ВОГ, зняття показань загальнобудинкового ВОГ та його експлуатації та з метою зняття показань квартирних лічильників газу (за їх наявності). В разі відмови власника квартири, в якій встановлено квартирний лічильник, в доступі до даного приміщення для зняття показань лічильника, приймати участь в комісійному складанні акту про вказане порушення
5.2.Сторона 2 має право:
5.2.1. Відмовити у доступі до загальнобудинкового ВОГ представників Сторони 1 в разі відсутності у останніх документів, які підтверджують їх повноваження (посвідчення, довіреність, наказ тощо).
5.2.3. Направляти своїх представників для спостереження за процесом монтажу ВОГ, зняття показань загальнобудинкового ВОГ, квартирних лічильників газу (за їх наявності).
5.3.Сторона 1 зобов'язана:
5.3.1. Здійснювати облік газу в будинку (будинках, квартирах) у відповідності до Кодексу ГРМ та Тимчасового положення.
5.4.Сторона 1 має право:
5.4.1. На допуск уповноважених представників Сторони 1 до приміщень та/або елементів конструкції будівель для монтажу загальнобудинкового ВОГ, зняття показань загальнобудинкового ВОГ, проведення заходів щодо його експлуатації, ремонту, заміни, повірки тощо, та допуск уповноважених представників Сторони 1 для зняття показань квартирних лічильників газу (за їх наявності)
5.4.2. У разі виявлення представниками Сторони 1 порушень, пов'язаних з виходом з ладу загальнобудинкового ВОГ, Сторона 1 має право визначати обсяг спожитого газу споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, згідно із середнім обсягом споживання газу за три попередні місяці до моменту виходу з ладу загальнобудин кового ВОГ.
6. Відповідальність сторін.
6.1.Сторони несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов Договору у відповідності до законодавства України.
6.2.Відповідальність за належний та технічний (справний) стан комерційних вузлів обліку газу, за своєчасну повірку ЗВТ, а також за цілісність встановлених пломб, несе Сторона 1, як власник комерційного вузла обліку газу, згідно з чинним законодавством України та відповідає за збереження оригіналів свідоцтв про повірку або метрологічну атестацію ЗВТ і оригіналів паспортів до ЗВТ , які встановлені на вузлі обліку газу.
6.3.Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов'язань за цим договором, якщо це невиконання є наслідком форс мажорних обставин, що виникли після підписання цього Договору, внаслідок не передбачених Сторонами подій надзвичайного характеру, включаючи пожежі, землетруси, повені , зсуви, вибухи та інші стихійні лиха, війна або військові дії. Строк для повідомлення між Сторонами про такі обставини до 14 днів з дати їх виникнення.
6.4.В усіх питаннях, що не врегульовані даним Договором, Сторони керуються нормами законодавства України.
7. Порядок вирішення спорів.
7.1. В разі виникнення спорів, спір вирішується шляхом перемовин між Сторонами або у судовому порядку.
8. Інші умови.
8.1.Даний Договір складений у двох примірниках, по одному для кожної із Сторін, які мають однакову юридичну силу.
8.2.Сторони зобов'язуються повідомляти одна одній про зміни своїх платіжних реквізитів, юридичних адрес, номерів телефонів, телефаксів у 5-ти денний термін з дня виникнення відповідних змін.
8.3.Всі зміни та доповнення до Договору повинні бути виконані у письмовій формі, підписані та скріплені печаткою обох Сторін .
9. Строк дії.
9.1.Цей Договір вважається укладеним з дня набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору про визнання даного Договору укладеним та діє протягом строку експлуатації Сторонами загально-будинкового вузла обліку газу, вказаного в п.2.1 цього Договору.
9.2.Розірвання цього Договору здійснюється за взаємною згодою сторін, або в інших випадках, що передбачені чинним законодавством.
10. Реквізити сторін.
Сторона 1 Сторона 2
Публічне акціонерне товариство Комунальне підприємство Івано-
по газопостачанню та газифікації Франківської міської ради
«Івано-Франківськгаз» в особі «Муніципальна інвестиційна
Івано-Франківського відділення управляюча компанія»
Юридична адреса: Адреса: Незалежності, 161
76010 м.Івано-Франківськ м.Івано-Франківськ, 76002
вул.Ленкавського, 20 Тел.(0342) 75-05-46
тел. 0342-501-622 Електронна пошта: ereetnt@gmail.com
тел. 0342-591-104 контакт-центр Поточний рахунок №2600918616
факс 0342-725-234 у ПАТ "ПУМБ"
Поштова адреса: 76010 м.Івано-Франківськ МФО: 334851
вул.Ленкавського, 20 Код ЄДРПОУ: 35277442
тел.( 0342)509 666 Директор ОСОБА_4
факс +380 342 547070
р/р № НОМЕР_1
АБ «Кліринговий Дім» м. Київ
МФО: 300647
Код ЄДРПОУ: 03361046
ІПН: 033610409158
Свідоцтво № 100312416
Адреса офіційного веб-сайту: http://if.104.ua/ua/
Керуючий Івано-Франківським відділенням
ПАТ«Івано-Франківськгаз»
/ОСОБА_3Ф./
Стягнути з відповідача, Комунального підприємства Івано-Франківської міської ради "Муніципальна інвестиційна управляюча компанія" (вул. Незалежності, буд. 161, м. Івано-Франківськ, код 35277442) на користь позивача, Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" (вул. Ленкавського, 20, м. Івано-Франківськ, код 03361046) - 1600,00 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили та направити позивачу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 15.06.17
Суддя Калашник В. О.