Справа № 819/817/17
12 червня 2017 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Осташа А. В. за участі секретаря судового засідання Ліщинcької М.М., представника позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за позовом Головного управління ДФС в Тернопільській області
до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2
про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДФС в Тернопільській області (надалі по тексту - позивач) звернулося до суду з позовом про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (надалі по тексту - відповідач) податкового боргу в сумі 17001,00 грн.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що в порушення норм Податкового кодексу України відповідач несвоєчасно та не в повному об'ємі сплачував узгоджені суми податкових зобов'язань, що призвело до виникнення заборгованості по адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну в сумі 17000,00 грн та штрафні санкції за порушення законодавства про патентування норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів в сумі 1,00 грн. За сукупністю наведених обставин, просила позов задовольнити повністю.
Відповідач в судовому засіданні пояснив, що рішення про застосування фінансових санкцій на суму 17000,00 та податкове повідомлення-рішення на суму 1,00 грн він не отримував, і тому вважає, що заборгованості в нього не має. Тому, просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Суд встановив, що фізична особа - підприємець ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1) перебуває на податковому обліку з 18.05.2001 у Бучацькій об'єднаній податковій інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області як платник податків, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (аркуш справи 8-9).
Відповідно до ст.67 Конституції України відповідач зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах встановлених законом.
Згідно з ст. 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39. пункт 14.1. стаття 14 Податкового кодексу України).
Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк (підпункт 14.1.156. пункт 14.1. стаття 14 ПК України).
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп.14.1.175. п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України).
Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках (пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 ПК України).
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно з п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Як слідує з матеріалів справи, заборгованість відповідача перед бюджетами та державними фондами становить 17001,00 грн (аркуш справи 12), з них:
- адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну - 17000,00 грн;
- штрафні санкції за порушення законодавства про патентування норм регулювання обігу готівки за застосування реєстраторів - 1,00 грн.
Заборгованість по платежу адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну виникла в результаті несплати рішення про застосування фінансових санкцій від 15.08.2016 №0000731403 винесеного на підставі акту перевірки від 22.07.2016 №0143/19/19/14/НОМЕР_1, яким встановлено порушення ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (аркуш справи 13).
Заборгованість по платежу штрафні санкції за порушення законодавства про патентування норм регулювання обігу готівки за застосування реєстраторів виникла в результаті несплати податкового повідомлення-рішенні №202/НОМЕР_2 від 15.08.2016, що винесене на підставі акту перевірки від 22.07.2016 №0143/19/19/14/НОМЕР_1 (аркуш справи 14).
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.1. ст. 59 ПК України).
Суд встановив, що позивачем на адресу відповідача направлялась податкова вимога від 10.10.2016 №37879-19, яку відповідач отримав 07.11.2016, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (аркуш справи 10).
Дані обставини підтверджені дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами, а саме: розрахунком заборгованості по платежах до бюджету, довідкою про наявність заборгованості, копією податкової вимоги.
Вказана податкова вимога платником податків у визначеному законом порядку не оскаржена та недійсною не визнана. В добровільному порядку заборгованість відповідачем не погашена.
Незважаючи на те, що відповідач, позову не визнав, проте, доказів на спростування викладених в адміністративному позові обставин суду не надав.
Таким чином, враховуючи викладене, та приймаючи до уваги те, що відповідачем, станом на момент пред'явлення позову податковий борг у добровільному порядку не сплачений, податкове повідомлення-рішення та рішення про застосування фінансових санкцій не були оскарженні у встановленому законом порядку, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог.
З врахуванням викладеного, норми статей 95-99 Податкового кодексу України можуть застосовуватися до процедури стягнення податкового боргу з фізичних осіб лише в тій частині, що не суперечить вимогам пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України.
За змістом пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України процедура стягнення податкового боргу з фізичної особи може ініціюватися виключно через звернення органу стягнення з відповідним позовом. При цьому окремі процедури стягнення коштів за податковим боргом та продажу майна, що перебуває у податковій заставі, не застосовується, а виконання рішення суду про стягнення податкового боргу з фізичної особи - платника податків здійснюється не податковим органом, а державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Пунктом 102.4 статті 102 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судовий збір сплачений позивачем з відповідача не стягується.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1) податковий борг в сумі 17 001 грн., з яких:
- 17 000 грн адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну, які перерахувати на р/р 31415561700685, код одержувача 37625079, МФО 838012, код бюджетної класифікації 21081500;
- 1 грн штрафні санкції за порушення законодавства про патентування норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів, які перерахувати на р/р 31118104700468, код одержувача 37625079, МФО 838012, код бюджетної класифікації 21080900.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено та підписано 14 червня 2017 року.
Головуючий суддя Осташ А.В.
копія вірна
Суддя Осташ А.В.