Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
про закриття провадження у справі
13.06.2017 р. № 820/1870/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Шляхової О.М.,
при секретарі судового засідання: Молчанової О.М.,
за участі:
позивача - ОСОБА_1,
представників позивача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представника відповідача (ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області) - ОСОБА_5,
треті особи - не прибули,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові клопотання представника відповідача - ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області, Начальнику ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_6, ОСОБА_4 управлінню Держгеокадастру у Харківській області в особі державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру», треті особи: Харківська районна державна адміністрація Харківської області, Циркунівська сільська рада Харківського району Харківської області, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 про визнання наказів незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області, Начальнику ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_6, ОСОБА_4 управлінню Держгеокадастру у Харківській області в особі державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру», Начальнику ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_6, ОСОБА_4 управлінню Держгеокадастру у Харківській області в особі державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру», треті особи: Харківська районна державна адміністрація Харківської області, Циркунівська сільська рада Харківського району Харківської області, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, в якому просить суд:
1. Визнати накази головного управління Держземагентства у Харківській області: 06.10.2014 № 2489-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації землеустрою» гр. ОСОБА_7, від 06.10.2017 № 2457-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» гр. ОСОБА_12, від 06.10.2014 №2490-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» гр. ОСОБА_9, від 06.10.2014 № 2487-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою гр. ОСОБА_10, від 06.10.2014 №2495-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» гр. ОСОБА_11 - незаконними.
2. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, начальника ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_6 скасувати: наказ ОСОБА_4 управління Держземагентства у Харківсьської області від 06.10.2014 №2489-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації |землеустрою» гр. ОСОБА_7, наказ ОСОБА_4 управління Держземагентства у Харківській області від 06.10.2017 № 2457-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» гр. ОСОБА_12, наказ ОСОБА_4 управління Держземагентства у Харківській області 06.10.2014 № 2490-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації землеустрою» гр. ОСОБА_9, наказ ОСОБА_4 управління Держземагентства у Харківській області від 06.10.2014 № 2487-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» гр. ОСОБА_10 ОСОБА_3 наказ ОСОБА_4 управління Держземагентства у Харківській області від 06.10.2014 № 2495-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою гр. ОСОБА_11.
3. Визнати накази головного управління Держземагентства у Харківській області: №1219- СГ від 08.05.2015 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» гр. ОСОБА_7; № 1176-СГ від 07.05.2015 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_12; № 1223-СГ від 08.05.2015 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_9; № 1230-СГ від 08.05.2015 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» гр. ОСОБА_10; № 1233-СГ від 08.05.2015 «Про затвердження документації землеустрою та надання земельної ділянки у власність» гр. ОСОБА_11 незаконними.
4. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, начальника ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_13 скасувати: наказ ОСОБА_4 управління Держземагентства у Харківській області №1219-СГ від 08.05.2015 «Про затвердження документації із землеустрою надання земельної ділянки у власність» гр. ОСОБА_7: наказ ОСОБА_4 управління Держземагентства у Харківській області №1176-СГ від 07.05.2015 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власності гр. ОСОБА_12; наказ ОСОБА_4 управління Держземагентства у Харківській області № 1223-СГ від 08.05.2015 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» гр. ОСОБА_9; наказ ОСОБА_4 управління Держземагентства у Харківській області № 1230-СГ від 08.05.2015 «Про затвердження документації із землеустрою надання земельної ділянки у власність» гр. ОСОБА_10; наказу ОСОБА_4 управління Держземагентства у Харківській області № 1233-СГ від 08.05.2015 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» гр. ОСОБА_11.
5. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області в особі державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» скасувати запис Поземельній книзі у присвоєнні кадастрового номеру 6325185000:03:010:0230 земельної ділянки, зареєстрованої за ОСОБА_7, дата державної реєстрації речового права на нерухоме майно 26.10.2015, реєстраційний номер земельної ділянки Державному реєстрі прав 11873049; скасувати запис у Поземельній книзі у присвоєнні кадастрового номеру 6325185000:03:010:0246 земельній ділянки, зареєстрованої ОСОБА_14, дата державної реєстрації речового права на нерухоме майно 26.10.2015. реєстраційний номер земельної ділянки Державному реєстрі прав 11848940: скасувати запис у Поземельній книзі у присвоєнні кадастрового номеру 6325185000:03:010:0234 земельній ділянки, зареєстрованої ОСОБА_9, дата державної реєстрації речового права нерухоме майно 23.10.2015, реєстраційний номер земельної ділянки у Державної реєстрі прав 11822786; скасувати запис у Поземельній книзі у присвоєнні кадастрового номеру 6325185000:03:010:0242 земельній ділянки, зареєстрованої за ОСОБА_10, дата державної реєстрації речового права на нерухоме майно 23.10.2015, реєстраційний номер земельної ділянки у Державному реєстрі прав 11867933; скасувати запис у Поземельній книзі у присвоєнні кадастрового номеру 6325185000:03:010:02 земельній ділянки, зареєстрованої за ОСОБА_11, дата державної реєстрації речового права на нерухоме майно 26.10.2015, реєстраційний номер земельної ділянки у Державному реєстрі прав 11873257.
6. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області в особі Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» внести відомості до Державного земельного кадастру про надання мені у власність земельної ділянки, площею 0,5977 га за цільовим призначенням ведення особистого селянського господарства на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку Серія ХР№100393, згідно розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області № 152 від 15.04.2003 у відповідності до поданої мною заяви від 03.11.2016 (реєстраційний номер ЗВ-6304749252016) разом з доданими до неї документами.
У судовому засіданні представником відповідача - ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області заявлено клопотання про закриття провадження по справі.
В обґрунтування вказаного клопотання зазначено, що вказаний спір є спором про право на земельну ділянку між позивачем та третіми особами, у зв'язку з чим, останній носить приватно -правовий характер, а тому непідсудний Харківському окружному адміністративному суду.
Судом поставлено на обговорення вказане клопотання, проти задоволення якого заперечували представники позивача.
Інші особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином повідомлялись про дату, час та місце справи.
Суд, на підставі ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути клопотання представника відповідача - ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області без участі зазначених осіб.
З'ясувавши думку представників позивача з приводу заявленого клопотання, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
За змістом п.1 ч.1 ст.3 КАС України, справою адміністративною юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 12 жовтня 1978 року у справі «Zand v. Austria» вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Суд зазначає, що вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч.1 ст. 3 КАС).
За змістом частини другої статті 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
При цьому, чинне законодавство не містить визначення терміна «публічно-правовий спір». Для розгляду спору адміністративним судом необхідно встановити його публічно-правовий зміст (характер). Суд зауважує, що для з'ясування характеру спору необхідно враховувати, що протилежним за змістом є приватноправовий спір. Це означає, що в основі розмежування спорів лежить поділ права на публічне та приватне.
Водночас, спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій.
Для цілей і завдань адміністративного судочинства владну управлінську функцію необхідно розуміти як діяльність усіх суб'єктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань.
Дана позиція узгоджується з приписами Постанови Пленуму ВАС України № 8 від 20.05.2013 "Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів".
Згідно до частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Разом з тим, питання стосовно набуття права власності на земельні ділянки є питанням врегулювання майнових відносин (цивільних відносин), заснованих на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
Суд зазначає, що розглядаючи питання стосовно надання земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення фізичним особам Головне управління Держгеоакадастру у Харківській області не реалізує при цьому владних, управлінських функцій, тому вказаний спір підлягає вирішенню в порядку цивільного, а не адміністративного судочинства.
Як вбачається з суті позовних вимог ОСОБА_1 - предметом даного судового спору є захист права позивача на земельну ділянку, порушене, на його думку, неправомірними діями відповідача - ОСОБА_4 управління, як суб'єкта розпорядження земельною ділянкою шляхом скасування оскаржуваних наказів «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» та «Про затвердження документації із землеустрою, надання земельної ділянки у власність», тобто в даному випадку виник спір про право, який не відноситься юрисдикції адміністративного суду, а відповідно до приписів пункту 1 частини 1 статті 15 ЦПК України підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
Предметом вказаного судового спору є питання щодо визнання незаконними та зобов'язання скасувати накази ОСОБА_4 управління «Про затвердження документації землеустрою, надання земельної ділянки у власність» № 1219-СГ, № 1176-СГ, № 23-СГ, № 1230-СГ, №1233-СГ, у відповідності до яких громадянам ОСОБА_7, ОСОБА_15, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, якими передано у приватну власність земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів на території Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської пасті для ведення індивідуального садівництва.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Таким чином, на земельні ділянки з кадастровими номерами 25185000:03:010:0230, 6325185000:03:010:0246, 6325185000:03:010:0234, 25185000:03:010:0242, 6325185000:03:010:0249 вже зареєстроване речове право власності.
Таким чином, спори з приводу прийняття суб'єктом владних повноважень рішень які стосуються набуття фізичною чи юридичною особою права користування земельною ділянкою мають вирішуватися у порядку цивільної юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне. Тобто при здійсненні повноважень власника землі відповідач є рівноправним суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію права розпоряджатися землею. У цьому випадку відсутня підпорядкованість одного учасника земельних правовідносин (фізична особа) іншому (Держгеокадастр), яка має місце під час здійснення владних управлінських функцій.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, фактично, підставою виникнення спірних правовідносин стала наявність наказів ОСОБА_4 управління Держземагентства у Харківській області «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» та «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» громадянам ОСОБА_7, ОСОБА_15, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, які перешкоджають позивачеві зареєструвати за собою у Державному земельному кадастрі право власності на земельну ділянку площею 0,5977 га за цільовим призначенням - ведення особистого селянського господарства, на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ХР№100393.
З огляду на наведене, даний спір носить приватно - правовий характер, під час вирішення якого, підлягають з'ясуванню обставини щодо підстав набуття або скасування права власності на спірну земельну ділянку, у зв'язку з чим, зазначені вимоги втрачають ознаки публічно-правового спору, оскільки по суті, позивач доводить своє право на землю та вимагає усунути обставини, що перешкоджають реалізації цього права.
Отже, в даному випадку має місце спір про право, який підлягає розгляду в порядку цивільного, а не адміністративного судочинства.
Відповідно до ст.1 ЦПК України, завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч.1 ст.107 ЦПК України, усі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються районними, районними у містах, міськими та міськрайонними судами.
Також необхідно зазначити, що у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок в оренду, у власність (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про цивільне право.
Зазначеною позицію також займає Верховний суд України, яку він виклав у Постанові від 24.02.2015 у справі за №21- 34а15.
Згідно ч.2 ст. 161 КАС України, при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Отже, за суб'єктним складом сторін та сутністю спору дана справа не підлягає розгляду адміністративними судами у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Суд зазначає, що предметом розгляду даної справи є скасування рішень ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою", таким чином, суд дійшов висновку, що вказана справа не підлягає розгляду за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Аналогічний висновок щодо застосування вищезазначених норм матеріального права міститься у постановах Верховного Суду України від 11 листопада 2014 року (справа №21-493а14) та від 09 грудня 2014 року (справа № 21-308а14).
Беручи до уваги те, що визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі і обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін, суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися "судом, встановленим законом" у розумінні частини першої статті 6 Конвенції.
Відповідно до п.1 ч.1, ч.3 ст. 157 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена. Повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.
Крім того, згідно з ч.2 ст. 157 КАС України, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Враховуючи викладене, суд вважає клопотання представника відповідача ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області про закриття провадження у справі обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, відтак, суд закриває провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області, Начальнику ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_6, ОСОБА_4 управлінню Держгеокадастру у Харківській області в особі державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру», треті особи: Харківська районна державна адміністрація Харківської області, Циркунівська сільська рада Харківського району Харківської області, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 про визнання наказів незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, оскільки остання не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а має вирішуватись відповідним місцевим загальним судом, за правилами ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 157, 160, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання представника відповідача - ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області про закриття провадження по справі - задовольнити.
Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області, Начальнику ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_6, ОСОБА_4 управлінню Держгеокадастру у Харківській області в особі державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру», треті особи: Харківська районна державна адміністрація Харківської області, Циркунівська сільська рада Харківського району Харківської області, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 про визнання наказів незаконними та зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.
Роз'яснити позивачу, що розгляд та вирішення даної справи віднесено до юрисдикції відповідного місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали виготовлено 15 червня 2017 р.
Суддя Шляхова О.М.