Справа № 815/5061/14
про залишення заяви без розгляду
15 червня 2017 року м. Одеса Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І., розглянувши заяву ОСОБА_1 про перегляд постанови Одеського окружного адміністративного суду від 16.01.2015 року по справі №815/5061/14 у зв'язку з нововиявленими обставинами, -
У вересні 2014 року ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом в яком просила скасувати рішення державного реєстратора ОСОБА_2 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 14070482 від 26 червня 2014 року, щодо реєстрації права власності ОСОБА_3 на нерухоме майно - житловий будинок з господарчими будівлями та спорудами, які складаються з: А - житловий будинок, житлова площа 43,5 кв.м; Б - котельня; Г - літня кухня; Ж - вбиральня; Д - сарай; № 1-4, І, ІІ - спорудження і які розташовані за адресою: АДРЕСА_1.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16 січня 2015 року ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні адміністративного позову.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2015 року постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 січня 2015 року скасовано, провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора Реєстраційної служби Овідіопольського районного управління юстиції Одеської області, Реєстраційної служби Овідіопольського районного управління юстиції Одеської області про скасування рішення - закрито.
До суду 14.06.2017 року надійшла заява ОСОБА_1 про перегляд постанови Одеського окружного адміністративного суду від 16.01.2015 року по справі №815/5061/14 у зв'язку з нововиявленими обставинами, скасування постанови по зазначеній справі та прийняття нової постанови, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування заяви, заявник вказує на те, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26 листопада 2015 року у справі К/800/63742/14, К/800/63802/14 скасовано постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 20.02.2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 20.11.2014 року, наявність яких стала підставою для прийняття рішення, яке заявник просить переглянути у зв'язку з нововиявленими обставинами, що є нововиявленою обставиною.
Відповідно до ст. 247 КАС України заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами може бути подано протягом одного місяця після того, як особа, яка звертається до суду, дізналася або могла дізнатися про ці обставини.
Як вбачається із заяви, підставою для перегляду судового рішення у зв'язку із нововиявленими обставинами заявник зазначає ухвалу Вищого адміністративного суду України від 26 листопада 2015 року у справі К/800/63742/14, К/800/63802/14.
З матеріалів заяви ОСОБА_1 про перегляд постанови у зв'язку з нововиявленими обставинами вбачається, що про ухвалу Вищого адміністративного суду України від 26 листопада 2015 року у справі К/800/63742/14, К/800/63802/14 заявник могла дізнатись з Єдиного державного реєстру судових рішень (http://www.reyestr.court.gov.ua/), на який вона посилається у зазначеній заяві, ще у листопаді 2015 року, проте із даною заявою звернулась до суду після спливу строку, встановленого ст. 247 КАС України.
Із заяви ОСОБА_1 та доданих до неї матеріалів суддя не вбачає перешкод та істотних підстав для вчасного вчинення заявником процесуальних дій та не можливості звернення із цією заявою до суду протягом одного місяця після того, як особа, яка звертається до суду, дізналася або могла дізнатися про ці обставини.
Відповідно до ч.7 ст. 9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а тому, оскільки Глава 4 Розділу IV КАС України не містить норм, що регулюють наслідки пропуску строку звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення у зв'язку із нововиявленими обставинами, суд вважає за можливе застосувати при вирішенні цього питання загальні норми Кодексу адміністративного судочинства, зокрема ст. 100 КАС України.
Згідно із ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Враховуючи вищевикладене, вивчивши заяву ОСОБА_1, суд вважає, що зазначена заява має бути залишена без розгляду, оскільки вона не містить підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, заявником не зазначено істотні перешкоди для своєчасного звернення із вказаною заявою до суду.
Керуючись ст. ст. 9, 100, 247, 160, 165 КАС України, суддя, -
Заяву ОСОБА_1 про перегляд постанови Одеського окружного адміністративного суду від 16.01.2015 року по справі №815/5061/14 у зв'язку з нововиявленими обставинами - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 5 днів з дня отримання ухвали, або в порядку ч. 3 ст.186 КАС України.
Суддя Л.І. Свида