м. Миколаїв
12 червня 2017 року Справа № 814/2946/16
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомПублічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго", вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017
доДержавної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Миколаївській області, вул. Декабристів, 1-а, м. Миколаїв, 54001
провизнання дій протиправними, скасування припису від 23.12.2016р. № 05/21-07-0029-ПР,
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Миколаївській області (далі- Інспекція) про визнання протиправними дій щодо здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю), оформленого ОСОБА_1 № 05/21-07-0029-А від 23.12.2016 року, скасування припису № 05-21-07-0029-ПР від 23.12.2016 року.
Позов обґрунтовано тим, що відповідачем неправомірно проведено перевірку, і тому припис, прийнятий за наслідками перевірки належить скасувати.
Відповідач надав заперечення на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки перевірка позивача проведена відповідно до вимог законодавства, за її наслідками прийнято припис, який скасуванню не підлягає, і тому є обов'язковим для виконання позивачем.
Позивач надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. На підставі ч.6 ст.128 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи суд дійшов висновку:
28.11.2016 року до Інспекції надійшло звернення гр. ОСОБА_2 щодо незадовільної якості електричної енергії, що постачається мешканцям вул. Набережна, с. Баловне, Новоодеський район, Миколаївська область.
На виконання вищевказаного звернення гр. ОСОБА_2 відповідачем проведено інспектування, яким встановлено незадовільну якість електричної енергії, що постачається мешканцям вул. вул. Набережна, с. Баловне, Новоодеський район, Миколаївська область, про що свідчить ОСОБА_1 № 05/21-10-0033-А від 15.12.2016 року (а. с.34 - зворотній бік - а.с. 35). ОСОБА_1 підписаний уповноваженим представником та генеральним директором ПАТ «Миколаїволенерго» без зауважень, скріплений печаткою.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», підставами для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом.
Суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Вказане правило закріплено також у пп. 3.4.1. п. 3.4 розділу 3 «Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів», затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України № 817 від 24.12.2004 року (далі - Інструкція № 817), позапланові заходи поділяються на перевірки, огляди, інспектування тощо та здійснюються у разі виявлення недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктами господарювання, у тому числі з питань дотримання суб'єктами господарювання режимів споживання електричної та теплової енергії, а також стану обліку енергії, а саме розгляду звернень споживачів.
Пп. 3.4.5. Інструкції встановлено, що за зверненнями фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства (позаплановий захід здійснюється тільки за наявності згоди Міненерговугілля України на його проведення).
На виконання зазначеного вище Інспекція надіслала позивачу 19.12.2016 за № 28/13-57-1072 лист про проведення позапланового заходу (а.с.38 - зворотній бік). До листа додано звернення гр. ОСОБА_2 та копія згоди Міненерговугілля України від 14.12.2016 року № 04/32-1293 (а.с. 38). Вказане повідомлення отримано ПАТ «Миколаївобленерго» 19.12.2016 року, про що свідчить вхідний штамп на повідомленні.
Твердження позивача про недодержання відповідачем п. 4.2.2. Інструкції № 817 щодо письмового повідомлення про проведення обстеження (огляду, перевірки інспектування) суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів електричної енергії не пізніше ніж за десять днів до дня здійснення заходу із зазначенням дати початку та завершення заходу державного енергетичного нагляду та його виду, судом до уваги не приймається, оскільки вказане правило стосується проведення планових заходів зі здійснення державного енергетичного нагляду, тоді як щодо позивача було проведено позаплановий захід.
Також відповідачем по справі надано до суду Наказ Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Миколаївській області від 20.12.2016 року № 05/20-01-0171, та Направлення на проведення заходу від 20.12.2016 року № 05/20-01-0164 видане старшому державному інспектору з енергетичного нагляду ОСОБА_3
Щодо доводів позивача про зазначення у направленні від 20.12.2016 року № 05/20-01-0164 предмету державного нагляду - господарська діяльність з виробництва, транспортування або постачання електроенергії, яке не співпадає з предметом, з зазначеним у ОСОБА_1 від 23.12.2016 року № 05/21-07-0029А - розгляд звернення гр. ОСОБА_2, то суд звертає увагу, що зазначення цього предмету передбачено додатком № 4 Інструкції, і зазначення іншого (альтернативного) предмету, крім як господарська діяльність з виробництва, транспортування або постачання енергії, або пов'язана зі споживанням електричної енергії для власних потреб з метою виробництва, надання послуг Інструкцією не передбачено. Так само не приймається до уваги твердження позивача щодо неспівпадання номерів і дат направлень: доданого до заперечення на позов - № 05/20-01-0164 від 20.12.2016 і тим, що зазначений в ОСОБА_1 від 23.12.2016 року як розпорядчий документ щодо здійснюваного заходу - направлення № 05/20-01-0163 від 15.12.2016, оскільки зазначення розпорядчого документу щодо здійснюваного заходу в ОСОБА_1 взагалі не вимагається Інструкцією № 817, Додаток 9 Інструкції не містить відповідної вказівки.
Так само не спростовує доводи відповідача про правомірність його дій при проведенні перевірки та законність Припису від 23.2.2016 року № 05/21-07-0029-ПР посилання позивача на норми Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 03.11.2016 року про необхідність проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) органом державного нагляду на підставі обгрунтованого звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав за погодженням Державної регуляторної служби, оскільки даний Закон набрав чинності з 01.01.2017 року, перевірка позивача проведена 23.12.2016, тому норми цього Закону на дані правовідносини не розповсюджуються.
Позивач всупереч ст. 71 КАС України не надав жодних доказів на спростування порушень, зазначених в приписі.
Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За таких обставин, позов задоволенню не підлягає.
Судовий збір покладається на позивача.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Т.О. Гордієнко