м. Миколаїв
12 червня 2017 року Справа № 814/890/17
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
Міністерства економічного розвитку і торгівлі України,
вул. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008
до
товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО 201",
пр-т Леніна, 93-д, м. Миколаїв, 54017
третя особа
Державна фіскальна служба України,
Львівська площа, 8, м. Київ, 04655
про
подовження дій спеціальної санкції,
Позивач - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Агро 201" (далі - відповідач) про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом від 04.08.2016 р. № 1269 на термін до усунення порушення ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (далі - Закон № 185) або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень ст. 1 Закону № 185 за експортними операціями по зовнішньоекономічним контрактам від 01.09.2015 р. № 01/09-2015, від 01.10.2015 р. № 01/10-2015, від 15.10.2015 р. № 15/10-2015, від 30.11.2015 р. № 01/11-2015.
Ухвалою від 22.05.2017 р. суд залучив до участі в справі в якості третьої особи Державну фіскальну службу України.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідно до ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. ДФС України надало лист, в якому повідомило, що відповідач за місцем реєстрації відсутній, не звітує, тому необхідно продовжити дію спеціальної санкції.
Третя особа надала письмові пояснення, в яких зазначила, що відповідачем не усунуто порушення Закону № 185, що є підставою для подовження дії спеціальної санкції.
Представник позивача подав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Відповідач про дату і час розгляду справи повідомлений належним чином, у відповідності до ч. 8 ст. 35 КАС України.
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд дійшов висновку, що позов належить задоволенню, виходячи з наступного:
ДФС України 10.06.2016 р. звернулась до позивача з пропозицією про застосування спеціальних санкцій до відповідача, у зв'язку з наявністю простроченої дебіторської заборгованості за здійсненими зовнішньоекономічними операціями, що встановлено за результатами проведених перевірок.
Наказом позивача від 04.08.2016 р. № 1269 за порушення пов'язаних із Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" законів України, що встановлюють порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті, а саме ст. 1 Закону № 185, у 40-денний строк з дня набрання чинності цим наказом застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України, зазначених у додатку до цього наказу.
У переліку суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України, до яких застосована спеціальна санкція, під № 5 зазначено відповідача.
27.10.2016 р. позивач звернувся до ДФС України з листом, в якому просив висловити позицію щодо доцільності скасування або продовження дії спеціальної санкції, застосованої до відповідача.
29.11.2016 р. ДФС України повідомила позивача, що спеціальну санкцію у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності застосовано до відповідача наказом Мінекономрозвитку від 04.08.2016 р. № 1269 на підставі повідомлень ПАТ "Банк інвестицій та заощаджень" від 05.02.2016 р. № 125-0/191/4, від 03.03.2016 р. № 125-0/502, від 05.04.2016 р. № 718/1 про порушення товариством законодавчо встановлених строків розрахунків за зовнішньоекономічними контрактами від 01.09.2015 р. № 01/09-2015, від 01.10.2015 р. № 01/10-2015, від 15.10.2015 р. № 15/10-2015, від 30.11.2015 р. № 01/11-2015, укладеними з фірмами "Lunicia Trading LTD" (Сейшели), "CASTFIELD PARTNERS L.P. " (Шотландія). Відповідно до акту від 16.03.2016 р. № 28/14-03-14-01 товариство за місцем реєстрації відсутнє, не звітує. Декларацію про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України та знаходяться за її межами, станом на 01.10.2016 р. відповідачем не надано. Враховуючи викладене, ДФС України пропонувала подовжити дію спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до відповідача.
Стаття 1 Закону № 185 передбачає, що виручка резидентів у іноземній валюті від експорту продукції підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації такої продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, транспортних послуг - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання транспортних послуг. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку. Виручка резидента за експортним зовнішньоекономічним договором (контрактом) вважається перерахованою на його банківський рахунок за заявою резидента, якщо належна сума врегульована Експортно-кредитним агентством.
Згідно п. 3 постанови Правління НБУ від 16.11.2012 р. № 475 "Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень іноземній валюті" установлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", повинні здійснюватися у строк, що не перевищує 90 календарних днів.
Позивач надав суду інформацію ПАТ "Банк інвестицій та заощаджень" про виявлені факти порушень чинного законодавства (ненадходження в законодавчо встановлені строки виручки, товарів) відповідача.
Крім того, позивачем надано акт від 16.03.2016 р. № 28/14-03-14-01, згідно якого місцезнаходження відповідача не встановлено.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності може бути застосовано, зокрема, спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів. Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.
Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.
Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.
При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Якщо суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності, до яких застосовано санкції, усунуто допущені порушення законодавства України або вжито практичні заходи, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, ініціатори подання щодо застосування санкцій можуть направляти центральному органу виконавчої влади з питань економічної політики матеріали про їх скасування (зміну виду, тимчасове зупинення).
Таким чином, матеріалами справи підтверджено порушення відповідачем ст. 1 Закону № 185, відповідач не надав будь-яких заперечень та доказів, які б спростовували виявлені факти.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Статтею 94 КАС України не передбачено повернення судового збору, сплаченого суб'єктом владних повноважень.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 04.08.2016 р. № 1269 до товариства з обмеженою відповідальністю "Агро 201" на термін до усунення товариством з обмеженою відповідальністю "Агро 201" порушення ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" за експортними операціями по зовнішньоекономічним контрактам від 01.09.2015 р. № 01/09-2015, від 01.10.2015 р. № 01/10-2015, від 15.10.2015 р. № 15/10-2015, від 30.11.2015 р. № 01/11-2015.
Постанова суду першої інстанції набирає чинності з моменту закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Суддя Н.В. Лісовська