Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14 червня 2017 року Справа № П/811/1003/17,
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Л.І. Хилько, розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області про визнання незаконним наказу, -
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить визнати та скасувати наказ №248/08 від 08.06.17 "Про проведення позапланової контрольної перевірки приватного нотаріуса ОСОБА_1.".
Ухвалою від 13.06.2017 р. відкрито провадження у справі.
13.06.2017 о. позивачем до суду окремо подано клопотання про забезпечення позову, шляхом:
- зупинення дії наказу №248/08 від 08.06.17 "Про проведення позапланової контрольної перевірки приватного нотаріуса ОСОБА_1.";
- зупинення дій по призначенню та проведенню будь-яких перевірок організації нотаріальної діяльності крім тих, що призначаються за зверненням фізичних і юридичних осіб у межах предмета звернення та повноважень міністерства юстиції, головного управління юстиції;
- заборони проведення повторних перевірок, з тих питань, які вже були предметом перевірки крім перевірок звернень фізичних і юридичних осіб у межах предмета звернення та в межах повноважень Управління юстиції.
За правилами ч. 1 ст. 118 КАС України клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Частиною першою ст.2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно до вимог ч. 1 ст. 117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Із аналізу вказаних норм вбачається, що забезпечення позову здійснюється з метою гарантування виконання судового рішення у разі задоволення позовних вимог та спрямоване на те, щоб не допустити настання незворотних наслідків щодо відновлення порушеного права. При цьому, ст.117 КАС України передбачає можливість забезпечення позову у тому випадку, коли існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача.
У відповідності до вимог ч.3 та ч.4 ст.117 КАС України забезпечення позову в адміністративних справах допускається лише у двох формах: 1) зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються; 2) заборони вчиняти певні дії.
Наведений перелік підстав забезпечення позову є вичерпним.
Також слід зазначити, що забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання судового рішення в разі задоволення позовних вимог. При цьому, інститут забезпечення позову згідно ст.ст.3, 117 КАС України повинен відповідати завданню адміністративного судочинства - забезпечувати захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органу місцевого самоврядування, їхніх посадових, чи службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З матеріалів клопотання про забезпечення позову не вбачається будь-яких фактичних даних, які б свідчили, що невжиття заходів забезпеченню позову, в даному випадку, може ускладнити або привести до неможливості виконання рішення суду в майбутньому.
Водночас, виходячи із змісту клопотання можна дійти висновку, що єдиним його обґрунтуванням є порушення відповідачем принципу правової визначеності, оскільки позивачу незрозуміло, що саме і за який період буде перевірятися його нотаріальна діяльність. При цьому, задоволення клопотання саме з цих підстав буде означати вирішення спору по суті без проведення судового засідання.
Керуючись ст.ст.94, 117, 118 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
В задоволенні заяви про забезпечення адміністративного позову - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку встановленому п.5 ст.118 та ст.254 КАС України.
Згідно до п.6 ст.118 КАС України ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.185 187 КАС України. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько