ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
09 червня 2017 року справа № 813/1098/17
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Братичак У.В.,
секретар судового засідання Ванчак М.Л.,
за участю:
представника позивача Ільницького О.В.,
представника відповідача Дутканича Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької" до Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
До суду надійшла позовна заява Державного підприємства "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької" до Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про:
- визнання протиправними дій щодо прийняття рішення про залишення без розгляду реєстраційної заяви форми №1-РН від 23.12.2016 р. Державного підприємства "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької";
-зобов'язання включити Державне підприємство "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької» до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 р. №440.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Галицька ОДПІ протиправно відмовила позивачу у включенні його до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій, оскільки на виконання нової редакції пункту 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України Державним підприємством "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької" було приведено у відповідність установчі документи та подано реєстраційну заяву форми 1-РН та копію установчих документів для включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій. З наведених підстав представник позивача у судовому засіданні просить суд задовольнити повністю позовні вимоги.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, посилаючись на те, що відповідно до абз.1.1 Розділу 1 Статуту ДП "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької" позивач діє як державне (унітарне) підприємство. Таким чином, посилання позивача на те, що ДП створене для некомерційної господарської діяльності є необґрунтованим та не відповідає організаційно-правовій формі підприємства. Отже, для підтвердження неприбуткового статусу установи та організації повинні привести свої документи у відповідність до вимог п.133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, чого позивачем не зроблено. Враховуючи викладене просить відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд робить висновок, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що Державне (унітарне) підприємство "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької" є об'єктом державної власності. Театр належить до сфери управління Міністерства культури України. Театр утворено та зареєстровано в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність неприбуткової організації.
Відповідно до ч.1 ст.8 ЗУ «Про театри і театральну справу» та п.2.1 Статуту, метою основної діяльності Театру є розвиток театрального мистецтва і театральної справи, формування та задоволення потреб населення в театральному мистецтві. Основна діяльність Театру не має на меті одержання прибутку.
Як вбачається з листа ДПІ у Галицькому районі м. Львова від 11.05.2007 р. №9554/15-116 театру присвоєно ознаку неприбуткової установи за №0004 з 27.10.1997 р.
23.12.2016 р. позивачем до Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області було подано реєстраційну заяву форми 1-РН та копії установчих документів для включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до п.133.4 ст. 133 ПК України ( у редакції Закону №652-VІІІ від 17.07.2015 р).
Згідно листа Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області за №16933/13-04-12-03-12 29.12.2016 р. реєстраційну заяву ДП "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької" залишено без розгляду, оскільки статут не відповідає вимогам п.п. 133.4.1 п.133.4 ст.133 ПК України від 02.12.2010 р. №2755-VІ (зі змінами та доповненнями).
23.01.2017 р. ДП "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької" звернулося до Головного управління ДФС у Львівській області щодо безпідставності залишення заяви без розгляду.
Листом №1825/10-13-01-12-04-09 від 28.02.2017 р. ГУ ДФС у Львівській області надало відповідь щодо відмови у наданні статусу неприбутковості з огляду на відсутність ознак неприбутковості для державних унітарних некомерційних підприємств.
13 серпня 2015 року набрав чинності Закон України від 17.07.2015 року № 652-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", яким внесено зміни до вказаного Кодексу.
Так, згідно із пп. 14.1.121 п. 14.1 ст. 14 ПК України неприбуткові підприємства, установи та організації - це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п. 133.4 ст. 133 ПК України.
Підпунктом 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 ПК України встановлено, що неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
- установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу;
- установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення).
- внесена контролюючим органом до Реєстру.
Згідно п.п. 6,7 Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою КМУ від 13.07.2016 р. №440 контролюючий орган здійснює включення неприбуткової організації до Реєстру на підставі поданих документів в разі, коли організація відповідає таким вимогам:
-утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
-установчі документи неприбуткової організації (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 Кодексу;
-установчі документи неприбуткової організації (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету в разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;
- установчі документи неприбуткової організації передбачають, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Судом встановлено, що згідно з рішенням органу управління -Міністерства культури України - Театр функціонує в організаційно-правовій формі державного (унітарного) підприємства з 2002 р.
Стаття 52 Господарського кодексу України визначає, що некомерційне господарювання - це самостійна систематична господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку.
Відповідно до ч.1 ст. 62 Господарського кодексу України підприємство як самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.
Підприємства можуть створюватись як для здійснення підприємництва, так і для некомерційної господарської діяльності.
Підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту або модельного статуту.
Обов'язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами (пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПК України).
Як вбачається із Статуту ДП "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької" театр, є юридичною особою, суб'єктом господарювання зі статусом неприбуткової організації. Орган управління театру згідно із статутом встановив заборону на розподіл доходів (прибутку) та визначив напрями використання коштів винятково на утримання Театру та здійснення основної неприбуткової діяльності, передбачив передачу активів театру під час припинення в результаті реорганізації (злиття, поділу, приєднання або перетворення) або ліквідації одній чи кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або ж зарахування таких в дохід бюджету.
Слід зазначити, що Податковий Кодекс України, зокрема пп. 133.4.2 п. 133.4 ст.. 133 не містить заборони саме державним підприємствам отримати ознаку неприбутковості. Тобто, організаційно-правова форма юридичної особи не є тією вимогою при наявності якої відповідна юридична особа є неприбутковою.
Відтак, посилання відповідача на те, що державне підприємство не може бути неприбутковим підприємством є безпідставним та суперечить вимогам як Податкового Кодексу України так і Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 року № 440.
Також суд не бере до уваги, твердження відповідача про те, що статут позивача містить перелік видів діяльності, що належать до комерційних, оскільки згідно пп. 133.4.4. ст.. 133 встановлення контролюючим органом відповідно до норм цього Кодексу факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2 цього пункту, є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів наявність правових підстав для відмови позивачу у включенні його до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій, а відтак такі дії податкового органу вчинені останнім всупереч норм законодавства, що регулює дані правовідносини.
За таких обставин, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у включенні Державного (унітарного) підприємства "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької" до нового Реєстру неприбуткових організацій та зобов'язання відповідача включити позивача до вказаного реєстру відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 року № 440.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Державного (унітарного) підприємства "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької" є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України, на користь позивача належить стягнути судові витрати в сумі 3200 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області щодо прийняття рішення про залишення без розгляду реєстраційної заяви форми №1-РН від 23.12.2016 р. Державного підприємства "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької".
3. Зобов'язати Галицьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Львівській області включити Державне підприємство "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької» до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 р. №440.
4. Стягнути з Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на користь Державного підприємства "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької" (код ЄДРПОУ -02224614) за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати в сумі 3 200 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складений та підписаний 14.06.2017 року.
Суддя Братичак У.В.