12 червня 2017 року Справа № 808/1460/17 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Матяш О.В., за участю секретаря Передерій А.О., розглянувши у попередньому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Конкурсної комісії на заміщення вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації, Рівненської обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - директор Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації ОСОБА_2, радник голови Рівненської обласної ради ОСОБА_3, про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії на зайняття вакантної посади,
позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
В попередньому судовому засіданні позивачем заявлено клопотання про витребування доказів, в якому просить витребувати: від Рівненської ОДА відомості про те, яким саме чином формулюються ситуаційні завдання для кандидатів на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б»-заступника голови Рівненської ОДА, затверджені розпорядженням голови Рівненської ОДА №118-к від 15.05.2017, відповіді на ці завдання; від Міжрегіонального управління Нацдержслужби у Волинській та Рівненській областях та від Рівненської ОДА - відомості про освіту, кваліфікаційний рівень і досвід роботи членів конкурсної комісії на зайняття вакантної посади заступника голови Рівненської ОДА, утвореної наказом Міжрегіонального управління з питань державної служби у Волинській та Рівненській областях від 03.05.2017 №22-од, які підтвердити належним чином засвідченими копіями відповідних документів.
В обґрунтування клопотання зазначає, що витребувані докази нададуть можливість перевірити правильність, повноту та об'єктивність відповідей, наданих на ситуаційні завдання кандидатів на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б»-заступника голови Рівненської ОДА під час конкурсу, який відбувся 16.05.2017, та перевірити компетентність членів комісії й те, що вони володіють знаннями у сфері державної політики в галузі соціального забезпечення та соціального захисту соціально незахищених громадян.
Також позивачем заявлено клопотання про зупинення провадження у справі до терміну, встановленого судом, для отримання витребуваних доказів.
Представники відповідачів в попередньому судовому засіданні щодо клопотання про витребування доказів зазначили, що оцінка відповідей вказаних кандидатів, наданих ними на ситуаційні завдання під час конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - заступника голови Рівненської ОДА, належить до дискреційних повноважень Конкурсної комісії на заміщення вказаної вакантної посади. Щодо клопотання про зупинення провадження у справі представники відповідачів не заперечують, про що зробили відповідні помітки на клопотанні позивача.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши зміст наданих клопотань й наявні у справі докази, надавши їм оцінку, дійшов висновку, що клопотання є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
По-перше, щодо клопотання про витребування доказів суд зазначає, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ч. 1 ст. 69 КАС України).
Згідно із ч. 2 ст. 69 КАС України, докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Згідно з ч. 1 ст. 70 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору (ч. 4 ст. 70 КАС України).
Частиною першою статті 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Про витребування доказів або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про відмову у витребуванні доказів окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи (ч. 3 ст. 71 КАС України).
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 79 КАС України, письмовими доказами є документи (у тому числі електронні документи), акти, листи, телеграми, будь-які інші письмові записи, що містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи.
Письмові докази, які витребовує суд, надсилаються безпосередньо до адміністративного суду. Суд може також уповноважити заінтересовану сторону або іншу особу, яка бере участь у справі, одержати письмовий доказ для надання його суду.
Тобто, за приписами вищенаведених норм доказами в адміністративному судочинстві є оригінали письмових документів, що містять інформацію щодо предмету доказування, або належним чином засвідчені копії. До суду одночасно подається як оригінал письмового доказу, для дослідження судом, так і належним чином засвічена копія - для приєднання до матеріалів справи.
Враховуючи вищевикладене й приймаючи до уваги, що вказані докази стосуються предмету доказування у справі (порядку проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б»-заступника голови Рівненської ОДА та оформлення його результатів) й те, що позивч не можє самостійно надати суду ці докази, які знаходяться у Міжрегіонального управління Нацдержслужби у Волинській та Рівненській областях й Рівненської ОДА, суд дійшов висновку, що для прийняття всебічного та обґрунтованого рішення у даній адміністративній справі, протягом розумного строку, необхідно витребувати вказані докази.
При цьому суд не приймає до уваги покликання представників відповідачів щодо того, що оцінка відповідей на ситуаційні завдання належить виключно до повноважень Конкурсної комісії та зазначає наступне. За приписами частин четвертої, п'ятої статті 11 КАС України, суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.
В силу принципу офіційного з'ясування обставин у справі судом мають бути досліджені всі докази, що стосуються предмету доказування, та встановлені всі обставини, що стосуються спірних правовідносин.
По-друге, щодо клопотання про зупинення провадження у справі суд зазначає, що, згідно з п.4 ч.2 ст.156 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі до терміну, встановленого судом, за наявності обґрунтованого клопотання сторони.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає клопотання про зупинення провадження у справі для отримання витребуваних доказів обґрунтованим, а отже таким, що підлягає задоволенню.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 121 КАС України, за наслідками підготовчого провадження суд у порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду постановляє ухвалу про: 1) залишення позовної заяви без розгляду; 2) зупинення провадження у справі; 3) закриття провадження у справі; 4) закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду.
В ухвалі про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду зазначається, які підготовчі дії проведені, і встановлюються дата, час та місце розгляду справи.
В ході попереднього судового засідання було з'ясовано питання про склад осіб, які братимуть участь у справі, визначено факти, які необхідно встановити для вирішення спору, та докази, якими сторони можуть обґрунтувати свої доводи та заперечення.
Суд вважає, що підготовка справи до слухання закінчена, тому справа підлягає призначенню до судового розгляду.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне закінчити підготовче провадження у справі, витребувати вказані докази та зупинити провадження у справі, призначивши справу до судового розгляду.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 79, 121,156, 160, 165 КАС України, суд
закінчити підготовче провадження.
Клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів задовольнити.
Витребувати:
- у Рівненської обласної державної адміністрації інформацію у письмовому вигляді щодо формулювання ситуаційних завдань для кандидатів на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б»-заступника голови Рівненської ОДА, затверджених розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації №118-к від 15.05.2017, та відповіді на ці завдання;
- у Міжрегіонального управління Нацдержслужби у Волинській та Рівненській областях (33028, м. Рівне, м-н Просвіти, буд. 1) та від Рівненської ОДА інформацію у письмовому вигляді із документальним підтвердженням про освіту, кваліфікаційний рівень та досвід роботи членів конкурсної комісії на зайняття вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації, утвореної наказом Міжрегіонального управління з питань державної служби у Волинській та Рівненській областях від 03.05.2017 №22-од.
Зобов'язати Міжрегіональне управління Нацдержслужби у Волинській та Рівненській областях та Рівненську ОДА надати суду витребувані докази до 26.07.2017: оригінали суду для огляду, копії - в матеріали адміністративної справи.
Попередити керівника Міжрегіонального управління Нацдержслужби у Волинській та Рівненській областях та голову Рівненської обласної державної адміністрації, що, відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом. А відповідно до ч. 2 ст. 382 Кримінального кодексу України, умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню, вчинене службовою особою, - карається штрафом від семисот п'ятдесяти до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі задовольнити.
Зупинити провадження у справі для отримання витребуваних судом доказів, призначивши судове засідання на 26 липня 2017 року , 12:10 годину, та у зв'язку з цим вважати, що провадження у справі поновлено з зазначеної дати.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у п'ятиденний строк з дня отримання ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала в частині закінчення підготовчого провадження, призначення судового засідання та витребування доказів оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Матяш