Україна
Донецький окружний адміністративний суд
11 квітня 2017 р. Справа № 805/1237/17-а
Донецький окружний адміністративний суд в складі колегії судді: головуючого судді Кониченка О.М., суддів Кірієнка В.О., Бабіча С.І. при секретарі судового засідання Пидоненко Д.А. розглянувши справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» м. Волноваха
до Державної служби України з безпеки на транспорті м. Київ в особі Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області
про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарських штрафів за порушення законодавства про автомобільний транспорт №№019984, 019983 та 019982 від 31.01.2017 року
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті м. Київ в особі Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарських штрафів за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
В обґрунтування позовних вимог позивач, зазначив, що 27 та 28 грудня 2016 року Управлінням укртрансбезпеки в Донецькій області проведено рейдову перевірку позивача на предмет додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом, за результатами чого було складено акти: №018105 від 28.12.2016 року, №018441 та №018104 від 27.12.2016 року, якими встановлено порушення ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт». 08 лютого 2017 року позивач отримав постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт №№019984, 019983 та 019982 від 31.01.2017 року. Позивач не погоджується з встановленим порушеннями з огляду на їх необґрунтованість тому вважає прийняті постанови протиправними. Просив суд визнати протиправними та скасувати постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт №№019984 від 31.01.2017 року, №019983 від 31.01.2017 року та від 019984 від 31.01.2017 року.
Представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог з тих самих підстав, що викладені у заперечення до позову.
Колегія суддів, дослідивши матеріали справи, встановила наступне.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» зареєстровано в якості юридичної особи, включено до ЄДРПОУ за №33222009.
Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, відповідно до пункту 1 якого Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Відповідно до пункту 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Спеціальним законом, що регулює спірні правовідносини, є Закон України «Про автомобільний транспорт» №2344-III від 05.04.2001 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2344-III), відповідно до статті 1 якого автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Статтею 6 Закону №2344-III передбачено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України. У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
На виконання вимог статті 6 Закону №2344-III, постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 було затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок №1567), який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, а також диспетчерського контролю за роботою автомобільних перевізників.
Відповідно до пункту 4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Пунктом 15 Порядку №1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону №2344-III документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, додержання водієм режиму праці та відпочинку, виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні , інших нормативно-правових актів.
У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3, що встановлено пунктом 21 Порядку №1567.
Згідно з пунктом 22 Порядку №1567 у разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи 27 грудня 2016 о 08 год. 15 хв. посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Донецькій області на автодорозі за адресою: м. Маріуполь, вул. Куїнджи, зупинено автобус марки БАЗ, номерний знак НОМЕР_1, маршруту «Волноваха-Дніпропетровськ» під керуванням водія ОСОБА_1 Зазначений транспортний засіб належить ТОВ «Авто-Експрес».
За результатами перевірки складено акт СА АПД №018441 від 27.12.2016, відповідно до якого встановлено: надання послуг з регулярних перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: без оформлення протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу.
27 грудня 2016 о 08 год. 00 хв. посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Донецькій області на автодорозі за адресою: м. Маріуполь, вул. Куїнджи, зупинено автобус марки БАЗ (що належить ТОВ «Авто-Експрес») номерний знак НОМЕР_2, маршрут «Волноваха-Маріуполь» під керуванням водія ОСОБА_2
За результатами перевірки складено акт СА АПД №018104 від 27.12.2016, відповідно до якого встановлено: надання послуг з регулярних перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: без оформлення протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу.
28 грудня 2016 посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Донецькій області на автодорозі за адресою: м. Маріуполь, вул. Куїнджи, зупинено автобус марки БАЗ (що належить ТОВ «Авто-Експрес») номерний знак НОМЕР_3, маршрут «Волноваха-Бердянськ» під керуванням водія ОСОБА_3
За результатами перевірки складено акт СА АПД №018105 від 28.12.2016, відповідно до якого встановлено: надання послуг з регулярних перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: без оформлення протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу.
Згідно з абзацом 3 частини першої статті 60 Закону №2344-ІІІ встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт, зокрема, надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарський штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до пунктів 25-26 Порядку №1567 здійснення державного контролю на автомобільному транспорті справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання, справа про порушення згідно із пунктом 27 зазначеного Порядку, розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій.
Так, 30 січня 2017 року начальником відділу надання адміністративних послуг Укртрансбезпеки у Донецькій області винесено постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів №019984, №019983 та №019982 згідно яких за порушення вимог ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» постановлено стягнути з ТОВ «Авто-Експрес» адміністративно-господарські штрафи в сумі 1700 грн. (відповідно по кожній з таких постанов).
У відповідності до ст. 35 Закону №2344, послуги пасажирського автомобільного транспорту поділяють на послуги з перевезення пасажирів автобусами, на таксі та легковими автомобілями на замовлення.
Послуги з перевезення пасажирів автобусами можуть надаватися за видами режимів організації перевезень: регулярні, регулярні спеціальні, нерегулярні.
Перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Автобусні маршрути за видами сполучень поділяються на: міські, приміські, міжміські, міжнародні.
Положеннями ст. 39 Закону №2344 передбачено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Для водія автобуса регулярних пасажирських перевезень це посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий
лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
Відповідно до п. 1.2. Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту і зв'язку України від 07.06.2010 №340 (далі - Положення), це Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку.
Відповідно до пункту 1.3 Положення №340, його вимоги поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами.
Відповідно до п. 6.1 Положення автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Облік робочого часу водіїв здійснюється на основі табеля обліку використання робочого часу. Перевізник, який використовує водіїв за наймом, щомісяця складає графік змінності водіїв, веде відомість обліку робочого часу та відпочинку водія (додаток 2), у якій щодо кожної робочої зміни зазначаються планові та фактичні дані щодо маршруту, початок та кінець робочої зміни (п. 6.2 Положення).
Пункт 6.3. Положення визначає, що водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3).
Таким чином, для водія, який здійснює регулярні пасажирських перевезення на міжміському автобусному маршруті протяжністю понад 50 км, законодавством передбачена можливість вибору, або використовувати тахограф (за його наявності) або вести контрольну книжку водія.
Як встановленого колегією суддів під час розгляду справи та не спростовано відповідачем, транспортні засоби позивача, що були об'єктом перевірки, не обладнанні тахографом, а тому у водіїв і не могли бути в наявності протоколи перевірок та адаптації тахографа до таких транспортних засобів.
При цьому, позивачем було надано до суду встановленого зразка належно оформлені індивідуальні контрольні книжки кожного з водії що перевірялись.
Судом приймається це як належний доказ, оскільки наявність таких книжок у водіїв під час перевірки відповідачем не спростована. Крім того, в актах перевірок про їх відсутність також нічого не зазначено. З актів вбачається лише про відсутність протоколів перевірок адаптації тахографів, проте не йдеться про наявність реєструючих приладів як таких. При цьому позивач в позовній заяві зазначив, що вищезазначені контрольні книжки надавались відповідачу під час розгляду справи в Управлінні Укртрансбезпеки у Донецькій області, проте враховані останнім не були.
Отже, враховуючи наявність у позивача всіх необхідних документів на підставі яких виконуються пасажирські перевезення та відсутність в діях факту вчинення правопорушення через здійснення регулярних пасажирських перевезень без протоколу перевірки та адаптації тахографа, відповідачем протиправно застосовано до позивача стягнення у вигляді адміністративно-господарських штрафів.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідач як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності своїх дій.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» до Державної служби України з безпеки на транспорті м. Київ в особі Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарських штрафів за порушення законодавства про автомобільний транспорт №№019984, 019983 та 019982 від 31.01.2017 року - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт №№019982 від 30.01.2017 року.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт №№019983 від 30.01.2017 року.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт №№019984 від 30.01.2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» (85700, Донецька область, Волноваській район, м. Волноваха, вул. Шевцової, буд. 26, ЄДРПОУ 33222009) судовий збір у розмірі 4800 (чотири тисячі вісімсот) гривень.
Повний текст постанови складено та підписано 18 квітня 2017 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Кониченко О.М.
Судді Кірієнко В.О.
ОСОБА_4