Постанова від 22.03.2017 по справі 804/889/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2017 р. Справа № 804/889/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Захарчук - Борисенко Н.В.

при секретарі - Музиці Я.І.

за участю: позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відповідача 1: Першотравенського міського військового комісаріату, відповідача 2: управління соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

01.02.2017 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача 1: ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1), відповідача 2: управління соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради (далі - відповідач 2), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не звернення протягом 10 днів з дати взяття особи на військовий облік до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради з поданням про виплату матеріальної допомоги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як військовослужбовцю, звільненому з військової строкової служби, відповідно до п.5 «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 185 від 08.04.2015 року;

- зобов'язати Першотравенський міський військовий комісаріат звернутися до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради з поданням про виплату матеріальної допомоги ОСОБА_1 , 17 серпня 1994 року, як військовослужбовцю, звільненому з військової строкової служби, відповідно до п.5 «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 185 від 08.04.2015 p. - у розмірі середньої заробітної плати на день призову за формою згідно з додатком до вказаного Порядку;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради призначити і виплатити допомогу ОСОБА_1 , 17 серпня 1994 року, як військовослужбовцю, звільненому з військової строкової служби, відповідно до п.5 «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 185 від 08.04.2015 р. - у розмірі середньої заробітної плати, незалежно від часу звернення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу було надано копію листа Управління праці та соціального захисту населення від 21.10.2016 № 2600/01.07 з якого ОСОБА_1 дізнався, що Першотравенському міському військовому комісаріату було повернено подання про виплату матеріальної допомоги у зв'язку з порушенням п.6 Постанови № 185 від 08.04.2015 року. Тобто працівникам військового комісаріату було відомо про відмову у виплаті матеріальної допомоги ще 21.10.2016, що свідчить про бездіяльність Військомату. З огляду на викладене, позивач вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав письмові заперечення, в яких у задоволенні позовних вимог просив відмовити та зазначив, що позивач повинен самостійно звернутись у встановлені законом строки до військового комісаріату із заявою та надати відповідні документи для звернення до органів соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради щодо виплати матеріальної допомоги, як військовослужбовцю звільненому з строкової військової служби, а не після повідомлення військового комісаріату, що в свою чергу супроводжується втратою встановлених строків з провини самого позивача. Крім того, запити, які надавались Першотравенським МВК на підприємство щодо надання копії трудової книжки та довідки про отримувану середню заробітну плату на момент призову до лов ЗСУ стосовно позивача були надані раніше ніж сам позивач були надані раніше ніж сам позивач зміг надати до військового комісаріату рахунок з банківської установи , що також супроводжується втратою встановлених законодавством строків. З огляду на викладене, представник відповідача проти позовних вимог заперечував, просив в задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.

Заслухавши пояснення позивача, розглянувши подані документи і матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , був призваний на строкову військову службу і направлений у військову частину НОМЕР_1 , потім військову частину ППВ НОМЕР_2 , військову частину НОМЕР_3 , де проходив строкову службу по 04.10.2016 року і був звільнений з військової строкової служби на підставі наказу МОУ №494 від 26.09.2016.

06.10.2016 ОСОБА_1 став на військовий облік в Першотравенському військовому комісаріаті, що підтверджується відповідними записами у військовому квитку.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 185 від 08.04.2015 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби» я маю право на отримання матеріальної допомоги, у разі умов визначених у

постанові.

З матеріалів справи вбачається, що у десятиденний термін, який зазначений у Постанові, тобто 13.10.2016 позивач звернувся до Першотравенського міського військового комісаріату із заявою про виплату, перерахування матеріальної допомоги на рахунок банку, надавши довідку із місця роботи про розмір заробітку на час призову, копію трудової книжки, завірену за місцем роботи.

Проте 15.12.2016 позивачу було відмовлено у виплаті матеріальної допомоги. разом з відповіддю позивачу було надано копію листа Управління праці та соціального захисту населення від 21.10.2016 року № 2600/01.07 з якого ОСОБА_1 дізнався, що Першотравенському міському військовому комісаріату було повернено подання про виплату матеріальної допомоги у зв'язку з порушенням п.6 Постанови № 185 від 08.04.2015 року. Тобто працівникам військового комісаріату було відомо про відмову у виплаті матеріальної допомоги ще

Аналізуючи виниклі правовідносини суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Отже, гарантії щодо збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку працівникам на час виконання державних обов'язків, якщо за чинним законодавством України ці обов'язки можуть здійснюватись у робочий час, встановлені для усіх працівників, в тому числі і тих, що працюють на підставі трудового договору у фізичної особи-підприємця.

Відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби Військові комісаріати протягом 10 днів з дати взяття особи на військовий облік відповідно до п.5 цього Порядку звертаються до органів соціального захисту населення з поданням про виплату матеріальної допомоги за формою згідно з додатком, до якого додаються подані заявником документи.

Таким чином, для громадян України, які звільнилися з військової строкової служби, єдиною обов'язковою умовою, яка надає право на отримання вказаної державної допомоги, є необхідність стати на військовий облік за місцем проживання у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п.23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 року якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги. Необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Відповідно до ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цьогоКодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З урахуванням визначеного статтею 8 Конституції України принципу верховенства права та встановлених статтею 2 КАС України завдань суду як державної правозахисної інституції, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом відновлення порушеного права позивача буде визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не звернення протягом 10 днів з дати взяття особи на військовий облік до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради з поданням про виплату матеріальної допомоги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як військовослужбовцю, звільненому з військової строкової служби, відповідно до п.5 «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 185 від 08.04.2015 року; повторно зобов'язати Першотравенський міський військовий комісаріат звернутися до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради з поданням про виплату матеріальної допомоги ОСОБА_1 , 17 серпня 1994 року, як військовослужбовцю, звільненому з військової строкової служби, відповідно до п.5 «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 185 від 08.04.2015 p. - у розмірі середньої заробітної плати на день призову за формою згідно з додатком до вказаного Порядку; визнати відмову Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради про призначення і виплату допомоги ОСОБА_1 , 17 серпня 1994 року, як військовослужбовцю, звільненому з військової строкової служби, відповідно до п.5 «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 185 від 08.04.2015 р. - у розмірі середньої заробітної плати, незалежно від часу звернення - неправомірною.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача 1: Першотравенського міського військового комісаріату, відповідача 2: управління соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не звернення протягом 10 днів з дати взяття особи на військовий облік до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради з поданням про виплату матеріальної допомоги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як військовослужбовцю, звільненому з військової строкової служби, відповідно до п.5 «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 185 від 08.04.2015 року.

Повторно зобов'язати Першотравенський міський військовий комісаріат звернутися до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради з поданням про виплату матеріальної допомоги ОСОБА_1 , 17 серпня 1994 року, як військовослужбовцю, звільненому з військової строкової служби, відповідно до п.5 «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 185 від 08.04.2015 p. - у розмірі середньої заробітної плати на день призову за формою згідно з додатком до вказаного Порядку.

Визнати відмову Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради про призначення і виплату допомоги ОСОБА_1 , 17 серпня 1994 року, як військовослужбовцю, звільненому з військової строкової служби, відповідно до п.5 «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 185 від 08.04.2015 р. - у розмірі середньої заробітної плати, незалежно від часу звернення - неправомірною.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.

Повний текст постанови складено 28 березня 2017 року.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко