Постанова від 09.06.2017 по справі 642/2219/17

09.06.2017

Справа № 642/2219/17

Провадження № 2-а/642/271/17

Ленінський районний суд м. Харкова

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2017 року суддя Ленінського районного суду м. Харкова Євтіфієв В.М., розглянувши в порядку скороченого провадження у приміщенні суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про перерахунок пенсії за вислугу років, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить:

визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 та бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо перерахунку ОСОБА_1 , пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" незаконною;

зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області скласти та надати до ІНФОРМАЦІЯ_1 список осіб, яких підлягають перерахунку, який містить ім'я ОСОБА_1 для складання останнім довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку розміру пенсії з 01.01.2016 з урахуванням підвищення посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2013 року за № 2100/24632), який встановлює посадовий оклад старшого викладача, посади з якої звільнявся позивач в запас, в розмірі 1460 грн.;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 після отримання списку осіб для перерахунку пенсій, який містить ім'я ОСОБА_1 , від Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міністерства оборони України від 27.11.2013 № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2013 року за № 2100/24632), який встановлює посадовий оклад старшого викладача, посади з якої звільнявся позивач в запас, в розмірі 1460 грн. та подати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області;

зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 01 січня 2016 року, розмір якої обчислений з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2013 року за № 2100/24632), який встановлює посадовий оклад старшого викладача в розмірі 1460 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Харківському ордена Червоної зірки інституті танкових військ імені Верховної Ради України Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» на посаді старшого викладача. Наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 30 жовтня 2006 року № 480 позивач був звільнений з військової служби в запас за пунктом 67, підпункту «б» (за станом здоров'я) та 24 листопада 2005 року був виключений зі списків особового складу інституту наказом начальника Харківського гвардійського ордена Червоної зірки інституту танкових військ імені Верховної Ради України Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» від 24 листопада 2006 року № 270. Пенсію за вислугою років позивач отримує відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Орган Пенсійного фонду не здійснив дії щодо перерахунку пенсії позивачу. Відповідно до п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду від 30.01.2007 № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45, військові комісаріати складають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих відповідними органами Пенсійного фонду.

Тобто ГУ ПФУ повинно було направити до ХОВК список осіб для перерахунку пенсії, який містить ім'я ОСОБА_1 , перерахувати розмір пенсії позивачу з урахуванням посадового окладу відповідно до Наказу № 814 та виплачувати позивачу пенсію з урахуванням підвищення з 01.01.2016, але протиправно не зробило це. На думку позивача перерахунок розміру його пенсії не проведений з вини органу Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Від відповідача - ХОВК надійшли до суду письмові заперечення, відповідно до яких просять в позові відмовити, зазначено, що Харківський обласний військовий комісаріат є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку і грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і в розмірах, встановлених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Враховуючи, що відповідно до п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду від З0.01.2007 № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою КМУ від 13.02.08 № 45, військові комісаріати складають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих відповідними органами Пенсійного фонду та вищезазначене повідомлення Міністерства оборони, оскільки Пенсійний фонд відмовляється у перерахуванні військових пенсій у зв'язку з виданням наказу Міністра оборони України МОУ №814 від 27.11.2013, то дії облвійськкомату - суб'єкта владних повноважень щодо невидачі ГУ ПФУ в Харківській області, без його письмового запиту, „Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії", щодо позивача, на підставі якої ГУ ПФУ в Харківській області повинен проводитись перерахунок пенсії позивача, є правомірними та такими, що відповідають діючому законодавству України у сфері військово-пенсійних правовідносин.

Від відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області також надійшли заперечення проти позову, згідно з якими вони просять відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись зокрема на те, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунків пенсій у зв'язку з виданням будь-яким міністерством, в тому числі і Міністерством оборони України, власних наказів. Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, визначено лише один орган - Кабінет Міністрів України, рішення якого про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, є належною підставою для перерахунку пенсій. Рішення інших органів (у тому числі і накази Міністра оборони України) не можуть братися управліннями Пенсійного фонду як підстава для перерахунку, оскільки є чіткий порядок, який визначає процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави. Крім того, відповідно до п.п. 5 п. 2.2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27.06.2002 №11-2, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 12.07.2002 за №581/6869, Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур. Тобто, повноважень щодо внесення змін в документи, які були надані на позивача Харківськім обласним військовим комісаріатом і на підставі яких була перерахована пенсія, у органів Пенсійного фонду України немає.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та надані відповідачами заперечення, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 дійсно проходив військову службу у Харківському ордена Червоної зірки інституті танкових військ імені Верховної Ради України Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» на посаді старшого викладача. Наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 30 жовтня 2006 року № 480 позивач був звільнений з військової служби в запас за пунктом 67, підпункту «б» (за станом здоров'я) та 24 листопада 2005 року був виключений зі списків особового складу інституту наказом начальника Харківського гвардійського ордена Червоної зірки інституту танкових військ імені Верховної Ради України Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» від 24 листопада 2006 року № 270. Пенсію за вислугою років позивач отримує відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Так, позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо проведення перерахунку пенсії.

Листом від 10.03.2017 № 439/1-14 повідомлено, що для проведення перерахунку пенсії немає законних підстав, перевіркою пенсійної справи встановлено, що пенсійне забезпечення позивача здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства.

Також 01.03.2017 позивач звернувся до Харківського обласного військового комісаріату щодо складання довідки про перерахунок пенсії.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.03.2017, № ФХ - 117071/546/ВСЗ повідомлено, що від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у зв'язку з набуттям чинності наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 № 814, ХОВК не отримував, у зв'язку з чим не було здійснено перерахунок.

Відповідно до Закону №2262-XII Держава гарантує перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 (далі Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців < … > або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 1 пункту 5 постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - Постанова № 1294) керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

Наказом МОУ № 814 визначено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

Оскільки Кабінет Міністрів України делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Вказана правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України яка неодноразово висловлена, зокрема, у постановах від 24.04.2012, 16.01.2013 та 01.07.2014 (№№ 21-84а12, 21-416а12, 21-252а14 відповідно).

В силу п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка погоджена з Міністерством оборони і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, Харківський ОВК є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановлених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.200 №№3-1, "Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Відповідно до п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду від 30.01.2007 №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08р.№45, військові комісаріати складають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих відповідними органами Пенсійного фонду.

Виходячи з вище викладеного, ГУ ПФУ повинно було направити до Харківського ОВК список осіб для перерахунку пенсії, який містить ім'я ОСОБА_1 , перерахувати розмір пенсії позивачу, обчисливши розмір пенсії з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до Наказу №814, та виплачувати позивачу пенсію з урахуванням підвищення, але ГУ ПФУ Харківської області протиправно не зробило цього.

Відповідно ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку Держави. До них, зокрема, належить громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

В силу положень ст. 244-2 КАС України суд враховує правову позицію Верховного Суду України яка висловлена у постанові від 06.02.2012 (справа № 21-322а11).

В частині позовних вимог до Харківського ОВК суд враховує наступне.

Згідно абз. 2, 4, 5 п. 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України яка затверджена наказом Міноборони від 31.12.2014 № 937 та зареєстрована в Мінюсті 22.01.2015 за №73/26518 (далі Інструкція № 397) на обласні військові комісаріати покладаються:

1) оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;

2) визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року№393"Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45"Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;

3) складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.

Згідно п. 4.4. Інструкції № 937 порядок оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення та перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей викладено у розділі ІІІ Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей яке затверджено наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530 та зареєстровано в Мін'юсті 20.10.2014 за № 1294/26071 (далі Положення № 530).

Відповідно до п. 3.1. зазначеного Положення оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1"Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій).

Тобто ІНФОРМАЦІЯ_3 зобов'язаний визначити розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії позивачу, та після отримання від ГУ ПФУ списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, який містить ім'я ОСОБА_1 оформити довідку про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії та подати зазначену довідку до ГУ ПФУ Харківської області.

Суд не може обмежувати судовим рішенням термін або строк виплати перерахованого розміру пенсії оскільки з самого визначення поняття «пенсія» випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому цей вид виплат не є строковим і не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання державної пенсії яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.

Суд враховує правову позицію щодо застосування строку виплати пенсії, яка висловлена Верховним Судом України у постановах від 19.03.2013 (справа № 21-53а13) та від 23.04.2012 р. (справа № 21-239а11).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, не надано до суду належних та допустимих доказів відсутності підстав для не перерахунку розміру пенсії позивачу у зв'язку із набуттям чинності Наказу № 814.

Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом яким врегульовані правовідносини, щодо пенсійного забезпечення осіб звільнених з військової служби та строки перерахунку пенсій врегульовані Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно ч.3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Наказу №814 не проведений саме з вини органів Пенсійного фонду України, тобто право позивача на зазначений перерахунок не обмежено будь-яким строком.

З врахуванням встановлених під час судового розгляду справи обставин, суд приходить до висновку, що позивачем обрано належний спосіб захисту порушеного права, однак позовні вимоги підлягають задоволенню.

Питання розподілу судових витрат вирішується відповідно до ст. 94 КАС України та п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.. ст.. 2,4, 6-11,71, 86, 94, 158 163, 167, 183-2, 186, 254 КАС України, ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Наказом Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» №814 від 27.11.2013, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 та бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо перерахунку ОСОБА_1 , пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" незаконною;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області скласти та надати до ІНФОРМАЦІЯ_1 список осіб, яких підлягають перерахунку, який містить ім'я ОСОБА_1 для складання останнім довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку розміру пенсії з 01.01.2016 з урахуванням підвищення посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2013 року за № 2100/24632), який встановлює посадовий оклад старшого викладача, посади з якої звільнявся позивач в запас, в розмірі 1460 грн.;

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 після отримання списку осіб для перерахунку пенсій, який містить ім'я ОСОБА_1 , від Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міністерства оборони України від 27.11.2013 № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2013 року за № 2100/24632), який встановлює посадовий оклад старшого викладача, посади з якої звільнявся позивач в запас, в розмірі 1460 грн. та подати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 01 січня 2016 року, розмір якої обчислений з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2013 року за № 2100/24632), який встановлює посадовий оклад старшого викладача в розмірі 1460 грн.

Стягнути за Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 320 (триста двадцять) грн.

Стягнути за Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 320 (триста двадцять) грн.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги стороною, або іншою особою, яка брала участь у справі, у десятиденний строк з моменту отримання копії постанови.

Суддя В.М. Євтіфієв