Постанова від 07.06.2017 по справі 812/1573/16

8.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

07 червня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1573/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Борзаниці С.В.,

при секретарі судового засідання Лященку А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Сільськогосподарського кооперативу "Колос" до Старобільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення про виключення підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Сільськогосподарського кооперативу "Колос" (далі - Позивач, Кооператив) до Старобільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (далі - Відповідач, Старобільська ОДПІ), в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Старобільської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області від 08.11.2016 № 1 про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування Сільськогосподарського кооперативу "Колос".

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив таке.

08.12.2016 Старобільська ОДПІ прийняла рішення №1 про виключення Позивача з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування.

Рішення вмотивоване податковою декларацією з податку на додану вартість (спеціальна), подана Кооперативом 20.10.2016 за № 9198160752, та висновком комісії, що отримання передплати без постачання товару за сільськогосподарські товари є підставою для виключення Кооперативу з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

Вважає прийняте Відповідачем рішення таким що підлягає скасуванню, виходячи з наступного.

Відповідно до пункту 209.6 статті 209 ПК України, сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Умови, за яких сільськогосподарське підприємство втрачає право застосування спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, встановлені пунктом 209.11 статті 209 ПК України. Відповідно до вказаної норми, якщо суб'єкт спеціального режиму оподаткування поставляє протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари/послуги, питома вага яких перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів/послуг, то на таке підприємство не поширюється спеціальний режим оподаткування, встановленні цією статтею. Таке підприємство зобов'язане визначити податкове зобов'язання з цього податку за підсумками звітного податкового періоду, в якому було допущено таке перевищення, і сплатити податок до бюджету в загальному порядку.

Таким чином, визначальним для встановлення права особи застосовувати спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість є дотримання сільськогосподарським товаровиробником критерію щодо питомої ваги сільськогосподарських товарів, яка має становити не менше 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом послідовних звітних податкових періодів сукупно.

При цьому сільськогосподарськими відповідно до п. 209.7 ст. 209 ПК України вважаються товари, зазначені у товарних групах 1-24, товарних позиціях 4101, 4102, 4102, 4301 згідно з УКТ ЗЕД, та послуги, які отримані в результаті здійснення діяльності, на які відповідно до п. 209.17 цієї статті поширюється дія спеціального режиму оподаткування сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються), а послуги надаються безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів/послуг у інших осіб), які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.

Відповідно, єдиними критеріями для віднесення товарів до сільськогосподарських для цілей застосування спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість є належність цих товарів до певної товарної групи, а також створення цих товарів у процесі діяльності, визначеної п. 209.17 ст. 209 Податкового кодексу України (які також визначаються за відповідними групами класифікатора видів економічної діяльності).

Якщо товари відповідають визначеним товарним групам та отримані в результаті здійснення діяльності, що відповідає визначеним видам, вони є сільськогосподарськими і повинні враховуватися при визначенні питомої ваги сільськогосподарських товарів для цілей застосування спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість. При цьому недотримання питомої ваги щодо реалізації сільськогосподарських товарів є єдиною підставою для застосування до сільськогосподарського товаровиробника правил загального режиму оподаткування податком на додану вартість.

Дана позиція висвітлена у інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 28.12.2012 №2614/12/13-12.

Пункт 209.12 ст. 209 ПК України, містить перелік підстав для виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування, а саме:

а) підприємство подає заяву про зняття чого з реєстрації як суб'єкта спеціального режиму оподаткування та/або про його реєстрацію як платника зазначеного податку на загальних підставах;

б) підприємство підлягає реєстрації як платник податку на загальних підставах;

в) щодо підприємства прийняте рішення про припинення шляхом ліквідації або реорганізації.

За наявності підстав, визначених у підпунктах "а", "б" цього пункту, сільськогосподарське підприємство знімається з реєстрації як суб'єкт спеціального режиму оподаткування з одночасною реєстрацією як платник податку на загальних підставах.

Згідно п. 6.11. Положення про реєстрацію платників податку па додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 16.01.2014 р. № 26 (далі - Положення), якщо суб'єкт спеціального режиму оподаткування поставляє протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари/послуги, питома вага яких перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів/послуг, то:

на таке підприємство не поширюється спеціальний режим оподаткування, встановлений статтею 209 розділу V Кодексу. Таке підприємство зобов'язане визначити податкове зобов'язання з цього податку за підсумками звітного податкового періоду, в якому було допущено таке перевищення, і сплатити податок до бюджету в загальному порядку;

контролюючий орган виключає таке підприємство з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування та може повторно включити його до такого реєстру після закінчення наступних 12 послідовних звітних податкових періодів за наявності підстав, визначених ст. 209 розділу V Кодексу та цим Положенням;

таке підприємство вважається платником зазначеного податку на загальних підставах з першого числа місяця, в якому було допущено таке перевищення.

Згідно п. 6.15 Положення якщо за результатами документальної або камеральної перевірки контролюючий орган встановить, що підприємство не відповідало критеріям, встановленим п. 209.6 ст. 209 розділу V Кодексу (пункт 6.1 цього розділу), на момент подання заяви про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, яка стала підставою для такої реєстрації, то контролюючий орган приймає рішення про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування за формою № 6-РРС. На підставі такого рішення контролюючий орган виключає сільськогосподарське підприємство з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування та проводить реєстрацію такого підприємства як платника ПДВ па загальних умовах за процедурами перереєстрації.

У зв'язку з наведеним є очевидним, що єдиним критерієм, за яким можливо виключити Позивача з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування є постачання сукупно несільськогосподарських товарів питома вага яких перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів (п. 209.6 ст. 209 ПК України, п. 6.11 Положення).

Згідно додатку 9 до податкової декларації з ПДВ Розрахунку питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів/послуг до вартості всіх товарів/послуг (ДС9) за квітень 2016 року вбачається, що у період січень 2016 - вересень 2016 обсяг постачання сільськогосподарських товарів (послуг) складає 100 відсотків до вартості всіх товарів (послуг)

Рішення приймалось тільки на підставі декларації ПДВ, жодної перевірки Кооперативу не було проведено.

Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК Україні передбачений вичерпний перелік видів перевірок, а саме вказано, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до вимог п.п. 75.1.1. п. 75.1 ст.75 ПК України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).

У зв'язку з тим, що Позивач не отримував наказ па проведення перевірки (як і самого акту перевірки) та те, що за місцем знаходження Позивача ніхто не здійснював виїзд для проведення перевірки, можливо дійти висновку, що Відповідачем було проведено саме камеральну перевірку та взято до уваги лише податкові накладні та Декларація з ПДВ за вересень 2016 року.

Згідно п. 201.7. ст. 201 ПК України, Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплати (аванс).

Виписані податкові накладні у вересні 2016 року Кооперативом були виключно за фактом передплати, яка надходила згідно укладеного форвардного контракту, номенклатура товару - ВРХ (велика рогата худоба), що відносяться до сільськогосподарських товарів.

Податковим законодавством не визначено термін, протягом якого повинна бути поставлені товари/послуги. Форвардний контракт дає можливість Кооперативу залучити кошти для його розвитку і створювати робочі місця, оскільки на сьогоднішній день відсутня підтримка банківського сектору, а отримані кошти по суті є кредитом для Кооперативу.

Більш того, такої підстави для прийняття Рішення як отримання попередньої оплати без постачання товару, не існує у податковому законодавстві. Законодавством визначено лише обов'язок з реєстрації податкових накладних, визначених п. 201.7 ст. 201 ПК України.

Додатково вважає за необхідне повідомити, що камеральна перевірка, яка, враховуючи положення п.п. 75.1.1. п. 75.1ст. 75 ПК України, виключає можливість дослідження первинних документів Кооперативу, на підставі яких повинні формуватися висновки про відповідність або невідповідність підприємства ознакам сільськогосподарського в розумінні п. 209.6 ст. 209 ПК України. Натомість отримана податковим органом інформація може бути використана податковим органом, але як підстава для призначення іншого виду перевірки. Таким чином, висновки, зроблені відповідачем в рамках камеральної перевірки, не ґрунтуються на повному, всебічному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи.

Враховуючи викладене вище, є очевидним, що під час прийняття рішення Відповідач порушив норми п. 209.11 ст. 209 ПК України, п. 6.11. п. 6.15 Положення, та діяв не на підставі та не у спосіб визначний податковим законодавством, з перевищенням меж наданих йому повноважень, у зв'язку із чим прийняте рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо твердження ОДПІ про відсутність основних активів зауважив, що такі висновки можливо зробити тільки після проведення планової/позапланової виїзної перевірки. В декларації з ПДВ такого дослідити не можливо, більш того Кооператив на даний час позбавлений змоги взагалі подати будь-яку інформацію, оскільки ОДПІ здійснила одностороннє розірвання договору про визнання електронних документів, саме у день прийняття рішення - 08.11.2016 (справа № 812/1403/16).

Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник Відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі з таких підстав.

СК «Колос» взято на податковий облік в органах державної податкової служби 14.04.2000 року, станом на 01.12.2016 року перебуває на обліку в Старобільській ОДПІ Марківське відділення.

Дата реєстрації платником ПДВ та дата переведення на спеціальний режим оподаткування ПДВ: 14.07.2000 року. З 01.01.2009 року переведено на спец.режим оподаткування ПДВ.

Під час камеральної перевірки податкової декларації з податку на додану вартість спеціальна) за № 9198160752 від 20.10.2016 року по СК "Колос" встановлено, що за вересень 2016 року обсяги згідно декларації становлять 5240000 грн., а зобов'язання з ПДВ 1048000 грн. Згідно додатку 5 «Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» до податкової декларації з податку на додану вартість зазначено, що 5239500грн - це сума, отримана від покупця ТОВ «ПВП «Стандарт», код ЄДРПОУ 38867768 (індивідуальний податковий номер 388677618198) і, відповідно до Єдиного реєстру податкових накладних, за велику рогату худобу у кількості 104798 кг на суму 5240000 грн. ПДВ 1048000 грн.

З метою отримання пояснень та документального підтвердження проведення фінансово- господарської діяльності за вересень 2016 року платнику було скерований запит №2695 від 26.10.2016 року. Отримано від СК «Колос» відповідь за № б/н від 07.11.2016 року без надання копій статистичної звітності.

Згідно наданих пояснень Позивача на запит, обсяги постачання спеціальної декларації сформовано за рахунок отриманих коштів як передоплати від ТОВ «ПВП «Стандарт» (код 38867768) за поставку у майбутньому великої рогатої худоби у кількості 1 000 000 кг. на суму 60 000 000 грн. в строк до 31.12.2018 року згідно Договору поставки (форвардний контракт) №53 від 28.09.2016 року.

В результаті проведення подальших заходів було встановлено, що згідно даних Державної інспекції сільського господарства в Луганській області у СК «Колос» наявні наступні виробничі фонди: трактор колісний МТЗ-80, рік випуску - 1994; трактор колісний Т-150К 1992, рік випуску - 1992; трактор гусеничний Т-150, рік випуску - 1990; трактор колісний ЮМЗ-6АКЛ, рік випуску - 1993.

Відповідно до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно за СК «Колос» обліковується зерносховище - загальна площа 173,8м.кв. за адресою смт. Марківка, вул. Котовського 96-6.

Працівниками Марківського відділення Старобільської ОДПІ було здійснено вихід за юридичною адресою СК «Колос»: 92400, Луганська область, Марківський р-н, смт. Марківка, вул. Щорса, 68. В ході обстеження отримано пояснення сина власника житлового будинку, адреса якого використовується як юридична для СК «Колос», він же попередній директор СК «Колос», який повідомив про не здійснення за даною адресою господарської діяльності СК «Колос». Отримано пояснення сусідів, якими не підтверджується наявність ознак господарської діяльності СК «Колос» за адресою 92400, Луганська область, Марківський район, смт. Марківка, вул. Щорса буд. 68.

На теперішній час у СК «Колос» згідно аналізу баз даних ДФС України в розрізі контрагентів встановлено, що Позивач, придбання будь-яких товарно-матеріальних цінностей в ході здійснення діяльності не відображає.

Земельна ділянка на території Марківського району за адресою вул. Котовського, 96-6 смт. Марківка Марківського району Луганської області надана відповідно до договору оренди укладеного ще 25.06.2009 р. на 49 років для обслуговування господарських дворів. На зазначеній земельній ділянці на сьогодні господарська діяльність СК «Колос» не здійснюється, поголів'я ВРХ взагалі відсутнє, наймані особи відсутні, керівник, головний бухгалтер і особа, що має право підпису, в одній особі, Мамутов А.А.

Позивач, не зважаючи на відсутність сільськогосподарської продукції, протягом жовтня 2016 року продовжував реєстрацію податкових накладних, без постачання товару, зокрема платнику ТОВ «ПВП «Стандарт», код ЄДРПОУ 38867768 (індивідуальний податковий номер 388677618198). Так, протягом жовтня 2016 року в ЄРПН вже зареєстровано податкових накладних на адресу ТОВ «ПВП «Стандарт», код ЄДРПОУ 38867768 в кількості 27 штук на загальну суму 14782,6 тис. грн., в т.ч. ПДВ 2463,7 тис. грн.

Відповідно до п.209.6 ст. 209 Податкового кодексу України (далі ПКУ) - Сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Згідно пп. 14.1.191 п.14.1 ст. 14 ПКУ постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Тобто, перерахована передоплата СК «Колос» не є постачанням виробленого сільськогосподарського товару у розумінні вимог ст. 209 ПКУ і не вірно включено до додатку 9 до податкової декларації з податку на прибуток «Розрахунок питомої ваги вартості сільськогосподарський товарів/послуг».

Відповідно до поданого додатку 9 до декларації з ПДВ СК «Колос» за вересень 2016 року мало сукупну вартість поставок всіх товарів (послуг) за останні дванадцять місяці 5247000 гривень, у тому числі зернових та технічних культур на суму 7000 грн. у жовтні 2015 року та продукції тваринництва у сумі 5240000 грн. у вересні 2016 року, які отримані в рахунок передоплати від ТОВ «ПВП «Стандарт» (код 38867768) за поставку у майбутньому великої рогатої худоби у кількості 1 000 000 кг. на суму 60 000 000 грн. в строк до 31.11.2018 згідно Договору поставки (форвардний контракт) №53 від 28.09.2016 року.

З огляду на передоплату у сумі 5240000 гривень без постачання товару, що становить 99,8 відсотків від задекларованих сум постачання товарів та послуг, що перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів (послуг).

В зв'язку з тим, що підприємством СК "Колос", код ЄДРПОУ 30796873 не надано в повному обсязі первинних документів на запит Марківського відділення Старобільської ОДПІ за № 2695 від 26.10.2016 року на підтвердження факту вирощування ВРХ, яка стала предметом договору (форвардного контракту), копія якого надана платником, операції з постачання ВРХ не підтверджуються стосовно врахування реального часу здійснення операцій, місцезнаходження майна, відсутності взагалі ВРХ та будь-яких ознак його наявності в минулому та теперішній час у СК "Колос", наявності трудових ресурсів, умов для вирощування, утримання та транспортування ВРХ, які економічно необхідні для виконання такого постачання, що свідчить про відсутність факту постачання виробленого сільськогосподарського товару, як того вимагає ст. 209 ПКУ для перебування на спеціальному режимі оподаткування та використання правил оподаткування визначених для платників спеціального режиму оподаткування.

Враховуючи вищевказане, Протоколом від 08.11.2016 №1 засідання комісії Марківського відділення Старобільської ОДПІ про додержання виконання вимог Податкового кодексу України та виконання вимог наказу Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130 «Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість», зареєстрованого в Міністерстві юстиції від 17.11.2014 за №1456/26233 щодо спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість СК «Колос», створеної в межах розпорядження по Старобільській ОДПІ від 28.04.2016 року №12-р, визначено наявність підстав для виключення СК «Колос» з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування.

Відповідно до вимог п.209.11 ст. 209 Податкового кодексу України - «якщо суб'єкт спеціального режиму оподаткування поставляє протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари/послуги, питома вага яких перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів/послуг, то :

а) на таке підприємство не поширюється спеціальний режим оподаткування, встановлений цією статтею. Таке підприємство зобов'язано визначити податкове зобов'язання з цього податку за підсумками звітного податкового періоду, в якому було допущено таке перевищення, і сплатити податок до бюджету у загальному порядку.

б) контролюючий орган виключає таке підприємство з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування та може повторно включити його до такого реєстру після закінчення наступних 12 послідовних звітних податкових періодів за наявності підстав, визначених цією статтею.

в) таке підприємство вважається платником зазначеного податку на загальних підставах з першого числа місяця в якому було допущено таке перевищення.

Відповідно до вимог Податкового кодексу України рішенням Старобільської ОДПІ здійснено виключення з реєстру платників спеціального режиму оподаткування ПДВ СК «Колос» згідно до п.209.6 ст. 209 Податкового кодексу України.

Рішення за формою №6-РРС про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму від 08.11.2016 року №1 надіслано Позивачеві поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення 09.11.2016.

Зважаючи на вищезазначене Старобільською ОДПІ було правомірно прийнято рішення від 08.11.2016 №1 про виключення з реєстру платників спеціального режиму оподаткування ПДВ СК «Колос», просив у задоволенні адміністративного позову СК «Колос» про визнання протиправними та скасування рішення Старобільської ОДПІ щодо виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування від 08.11.2016 №1 відмовити.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до такого.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Сільськогосподарський кооператив "Колос" взято на податковий облік в органах державної податкової служби 14.04.2000 року, станом на 01.12.2016 року перебуває на обліку в Старобільській ОДПІ Марківське відділення. Дата реєстрації платником ПДВ та дата переведення на спеціальний режим оподаткування ПДВ - 14.07.2000. З 01.01.2009 у переведено на спец.режим оподаткування ПДВ.

Рішенням Старобільської ОДПІ Марківське відділення від 08.11.2016 №1 Сільськогосподарський кооператив "Колос" виключено з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування. Згідно висновку комісії показники декларації з огляду на відсутність у платника СК «Колос» основних активів які би дали змогу виростити таку кількість ВРХ, відсутність поголів'я взагалі, перебування за юридичною адресою кооперативу лише житлового будинку, фактичне перебування директора кооперативу, який є єдиною посадовою особою та особою яка перебуває у трудових відносинах з СК «Колос», за межами району, та включення до обсягів постачання на 99,87 відсотків коштів отриманих виключно як передоплата від ТОВ «ПВП «Стандарт» (код 38867768) за поставку у майбутньому великої рогатої худоби згідно Договору поставки (форвардний контракт) №53 від 28.09.2016 року, а не постачання виробленого товару у розумінні вимог Податкового кодексу до визначення сільськогосподарського підприємства для отримання права перебування на спеціальному режимі оподаткування. Відповідно до п.209.6 ст. 209 Податкового кодексу України (далі ПКУ) - Сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно. Все перелічене є підставою для виключення підприємства з реєстру суб'єктів, спеціального режиму оподаткування податку на додану вартість (а.с.19-21).

Згідно додатку 9 до декларації з ПДВ СК «Колос» (а.с.102) за вересень 2016 року мало сукупну вартість поставок всіх товарів (послуг) за останні дванадцять місяці 5247000 гривень, у тому числі зернових та технічних культур на суму 7000 грн. у жовтні 2015 року та продукції тваринництва у сумі 5240000 грн. у вересні 2016 року, які отримані в рахунок передоплати від ТОВ «ПВП «Стандарт» за поставку у майбутньому великої рогатої худоби у кількості 1 000 000 кг. на суму 60 000 000 грн. Термін виконання: 31.12.2018 згідно Договору поставки (форвардний контракт) №53 від 28.09.2016 року. Порядок оплати: передплата Покупця (а.с.62, 63).

Як встановлено судом, самим Договором поставки № 53 від 28.09.2016 чітко визначений термін виконання, визначений конкретною датою «31.12.2018 р.». При цьому суд зауважує, що договором не передбачені умови виконання «до 31.12.2018 р.», що унеможливлює відповідно до умов договору саму можливість передачі Позивачем у власність ТОВ «ПВП «Стандарт» сільськогосподарської продукції у вересні 2016 року. А зазначені обставини автоматично виключають можливість визначення задекларованих позивачем сум у розмірі 5240000 грн. як продукції тваринництва, виробленої у вересні 2016 року, що не відповідає положенням п. 209.7 ст. 209 ПК України щодо визначення товарів як сільськогосподарських.

Позивач у додатку 9 до декларації з ПДВ за вересень 2016 року суму 5240000 грн. визначив як обсяг постачання продукції тваринництва. Однак у листі від 07.11.2016 сам директор СК «Колос» А.А.Мамутов визначає отримані кошти як не за надання (постачання) продукції тваринництва, а як кошти для розвитку кооперативу і створення робочих місць, оскільки на сьогоднішній день відсутня підтримка банківського сектору, а отримані кошти по суті є кредитом для кооперативу (а.с.62). Тобто, сам позивач підтверджує, що у вересні 2016 року він не постачав продукції з тваринництва, що відповідає змісту договору поставки № 53 від 28.09.2016.

Як наслідок, отримана передплата у сумі 5240000 гривень є несільськогосподарською послугою, та становить 99,87 відсотків від задекларованих сум постачання товарів та послуг протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів, перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів/послуг, що свідчить про наявність обставин, визначених п. 209.11. ст. 209 ПК України.

У зв'язку з чим відповідачем вірно визначені обставини, передбачені п. 209.11. ст. 209 ПК України, та обґрунтовано прийняте оскаржуване рішення.

Посилання позивача як на підставу для задоволення позовних вимог на те, що «Згідно додатку 9 до податкової декларації з ПДВ Розрахунку питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів/послуг до вартості всіх товарів/послуг (ДС9) за квітень 2016 року вбачається, що у період січень 2016 року - вересень 2016 року обсяг постачання сільськогосподарських товарів (послуг) складає 100 відсотків до вартості всіх товарів (послуг)» є незмістовним, оскільки податкова декларація з ПДВ за квітень 2016 року не може містити в собі відомості за періоди травень - вересень 2016 року, тому що квітень 2016 року передує місяцям травень-вересень 2016 року. Також період січень 2016 року - вересень 2016 року охоплює 9 послідовних звітних податкових періодів, а не 12 послідовних звітних податкових періодів, як це визначено п. 209.11. ст. 209 ПК України.

Посилання позивача на не проведення стосовно нього перевірок як підставу для задоволення позовних вимог є незмістовним, оскільки п. 209.11. ст. 209 ПК України не передбачено, що виявлення обставин щодо постачання протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарських товарів/послуг, питома вага яких перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів/послуг, повинно бути виключно внаслідок проведення перевірок, передбачених ст. 75 ПК України.

Натомість, п.п.19-1.1.2. п. 19-1.1. ст. 19-1 ПК України визначено, що контролюючі органи, серед інших функцій, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів, що кореспондується з положеннями п.209.11. ст. 209 ПК України стосовно реалізації функцій контролюючого органу щодо можливості виключення підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування за певних умов.

При цьому відповідач діяв в межах наданих прав, визначених п.п.20.1.3. п.20.1 ст. 20 ПК України, відповідно до якого контролюючі органи мають право отримувати безоплатно від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, у тому числі від органів, які забезпечують ведення відповідних державних реєстрів (кадастрів), інформацію, документи і матеріали.

Крім того, судом встановлено, що відповідач прийняв спірне рішення на підставі п.209.6. та п.п. «б» п.209.11. ст. 209 ПК України, а не на підставі результатів камеральної перевірки, що також відповідає положенням Податкового кодексу України.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач діяв у спосіб, передбачений чинним законодавством, та у межах наданих повноважень, що свідчить про відсутність підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

У зв'язку із відмовою в задоволені позову судові витрати зі сплати судового збору Позивачу не відшкодовуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Сільськогосподарського кооперативу "Колос" до Старобільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення Старобільської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області від 08.11.2016 № 1 про виключення підприємства з реєструсуб'єктів спеціального режиму оподаткування - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено та підписано 12 червня 2017 року.

Суддя С.В. Борзаниця