08 червня 2017 року м.Житомир справа № 806/1069/17
категорія 5.1.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Черноліхова С.В.,
секретар судового засідання Матвєєва В.К.,
за участю: представника позивача Лугіна С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної служби України з питань праці в особі управління Держпраці у Житомирській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про застосування заходів реагування,
встановив:
Державна служба України з питань праці в особі управління Держпраці у Житомирській області звернулось до суду з позовом, у якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме: зупинити виконання робіт та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки:
- монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- звалювання та розпилювання блоків природного каменю;
- зупинити роботу та експлуатацію технологічного обладнання з переробки природного каменю, а саме: фрезерного верстату ФМД О 1600, полірувального станка СПК;
- зупинити роботу та експлуатацію вантажопідіймальних кранів та машин, а саме: вантажопідіймальністю 3,5 т., вантажопідіймальністю 2,5 т.;
до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 29.03.2017 р. №436/11/0025.
В обґрунтування позовних вимог зазаначив, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування з метою недопущення настання нещасного випадку або аварії на виробництві.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача до суду не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-ХІІ, зі змінами і доповненнями, визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон № 2694-ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 2694-ХІІ, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Згідно пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 N 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
За змістом пункту 7 Положення про Державну службу України з питань праці, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до статті 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій
Встановлено, що на підставі наказу № 502 від 28.03.2017 та направлення № 436/11 від 28.03.2017, посадовими особами управління Держпраці у Житомирській області проведено позапланову перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, використанням і переробкою мінеральної сировини, виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, додержання законодавства про працю, зайнятість, загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших нормативно - правових актів, за результатами якої складено акт №436/11/0025 від 29.03.2017 р.
Вказаним актом зафіксовано ряд порушень, зокрема:
- статті 21 Закону 2694-ХІІ - не виконані вимоги п.9 припису №10/11/0025 від 11.08.2016, не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки: монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; звалювання та розпилювання блоків природного каменю, що є порушенням п.2, 26 Додатку 2 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", затвердженого постановою КМУ від 26 жовтня 2011 року №1107.
- статті 21 Закону 2694-ХІІ - не виконані вимоги п.9 припису№10/11/0025 від 11.08.2016 відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме на технологічне обладнання з переробки природного каменю: фрезерні верстати ФМД О 1600- 1 од., полірувальний станок СПК - 1 од.; вантажопідіймальні крани і машини, а саме кран - балка вантажопідіймальністю 3,5 т. - 1 од., 2.5 - 1 од., що є порушенням пункту 10, 19 додатку 3 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", затвердженою постановою КМУ від 26 жовтня 2011 року №1107. ( а.с. 10)
Примірник акту перевірки від 29.03.2017 № 436/11/0025 отримано особисто фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 29 березня 2017 року, що підтверджується підписом. (а.с.11)
В силу приписів ст. 4 Закону № 2694-XII, державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням. Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
У відповідності до частини 1 статті 6 Закону № 2694-XII, умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Згідно зі ч. 1 ст. 13 Закону № 2694-XII, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Частиною 3 статті 13 Закону № 2694-XII визначено, що роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно зі пунктом 7 статті 7 Закону № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону № 877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки, зокрема, порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників (п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826).
Загроза життю та здоров'ю працівників, згідно зі п. 1.4 цього Положення, - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Згідно пункту 3.1 розділу ІІІ Правил № 285, роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107 (далі - Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки).
Заперечення на адміністративний позов від відповідача не надійшли. Доказів щодо усунення порушень, зазначених у акті перевірки управління Держпраці у Житомирській області №436/11/0025 від 29.03.2017 до суду надано не було.
З огляду на викладене, а також враховуючи те, що під час проведеної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 виявлено порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров'ю працівників, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги управління Держпраці у Житомирській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
В силу приписів п.10 ч.1 ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України постанова підлягає негайному виконанню.
Керуючись статтями 86, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Позовні вимоги задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 шляхом зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- звалювання та розпилювання блоків природного каменю;
- зупинити роботу та експлуатацію технологічного обладнання з переробки природного каменю, а саме: фрезерного верстату ФМД О 1600, полірувального станка СПК;
- зупинити роботу та експлуатацію вантажопідіймальних кранів та машин, а саме: вантажопідіймальністю 3,5 т., вантажопідіймальністю 2,5 т.;
до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 29.03.2017 р. №436/11/0025.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Суддя С.В. Черноліхов
Повний текст постанови виготовлено: 12 червня 2017 р.