Україна
Донецький окружний адміністративний суд
07 червня 2017 р. Справа №805/1688/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Кірієнка В.О.
при секретарі Шерстюк Н.А.
за участю
представника позивача Ліцоєвої С.В.
відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у місті Слов'янську Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп ЛТД-А" про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 749 638,39грн. та визнання протиправною бездіяльності ліквідатора,-
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у місті Слов'янську Донецької області звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп ЛТД-А" про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 749 638,39грн. та визнати протиправною бездіяльність ліквідатора.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 17.02.2017 року державним реєстратором внесено до ЄДР запис щодо припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп ЛТД-А" в результаті ліквідації. 17.03.2017 року позивач направив на адресу відповідача лист, в якому було запропоновано визнати та відшкодувати капіталізовані платежі в розмірі 749 638, 39 грн. та повідомити про результати розгляду зазначених вимог у строк до 15.04.2017 року. Так як відповіді на зазначений лист отримано не було, позивач вважає, що відповідач ухиляється від виконання обов'язків, встановлених п.5-1 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю та просить визнати таку бездіяльність протиправною, стягнути з ТОВ «Темп-ЛТД-А» капіталізовані платежі в розмірі 742 638, 39 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, письмових заперечень, заяв про відкладення розгляду справи або про здійснення розгляду справи без його участі до суду не надав.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне:
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Темп ЛТД-А" перебуває на обліку у відділенні виконавчої дирекції Фонду у м. Слов'янську як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
14.03.2017 року установою позивача було отримано лист ТОВ «Темп ЛТД-А», яким повідомлено, що 17.02.2017 року загальними зборами учасників Товариства прийнято рішення про ліквідацію підприємства та викладено прохання про повідомлення щодо наявності у Фонду вимог до ТОВ «Темп ЛТД-А».
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації до Єдиного державного реєстру внесено запис про внесення рішення засновників щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації відносно ТОВ «Темп ЛТД-А», термін, до якого повинні подати свої вимоги кредитори - 26.04.2017 року. Дата реєстраційної дії - 17.02.2017року.
17.03.2017 року на адресу відповідача була направлена заява Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у місті Слов'янську Донецької області № 05/22-539 від 16.03.2017 року щодо визнання вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян шляхом капіталізації відповідних платежів у розмірі 749 638, 39 грн.; включити згідно ст. 111, абз. 1 ч. 1 ст. 112 ЦК України вимоги Фонду із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації відповідних платежів до проміжного ліквідаційного балансу - першої черги вимог кредиторів, перерахувати капіталізовані платежі в розмірі 749 638, 39 грн. тощо. Разом з цим вказана заява відповідачем отримана не була, про що свідчить копія конверту, що повернувся до Фонду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Згідно інформації щодо перебування на обліку потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання для розрахунку капіталізованих платежів по страхувальнику ТОВ «Темп ЛТД-А» станом на 01.03.2017 року, 10 осіб мають право на страхові виплати або отримують страхові виплати по відшкодуванню шкоди у зв'язку з виробничими травмами, а саме: ОСОБА_2 (62 256, 00грн.), ОСОБА_3 (71 784, 70грн.), ОСОБА_4 (10 807, 20грн.), ОСОБА_5 (37 353, 60грн.), ОСОБА_6 (66 511, 85грн.), ОСОБА_7 (14 900, 22грн.), ОСОБА_8 (51 840, 00грн.), ОСОБА_9 (88936, 42грн.), ОСОБА_10 (29 024, 40грн.), ОСОБА_11 (316 224, 00грн.)
Постановою відділення ВД ФССНВУ у м. Харкові від 01.07.2016 року № 2012/24484/1150.1/50 продовжено потерпілому ОСОБА_9 раніше призначену щомісячну грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку.
Листом відділення ВД ФССНВУ у м. Харкові від 23.02.2017 року № 865 у тому числі повідомлено, що ОСОБА_9 перебуває на обліку, як особа переміщена з тимчасово окупованих територій тощо.
Постановою відділення ВД ФССНВУ у Ст-Луганському районі від 16.01.2017 року № 1220/40597/1762.1/25 встановлено з 01.01.2017 року потерпілому ОСОБА_5 новий розмір щомісячної грошової суми в разі часткової чи повної втрати працездатності тощо.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 112 Цивільного кодексу України, у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
Частиною 2 статті 1205 ЦК України встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Частина 6 ст. 105 ЦК України кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Розглядаючи позовні вимоги щодо визнання бездіяльності ліквідатора ТОВ «Темп ЛТД-А» з приводу ухилення від розгляду кредиторських вимог позивача суд зазначає, що рішення щодо капіталізованих платежів повинно бути надіслано боржником кредитору не пізніше встановленого строку з дня отримання листа-претензії. Разом з цим Товариство з обмеженою відповідальністю "Темп ЛТД-А" не отримувало відповідного листа-претензії, про що свідчить копія конверту, який повернувся на адресу установи позивача із відміткою «за закінченням терміну зберігання». Відповідно суд не може розцінювати даний факт як такий, що свідчить про ухилення відповідача від виконання своїх обов'язків. Таким чином позовні вимоги в даній частині задоволенню не підлягають.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначає Закон України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Статтею 3 цього Закону визначено, що соціальне страхування здійснюється за принципами: 1) законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування; 2) обов'язковості страхування осіб відповідно до видів соціального страхування та можливості добровільності страхування у випадках, передбачених законом; 3) державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав; 4) обов'язковості фінансування Фондом витрат, пов'язаних із наданням матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом; 5) формування та використання страхових коштів на засадах солідарності та субсидування; 6) диференціації розміру виплати допомоги залежно від страхового стажу; 7) диференціювання страхового тарифу з урахуванням умов і стану безпеки праці, виробничого травматизму та професійної захворюваності на кожному підприємстві; 8) економічної заінтересованості суб'єктів страхування в поліпшенні умов і безпеки праці; 9) цільового використання коштів соціального страхування; 10) відповідальності роботодавців та Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.
За змістом частини першої та другої статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» джерелами формування коштів Фонду є, зокрема, капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, наведеними нормами ЦК України та Закону №1105-ХІV передбачено обов'язок страхувальника проводити капіталізацію платежів для продовження страхових виплат особам, потерпілим на підприємстві, протягом їх життя. Капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів, коли страхувальник припинить свою діяльність та не буде сплачувати страхові внески, при цьому, визначено обов'язок страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації (не лише у випадку ліквідації підприємства - банкрута, але й за інших підстав, передбачених законодавством).
Для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані, кошти до Фонду сплачуються страхувальником, згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 № 765 (далі - Порядок).
Згідно із пунктом 1 Порядку здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Згідно пункту 3 Порядку Капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1 - 5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 26 червня 2012 року № 21-156а12.
Відповідно до ст. 244-2 висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Згідно наявному у матеріалах справи розрахунку позивача, загальна потреба в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілими складає 749 638, 39 грн.
Разом з цим, як вже було зазначено вище постановою від 01.07.2016 року № 2012/24484/1150.1/50 та постановою від 16.01.2017 року № 1220/40597/1762.1/25 продовжено раніше призначену щомісячну страхову виплату ОСОБА_9 та встановлено новий розмір щомісячної страхової виплати ОСОБА_5 відповідно. Заявлений розмір капіталізованих платежів на зазначених потерпілих становить 126 290, 02 грн.
Відповідно наведеного суд зазначає, що так як потреба в капіталізації платежів на ОСОБА_5 та ОСОБА_9 є пітдвердженою, у відповідача наявний обов'язок сплачувати страхові внески, передбачені законом, в тому числі на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності на зазначених осіб.
Таким чином суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Темп ЛТД-А» капіталізованих платежів в сумі 126 290, 02 грн.
Згідно з частиною 1 статті 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Відповідно до частини 3 статті 86 КАС України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною 1 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно суд вважає, що позивачем, з урахуванням у тому числі знаходження особових справ на тимчасово неконтрольованій Україною території, не надано доказів, які підтверджують підстави для стягнення капіталізованих платежів, а саме: постанов про продовження страхових виплат, доказів звернення особи за такими виплатами, доказів, що свідчать про отримання травми на виробництві, актів про нещасні випадки, пов'язані з виробництвом, висновків із актів огляду МСЕК, тощо. Відповідно суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову в частині позовних вимог щодо стягнення капіталізованих платежів в розмірі 623 348, 37 грн.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пп. 1, 2 ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позивачем доведено необхідність стягнення з відповідача капіталізованих платежів в сумі 126 290, 02 грн. на ОСОБА_5 і ОСОБА_9, у той час як позовні вимоги щодо стягнення капіталізованих платежів в розмірі 623 348, 37грн. не підлягають задоволенню за відсутності правових підстав для їх стягнення. Позовні вимоги щодо визнання бездіяльності відповідача також задоволенню не підлягають.
Таким чином позовні вимоги підлягають часковому задоволенню.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у місті Слов'янську Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп ЛТД-А" про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 749 638,39грн. та визнання протиправною бездіяльності ліквідатора - задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп ЛТД-А" (ЄДРПОУ 24052390) на розрахунковий рахунок Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у місті Слов'янську Донецької області 37177400900075 ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 37803368 капіталізовані платежі в розмірі 126 290, 02 грн.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її встуну та резолютивну частину у судовому засіданні 07.06.2017 року.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 12.06.2017 року.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кірієнко В.О.