Постанова від 02.06.2017 по справі 804/2875/17

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2017 р. Справа № 804/2875/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіРябчук О.С.

при секретаріСкупейко І.М.

за участю:

представника позивача Присенко О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАК-ЕНЕРГЕТИКА» до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

11 травня 2017 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «ДАК-ЕНЕРГЕТИКА» (далі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - відповідач) з вимогами про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0004901201 від 20.12.2016 р. Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, винесеного на підставі акту № 483/121/33165522 від 12.12.2016 р. про результати перевірки дотримання термінів сплати податкового зобов'язання з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАК-ЕНЕРГЕТИКА».

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування позивних вимог зазначила, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ДАК-ЕНЕРГЕТИКА» має податковий борг за грудень 2014 р. в сумі 1 675 000,00 грн., який виник внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань.Підприємство зверталось до податкового органу з заявою про розстрочення сплати боргу, проте, отримало відмову. Представник позивача також зазначала, що відповідно до вимог чинного законодавства погашення податкового боргу здійснюється в порядку календарної черговості виникнення боргу, а враховуючи наявність за підприємством податкового боргу попередніх періодів, суми сплати по податковим зобов'язанням зараховані в погашення заборгованості попередніх періодів. В такому випадку відповідачем протиправно нараховані штрафні санкції за несвоєчасну сплату поточних платежів.

Представник відповідача в судовезасідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд приходить до наступного висновку.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДАК-ЕНЕРГЕТИКА» зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 33165522, перебуває на обліку в Новомосковській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.

Новомосковською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області проведено перевірку дотримання термінів сплати податкового зобов'язання з податку на додану вартість Товариством з обмеженою відповідальністю «ДАК-ЕНЕРГЕТИКА».

За результатами перевірки складено акт № 483/121/33165522 від 12.12.2016 р.

Відповідно до вказаного акту перевірено: Уточнюючий розрахунок до податкової декларації з податку на додану вартість від 02.04.2015 р. №9057166071; Уточнюючий розрахунок до податкової декларації з податку на додану вартість від 12.10.2015 р. № 9209115548; Уточнюючий розрахунок до податкової декларації з податку на додану вартість від 17.06.2015 р. №9126469396; Податкова декларація з податку на додану вартість від 18.06.2015 р. № 9127652585 за травень 2015 р.; Податкова декларація з податку на додану вартість від 18.09.2015 р. № 9193875366 за серпень 2015 р.; Податкова декларація з податку на додану вартість від 18.11.2015 р. № 9236202494 за жовтень 2015 р.; Податкова декларація з податку на додану вартість від 19.01.2015 р. № 9078407662 за грудень 2014 р.; Податкова декларація з податку на додану вартість від 20.10.2015 р. № 9215095415 за вересень 2015 р.

За результатами перевірки встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «ДАК-ЕНЕРГЕТИКА» п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України та зазначено про зобов'язання підприємства на підставі п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України сплатити штраф у розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу, а саме, 624 101, 99 грн.

До акту № 483/121/33165522 від 12.12.2016 р. додано розрахунок штрафної санкції.

На підставі акту № 483/121/33165522 від 12.12.2016 р. Новомосковською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення № 0004901201 від 20.12.2016 р., яким Товариству з обмеженою відповідальністю «ДАК-ЕНЕРГЕТИКА» нараховано штрафну санкцію в розмірі 624 101, 99 грн.

Згідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України податкове зобов'язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.

Відповідно до п.п. 36.1 - 36.3 ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Згідно з п. 14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченогоплатникомподатків у встановленийцим Кодексом строк, та непогашеноїпені, нарахованої у порядку, визначеномуцим Кодексом.

Відповідно до п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, щосвідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичнихосіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Митні декларації прирівнюються до податкових декларацій для цілей нарахування та/або сплати податкових зобов'язань.

Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.

Згідно п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За правилами, визначеними п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Згідно з п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 131.2 ст. 131 Податкового кодексу України передбачено, що при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.

Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), орган державної податкової служби самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.

Відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:при затримці до 30 календарнихдніввключно, наступних за останнім днем строку сплатисуми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотківпогашеноїсумиподаткового боргу;при затримцібільше 30 календарнихднів, наступних за останнім днем строку сплатисуми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотківпогашеноїсумиподаткового боргу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Податкове зобов'язання позивача з податку на додану вартість є узгодженим, можливість зарахування сум сплаченого платником податку податкового боргу в рахунок заборгованості попередніх періодів незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків, передбачена п. 87.9 ст. 87, п. 131.2 ст. 131 Податкового кодексу України.

Доводи представника позивача стосовно відсутності у податкового органу права здійснювати нарахування штрафних санкцій за умов зарахування коштів в рахунок сплати податкового боргу на підставі п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України не приймаються судом до уваги.

Актом перевірки встановлено факт сплати підприємством сум податкових зобов'язань з затримкою більше 30 днів. Положеннями п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу Українипередбачено відповідальність платника податків в таких випадках у вигляді штрафу у розмірі 20 відсотківпогашеноїсумиподаткового боргу.

З аналізу наведених норм права вбачається, що передбачена п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України штрафна санкція може бути застосована до платника податків лише тоді, коли податкове зобов'язання є узгодженим і таким, що сплачене з затримкою на визначені цією статтею терміни. Вказана норма не містить винятків для застосування штрафу за порушення строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в залежності від того, як платник податків її сплатив - добровільно чи в порядку п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення № 0004901201 від 20.12.2016 р.Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області відповідає вимогам п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАК-ЕНЕРГЕТИКА» не обґрунтованими та такими, які не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст.ст. 9, 11, 17, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАК-ЕНЕРГЕТИКА» до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 07 червня 2017 року

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 07.06.2017 суддя З оригіналом згідно Помічник судді О.С. Рябчук М.М.Бухтіярова