Постанова від 08.06.2017 по справі 822/1300/17

Копія

Справа № 822/1300/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівСалюка П.І. Блонського В.К. Лабань Г.В.

при секретарі за участі:Дубіній Н.Ю. позивача, представника відповідача

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області , Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, Міністерства внутрішніх справ України, в якому просив:

- визнати бездіяльність Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області щодо не подання до Міністерства внутрішніх справ України у 15 денний строк з дня реєстрації заяви (рапорту) щодо виплати ОСОБА_5 грошової допомоги разом із документами, які додані до заяви - протиправною;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області надіслати до МВС України висновок щодо виплати ОСОБА_5 грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року № 565-ХІІ та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850;

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України розглянути у визначений Закон термін подані ОСОБА_5 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області документи, стосовно виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у зв'язку з встановленням ОСОБА_5 ІІ групи інвалідності відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року № 565-ХІІ та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850, та здійснити нарахування (розрахунок) та виплату ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до Закону України "Про міліцію" має право на отримання одноразової грошової допомоги, як інвалід ІІ групи, у зв'язку із захворюванням, яке пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Вказує, що звертався до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області щодо нарахування йому одноразової грошової допомоги. Проте, відповідач - Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області повідомив позивача, що на теперішній час в МВС України та Національній поліції України ще до кінця не врегульоване питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, які отримали захворювання від причини інвалідності " захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ". Вказану бездіяльність ОСОБА_5 вважає протиправною, тому звернувся в суд з вказаними позовними вимогами.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду заперечення, в якому просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з підстав викладених у ньому.

Відповідач - Міністерство внутрішніх справ України у судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштових відправлень. Надіслав до суду заперечення, в якому просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з підстав викладених у ньому.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, які знаходяться в матеріалах справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що позивач - ОСОБА_5, проходив службу в органах внутрішніх справ України та Національної поліції.

Наказом Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області № 8 о/с від 05.02.2016 року майора поліції ОСОБА_5, старшого інспектора Славутського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 частини 1 статті 77 Закону України "Про національну поліцію" (за власним бажанням). Вислуга на день звільнення в календарному обчисленні становить 19 років 05 місяців 07 днів, з урахуванням пільгової служби - 19 років 11 місяців 23 дні.

На засіданні військово-лікарської комісії ДУ «ТМО МВС України по Хмельницькій області» з установлення причинного зв'язку захворювань, травм, каліцтв у колишніх працівників органів внутрішніх справ та НП із числа осіб рядового й начальницького складу, встановлено причинний зв'язок захворювань з проходженням служби в органах внутрішніх справ у колишнього співробітника ОВС та НП ОСОБА_5, 1976 р.н.

Позивачу 17.06.2016 року видано довідку Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії серії АВ №0795246, та встановлено II групу інвалідності, причиною інвалідності є захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Позивач 23.02.2017 року звернувся до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області із заявою щодо нарахування йому одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням йому ІІ групи інвалідності (захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ).

Відповідач - Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області листом № 29/в-46, повідомило позивача, що відповідно ст.97 Закону України "Про Національну поліцію", який набрав чинності 07.11.2015 року, передбачено що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання відповідно до підпункту 4 пункту 1 зазначеної статті, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок зазначених причин.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 29 січня 2016 року за №163/28293 та набрав чинності 29 лютого 2016 року. Порядок визначає механізм та умови виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, право на яку встановлено спеціальним законом, що регулює відповідну сферу діяльності, тобто Законом України "Про Національну поліцію". На теперішній час в МВС України та Національній поліції України ще до кінця не врегульоване питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, які отримали захворювання від причини інвалідності " захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ".

Відповідні зміни вже внесені в Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4, винесений на розгляд до Верховної Ради України проект Закону № 5650 щодо врегулювання зазначеного питання та внесення змін до статті 97 Закону України "Про Національну поліцію".

Враховуючи зазначене вище, Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області повернуло документи позивачу до прийняття відповідного нормативного документу та вказало, що про прийняття такого нормативного документу позивача буде повідомлено додатково.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся в суд з даним позовом.

Перевіряючи дії відповідачів на відповідність вимогам ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" №580-VІІІ від 02.07.2015 року.

Згідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", одноразова грошова допомога призначається та виплачується, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Згідно з частини 2 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського визначає Порядок та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 (далі - Порядок № 4).

Згідно з пункту 1 розділу ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Порядку № 4 формування пакета документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у поліції здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції, фінансовими підрозділами головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві (далі - фінансові підрозділи) у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці цих органів та фахівцями військово-лікарської комісії (далі - ВЛК).

Відповідно до пункту 3 розділу ІІІ Порядку № 4 заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського. Пунктом 5 вказаного розділу передбачено, що для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу заяву (рапорт) із документами, що визначені цим пунктом.

Пунктами 1, 2 розділу IV Порядку № 4 передбачено, що фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.

Керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги , у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

Таким чином, з 17.06.2016 року (з дати встановлення йому інвалідності) позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності відповідно до статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" за умови подання до відповідача зави та інших документів, перелік яких визначений Порядком № 4. Обов'язок вчинення дій, передбачених Порядком № 4, спрямованих на отримання позивачем такої одноразової грошової допомоги виникає у відповідача після отримання від поліцейського відповідної заяви.

Суд встановив, що рішення керівником Національної поліції про відмову позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги згідно Порядку № 4 не приймалось, а лише повідомлено останнього листом №29/в-46 від 13.03.2017 року про те, що на даний час в МВС України та Національній поліції України не врегульоване питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, які отримали захворювання, травму та поранення відповідно до довідки медико-соціальної експертної комісії від причин інвалідності "захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ", в разі прийняття відповідного нормативного документу буде повідомлено додатково.

Натомість, позивач звернувся до суду з позовом у якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області щодо неподання до Міністерства внутрішніх справ України у 15-ти денний строк з дня реєстрації заяви (рапорту) висновку щодо виплати грошової допомоги разом з підтверджуючими документами, які додані до заяви та зобов'язати відповідача надіслати до Міністерства внутрішніх справ України висновок щодо виплати грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 №565-ХІІ і Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850

Однак, пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію", який набрав законної сили з 07.11.2015 року, визнаний таким, що втратив чинність Закон України "Про міліцію". У зв'язку із цим, у межах спірних правовідносин, втратив свою актуальність також і Порядок № 850, який прийнятий на виконання вказаної статті.

При цьому, суд враховує, що з заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в порядку статті 23 Закону України "Про міліцію" і Порядку №850, позивач до відповідача не звертався. Зазначене підтвердив в судовому засіданні сам позивач. Тому, питання щодо призначення позивачу зазначеної допомоги на підставі в статті 23 Закону України "Про міліцію" відповідачем не розглядалось та відповідне рішення з цього приводу не приймалось .

Отже, станом на час звернення позивача до суду з даним позовом відсутній спір щодо призначення йому одноразової грошової допомоги в порядку статті 23 Закону України "Про міліцію".

При цьому, суд враховує, що 07.11.2015 року позивач прийнятий на службу до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області. Отже, з цієї дати на нього, як на поліцейського, поширюються норми Закону України "Про Національну поліцію", в тому числі і щодо виплати одноразової грошової допомоги.

При цьому, позивач звернувся не із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги, за формою, встановленою Порядком №850, а з заявою за формою, встановленою Порядком №4.

Тому, звернення до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області щодо неподання до Міністерства внутрішніх справ України у 15-ти денний строк з дня реєстрації заяви (рапорту) висновку щодо виплати грошової допомоги разом з підтверджуючими документами, які додані до заяви та зобов'язання відповідача надіслати до Міністерства внутрішніх справ України висновок щодо виплати грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 №565-ХІІ і Порядку №850 суд вважає передчасним.

Враховуючи викладене, керуючись законами України «Про міліцію» та «Про Національну поліцію», статтями 3, 11, 69,70, 71, 160-163, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 12 червня 2017 року

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/П.І. Салюк В.К. Блонський Г.В. Лабань

"Згідно з оригіналом" Суддя П.І. Салюк