Копія
Справа № 822/1502/17
12 червня 2017 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Салюка П.І. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Управління Держпродспоживслужби в м. Хмельницькому до Цех напівфабрикатів ПП "Даринка" про призупинення виробництва та обігу харчових продуктів, -
Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до Цеху напівфабрикатів ПП "Даринка", в якому просить підтвердити обґрунтованість тимчасового призупинення діяльності виробничих потужностей цеху напівфабрикатів ПП "Даринка".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно повідомлення ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України" від 27 квітня 2017 року №01/543, отримано інформацію про виникнення спалаху гострої кишкової інфекції серед учнів 1 -2-х класів навчально-виховного комплексу № 2 по вул. І. Франка, 57. З числа хворих станом на 26 квітня 2017 року четверо дітей госпіталізовано до Хмельницької міської лікарні, десять перебуває на амбулаторному лікуванні.
Відповідно до Результату санітарно-мікробіологічних досліджень харчових продуктів №79-88 від 27 квітня 2017 року ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України" у добовій пробі (за 26 квітня 2017 року) вареників з картоплею виявлено збудників золотистого стафілокока та кишкової палички. Згідно видаткової накладної №2395 від 26 квітня 2016 року встановлено, що виробником вареників з картоплею є ПП "Даринка".
На виконання ухвали Хмельницького міськрайонного суду від 16 травня 2017 року по справі №686/9109/17, доручення Хмельницької місцевої прокуратури №80-3179-17 від 22 травня 2017 року, в період 24-25 травня 2017 року проведено перевірку діяльності ПП "Даринка", в ході якої виявлено ряд грубих порушень Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" від 22 липня 2014 року.
Вказані обставини стали підставою для прийняття розпорядження №3 від 29 травня 2017 року щодо тимчасового призупинення діяльності виробничих потужностей ПП "Даринка" по вул. С. Бандери, 6.
Враховуючи вищезазначені обставини, позивач звернувся до суду із зазначеними позовними вимогами.
Копія ухвали про відкриття скороченого провадження, яка надіслана судом на адресу позивача була отримана 01 червня 2017 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового повідомлення.
Будь-яких заперечень чи клопотань у визначений законодавством термін від відповідача не надходило.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позовні вимоги слід задоволити з наступних підстав.
Суд встановив, що згідно сигналізаційного повідомлення ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України" від 27 квітня 2017 року №01/543, позивачем отримано інформацію про виникнення спалаху гострої кишкової інфекції серед учнів 1 -2-х класів навчально-виховного комплексу № 2 по вул. І. Франка, 57.
На підставі вказаного повідомлення 27 квітня 2017 року Баклабораторією ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України" проведено санітарно-мікробіологічне дослідження харчових продуктів відповідно до Результату №79-88 від 27 квітня 2017 року у добовій пробі (за 26 квітня 2017 року) вареників з картоплею виявлено збудників золотистого стафілокока та кишкової палички.
Згідно видаткової накладної №2395 від 26 квітня 2016 року встановлено, що виробником вареників з картоплею є ПП "Даринка".
На виконання ухвали Хмельницького міськрайонного суду від 16 травня 2017 року по справі №686/9109/17, доручення Хмельницької місцевої прокуратури №80-3179-17 від 22 травня 2017 року, в період 24-25 травня 2017 року Управлінням Держпродспоживслужби в місті Хмельницькому проведено перевірку діяльності ПП "Даринка".
За результатами вказаної перевірки було складено акт №250517 від 26 травня 2017 року відповідно до якого встановлено порушення п.п.1, 2, 3 ч.1 ст.41, п.2 ч.ч. 1, 2 ст.42, п.п.3, 4, 6 ч.1 ст. 42, п.п. 1, 5 ч.1 ст.44, п.1 ч.1 ст. 45, ч.ч. 2, 3 ст. 45, п.п.2, 3 ч. 1 ст. 46, ч.2 ст.46, п.4 ч.1 ст. 47, п.2 ч.1 ст.48, п.п. 1, 2, 3, 4 ч.1 ст.49, п.1 ч.1 ст.50, п.2 ч.2 ст.51, ч.3 ст.51 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" та на підставі вказаного акту перевірки винесено припис №3 від 26 травня 2017 року.
Вищезазначені обставини стали підставою для прийняття Управлінням Держпродспоживслужби в місті Хмельницькому розпорядження №3 від 29 травня 2017 року про призупинення діяльності виробничих потужностей цеху напівфабрикатів ПП "Даринка" по вул. С. Бандери, 6 терміном на 10 календарних днів.
Надаючи оцінку вищевказаним обставинам, суд зазначає, що відносини між органами виконавчої влади, операторами ринку харчових продуктів та споживачами харчових продуктів, визначення порядку забезпечення безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться (пересилаються) на митну територію України та/або вивозяться (пересилаються) з неї, регламентовано Законами України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" та "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення".
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", держава здійснює регулювання безпечності та окремих показників якості харчових продуктів шляхом: встановлення санітарних заходів; встановлення вимог до окремих показників якості харчових продуктів; державної реєстрації визначених цим Законом об'єктів санітарних заходів; видачі, припинення, анулювання та поновлення експлуатаційного дозволу; інформування та підвищення обізнаності операторів ринку і споживачів щодо безпечності та окремих показників якості харчових продуктів; встановлення вимог щодо стану здоров'я персоналу потужностей; участі у роботі відповідних міжнародних організацій; здійснення державного контролю; притягнення операторів ринку, їх посадових осіб до відповідальності у разі порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів.
Згідно пункту 18 частини 1 статті 1 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" державний контроль - діяльність (нагляд, інспектування, схвалення, аудит, моніторинг, огляд, відбір зразків та їх дослідження (випробування) та інші подібні за своїм змістом дії), що провадиться з метою проведення перевірки відповідності законодавству про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів.
Розділом 3 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" встановлено засади та порядок здійснення державного контролю.
Зокрема, статтею 12 вказаного Закону визначено, що державний контроль за харчовими продуктами та/або іншими об'єктами санітарних заходів здійснюється виключно компетентним органом. Компетентний орган може делегувати повноваження на здійснення державного контролю у встановлених законом випадках.
Згідно частини 3 статті 31 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення" на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, покладаються функції з державного санітарно-епідеміологічного нагляду на відповідних територіях, транспорті.
Відповідно до вимог статті 39 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення" державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється вибірковими перевірками дотримання санітарного законодавства за планами органів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також позапланово залежно від санітарної, епідемічної ситуації та за заявами громадян. Результати перевірки оформлюються актом, форма і порядок складання якого визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Статтею 42 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення" визначено заходи щодо припинення порушень санітарного законодавства, а саме: обмеження, тимчасова заборона чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, об'єктів будь-якого призначення, технологічних ліній, машин і механізмів, виконання окремих технологічних операцій, користування плаваючими засобами, рухомим складом і літаками у разі невідповідності їх вимогам санітарних норм.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 9 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" під час здійснення державного контролю державні інспектори мають право: видавати розпорядження, накази про тимчасову заборону обігу об'єктів санітарних заходів, тимчасове припинення виробництва або його окремих процесів, якщо існує безпосередня загроза життю людей. Виробництво може бути зупинено не більш як на 10 календарних днів з поданням відповідної заяви до суду не пізніше наступного робочого дня після прийняття такого рішення згідно з цим Законом.
Згідно з частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Пунктом 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 18 КАС України, Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи: про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 183-2 КАС України, визначено скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням
В силу частини 2 статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням наведеного, аналізуючи суспільну значимість порушень санітарного законодавства, виявлених в ПП "Даринка" по вул. С. Бандери, 6, м. Хмельницький, а також те, що невжиття заходів реагування може спричинити шкоду здоров'ю людей та враховуючи те, що розпорядження, прийняте на підставі довідки за результатами встановлених порушень відповідачем не оскаржене, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову та наявність підстав для його задоволення.
Керуючись ст.ст.11, 71, 86, 94, 158-163, 167, 183-6, 186, 254, КАС України, суд, -
Адміністративний позов - задоволити.
Підтвердити обґрунтованість вжиття управлінням Держпродспоживслужби в м. Хмельницькому заходів реагування застосованих згідно розпорядження №3 від 29 травня 2017 року "Про тимчасове призупинення діяльності цеху напівфабрикатів ПП "Даринка" по вул. С. Бандери, 6, м. Хмельницький", яким призупинено роботу виробничих потужностей цеху напівфабрикатів ПП "Даринка" по вул. С. Бандери, 6 терміном на 10 календарних днів.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/
"Згідно з оригіналом" Суддя П.І. Салюк