Провадження № 33/792/255/17
Справа № 686/5755/17 Головуючий в 1-й інстанції Антонюк О.В.
Категорія: ч. 1 ст. 164 КУпАП Доповідач Бондар В. В.
08 червня 2017 року м. Хмельницький
Апеляційний суд Хмельницької області в складі: головуючої-судді ОСОБА_1, з участю секретаря судового засідання Інжиєвської Ю.А., особи, що притягується до відповідальності - ОСОБА_2, його захисника ОСОБА_3, розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницькому справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 19 квітня 2017 року,-
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 19 квітня 2017 року
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, інваліда другої групи, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, пенсіонера, інваліда II групи,
визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, та накладено штраф в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн., без конфіскації транспортного засобу та грошових коштів, одержаних внаслідок вчинення цього правопорушення.
ОСОБА_2 звільнено від сплати судового збору на підставі п. 9 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
ОСОБА_2 визнано винним в тому, що він 23.03.2017 року о 09 год. 00 хв. в м. Хмельницькому по вул. Героїв Майдану, 54, надавав послуги по перевезенню пасажирів на таксі автомобілем «ВАЗ», державний номерний знак НОМЕР_1, без наявності ліцензії на право провадження господарської діяльності.
Вказаними діями ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить постанову суду скасувати та закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Апелянт зазначає, що правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП, посягає на суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності, під якою розуміється регулярна, постійна діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах. Протокол про адміністративне правопорушення не містить даних про те, що він здійснював таку господарську діяльність. Звертає увагу, що суд, як на доказ вини послався на показання свідка ОСОБА_4, який безпосередньо судом під час розгляду справи допитаний не був.
Заслухавши пояснення ОСОБА_2 в підтримання доводів апеляційної скарги, дослідивши зібрані по справі докази, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_2 задоволенню не підлягає.
Частина 1 ст. 164 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 2, п. 24 ст. 7, ч. 9 ст. 13 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 року № 222-VIII, перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів річковим, морським, автомобільним, залізничним та повітряним транспортом, міжнародні перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом потребують ліцензування.
Відповідно до п. 5 ч. 1ст. 1 вказаного Закону ліцензія - це запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про рішення органу ліцензування щодо наявності у суб'єкта господарювання права на провадження визначеного ним виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт», таксі - легковий автомобіль, обладнаний розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору, який встановлюється на даху автомобіля, діючим таксометром, сигнальним ліхтарем із зеленим та червоним світлом, розташованим у верхньому правому кутку лобового скла, і який має нанесені композиції з квадратів, розташованих у шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків, призначений для надання послуг з перевезення пасажирів та їхнього багажу в індивідуальному порядку.
Статтею 9 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що ліцензування на автомобільному транспорті спрямоване на визначення початкових і поточних умов надання послуг з перевезень пасажирів і небезпечних вантажів, а також найважливіших параметрів обслуговування споживачів.
Ліцензія видається на господарську діяльність з надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів, в тому числі на такий вид робіт, як надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів на таксі.
Цим Законом, зокрема, статтею 16 визначено, що до персоналу автомобільного транспорту належать працівники, які безпосередньо надають послуги з перевезення пасажирів чи вантажів, виконують роботи з ремонту та технічного обслуговування транспортних засобів, надають допоміжні послуги, пов'язані з перевезеннями.
Стаття 39 визначає, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі: для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України;для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України.
Ураховуючи вищенаведене, на такий вид господарської діяльності як надання послуг з перевезення пасажирів чинним законодавством передбачено обов'язкове ліцензування даної діяльності, при цьому на перевізника покладається обов'язок пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті, зокрема, ліцензію, а у випадку, якщо водій таксі перебуває у трудових відносинах із перевізником юридичною особою - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України.
Згідно зі складеним 23 березня 2017 року головним спеціалістом відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області ОСОБА_5 протоколом про адміністративне правопорушення, ОСОБА_2 в той же день о 09 год. 00 хв. в м. Хмельницькому по вул. Героїв Майдану, 54, надавав послуги по перевезенню пасажирів на таксі автомобілем «ВАЗ», державний номерний знак НОМЕР_1, без наявності ліцензії на право провадження господарської діяльності, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП (а.с. 1).
До вказаного протоколу додане фото транспортного засобу ОСОБА_2, на якому встановлена номерна шашка служби таксі з номером телефону «700-100» (а.с. 2).
У суді апеляційної інстанції ОСОБА_2 вину фактично визнав частково, визнав, що керував автомобілем, підвіз випадкового чоловіка до вул. Героїв Майдану, 54 в м. Хмельницькому за що отримав 34 грн., не наполягав на виклику свідка ОСОБА_4, вказував, що він не займається систематично такою діяльністю.
Апеляційний суд критично оцінює такі його покази, зважаючи, що з наявних в справі письмових пояснень ОСОБА_4 видно, що ОСОБА_4 викликав таксі за телефоном служби таксі «700-100», (шашка цієї служби була встановлена на автомобілі зверху), що вказує, що автомобіль спеціально облаштований для надання послуг з перевезення таксі, а для одноразового випадкового надання послуг встановлення та використання таких розпізнавальних знаків видається сумнівним, відтак такі доводи апелянта на увагу не заслуговують.
Перевіривши усі наявні в матеріалах справи докази, апеляційний суд приходить до переконання, що висновки судді про винуватість ОСОБА_2 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення відповідають фактичним обставинам справи, підтверджені дослідженими в судовому засіданні доказами, яким суд дав належну оцінку у їх сукупності та взаємозв'язку.
Як вбачається з оскаржуваної постанови, судом в повній мірі були досліджені всі обставини справи, враховано протокол про адміністративне правопорушення, фотознімок, з якого чітко видно на даху автомобіля, належного ОСОБА_2, спеціальний пристрій, який свідчить про те, що автомобіль надає послуги по перевезенню пасажирів, з зазначеним на ньому телефонним номером.
Апеляційний суд оцінює критично доводи апелянта про відсутність в його діях ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, з огляду на те, що наявність встановленого на даху транспортного засобу розпізнавального ліхтаря є свідченням того, що ОСОБА_2 використовував обладнаний автомобіль під таксі для здійснення перевезень пасажирів з метою отримання прибутку.
Крім того, на переконання апеляційного суду посилання на обов'язковість наявності систематичності для притягнення до адміністративної відповідальності не ґрунтуються на вимогах Закону. Відповідальність за ч. 1 ст. 164 КУпАП настає в разі відсутності ліцензії на перевезення пасажирів, відтак доводи апеляційної скарги в цій частині є необґрунтованими.
Доводи апеляційної скарги ОСОБА_2 щодо неповноти дослідження обставин справи судом першої інстанції та помилковість висновків про визнання його винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, не ґрунтуються на матеріалах справи.
Обране згідно з вимогами ст. 33 КУпАП адміністративне стягнення за своєю мірою та видом є необхідним та достатнім для виправлення й виховання ОСОБА_2, яке спрямоване на запобігання вчинення ним та іншими особами нових правопорушень.
Ураховуючи вищенаведене, на переконання апеляційного суду, оскаржувана постанова суду є законною, обґрунтованою, прийнятою з дотриманням вимог КУпАП, відтак підстав для її зміни чи скасування не вбачається.
Керуючись ст. 294 КУпАП,-
Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 19 квітня 2017 року стосовно ОСОБА_2 залишити без зміни, апеляційну скаргу ОСОБА_2 - без задоволення.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя (підпис)
З оригіналом згідно:
Суддя апеляційного суду
Хмельницької області ОСОБА_1