Рішення від 18.05.2017 по справі 910/2625/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.05.2017Справа №910/2625/17

За позовом Непідприємницького товариства „Відкритий недержавний пенсійний фонд „Фонд пенсійних заощаджень" від імені, в інтересах і за рахунок якого діє Товариство з обмеженою відповідальністю „ТАС ЕССЕТ МЕНЕДЖМЕНТ"

до Публічного акціонерне товариство „Комерційний банк „Хрещатик" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ „КБ „ХРЕЩАТИК"- Костенко І.І.

про стягнення 12 528,82 грн.,

Суддя Борисенко І.І.

Представники сторін:

від позивача Андрусяк О.О. за дов.,

від відповідача Костюченко А.Ю. за дов.

Обставини справи:

Непідприємницьке товариство „Відкритий недержавний пенсійний фонд „Фонд пенсійних заощаджень" від імені, в інтересах і за рахунок якого діє Товариство з обмеженою відповідальністю „ТАС ЕССЕТ МЕНЕДЖМЕНТ" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерне товариство „Комерційний банк "Хрещатик" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ „КБ „ХРЕЩАТИК"- Костенко І.І. про стягнення 12 528,82 грн., з яких 10 500,00грн. заборгованість щодо повернення вкладу, 24,21грн. сума нарахованих на суму вкладу, але не сплачених процентів за договором №05-С в рамках Генеральної угоди від 04.03.2015р. №13/ДЮГ/2015 про розміщення коштів суб'єктів господарювання на депозит банку від 04.03.2016р., 2 000,00грн. заборгованість щодо повернення вкладу, 4,61грн. сума нарахованих на суму вкладу, але не сплачених процентів за договором №04-С в рамках Генеральної угоди від 04.03.2015р. №13/ДЮГ/2015 про розміщення коштів суб'єктів господарювання на депозит банку від 27.11.2015р.,

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з дня початку процедури ліквідації Відповідача строк виконання всіх грошових зобов'язань Відповідача вважається таким, що настав, однак за твердженням Позивача Відповідач, після закінчення процедури тимчасової адміністрації, не повернув Позивачу грошові кошти на загальну сумі 12 528,82грн.

22.06.2016 Позивач направив на адресу Відповідача Вимогу за №56 про сплату грошових коштів у сумі 12 528,82грн., яка була отримана Відповідачем 22.06.2016р. за вхідн. № 47/3-30/2/426.

Станом на час звернення Позивача до суду, Відповідач не надав ніякої відповіді на звернення Позивача.

Відповідач у поданому відзиві на позовну заяву проти позову заперечив з тих підстав, що у спорах пов'язаних з виконанням банком, у якому введена тимчасова адміністрація/запроваджена ліквідація, своїх зобов'язань перед його кредиторами, норми Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" є спеціальними, а даний Закон є пріоритетним відносно інших законодавчих актів України у цих правовідносинах.

Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 05.04.2016 № 234 „Про віднесення Публічного акціонерне товариство "Комерційний банк „Хрещатик" до категорії неплатоспроможних". Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 05.04.2016 № 463 „Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ „КБ „ХРЕЩАТИК" та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку".

Пунктом 2 ч. 5 ст. 36 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" передбачено, що під час тимчасової адміністрації не здійснюється примусове стягнення коштів та майна банку, звернення стягнення на майно банку, накладення арешту на кошти та майно банку.

Під час тимчасової адміністрації не здійснюється нарахування неустойки (штрафів, пені), інших фінансових (економічних) санкцій за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а також зобов'язань перед кредиторами, у тому числі не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобов'язань банку (п. З ч. 5 ст. 36 Закону).

За твердженням відповідача, оскільки положеннями Закону передбачено окремий порядок заявления кредиторами власних вимог до банку, в який було введено тимчасову адміністрацію, то вимоги позивача щодо стягнення коштів під час запровадження тимчасової адміністрації не можуть бути задоволені.

Клопотання Позивача про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні позивача, а саме:

- Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, буд. 8, корпус 30);

- Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг( 01001, м. Київ, вул. Бориса Грінченка, буд. 3);

- Українську асоціацію інвестиційного бізнесу (03680, м. Київ, вул. Предславинська, 28) не задоволено судом, оскільки клопотання не обґрунтоване в силу вимог ст. 27 ГПК України.

Відповідно до статті 27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити або допустити до участі у справі.

Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти нього, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Між Непідприємницьким товариством „Відкритий недержавний пенсійний фонд „Фонд пенсійний заощаджень" від імені, в інтересах та за рахунок якого на підставі Договору № ТЕМ-14-01/3 про управління активами недержавного пенсійного фонду від 18.12.2014 діяло Товариство з обмеженою відповідальністю „ТАС ЕССЕТ МЕНЕДЖМЕНТ" та ПАТ „КБ „Хрещатик" укладено Генеральну угоду від 04.03.15 р. № 13/ДЮГ/2015 про розміщення коштів суб'єктів господарювання на депозит банку.

Згідно умов Генеральної угоди Позивач розміщує, а Банк приймає грошові кошти на депозит в сумі та строки, обумовлені договорами, укладеними в рамках цієї Генеральної угоди, які є її невід'ємними частинами, шляхом перерахування коштів на депозитний рахунок № 26518002121707 відкритий Позивачу.

Позивач для розміщення грошових коштів на депозит в банку в рамках Генеральної угоди уклав наступні договори:

- Договір № 04-С в рамках Генеральної угоди від 04.03.2015 р. № 13/ДЮГ/2015 про розміщення коштів суб'єктів господарювання на депозит банку на строк з 27.11.2015 р. до 27.05.2016 p.;

- Договір № 05-С в рамках Генеральної угоди від 04.03.2015 № 13/ДЮГ/2015 про розміщення коштів суб'єктів господарювання на депозит банку від 04.03.2016 року.

Згідно Договору № 04-С Позивач розмістив, а Відповідач прийняв грошові кошти (вклад) у сумі 2 000,00грн. на строк з 27.11.2015 р. до 27.05.2016 p.

Згідно Договору № 05-С Позивач розмістив, а Відповідач прийняв грошові кошти (вклад) у сумі 10 000,00грн. на строк з 04.03.2016 р. до 05.09.2016 p.

За користування коштами Позивача Відповідач нараховує на суму вкладу та виплачує шляхом перерахування на поточний рахунок проценти за ставкою 21,1% річних.

05.04.2016р. постановою Правління Національного банку України №234 „Про віднесення Публічного акціонерне товариство „Комерційний банк „Хрещатик" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення № 463 про запровадження з 05.04.2016 тимчасової адміністрації у ПАТ „КБ „ХРЕЩАТИК" (Відповідача) та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку.

Згідно з даним рішенням розпочато процедуру виведення Публічного акціонерне товариство „Комерційний банк „Хрещатик" з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації строком на один місяць з 05 квітня 2016 р. до 04 травня 2016 р. включно, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження тимчасового адміністратора ПАТ „КБ „Хрещатик", визначені статтями 37-39 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Костенку Ігорю Івановичу строком на один місяць з 05 квітня 2016 р. до 04 травня 2016 р. включно.

Згідно рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 21.04.2016 № 560, продовжено строки тимчасової адміністрації в ПАТ „КБ „ХРЕЩАТИК" з 05 травня 2016 р. до 04 червня 2016 р. включно.

Відповідно до даного рішення продовжено повноваження уповноваженої особи Фонду на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ „КБ „Хрещатик" Костенко І.І. з 05 травня 2016 р. до 04 червня 2016 р. включно.

Відповідно до рішення Правління Національного банку України від 02.06.2016 №46-рш „Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ КБ „Хрещатик " виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 03.06.2016 №913 „Про початок процедури ліквідації ПАТ „КБ „Хрещатик" та делегування повноважень ліквідатора банку".

Згідно із зазначеним рішенням розпочато процедуру ліквідації ПАТ „КБ

„Хрещатик" з 06.06.2016 по 05.06.2018 включно, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ „КБ „Хрещатик", визначені, зокрема, статтями 37, 38, 47-52, 52і, 53 Закону „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" , Костенку І.І.

У своїй позовній заяві Непідприємницьке товариство „Відкритий недержавний пенсійний фонд „Фонд пенсійний заощаджень" від імені, в інтересах і за рахунок якого діє Товариство з обмеженою відповідальністю „ТАС ЕССЕТ МЕНЕДЖМЕНТ" просить стягнути з ПАТ „КБ „ Хрещатик" 12 528, 82 грн.

Оцінюючи наявні в матеріалах справи документи та досліджуючи в судовому засіданні докази, Господарський суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав:

Процедура виведення неплатоспроможних банків з ринку, здійснення тимчасової адміністрації і ліквідації банків врегульована Законом України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", який відповідно є спеціальним законом у даних правовідносинах.

Статтею 1 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено, які саме правовідносини він регулює, зокрема визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків, а також цим законом регулюються відносини, що виникають у зв'язку із створенням і функціонуванням системи гарантування вкладів фізичних осіб, виведенням неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків.

У п.8 Розділу X прикінцевих та перехідних положень Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" зазначено, що, законодавчі та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, застосовуються у частині, що не суперечить цьому закону.

П. 6, 16 ч. 1 ст. 2 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлено, що ліквідація банку - процедура припинення банку як юридичної особи відповідно до законодавства, а тимчасова адміністрація - процедура виведення банку з ринку, що запроваджується Фондом стосовно неплатоспроможного банку в порядку, встановленому цим Законом.

Відтак, у спорах пов'язаних з виконанням банком, у якому введена тимчасова адміністрація/запроваджена ліквідація, своїх зобов'язань перед його кредиторами, норми Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" є спеціальними, а даний Закон є пріоритетним відносно інших законодавчих актів України у цих правовідносинах. Виходячи зі суті (змісту) та згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" метою цього Закону є захист прав і законних інтересів вкладників банків, зміцнення довіри до банківської системи України, стимулювання залучення коштів у банківську систему України, забезпечення ефективної процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків.

Таким чином, Закон України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" є спеціальним законом, положення якого застосовуються та є обов'язковими для всіх вкладників, котрі уклали або на користь яких укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або котрі є власниками іменного депозитного сертифікату, а також кредиторів банку.

Пунктом 2 ч. 5 ст. 36 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" передбачено, що під час тимчасової адміністрації не здійснюється примусове стягнення коштів та майна банку, звернення стягнення на майно банку, накладення арешту на кошти та майно банку.

Під час тимчасової адміністрації не здійснюється нарахування неустойки (штрафів, пені), інших фінансових (економічних) санкцій за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а також зобов'язань перед кредиторами, у тому числі не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобов'язань банку (п. З ч. 5 ст. 36 Закону).

Оскільки положеннями Закону передбачено окремий порядок заявления кредиторами власних вимог до банку, в який було введено тимчасову адміністрацію, то вимоги позивача щодо стягнення коштів Банку під час запровадження тимчасової адміністрації не можуть бути задоволені.

Для виконання зобов'язань перед вкладниками та іншими кредиторами банку при виведенні неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків, передбачений спеціальний порядок, який встановлений Законом.

Після запровадження у Банку тимчасової адміністрації (з метою виведення цього банку з ринку), задоволення вимог кредиторів відбувається у особливому, передбаченому зазначеним спеціальним законом порядку з дотриманням принципів черговості.

Згідно ст.45 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", Фонд не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання рішення Національного банку України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, розміщує інформацію про це на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет. Фонд здійснює опублікування відомостей про ліквідацію банку в газеті „Урядовий кур'єр" або „Голос України" не пізніше ніж через сім днів з дня початку процедури ліквідації банку. Протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку кредитори мають право заявити Фонду про свої вимоги до банку. Вимоги фізичних осіб - вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами не заявляються.

Відповідно до ст.49 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", Фонд припиняє приймання вимог кредиторів після закінчення 30 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону. Будь-які вимоги, що надійшли після закінчення цього строку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами.

Протягом 90 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону Фонд здійснює такі заходи:

1) визначає суму заборгованості кожному кредитору та відносить вимоги до певної черги погашення;

2) відхиляє вимоги в разі їх не підтвердження фактичними даними, що містяться у розпорядженні Фонду, та, у разі потреби, заявляє в установленому законодавством порядку заперечення за заявленими до банку вимогами кредиторів;

3) складає реєстр акцептованих вимог кредиторів відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами Фонду.

Реєстр акцептованих вимог кредиторів та зміни до нього підлягають затвердженню виконавчою дирекцією Фонду.

Будь-які спори щодо акцептування вимог кредиторів підлягають вирішенню у судовому порядку. Судове провадження щодо таких вимог не припиняє перебіг ліквідаційної процедури.

Фонд не має права здійснювати задоволення вимог кредиторів до затвердження реєстру акцептованих вимог кредиторів, крім задоволення вимог кредиторів за правочинами, що забезпечують проведення ліквідаційної процедури, якщо таке задоволення вимог погоджено виконавчою дирекцією Фонду.

Вимоги, не включені до реєстру акцептованих вимог кредиторів, задоволенню в ліквідаційній процедурі не підлягають і вважаються погашеними.

Відповідно до ст.50 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" з дня початку процедури ліквідації банку Фонд приступає до інвентаризації та оцінки майна банку з метою формування ліквідаційної маси банку. До ліквідаційної маси банку включаються будь-яке нерухоме та рухоме майно, кошти, майнові права та інші активи банку. До ліквідаційної маси банку не включається майно у випадках, прямо передбачених законом, а також ліцензія, гудвіл.

Майно банку, що включається до ліквідаційної маси, підлягає оцінці Фондом у порядку, встановленому Фондом. Перелік майна банку, що підлягає оцінці суб'єктами оціночної діяльності, встановлюється Фондом. Для проведення оцінки майна Фонд має право залучати суб'єктів оціночної діяльності з оплатою їх послуг за рахунок ліквідаційної маси банку.

Інвентаризація майна банку та формування ліквідаційної маси мають бути завершені у строк до шести місяців з дня прийняття рішення про ліквідацію банку та відкликання банківської ліцензії. Результати інвентаризації та формування ліквідаційної маси відображаються в акті, який підлягає затвердженню виконавчою дирекцією Фонду.

Згідно положень ст.51 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", виконавча дирекція Фонду затверджує заходи з передпродажної підготовки майна одного або кількох банків (майно, об'єднане у пули активів, цілісні майнові комплекси, пакети акцій тощо), ремонту основних засобів, добудови об'єктів незавершеного будівництва, реалізації девелоперських проектів (зокрема операцій з експлуатації нерухомості) на належних банку земельних ділянках із залученням інвестицій, вилучення з непридатного для експлуатації майна окремих деталей, вузлів, агрегатів тощо для подальшої реалізації. Після затвердження виконавчою дирекцією Фонду результатів інвентаризації майна банку та формування ліквідаційної маси Фонд розпочинає передпродажну підготовку та реалізацію майна банку у порядку, визначеному цим Законом та нормативно-правовими актами Фонду, за найвищою вартістю у найкоротший строк. Фонд затверджує способи, порядок, склад та умови відчуження майна банку, включеного до ліквідаційної маси, у разі потреби організовує консолідований продаж майна кількох банків, що одночасно перебувають у процедурі ліквідації. Фонду заборонено відчужувати майно банку до затвердження виконавчою дирекцією Фонду способу, порядку, складу та умов відчуження майна такого банку, крім випадків надання виконавчою дирекцією Фонду дозволу на реалізацію окремого майна з метою запобігання збиткам або ризикам його втрати чи пошкодження, а також у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно положень ст.51 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", кошти, одержані в результаті ліквідації та продажу майна (активів) банку, спрямовуються Фондом на задоволення вимог кредиторів у такій черговості:

1) зобов'язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян;

2) грошові вимоги щодо заробітної плати, що виникли із зобов'язань банку перед працівниками до прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку;

3) вимоги Фонду, що виникли у випадках, визначених цим Законом, у тому числі покриття витрат Фонду, передбачених пунктом 7 частини другої статті 20 цього Закону, витрат, пов'язаних із консолідованим продажем активів Фондом;

4) вимоги вкладників - фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб - підприємців), які не є пов'язаними особами банку, у частині, що перевищує суму, виплачену Фондом;

5) вимоги Національного банку України, що виникли в результаті зниження вартості застави, наданої для забезпечення кредитів рефінансування;

6) вимоги фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб - підприємців), які не є пов'язаними особами банку, платежі яких або платежі на ім'я яких заблоковано;

7) вимоги інших вкладників, які не є пов'язаними особами банку, юридичних осіб - клієнтів банку, які не є пов'язаними особами банку;

8) інші вимоги, крім вимог за субординованим боргом;

9) вимоги кредиторів банку (фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, а також юридичних осіб), які є пов'язаними особами банку;

10) вимоги за субординованим боргом.

Вимоги до банку, незадоволені за недостатністю його майна, вважаються погашеними, що не позбавляє Фонд або уповноважену особу Фонду права звертатися з вимогами до пов'язаної з банком особи у порядку, визначеному частиною п'ятою цієї статті.

Вимоги кожної наступної черги задовольняються в міру надходження коштів від продажу майна (активів) банку після повного задоволення вимог попередньої черги. У разі якщо обсяг коштів, одержаних від продажу майна (активів), недостатній для повного задоволення всіх вимог однієї черги, вимоги задовольняються пропорційно до суми вимог, що належать кожному кредитору однієї черги. У разі відмови кредитора від задоволення визнаної в установленому порядку вимоги Фонд не враховує суму грошових вимог цього кредитора.

Статтею 2 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлено, що кредитор - юридична або фізична особа, яка має документально підтверджені вимоги до банку щодо його майнових зобов'язань.

Суду доведено, що Позивач включений до реєстру кредиторів ПАТ „КБ

„ Хрещатик" на суму 12528,82 грн.

Таким чином, за умови достатності коштів, які надійдуть від реалізації майна банку, що ліквідується та задоволення вимог кредиторів попередньої черги, ПАТ „КБ

„ Хрещатик" повинен виконати своє зобов'язання перед Позивачем.

Тому, враховуючи вищезазначене, вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Обов'язок доказування та подання доказів відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення.

Це стосується позивача, який мав довести наявність тих обставин, на підставі яких він звернувся до господарського суду з позовними вимогами.

Витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України,-

ВИРІШИВ:

В позові відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 06.06.2017

Суддя І.І. Борисенко