79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
06.06.17 Справа № 914/604/17
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Бонк Т.Б.
суддів Бойко С.М.
ОСОБА_1
розглянувши апеляційну скаргу Фермерського господарства ОСОБА_2 №593 від 25.05.2017 року
на рішення господарського суду Львівської області від 17.05.2017 року (головуючий суддя Галамай О.З.)
у справі № 914/604/17
за позовом: Фермерського господарства ОСОБА_2, с. Тартаків Сокальського району Львівської області
до відповідача: Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області, м.Львів,
про стягнення 1 000 000,00 грн. моральної шкоди
до Львівського апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга Фермерського господарства ОСОБА_2 №593 від 25.05.2017 року на рішення господарського суду Львівської області від 17.05.2017 року.
Предметом позову є вимога про стягнення з Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області, м.Львів, на користь ФГ Бурки ОСОБА_3 1 000 000,00 грн. в якості відшкодування моральної шкоди .
При розгляді справ за позовами про відшкодування моральної шкоди на підставі ст.56 Конституції судам слід мати на увазі, що при встановленні факту заподіяння такої шкоди незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, місцевого самоврядування або їх посадових чи службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень вона підлягає відшкодуванню за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування. При вирішенні спору про відшкодування моральної шкоди, заподіяної громадянинові незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, його посадовими або службовими особами, судам слід виходити з того, що зазначений орган має бути відповідачем у такій справі, якщо це передбачено відповідним законом. Якщо ж відповідним законом чи іншим нормативним актом це не передбачено або в ньому зазначено, що шкода відшкодовується державою (за рахунок держp Державного казначейства України. (постанова Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року N 4 "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди").
Оскільки розпорядження коштами відбувається через відповідні фінансові органи держави, то саме зазначені фінансові органи мають бути відповідачами за позовами, що випливають із заподіяння шкоди, а відповідно, залучення органів Державної казначейської служби України, яка є правонаступником прав та обов'язків Державного казначейства України у розгляді справи зазначеної категорії є обов'язковим.
За наведених обставин участь органів Державної казначейської служби України як іншого відповідача є ознакою, притаманною для всіх спорів, які пов'язані із відшкодуванням шкоди, завданої незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органів державної влади (аналогічна правова позиція міститься у пункті 7 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 13.08.2008 № 01-8/482 "Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2008 року").
Виходячи з положень статті 56 Конституції України, статті 1173 Цивільного кодексу України, частини 3 статті 11 Закону України "Про державну виконавчу службу", частини 2 статті 25 Бюджетного кодексу України відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади (у даному випадку контролюючого органу) при здійсненні ним своїх повноважень, відшкодовується державою за рахунок державного бюджету.
При цьому враховуючи правовий висновок, наведений в рішенні Конституційного Суду України від 03.10.2001р. № 12-рп/2001, не допускається відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади за рахунок коштів, що виділяються на утримання цих органів.
Відповідно до приписів частини 1 статті 43 Бюджетного кодексу України Державне казначейство України, а після внесення змін до цього кодексу згідно Закону України від 07.07.2011р. № 3614-VI (набрав чинності 07.08.2011р.) Казначейство України, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Згідно ст. 3 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
При розгляді позовів про відшкодування шкоди, заподіяної діями (бездіяльністю) органів державної влади, співвідповідачами є відповідні органи Державного казначейства України (Державної казначейської служби України), до компетенції яких належить казначейське обслуговування бюджетних коштів. При цьому не вимагається наявність порушення вказаними органами прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
Вимогами статті 24 ГПК України встановлено, що господарський суд за наявністю достатніх підстав має право до прийняття рішення залучити за клопотанням сторони або за своєю ініціативою до участі у справі іншого відповідача. Про залучення іншого відповідача виноситься ухвала, і розгляд справи починається заново.
Норми ГПК України щодо вчинення господарським судом першої інстанції певних процесуальних дій не застосовуються судом апеляційної інстанції у випадках, коли відповідною нормою ГПК України прямо передбачено, що процесуальна дія вчиняється лише до прийняття рішення судом першої інстанції, крім передбаченого статтею 24 ГПК України права залучати до участі у справі іншого відповідача, здійснити за згодою позивача заміну первісного відповідача належним відповідачем.
Враховуючи наведене, апеляційний господарський суд вважає за необхідне залучити до справи відповідачем - 2 - Державну казначейську службу України.
Згідно Положення про Державну казначейську службу України Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Згідно ст. 94 ГПК України апеляційна скарга подається у письмовій формі і повинна містити, зокрема, вимоги особи, яка подає апеляційну скаргу, а також підстави, з яких порушено питання про перегляд рішення, з посиланням на законодавство і матеріали, що є у справі або подані додатково.
Як вбачається з прохальної частини апеляційної скарги, скаржник просить припинити провадження у зв'язку з тим, що спір не підлягає вирішенню в господарських судах, а також просить позов задоволити по суті.
Проте, заявлені вимоги є взаємовиключними, оскільки припинення провадження у справі не передбачає прийняття рішення по суті спору.
Львівський апеляційний господарський суд вважає подані матеріали достатніми для прийняття апеляційної скарги до провадження.
Керуючись ст.ст. 24, 86, 98 ГПК України, суд, -
1. Прийняти до провадження апеляційну скаргу Фермерського господарства ОСОБА_2 №593 від 25.05.2017 року.
2. Призначити справу до розгляду в судовому засіданні на 04.07.2017 року об 11.00год., в приміщенні Львівського апеляційного господарського суду за адресою: м. Львів, вул. Личаківська, 81, в залі судового засідання.
3. Скаржнику Фермерському господарству ОСОБА_2 уточнити прохальну частину апеляційної скарги.
4. Залучити відповідачем - 2 Державну казначейську службу України (вул. Бастіонна, 6, м.Київ, 01601).
5. Зобов'язати скаржника Фермерське господарство ОСОБА_2 надіслати відповідачу - 2, Державній казначейській службі України, копію позовної заяви та апеляційної скарги з додатками у даній справі.
6. Зобов'язати скаржника Фермерське господарство ОСОБА_2 надати суду докази надіслання відповідачу - 2 копії позовної заяви та апеляційної скарги з додатками до 03.07.2017 року.
Присутність повноважних представників в судовому засіданні визнається на власний розсуд сторін. Ухвала направляється рекомендованим листом з повідомленням про вручення, тому неявка без поважних причин представників сторін в судове засідання не є перешкодою для розгляду апеляційної скарги по суті.
Головуючий Т.Б. Бонк
Судді С.М. Бойко
ОСОБА_1