Ухвала від 20.04.2017 по справі 761/13399/17

Справа № 761/13399/17

Провадження № 1-кс/761/8448/2017

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2017 року

Слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

за участю: секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , старшого слідчого в ОВС 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України підполковник юстиції ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого в ОВС 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України підполковник юстиції ОСОБА_3 про накладення арешту на кошти, які знаходяться на банківському рахунку, у кримінальному провадженні за №22016000000000269 від 11.07.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,

ВСТАНОВИВ:

18.04.2017 до Шевченківського районного суду м.Києва надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України підполковник юстиції ОСОБА_3 про накладення арешту на кошти, які знаходяться на розрахунковому рахунку № НОМЕР_1 ТОВ «ТІС - Контейнерний термінал» (код ЄДРПОУ 37468475), який відкритий у ПАТ «БАНК ВОСТОК» (МФО 307123, код ЄДРПОУ 26237202, м. Дніпро, вул. Курсантська, 24) із зупиненням видаткових операцій по рахунку № НОМЕР_1 ТОВ «ТІС - Контейнерний термінал».

В обґрунтування клопотання слідчий навів ті обставини, що в провадженні Головного слідчого управління СБ України перебуває кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22016000000000269 від 11.07.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що Наказом Міністерства інфраструктури України від 24.07.2015 № 281 (далі - Наказ) внесені зміни до наказу від 27.05.2013 № 316 «Про портові збори», якими встановлено коефіцієнти при справлянні корабельного збору з суден, що входять в акваторію морського порту «Южний» для виконання вантажних операцій в операційних акваторіях, прилеглих до причалів № 18-22, власниками яких є ТОВ «ТІС - Контейнерний термінал» та ТОВ «ТІС - Руда».

У результаті вказаних змін, частина корабельного збору, яка раніше надходила від судновласників на банківські розрахункові рахунки ДП «Адміністрація морських портів України» стала перераховуватись морськими агентами на банківські розрахункові рахунки ТОВ «ТІС - Контейнерний термінал» та ТОВ «ТІС - Руда».

В якості обґрунтування для проведення вищевказаних нормативних змін Міністерством інфраструктури України використано інформацію про те, що ТОВ «ТІС - Контейнерний термінал» та ТОВ «ТІС - Руда» є власниками зазначених операційних акваторій причалів і тому на підставі ст. 22 Закону України «Про морські порти України» мають право на отримання корабельного збору.

Проте, відповідно до ст.ст. 5, 6 Водного кодексу України, внутрішні морські води, а також морські акваторії портів належать до водних об'єктів загальнодержавного значення і є виключною власністю Українського народу.

Пунктом 2 ст. 14 даного кодексу передбачено, що до компетенції Кабінету Міністрів України у галузі управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів належить, зокрема, розпорядження внутрішніми морськими водами, територіальним морем, а також акваторією морських портів.

Згідно з ст. 84 Земельного кодексу України, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Частиною 4 цієї статті встановлено, що до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність належать всі землі водного фонду, крім замкнених природних водойм (загальною площею до 3 гектарів).

Також, у пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України № 406 від 03.06.2013 «Деякі питання акваторій морських портів» зазначено, що ДП «Адміністрація морських портів України» надано у користування акваторії морських портів, межі яких визначені КМУ, за умови недопущення передачі їх або їх частин іншим суб'єктам господарювання.

За таких обставин, вищевказані приватні підприємства не можуть бути балансоутримувачами акваторій морських портів, у тому числі операційних акваторій причалів.

Крім того, згідно з висновком комплексної будівельно-технічної та земельно-технічної експертизи Київського науково-дослідного інституту судових експертиз МЮ України № 14252/16-41/14253/16-42 від 15.02.2017 ділянки Малого Аджалицького лиману, що включають підводні котловани, прилеглі до причалів №№ 18-22, станом на 18.03.2014, 24.07.2015, 01.12.2015 та на теперішній час належали та належать до земель водного фонду. Окремо підводні котловани, прилеглі до зазначених причалів, відповідно до вимог нормативно-правових актів не віднесені до гідротехнічних споруд. Об'єкти - ділянки акваторії, що включають гідротехнічні споруди у вигляді підводних котлованів, прилеглих до причалів №№ 18-22, не є окремими об'єктами нерухомого майна.

Відповідно до листа Южненської філії ДП «АМПУ» від 05.05.2016 № 2443/01/03-16, сума втрачених (недоотриманих) зазначеним державним підприємством коштів від корабельного збору, у зв'язку з введенням в дію наказу Мінінфраструктури від 24.07.2015 № 281 станом на 28.04.2016, складає 72 017 630,00 грн (2 885 000,00 дол. США).

Згідно з листом ДП «АМПУ» від 08.12.2016 № 7427 ТОВ «ТІС - Руда» та ТОВ «ТІС - Контейнерний термінал» у Реєстрі гідротехнічних споруд морських портів України не зазначені як власники ділянок акваторії у вигляді підводних котлованів. Прилеглих до причалів №№ 18-22 в Морському порту «Южний», а зазначені лише як їх балансоутримувачі, та в Реєстрі відсутні дані про документи, що підтверджують право власності зазначених товариств на вказані ділянки акваторії.

Орієнтовно розрахункове зменшення показників корабельного збору, що отримує ДП «АМПУ» (Южненська філія ДП «АМПУ»), у зв'язку із надходженням частини корабельного збору до ТОВ «ТІС - Контейнерний термінал» і ТОВ «ТІС - Руда», виходячи із суднообігу за період з 01.12.2015 по 30.11.2016, складає 6 398 320 доларів США, що є завданими збитками.

Підставами накладення арешту на грошові кошти на банківському рахунку наводять ті обставини, що, грошові кошти, які зберігаються та надходять на рахунок ТОВ «ТІС - Контейнерний термінал» № НОМЕР_1 , набуті кримінально протиправним шляхом. 15.12.2016 грошові кошти в порядку ст. 98 КПК України, на вказаному рахунку зазначеного товариства визнано речовими доказами.

В судовому засіданні слідчий, який ініціював вказане клопотання, підтримав доводи клопотання.

Статтею 131 КПК України передбачено вичерпний перелік видів заходів забезпечення кримінального провадження, серед яких є арешт майна.

Відповідно до ч.1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

В клопотанні слідчий наводить підставу застосування арешту майна - те, що акумульовані грошові кошти на банківському рахунку є доходом - майном, набутим кримінально протиправним шляхом та є майном, отриманим юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення, відповідає критеріям, визначеним ст. 98 КПК України.

Відповідно до ч.2 ст. 173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: правову підставу для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.

Як убачається з наданих матеріалів кримінального провадження в обґрунтування доводів клопотання, витягу з ЄРДР№ 22016000000000269 від 11.07.2016, ГСУ СБ України здійснює досудове розслідування за фактом незаконного заволодіння протягом 2015 - 2016 року службовими особами Міністерства інфраструктури України та ДП Адміністрація морських портів УЦкраїни за попередньою змовою зі службовими особами ТОВ «ТІС -Контейнерний термінал» та ТОВ «ТІС -Руда» грошовими коштами, які при справлянні корабельного збору від судновласників через морських агентів повинні були надходити на розрахункові рахунки ДП «Адміністрація морських портів України», проте неправомірно надходили на розрахункові рахунки приватних осіб, на загальну суму 72 017 630 грн., що є особливо великим розміром.

Відповідно до повідомлення ТОВ «ТІС-Котейнерний термінал», останній є власником акваторії причалів № НОМЕР_2 в морському порту «Півленний», зобов*язується здати на баланс ДП «АМПУ» зазначені акваторії в порядку, передбаченому ст. 27 Закону України «Про морські порти України» за виконання визначених умов надання права Підприємству на стягнення частини корабельного збору, що сплачується судновласниками за вхід суден у порт для виконання вантажних операцій біля причалів № 19-22, виконання ДП «АМПУ» капітальних вкладень у реконструкцію та поглиблення внутрішнього каналу порту «Южний».

Відповідно до повідомлення ТОВ «ТІС-Котейнерний термінал», останній є власником акваторії причалів № НОМЕР_2 в морському порту «Півленний», зобов*язується здати на баланс ДП «АМПУ» зазначені акваторії в порядку, передбаченому ст. 27 Закону України «Про морські порти України» за виконання визначених умов надання права Підприємству на стягнення частини корабельного збору, що сплачується судновласниками за вхід суден у порт для виконання вантажних операцій біля причалів № 19-22, виконання ДП «АМПУ» капітальних вкладень у реконструкцію та поглиблення внутрішнього каналу порту «Южний».

Наказом Міністерства інфраструктури України від 24.07.2015 № 281 внесені зміни до наказу від 27.05.2013 № 316 «Про портові збори», якими встановлено коефіцієнти при справлянні корабельного збору з суден, що входять в акваторію морського порту «Южний» для виконання вантажних операцій в операційних акваторіях, прилеглих до причалів № 18-22, власниками яких є ТОВ «ТІС - Контейнерний термінал» та ТОВ «ТІС - Руда».

У результаті вказаних змін частина корабельного збору, яка раніше надходила від судновласників на банківські розрахункові рахунки ДП «Адміністрація морських портів України», перераховується морськими агентами на банківські розрахункові рахунки ТОВ «ТІС - Контейнерний термінал» та ТОВ «ТІС - Руда».

Таким чином, в якості обґрунтування нормативних змін Міністерством інфраструктури України покладено в основу дані про те, що ТОВ «ТІС - Контейнерний термінал» та ТОВ «ТІС - Руда» є власниками зазначених операційних акваторій причалів і тому на підставі ст. 22 Закону України «Про морські порти України» мають право на отримання корабельного збору.

Одночасно слід врахувати, що відповідно до ст. 5, 6 Водного кодексу України, внутрішні морські води, а також морські акваторії портів належать до водних об'єктів загальнодержавного значення і є виключною власністю Українського народу.

Пунктом 2 ст. 14 даного кодексу передбачено, що до компетенції Кабінету Міністрів України у галузі управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів належить розпорядження внутрішніми морськими водами, територіальним морем, а також акваторією морських портів.

Згідно з ст. 84 Земельного кодексу України, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Частиною 4 цієї статті встановлено, що до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать всі землі водного фонду, крім замкнених природних водойм (загальною площею до 3 гектарів).

Також, у пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України № 406 від 03.06.2013 «Деякі питання акваторій морських портів» у чинній редакції зазначено, що ДП «Адміністрація морських портів України» надано у користування акваторії морських портів, межі яких визначені КМУ, за умови недопущення передачі їх або їх частин іншим суб'єктам господарювання. Тобто приватні підприємства не можуть бути балансоутримувачами акваторій морських портів, у тому числі операційних акваторій причалів.

Як убачається з висновку комплексної будівельно-технічної та земельно-технічної експертизи Київського науково-дослідного інституту судових експертиз МЮ України № 14252/16-41/14253/16-42 від 15.02.2017 ділянки Малого Аджалицького лиману, що включають підводні котловани, прилеглі до причалів №№ 18-22, станом на 18.03.2014, 24.07.2015, 01.12.2015 та на теперішній час належали та належать до земель водного фонду. Окремо підводні котловани, прилеглі до зазначених причалів, відповідно до вимог нормативно-правових актів, не віднесені до гідротехнічних споруд. Об'єкти - ділянки акваторії, що включають гідротехнічні споруди у вигляді підводних котлованів, прилеглих до причалів №№ 18-22, не є окремими об'єктами нерухомого майна.

Відповідно до розрахунку Южненської філії ДП «АМПУ», розмір втрачених (недоотриманих) зазначеним державним підприємством коштів від корабельного збору у зв'язку із введенням в дію наказу Мінінфраструктури від 24.07.2015 № 281 складає 72 017 630,00 грн (2 885 000,00 дол. США).

Як зазначено у повідомленні ДП «АМПУ» від 08.12.2016 № 7427 ТОВ «ТІС - Руда» та ТОВ «ТІС - Контейнерний термінал» у Реєстрі гідротехнічних споруд морських портів України не зазначені як власники вказаних ділянок акваторії у вигляді підводних котлованів, зазначені лише як їх балансоутримувачі, та в Реєстрі відсутні дані про документи, що підтверджують право власності зазначених товариств на вказані ділянки акваторії.

Зменшення показників корабельного збору, що отримує ДП «АМПУ» (Южненська філія ДП «АМПУ») у зв'язку з надходженням частини корабельного збору до ТОВ «ТІС - Контейнерний термінал» і ТОВ «ТІС - Руда», виходячи із суднообігу за період з 01.12.2015 по 30.11.2016, складає 6 398 320 доларів США.

Допитаний в ході досудового розслідування начальник Южненської філії ДП «АМПУ» ОСОБА_4 показав, що підводний котлован, який розташований під операційною акваторією причалів, не є гідротехнічною спорудою і він не може перебувати у власності недержавної юридичної особи, оскільки земля, яка перебуває під водною поверхнею (водне дзеркало) є землями водного фонду України, розпоряджатися ними, на виконання діючих нормативно-правових актів України, може лише Кабінет Міністрів України. Факт внесення до Реєстру гідротехнічних споруд морських портів України тієї чи іншої гідротехнічної споруди не дає право власності на неї. Підводний котлован, що розташований під операційною акваторією причалів, не є гідротехнічною спорудою і не може перебувати у власності недержавного суб'єкта господарювання. Внесення змін до наказу Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 № 316 «Про портові збори» призвело до заподіяння збитків державі в особі ДП «АМПУ». По утриманню портової акваторії в межах причалів № 18-22 адміністрації морського порту «Южний» Южненська філія ДП «АМПУ» роботи по утриманню портової акваторії у межах причалів не проводила. Капітальні роботи по днопоглибленню в межах причалів № 18-22 проводилося ДП «МТП «Южний» та адміністрацією морського порту «Южний» в період 2012 -2014 років. Вказані капітальні роботи зводилися в приведення у відповідність до технічних норм та вимогам безпеки мореплавання котлована, зробленого ТОВ « ТІС -Руда» та ТОВ «ТІС - Контейнерний термінал». Вказав, що з економічної точки зору для інтересів держави розподіл корабельного збору між державою та приватними підприємствами є таким, що направлений на відтік доходів від державного підприємства до приватних осіб, економічне обгрунтування такого рішення йому невідоме. Розмір недоотриманих державою коштів від справляння корабельного збору становить 3,9 млн.дол. США.

Відповідно до інформації, наданої ТОВ «ТІС Контейнерний термінал», грошові кошти, отримані вказаним підприємством від справляння корабельного збору, зараховуються на рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у ПАТ «БАНК ВОСТОК».

Відповідно до ст.98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Як встановлено з матеріалів клопотання, слідчому судді надані фактичні дані, які можуть дати підстави для пред'явлення обґрунтованої підозри у вчиненні злочину, які дають підстави для висновків, що в даному кримінальному провадженні необхідно накласти вид обмеження з метою уникнення негативних наслідків. Грошові кошти на рахунку підприємства ТОВ «ТІС - контейнерний термінал» на час розгляду клопотання акумульовані за рахунок отримання корабельного збору і слідчим на підставі наданих доказів доведено в суді, що грошові кошти відповідають критеріям, визначеним ст. 98 КПК України, є речовими доказами як такі, що набуті протиправним шляхом.

Таким чином, існують підстави для вжиття заходів забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту грошових коштів на банківському рахунку.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. 170-174 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Накласти арешт на грошові кошти на рахунку № НОМЕР_1 ТОВ «ТІС - Контейнерний термінал» (код ЄДРПОУ 37468475), який відкритий у ПАТ «БАНК ВОСТОК» (МФО 307123, код ЄДРПОУ 26237202, м. Дніпро, вул. Курсантська, 24) із зупиненням видаткових операцій по рахунку № НОМЕР_1 ТОВ «ТІС - Контейнерний термінал» (код ЄДРПОУ 37468475), що відкритий у ПАТ «БАНК ВОСТОК» .

Ухвала підлягає негайному виконанню.

На ухвалу слідчого судді безпосередньо до Апеляційного суду м.Києва протягом п'яти днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга. Якщо ухвалу суду постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

Крім того, відповідно до ст.174 КПК України арешт може бути скасований повністю чи частково за заявленим клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисників, законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Слідчий суддя ОСОБА_1