Справа № 522/8449/16-а
Провадження № 2а/522/965/17
23 травня 2017 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Шенцевої О.П.,
при секретарі Соболевій О.М.,
розглянувши у письмовому провадженні матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом Приватного підприємства «ФИВА» до Одеської міської ради, управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради про визнання незаконними дій, -
У травні 2016 року приватне підприємство «ФИВА» (далі - ПП «ФИВА») звернулось до суду з адміністративним позовом до Одеської міської ради, управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради (далі - Управління), у якому просило визнати незаконними пункти 1.4, 6.1, 7.1, 7.2, 7.3, 11.1 Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Одесі (далі - Правила), затверджених рішенням Одеської міської ради від 09 жовтня 2013 року № 3961-VI, а також визнати незаконними дії Управління по вимаганню договору на право тимчасового користування місцем під розміщення тимчасової споруди та документу товарної спеціалізації тимчасової споруди при розміщенні тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності та елементів торгівлі.
В обґрунтування позову підприємство зазначило, що 12 квітня 2016 року звернулось до Управління із заявою про надання висновку щодо можливості встановлення тимчасової споруди за адресою: м. Одеса, вул. Буніна, 30. На зазначену заяву Управлінням надано відповідь, викладену у листі від 13 квітня 2016 року № 043/316/0, у якому зазначено, що відповідно до пункту 7.2 Правил для укладання (продовження) договорів на право тимчасового користування місцем під розміщення ТС заявник звертається до Уповноваженого органу із заявою, до якої додаються: витяг про державну реєстрацію суб'єкта господарювання, графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані суб'єктом господарювання у довільній формі на топографо-геодезичній основі (М 1:500); реквізити суб'єкта господарювання (найменування, ПІБ керівника юридичної особи або ПІБ фізичної особи - підприємця, місцезнаходження юридичної особи або адреса місця проживання ФОП, контактна інформація).
Крім того, зазначеним листом позивачу повідомлено, що комплексною схемою розміщення тимчасових споруд в межах вулиць Преображенської, Єврейської, Маразліївської, Приморської у м. Одесі, затвердженої рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 30 квітня 2015 року № 112 не передбачено розміщення ТС за адресою: м. Одеса, вул. Буніна, 30.
За викладених обставин Управління дійшло висновку про неможливість встановлення зазначеної тимчасової споруди за запитуваною адресою.
Позивач вважає таку відмову незаконною, посилаючись на незаконність пунктів 1.4, 6.1, 7.1, 7.2, 7.3, 11.1 Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Одесі, затверджених рішенням Одеської міської ради від 09 жовтня 2013 року № 3961-VI, зазначаючи, що права підприємства порушуються саме необхідністю укласти договір на право тимчасового користування місцем під розміщення тимчасової спору, у зв'язку з чим просить суд визнати незаконними зазначені пункти Правил та дії Управління.
У судовому засіданні представник позивача просив слухати справу без фіксації судового процесу.
Представник Одеської міської ради просив у задоволенні позову відмовити, та провести судове засідання без фіксації судового процесу.
Представник управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради надав письмові заперечення на позову та просив слухати справу без фіксації судового процесу.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 23 травня 2017 року у справі № 522/8449/16-а залишено без розгляду адміністративний позов ПП «ФИВА» у частині визнання незаконними пунктів 1.4, 6.1, 7.1, 7.2, 7.3, 11.1 Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Одесі, затверджених рішенням Одеської міської ради від 09 жовтня 2013 року № 3961-VI, у зв'язку із пропуском позивачем строку звернення до суду.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити на підставі нижченаведеного.
Судом встановлено, що 12 квітня 2016 року ПП «ФИВА» звернулось до Управління із заявою про надання висновку щодо можливості встановлення тимчасової споруди за адресою: м. Одеса, вул. Буніна, 30. Листом Управлінням від 13 квітня 2016 року № 043/316/0 позивачу роз'яснено порядок розміщення елементів вуличної торгівлі, який передбачає отримання паспорта прив'язки та укладання договору з Уповноваженим органом, зокрема, зазначено, що відповідно до пункту 7.2 Правил для укладання (продовження) договорів на право тимчасового користування місцем під розміщення ТС заявник звертається до Уповноваженого органу із заявою, до якої додаються відповідні документи, та повідомлено позивача про затверджену виконкомом міської ради комплексну схему розміщення тимчасових споруд в межах вулиць Преображенської, Єврейської, Маразліївської, Приморської у м. Одесі, якою не передбачено розміщення ТС за адресою: м. Одеса, вул. Буніна, 30.
Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності регламентовано однойменним порядком, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244. За загальним правилом, визначеним у вказаному Порядку, розміщення тимчасової споруди на території міста потребує отримання відповідним суб'єктом господарської діяльності паспорту прив'язки, порядок отримання якого регламентований у вказаному Порядку.
На виконання зазначеного Порядку рішенням Одеської міської ради від 09 жовтня 2013 року № 3961-VI затверджено Правила розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Одесі
Пунктом 1.4 Правил встановлено, що Уповноважений орган - управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, виконавчий орган Одеської міської ради, визначений Одеською міською радою для регулювання діяльності з дотримання фізичними та юридичними особами Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у місті Одесі.
Відповідно до пункту 7.1, 7.2 Правил підставою для встановлення ТС є паспорт та відповідний договір на право тимчасового користування місцем під розміщення ТС, укладений з Уповноваженим органом, для укладання якого зацікавлена особа звертається із заявою до Управління.
Відповідно до пункту 7.3 Правил Уповноважений орган у термін до 3-х робочих днів готує висновок щодо можливості установки ТС за конкретною адресою згідно із вимогами чинного законодавства та товарної спеціалізації ТС або направляє заявнику письмову мотивовану відмову у можливості установки ТС за конкретною адресою або відмову в укладенні (продовженні) договору на право тимчасового користування місцем під розміщення ТС.
Відповідно до положень Розділу 5 Правил Уповноважений орган має право надавати Одеській міській раді пропозиції та проекти з розробки та затвердження комплексних схем розміщення ТС. Під час розробки схеми обов'язково враховуються усі вимоги щодо розміщення ТС, передбачені чинними актами законодавства та іншими нормативно-правовими актами органів місцевого самоврядування, та умови, що встановлюються рішенням Одеської міської ради про її розробку. Комплексна схема розміщення ТС розробляється на основі дослідження характеру архітектури оточуючої забудови, а також з урахуванням ергономічних, топогеодезичних, містобудівних особливостей міського простору, з метою збереження традиційного характеру історичного середовища, з урахуванням наявності і концентрації об'єктів культурної спадщини, історико-культурних традицій, специфіки природного ландшафту.
Відповідно до пункту 5.5. Правил розробка комплексної схеми розміщення ТС проводиться з дотриманням таких принципів та вимог:
- пріоритет архітектури оточуючої забудови та необхідність збереження візуальної цілісності міського простору;
- компроміс інтересів територіальної громади міста та осіб, що мають намір розміщувати ТС;
- впровадження сучасних технологій виготовлення та розміщення ТС;
- використання загальноприйнятих стандартних типів та видів ТС, впровадження типових ТС;
- узгодженість кількох розміщених ТС між собою (група ТС);
- урахування обґрунтованих пропозицій громадськості, наданих у процесі розробки схем;
- урахування товарної спеціалізації ТС.
Завершена комплексна схема розміщення ТС передається на розгляд та затвердження виконавчого комітету Одеської міської ради.
За приписами пункту 5.8. Правил у зонах, в яких передбачено розміщення ТС у відповідності до затверджених виконавчим комітетом Одеської міської ради схем комплексного розміщення ТС, забороняється розміщення ТС, які не увійшли до затверджених схем.
Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 30 квітня 2015 року № 112 затверджено комплексну схему розміщення тимчасових споруд в межах вулиць Преображенської, Єврейської, Маразліївської, Приморської у м. Одесі.
Поряд з цим, позивач звернувся до Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради з метою отримати висновок про можливість встановлення ТС, яка не увійшла до затвердженої комплексної схеми. За викладених обставин Управління дійшло обґрунтованого висновку щодо неможливості установки зазначеної ТС за запитуваною адресою відповідно до пункту 5.8 Правил, що свідчить про правомірність дій Управління у спірних правовідносинах, у зв'язку з чим суд вважає вимоги позивача необґрунтованими.
Крім того, позивачем не доведено та з самого листа Управління не вбачається, що у зазначеному документі містилася вимога укласти договір на право тимчасового користування місцем під розміщення ТС, оскільки, як вбачається зі змісту вказаного листа, ним лише роз'яснено позивачу порядок розміщення елементів вуличної торгівлі, який передбачає отримання паспорта прив'язки та укладання договору з Уповноваженим органом, зокрема, зазначені положення пункту 7.2 Правил.
За викладених обставин, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ПП «ФИВА» до Одеської міської ради, управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11, 69-71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України суд, -
У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства «ФИВА» до Одеської міської ради, управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради про визнання незаконними дій - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду.
Суддя
23.05.2017