Справа № 822/2229/16
Головуючий у 1-й інстанції: Салюк П.І.
Суддя-доповідач: Матохнюк Д.Б.
01 червня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Матохнюка Д.Б.
суддів: Боровицького О. А. Сапальової Т.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом товариства з додатковою відповідальністю "Чемеровецьке автотранспортне підприємство №16847" до Державної служби України з безпеки на транспорті, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс", про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
У листопаді 2016 року товариство з додатковою відповідальністю "Чемеровецьке автотранспортне підприємство №16847" (ТДВ «Чемеровецьке АТП №16847») звернулось в суд з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, третя особа -товариство з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" (ТОВ «Укр-Пас-Транс»), в якому просив:
-визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету Державної служби України з безпеки на транспорті, затверджене протоколом від 05 жовтня 2016 року в частині затвердження результатів оцінювання пропозицій перевізників - претендентів та визначення переможця конкурсу і перевізника, що посів перше місце, на об'єкті конкурсу №25, міжобласний автобусний маршрут "Гусятин-Львів", рейси №309/310;
- заборонити Державній службі України з безпеки на транспорті видавати накази щодо введення в дію рішення конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті обласного значення "Гусятин-Львів", рейси №309/310 (об'єкт №25) та надавати дозволи на перевезення пасажирів на міжміському автобусному маршруті загального користування "Гусятин-Львів", рейси №309/310 (об'єкт №25).
02 лютого 2017 року Хмельницький окружний адміністративний суд прийняв постанову про задоволення адміністративного позову частково.
Не погоджуючись з судовим рішенням третя особа подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Сторони в судове засідання не з'явилися. Про дату, час і місце судового засідання повідомлені завчасно і належним чином, а відтак судом апеляційної інстанції у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України розглянуто справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Так, судом першої інстанції встановлено те, що Державною службою України з безпеки на транспорті розміщено оголошення в журнал "Перевізник UA" про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), для розгляду на засіданні конкурсного комітету 05 жовтня 2106 року серед яких і по об'єкту конкурсу №25, міжобласний автобусний маршрут "Гусятин-Львів", рейси №309/310.
14 та 15 вересня 2016 року ТДВ "Чемеровецьке АТП 16847" та ТОВ "Укр-Пас-Транс" подано заяви на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському (приміському) маршруті загального користування у межах об'єкта конкурсу №25.
05 жовтня 2016 року було проведено засідання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) по об'єкту конкурсу №25, міжобласний автобусний маршрут "Гусятин-Львів", рейси №309/310.
За результатами вказаного конкурсу складено протокол №7 від 05 жовтня 2016 року, яким визначено результати оцінювання пропозицій перевізників - претендентів за бальною системою, а саме визнано переможцем конкурсу ТОВ "Укр-Пас-Транс" на самостійне виконання рейсів 309/310 маршруту "Гусятин-Львів" (37 балів), визнано таким, що зайняв друге місце ТДВ "Чемеровецьке АТП 16847" (34 бали).
За таких обставин, 17 листопада 2016 року Державною службою України з безпеки на транспорті видано наказ №836, яким введено в дію рішення, прийняті на засіданні конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), оформлені протоколом №7 від 05 жовтня 2016 року.
Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що рішення конкурсного комітету Державної служби України з безпеки на транспорті, затвердженого протоколом від 05 жовтня 2016 року в частині затвердження результатів оцінювання пропозиції перевізників - претендентів та визначення переможця конкурсу і перевізника, що посів перше місце, на об'єкті конкурсу №25, міжобласний автобусний маршрут "Гусятин-Львів", рейси №309/310 прийнято відповідачем не на підставі, не в межах та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно із ст. 43 Господарського кодексу України підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом. Загальними гарантіями прав підприємців, як передбачено ст. 47 ГК України, є державна гарантія рівних прав та рівних можливостей, незалежно від обраних ними організаційних форм підприємницької діяльності.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про автомобільний транспорт» основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
Так, державне регулювання та контроль у сфері автомобільного транспорту спрямовані, зокрема на:
- забезпечення балансу інтересів держави, органів місцевого самоврядування, користувачів транспортних послуг та підприємств, установ, організацій, інших юридичних та фізичних осіб - суб'єктів господарювання на автомобільному транспорті незалежно від форм власності;
- захист національного ринку транспортних послуг та суб'єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність у сфері автомобільного транспорту;
- створення рівних умов для роботи всіх суб'єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність у сфері автомобільного транспорту, обмеження монополізму та розвиток конкуренції;
- забезпечення зайнятості населення, підготовки спеціалістів і робочих кадрів, охорони праці.
Відповідно до ст.44 даного Закону, порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України, зокрема, постанова від 03.12.2008 року №1081 "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування" (Порядок №1081).
Так, Порядок №1081 визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (конкурс) і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.
Пунктом 6 Порядку №1081 визначено, що об'єктом конкурсу може бути маршрут (кілька маршрутів) міського або приміського автобусного сполучення. Об'єкт конкурсу визначається організатором (п. 7 Порядку №1081).
Відповідно до ст. 40 Порядку №1081під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів виключно за такими показниками:
- наявність достатньої кількості автобусів, які відповідають умовам конкурсу за класом та пасажиромісткістю (категорія, пасажиромісткість, наявність багажних відділень, додаткового обладнання);
- наявність, характеристика та кількість резерву автобусів для заміни рухомого складу в разі виходу техніки з ладу;
- наявність транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями;
- наявність свідоцтва відповідності автобуса параметрам комфортності (для міжміського перевезення);
- строк експлуатації автобусів (рік виготовлення, строк фактичної експлуатації);
- наявність сертифіката відповідності послуг з перевезення пасажирів автобусами ліцензійним умовам;
- наявність та характеристика виробничої бази;
- умови підтримання належного технічного та санітарного стану рухомого складу;
- умови контролю технічного стану транспортних засобів перед виїздом;
- умови виконання регламентних робіт з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів;
- досвід роботи перевізника-претендента;
- наявність та тяжкість порушень безпеки дорожнього руху, транспортного законодавства, ліцензійних умов;
- якість роботи автомобільного перевізника на даному маршруті (у разі обслуговування на умовах договору (дозволу), укладеного (наданого) на підставі попереднього конкурсу;
- інвестиційний розвиток суб'єкта господарювання та соціальний ефект від його діяльності;
- умови контролю за станом здоров'я водіїв.
Згідно із п. 12 конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який:
1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію;
2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації;
3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт";
4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення;
5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансінспекцією, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу);
6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ТОВ "Укр-Пас-Транс" разом із заявою на участь у конкурсі, на підтвердження наявної матеріально-технічної бази на відстані не більш як 100 кілометрів від місця формування оборотного рейсу надано Договір суборенди нежитлового приміщення №01/08/16-2 від 01 серпня 2016 року згідно якого суборендодавець (ПП "Гусятин Автопасаж") передає, а суборендар (ТОВ "Укр-Пас-Транс") приймає у довгострокове користування наступні об'єкти: територію для зберігання транспортних засобів - 10 машиномісць; нежитлові приміщення для медичного та технічного працівників - площею 20 кв. м.; КПП з оглядовою канавою, які знаходяться за адресою: Тернопільська область, смт. Гусятин, вул. Привокзальна, 3А.
При цьому, відповідно до договорів оренди будівлі №1 та №2 від 01 квітня 2016 року ПП "Гусятин Автопасаж" отримало в тимчасове володіння й користування майно, а саме: територію для зберігання транспортних засобів - 15 машиномісць; нежитлові приміщення для медичного та технічного працівників - площею 20 кв. м.; КПП з оглядовою ямою, гараж для ремонту автобусів, що знаходяться за адресою: смт. Гусятин, вул. Привокзальна, 3 (т. 1 а.с. 209-210, а.с. 212-213).
Тобто, договором суборенди №01/08/16-2 від 01 серпня 2016 року передбачено інше місцезнаходження об'єкту суборенди (смт. Гусятин, вул. Привокзальна, 3А) ніж місцезнаходження об'єкту оренди (смт. Гусятин, вул. Привокзальна, 3).
Крім того, в матеріалах справи містяться інформаційні довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, відповідно до яких за адресою смт. Гусятин, вул. Привокзальна, 3 знаходиться цех по розливу мінеральної води, а за адресою смт. Гусятин, вул. Привокзальна, 3А відсутні будь які відомості, щодо об'єкту нерухомості.
Також, згідно витягу з Державного земельного кадастру цільове призначення земельної ділянки за адресою смт. Гусятин, вул. Привокзальна, 3А передбачено "Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі", а тому на вказаній земельній ділянці не може розміщуватись вказана ТОВ "Укр-Пас-Транс" матеріально-технічна база для обслуговування автотранспорту.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що ТОВ «Укр-Пас-Транс» подано недостовірну інформацію для участі в конкурсі щодо наявної у перевізника матеріально-технічної бази на відстані не більш як 100 кілометрів від місця формування оборотного рейсу згідно Договору суборенди нежитлового приміщення №01/08/16-2 від 01 серпня 2016 року, а відтак рішення конкурсного комітету Державної служби України з безпеки на транспорті, затвердженого протоколом від 05 жовтня 2016 року в частині затвердження результатів оцінювання пропозиції перевізників - претендентів та визначення переможця конкурсу і перевізника, що посів перше місце, на об'єкті конкурсу №25, міжобласний автобусний маршрут "Гусятин-Львів", рейси №309/310 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Доводи апеляційної скарги не спростовують вищевикладеного і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанцій при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 лютого 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Головуючий Матохнюк Д.Б.
Судді Боровицький О. А. Сапальова Т.В.