Справа № 822/1703/16
Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук О.К.
Суддя-доповідач: Совгира Д. І.
30 травня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Совгири Д. І.
суддів: Курка О. П. Сторчака В. Ю.
за участю:
секретаря судового засідання: Охримчук М.Б.,
представників позивача: Безрукої Т.Л., Бейлика М.Б.,
представника відповідача: Копанчук О.Є.,
третьої особи: ОСОБА_5,
представника третьої особи: ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житлово-Будівельного кооперативу "Подільський край" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом Житлово-Будівельного кооперативу "Подільський край" до Державного реєстратора - приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Щербатюк Наталії Михайлівни, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію права власності,
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Державного реєстратора - приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Щербатюк Наталії Михайлівни, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію права власності.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 березня 2017 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з даною постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В судовому засіданні представники позивача підтримали доводи апеляційної скарги та просили суд задовольнити її.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення апеляційної скарги позивача та просила суд залишити її без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 березня 2017 року - без змін.
Третя особа та її представник також заперечували проти задоволення апеляційної скарги позивача та просили суд залишити її без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 березня 2017 року - без змін
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 10.08.2010 року між закритим акціонерним товариством "Октант" та ОСОБА_5 (надалі - третя особа) укладений договір №11-АБ-58 про дольове інвестування у житлове будівництво.
Відповідно до умов договору ТОВ «Октант» зобов'язалось збудувати і передати ОСОБА_5 у власність обумовлений об'єкт інвестування (квартира з терасою та балконом - лоджия), а ОСОБА_5 - здійснити фінансування капітальних вкладень в об'єкт (інвестує), що буде збудований ТОВ «Октант» в майбутньому по обумовленій вартості; ОСОБА_5 може отримати відповідний об'єкт лише за умови інвестування у 100 відсотків вартості цього об'єкту (пунктів 1.1, 1.2 розділу 1 договору).
Пунктом 1.5 розділу 1 договору визначені характеристики об'єкта інвестування: адреса - АДРЕСА_1; будинок - 10-14 поверховий, цегляний, індивідуальний проект; поверх - 11; загальна площа квартири - 69,5 кв.м; відкрита тераса - 48,4 кв.м; балкон - лоджия з допоміжною площею - 35,3 кв.м.; загальна вартість складає 658 114,00 грн. Згідно Доповнення № 1 до договору № 11-АБ-58 від 20.08.2011 року загальна площа відкритої тераси збільшилась з 48,4 кв.м до 129,5 кв.м на 81,1 кв.м. а загальна вартість тераси - 283 850,00 грн.
Пунктом 7.1 розділу 7 договору передбачено, що передача об'єкту у власність здійснюється ТОВ «Октант» протягом одного місяця з моменту подачі йому забудовником документів про фактичне інвестування 100% загальної приведеної площі конкретного об'єкту на відповідний час", що підтверджують його право на отримання загальної площі, як цілісність майбутнього об'єкту, але не раніше запланованої дати передачі будинку під заселення.
01.10.2011 року згідно до акту № 1 приймання - передачі незавершеного об'єкту будівництва - житлового багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 ЗАТ "Октант" передав, а ЖБК "Подільський край" прийняв у власність незавершене будівництво багатоквартирного житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, а саме будинок з фундаментом, площею 13 705 кв.м, що відповідає проектній документації.
03.10.2011 року відбулась державна реєстрація ЖБК "Подільський край", що підтверджується Витягом з державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 24.01.2017 року.
02.10.2015 року за заявою ЖБК "Подільський край" Департамент архітектури та земельних ресурсів Хмельницької міської ради зареєстрував декларацію про готовність об»єкта (житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами по АДРЕСА_1) до експлуатації.
12.07.2016 року ОСОБА_5 звернулася до державного реєстратора прав на нерухоме майно приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Щербатюк Н.М. із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за реєстраційним номером 17627788, для проведення державної реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_1. До заяви додала: договір № 11-АБ-58 про дольове інвестування у житлове будівництво від 10.08.2010 року з доповненням № 1 від 20.08.2011 року; довідку ЗАТ "Октант - центр" № 222 від 30.08.2013 року про 100% оплату вартості квартири; довідку голови правління ЖБК "Подільський край" № 24 від 13.02.2013 року про те, що ОСОБА_5 є засновником-членом ЖБК "Подільський край"; технічний паспорт на квартиру АДРЕСА_1; акт № 1 приймання-передачі незавершеного об'єкту будівництва - житлового багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 від 01.10.2011 року; квитанції № 38 від 23.12.2014 року про сплату орендної плати за землю та копії реєстру ЖБК "Подільський край".
Розглянувши подані документи державний реєстратор прав на нерухоме майно - приватний нотаріус Хмельницького районного нотаріального округу Щербатюк Н.М. 15.07.2016 року прийняла рішення від №30483972 про за реєстрацію за ОСОБА_5 права власності на квартиру АДРЕСА_1.
Не погоджуючись з цим рішенням державного реєстратора, позивач, звернулась до суду із вказаним адміністративним позовом.
Розглядаючи даний позов суд першої інстанції дійшов висновку про те, що у державного реєстратора не було підстав, передбачених статтею 27 Закону № 1952-IV, для відмови у проведенні державної реєстрації. Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Законом, який регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав, є Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року за №1952-ІV (преамбула Закону).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
В силу ч.1 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", загальними засадами державної реєстрації прав є:
1) гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження;
2) обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав;
3) публічність державної реєстрації прав;
4) внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом;
5) відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.
Згідно частин 1, 2 статті 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення. Якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію нерухомого майна, державна реєстрація прав на таке майно проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку, крім випадків, передбачених статтею 31 цього Закону.
У відповідності до п.2 ч.1 ст.10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державним реєстратором є, зокрема нотаріус.
Частиною 3 вказаної статті передбачено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;
відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;
відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації.
Відповідно до ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:
1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону;
2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою;
3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом;
4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження;
5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;
6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно;
7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;
8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав;
9) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;
10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі;
11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав;
12) заявника, який звернувся із заявою про державну реєстрацію прав, що матиме наслідком відчуження майна, внесено до Єдиного реєстру боржників.
2. За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.
В силу п.1 ч.1 ст.27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката.
Порядком, який визначає умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, є Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 (чинний на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок).
Згідно п. 62 Порядку, для державної реєстрації прав на новозбудований або реконструйований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося з 1 січня 2013 р. із залученням коштів фізичних та юридичних осіб або у результаті діяльності житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу, особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб, відповідним кооперативом після прийняття об'єкта нерухомого майна в експлуатацію подаються:
1) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
2) документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (крім випадків державної реєстрації права власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна);
3) затверджений особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб, перелік фізичних та юридичних осіб, кошти яких залучалися на інвестування (фінансування) об'єкта будівництва, або затверджений загальними зборами кооперативу список членів кооперативу;
4) документ, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна до його реконструкції, - у разі державної реєстрації права власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна (крім випадків, коли право власності на такий об'єкт вже зареєстровано в Державному реєстрі прав або коли законодавством не передбачено оформлення та видачу документа на такий об'єкт нерухомого майна).
Документи, передбачені цим пунктом, подаються суб'єкту державної реєстрації прав або нотаріусу через веб-портал Мін'юсту шляхом формування заяви в електронній формі з долученням до неї електронних копій оригіналів документів, виготовлених шляхом сканування, або оригіналів таких електронних документів з обов'язковим накладенням власного електронного цифрового підпису.
Відповідно до п.63 Порядку, для державної реєстрації прав на окремий індивідуально визначений об'єкт нерухомого майна (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо), будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб або у результаті діяльності житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу, подаються:
1) документ, що підтверджує набуття у власність особою закріпленого за особою об'єкта інвестування, передбачений законодавством (інвестиційний договір, договір про пайову участь, договір купівлі-продажу майнових прав тощо), або довідка житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу про членство в кооперативі та внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі.
У разі участі у фонді фінансування будівництва документом, що підтверджує набуття у власність закріпленого за особою об'єкта будівництва, є видана управителем такого фонду довідка про право довірителя на набуття у власність об'єкта інвестування.
У разі придбання безпроцентних (цільових) облігацій, за якими базовим товаром є одиниця нерухомості, документами, що підтверджують набуття у власність закріпленого за особою об'єкта будівництва, є договір купівлі-продажу облігацій та за наявності документ, згідно з яким здійснилося закріплення відповідного об'єкта інвестування за власником облігацій (договір резервування, бронювання тощо). У разі придбання майнових прав на об'єкт нерухомості документом, що підтверджує набуття у власність закріпленого за особою об'єкта будівництва, є договір купівлі-продажу майнових прав;
2) довідка (виписка) з переліку осіб, які брали участь в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва, видана особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб, про участь особи, державна реєстрація права власності якої проводиться, в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва (крім випадків, коли перелік фізичних та юридичних осіб, кошти яких залучалися на інвестування (фінансування) об'єкта будівництва, подано особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб, відповідно до пункту 62 цього Порядку, або копію такого переліку подано відповідно до підпункту 4 цього пункту);
3) технічний паспорт на окремий індивідуально визначений об'єкт нерухомого майна;
4) завірені особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб, відповідним кооперативом копії документів, передбачених пунктом 62 цього Порядку (у разі, коли такі документи не подано особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб, відповідним кооперативом).
В матеріалах справи міститься копії документів, які стали підставою для реєстрації прав та їх обтяжень індексний номер: 30483972 від 15.07.2016 року за ОСОБА_5 права приватної власності на квартиру АДРЕСА_1. Суду надано: довідку ЖБК "Подільський край" №24 від 13.02.2013 року, довідку ТОВ "Октант - центр" №220 від 30.12.2012 року про 100% оплату вартості квартири ОСОБА_5, акт приймання - передачі від 01.10.2011 року незавершеного об'єкту будівництва - житлового багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 від 01.10.2011 року, ЗАТ "Октант" передав, а Житлово-будівельний кооператив "Подільський край" прийняв у власність незавершене будівництво багатоквартирного житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, а саме будинок з фундаментом, площею 13705 кв.м., що відповідає проектній документації, квитанція №38 від 23.12.2014 року про сплату орендної плати за землю, копія реєстру ЖБК"Подільський край".
Крім того в судовому засіданні ОСОБА_5 та її представник зазначили, що ОСОБА_5 100% інвестування у 2012 році вартості квартири в будинку по АДРЕСА_1, загальною площею з терасами відкритими та закритими 242,6 кв.м. в сумі 1136422,80 грн. Також зазначили, що сплата вказаних коштів ОСОБА_5 здійснювалась не через установи банку, а безпосередньо до каси товариства.
На запитання головуючого, чому довідка №220 про 100% інвестування у житлове будівництво видана ТОВ "Октант - центр" 30.12.2012 року , а кошти вносились ОСОБА_5 ще після видачі довідки в 2012 та 2013 роках - пояснити нічого не могли.
Однак, суд критично ставиться до твердження третьої особи та його представника щодо 100% інвестування вартості квартири ОСОБА_5 у 2012 році, оскільки із квитанцій до прибуткових касових ордерів, копії яких містяться в матеріалах справи, вбачається, що кошти які вносила ОСОБА_5 на підставі договору №11-АБ-58 від 10.08.2010 року про дольове інвестування у житлове будівництво вносились після видачі довідки ТОВ "Октант - центр" №220 від 30.12.2012 року, довідки ЖБК "Подільський край" №24 від 13.02.2013 року про 100% оплату вартості квартири ОСОБА_5, а саме в 2012 та 2013 роках.
В судовому засіданні також досліджено, що згідно акта приймання - передачі від 01.10.2011 року незавершеного об'єкту будівництва - житлового багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 від 01.10.2011 року, ЗАТ "Октант" передав, а Житлово-будівельний кооператив "Подільський край" прийняв у власність незавершене будівництво багатоквартирного житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, а саме будинок з фундаментом, площею 13705 кв.м., що відповідає проектній документації, а кошти про оплату вартості квартири ОСОБА_5 в 2011, 2012 та 2013 роках згідно касових ордерів вносила в ЗАТ "Октант" та ТОВ "Октант".
Встановлено, що державному реєстратору для реєстрації прав на окремий індивідуально визначений об'єкт нерухомого майна (квартиру АДРЕСА_1), будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб або у результаті діяльності житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу, ОСОБА_5 було надано копію реєстру ЖБК" Подільський край" від 17.04.2012 року з печаткою "Укрпошти", що стало підставою для реєстрації, а не затверджений особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб, перелік фізичних та юридичних осіб, кошти яких залучалися на інвестування (фінансування) об'єкта будівництва, або затверджений загальними зборами кооперативу список членів кооперативу, що на думку суду не є тотожними. Отже, вказаний реєстр не може бути використаним як список членів кооперативу під час реєстрації права власності.
Крім того, колегія суддів апеляційної інстанції звертає увагу на те, що усі документи, які подавалися до державного реєстратора на реєстрацію за нею права власності на квартиру АДРЕСА_1, а саме: договір № 11-АБ-58 про дольове інвестування у житлове будівництво від 10.08.2010 року з доповненням № 1 від 20.08.2011 року; довідку ЗАТ "Октант - центр" № 222 від 30.08.2013 року про 100% оплату вартості квартири; довідку голови правління ЖБК "Подільський край" № 24 від 13.02.2013 року про те, що ОСОБА_5 є засновником-членом ЖБК "Подільський край"; технічний паспорт на квартиру АДРЕСА_1; акт № 1 приймання-передачі незавершеного об'єкту будівництва - житлового багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 від 01.10.2011 року; квитанції № 38 від 23.12.2014 року про сплату орендної плати за землю та копії реєстру ЖБК "Подільський край" уже подавалися до державного реєстратора для реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_3. Тобто, державний реєстратор під час реєстрації права власності за ОСОБА_5 на квартиру АДРЕСА_1 використав ті самі документи, які були використані під час реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_3, за виключенням договору № 12-ГЕ-49 про дольове інвестування у житлове будівництво від 12 липня 2010 року та технічного паспорту квартири АДРЕСА_3, оскільки загальна площа в кв.АДРЕСА_3 становить 242,6 кв.м., а кв.АДРЕСА_1 становить 234,3 кв.м.
Враховуючи вищенаведене, відповідачем в порушення Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а також в порушення пунктів 62, 63 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, було проведено державну реєстрацію прав на квартиру АДРЕСА_1 за ОСОБА_5 при цьому не встановлено відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, не забезпечено гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження, а також внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених Законом.
На підставі зазначеного, суд вважає, що адміністративний позов обґрунтований належним чином, дії відповідача слід визнати протиправним, а рішення державного реєстратора - приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Щербатюк Наталії Михайлівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 30483972 від 15.07.2016 року, на підставі якого здійснено реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_1 за ОСОБА_5 - скасувати.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача до державного реєстратора - приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Щербатюк Наталії Михайлівни, третя особа ОСОБА_5 є обґрунтованими, в свою чергу відповідач не довів правомірність своїх дій, тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
В силу пункту 3 частини 1 статті 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
З огляду на викладене, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 3 ч. 1 ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, вирішив скасувати її та прийняти нову постанову про задоволення адміністративного позову, з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу Житлово-Будівельного кооперативу "Подільський край" задовольнити повністю.
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом Житлово-Будівельного кооперативу "Подільський край" до Державного реєстратора - приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Щербатюк Наталії Михайлівни, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію права власності скасувати та прийняти нову постанову.
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора - приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу, Хмельницької області Щербатюк Наталії Михайлівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 30483972 від 15.07.2016 року за ОСОБА_5 права приватної власності на квартиру АДРЕСА_1.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 02 червня 2017 року.
Головуючий Совгира Д. І.
Судді Курко О. П. Сторчак В. Ю.