30 травня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/6457/16
Категорія: 11 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю. В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Потапчука В.О.
суддів - Семенюка Г.В.
- Шеметенко Л.П.
при секретарі - Алексєєвій Н.М.
за участю представника Кабінету Міністрів України - Коваленко А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання відсутності компетенції (повноважень) щодо встановлення розмірів граничних роздрібних цін на природний газ для побутових споживачів; визнання протиправною бездіяльності щодо не оприлюднення повідомлення про оприлюднення та не оприлюднення проекту Постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2016р. №315 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015р. №758"; визнання незаконною та нечинною Постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2016р. №315 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015р. №758"; зобов'язання вчинити дії з визначення граничних роздрібних цін на природний газ для побутових споживачів,-
ОСОБА_3 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати відсутність у Кабінету Міністрів України компетенції (повноважень) щодо встановлення розмірів граничних роздрібних цін на природний газ для побутових споживачів; визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо не оприлюднення повідомлення про оприлюднення та не оприлюднення проекту Постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2016р. №315 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015р. №758"; визнати незаконною та нечинною Постанову Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2016р. №315 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015р. №758"; зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг вчинити дії з визначення граничних роздрібних цін на природний газ для побутових споживачів.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2016 року адміністративний позов - повернено позивачеві.
Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції позивачем подано апеляційну скаргу, у якій вказується на порушення судом першої інстанції норм процесуального права у зв'язку з чим апелянтом ставиться питання про скасування оскаржуваної ухвали та направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Розглянувши доводи апеляційної скарги в вищевказаній частині, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи колегія суддів вбачає, що позивач звернувся до суду першої інстанції з такими вимогами:
1. Визнати відсутність у Кабінету Міністрів України компетенції (повноважень) щодо встановлення граничних роздрібних цін на природний газ.
2. Визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо не оприлюднення повідомлення про оприлюднення та не оприлюднення проекту Постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2016 року № 315 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015 року № 758».
3. Визнати незаконною та нечинною Постанову Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2016 року № 315 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015 року № 758».
4. Зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг вчинити дії з визначення граничних роздрібних цін на природний газ для побутових споживачів.
Суд першої інстанції при винесенні ухвали про повернення позовної заяви виходив з того, що даний спір підсудний окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Колегія суддів вважає правильним такий висновок суду першої інстанції виходячи з наступного.
Статтею 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень, в тому числі Кабінету Міністрів України.
Частиною 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
Згідно з ч.3 ст.19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, передбачених цим Кодексом, адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель, адміністративні справи, відповідачем у яких є закордонне дипломатичне чи консульське представництво України, його посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Отже, колегія суддів вважає правильною позицію суду першої інстанції, що адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Положеннями частини 3 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України визначено виключну територіальну підсудність справ з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, а статтею 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено особливості провадження у справах даної категорії, котрі були введені в дію Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо недопущення зловживань правом на оскарження" №2181-VI від 13 травня 2010року саме для унеможливлення зловживань правом на оскарження нормативно-правових актів, та відповідно обмеження, закріпленого у абз.2 ч.1 ст.21 Кодексу адміністративного судочинства України, права щодо вибору на власний розсуд територіальної підсудності об'єднаних між собою пов'язаних позовних вимог, оскільки у позивача виникає спір з приводу протиправності нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України.
Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваної ухвали суд першої інстанції дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів , -
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення, а ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання відсутності компетенції (повноважень) щодо встановлення розмірів граничних роздрібних цін на природний газ для побутових споживачів; визнання протиправною бездіяльності щодо не оприлюднення повідомлення про оприлюднення та не оприлюднення проекту Постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2016р. №315 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015р. №758"; визнання незаконною та нечинною Постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2016р. №315 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015р. №758"; зобов'язання вчинити дії з визначення граничних роздрібних цін на природний газ для побутових споживачів,- залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі
Повний текст виготовлено 31 травня 2017 р.
Суддя доповідач: Потапчук В.О.
Суддя: Шеметенко Л.П.
Суддя: Семенюк Г.В.