Постанова від 20.12.2011 по справі 2-а-34/09/1512

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2011 р.Справа № 2-а-34/09/1512

Категорія:10.3Головуючий в 1 інстанції: Семенов Д.В.

Судова колегія Одеського апеляційного

адміністративного суду у складі:

головуючого судді -Коваля М.П.

суддів -Потапчука В.О.

-Семенюка Г.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради на постанову Київського районного суду м. Одеси від 02 лютого 2009 року за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання дій протиправними та стягнення ненарахованої суми щорічної грошової допомоги до Дня Перемоги як учаснику бойових дій за 2008 рік,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 звернувся до Київського районного суду м. Одеси із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради в якому просив визнати протиправними дії відповідача та стягнути ненараховану суму щорічної грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2008 рік у розмірі 3448 грн.

Постановою Київського районного суду м. Одеси від 02 лютого 2009 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням суду першої інстанції Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Як вбачається із матеріалів справи сторони не просили розглядати справу за їх участю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача та вивчивши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 198 та п.4 ч.1 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Судом першої інстанції встановлено наступне, ОСОБА_2 є учасником бойових дій, що підтверджується наявним у матеріалах справи відповідним посвідченням НОМЕР_1 від 26.04.2006р., в якому зазначено, що пред'явник цього посвідчення є учасником бойових дій і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни -інвалідів війни.

Згідно пункту 1б ст.20 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік»від 28 грудня 2007 року №107-VI щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Відповідно до зазначеного Закону встановлено, що з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинити на 2008 рік дію частини п'ятої статей 12, 13, 14 та 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги.

Як вбачається з матеріалів справи, Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради ОСОБА_2 як учаснику бойових дій до Дня Перемоги було

виплачено суму разової грошової допомоги у 2008р. у розмірі 400 грн., що не спростовується також і відповідачем - Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з приписів ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Врахувавши те, що позивачу до 5 травня у 2008р. Управлінням праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради було виплачено 400 грн., сума недоплаченої ОСОБА_2 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2008р. загалом склала 3448 грн.

Але, судова колегія з цим не погоджується, оскільки, органи соціального забезпечення на момент виплат керувались дійсним на той час Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», що мав пріоритетне значення перед Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Щодо рішення Конституційного суду України від 27.05.2008 року, ст.20 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік»втратила чинність.

Таким чином, дії відповідача по виплаті щорічної грошової допомоги у розмірах, встановлених Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік», не можна визнати неправомірними, оскільки, на момент здійснення виплат положення закону «Про Державний бюджет України на 2008 рік»були чинними і мали пріоритет над нормами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Посилання на рішення Конституційного Суду України від 27.05.2008 року № 1-28/2008, яким визнані неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України 2007 рік», не приймаються судом апеляційної інстанції.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Тобто, рішення Конституційного Суду України мають перспективну дію.

На момент виникнення спірних відносин, а саме, на дату нарахування і виплати позивачу органами праці та соціального захисту населення відповідних коштів, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»були діючими, а відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до положень ч.1 та ч.4 ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Позивач не довів належними доказами існування обставин, якими згідно законодавства обгрунтовуються заявлені позовні вимоги.

Враховуючи вище викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при розгляді справи порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. За таких обставин, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідно до вимог п.4 ч.1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови, якою слід відмовити у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради на постанову Київського районного суду м. Одеси від 02 лютого 2009 року задовольнити.

Постанову Київського районного суду м. Одеси від 02 лютого 2009 року за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання дій протиправними та стягнення ненарахованої суми щорічної грошової допомоги до Дня Перемоги як учаснику бойових дій за 2008 рік -скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання дій протиправними та стягнення ненарахованої суми щорічної грошової допомоги до Дня Перемоги як учаснику бойових дій за 2008 рік.

Постанова апеляційного суду набирає чинності через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання чинності безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: /М.П. Коваль/

Суддя: /В.О. Потапчук/

Суддя: /Г.В. Семенюк/