30 травня 2017 р.м.ОдесаСправа № 521/7961/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Целух А.П.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Потапчука В.О.
суддів - Семенюка Г.В.
- Шеметенко Л.П.
при секретарі - Алексєєвій Н.М.
за участю позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Малиновського районного суду м.Одеси від 12 липня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області про зобовязання поновити виплату пенсії,-
Позивач звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання поновити йому виплату пенсії з 01 червня 2015 року у раніше призначеному розмірі, в якому зазначив наступне. Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та до 01 квітня 2015 року отримував пенсію, призначену відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З 01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України від 02.03.2015 року № 213-VІІІ „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", яким внесено доповнення до статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", якими передбачено припинення виплати пенсій у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсій у порядку та на умовах передбачених Законами України, у тому числі „Про державну службу". До 01 червня 2015 року позивач працював на посаді, яка давала право на призначення пенсії у порядку та на умовах передбачених Законом України „Про державну службу".Позивач звертався до відповідача з відповідними заявами про поновлення йому пенсії, яку він отримував до припинення її виплати з 01.06.2015 року, однак виплату пенсії йому не поновлено. У зв'язку з чим просить суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 12 липня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з постановою суду відповідачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що постанова винесена з порушенням норм матеріального права у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи колегія суддів вбачає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області з 2004 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач працює на посаді головного спеціаліста з режиму секретності Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради.
З 1 квітня 2015 року відповідачем виплату вказаної вище пенсії позивачу припинено з посиланням на вимоги Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-УІІІ (далі - Закон №213), яким внесені зміни до статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач звертався до відповідача з вимогою поновлення йому пенсії, однак листами ГУ ПФУ в Одеській області йому було роз'яснено, що підстави для поновленні пенсії відсутні.
При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов висновку щодо протиправності припинення пенсії позивачу.
Колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Статтею 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, що діяла до 02 березня 2015 року) було врегульовано виплату пенсій військовим пенсіонерам при наявності заробітку (прибутку). Згідно з вказаною нормою пенсії, що призначаються відповідно до цього Закону, виплачуються без урахування одержуваного заробітку (прибутку).
01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 2 березня 2015 року, якимстаттю 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в наступній редакції: «Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам, яким пенсія призначена відповідно до цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «;Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється. З 1 січня 2016 року пенсії, що призначаються відповідно до цього Закону, виплачуються без урахування одержуваного заробітку (прибутку)».
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.
Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» покладено обов'язок на Кабінет Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом: підготувати та подати до 1 травня 2015 року на розгляд Верховної Ради України проект закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних (крім пенсій військовослужбовців і наукових працівників), на загальних підставах; забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Виходячи з наведених положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» колегія суддів вважає, що підставою для припинення виплати пенсії є сам факт роботи особи на посаді, яка дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», при цьому не має значення, чи набула особа таке право чи ні.
Також колегія суддів зазначає, що згідно до Закону України від 24.12.2015 №911 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" обмеження щодо виплати пенсії особам у період служби в органах місцевого самоврядування не підпадають до переліку який зазначений в цьому законі. Позивач звільнений з військової служби як ветеран військової служби, а не ветеран війни. До переліку підпадають - ветерани війни, інваліди війни, учасники бойових дій. учасники війни, члени сімей померлих під час проходження служби. Ветеранів військової служби в переліку Закону немає.
Таким чином, підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо припинення пенсії позивачу колегія суддів не вбачає.
В судовому засіданні суду апеляційної інстанції позивач по справі вказував на протиправність дій Кабінету Міністрів України щодо обмеження його права на пенсійне забезпечення.
Колегія суддів звертає увагу на те, що позивач може звернутися до суду з адміністративним позовом до Кабінету Міністрів України з відповідними вимогами, у той же час колегія суддів наголошує, що відповідач- пенсійний орган не несе відповідальності за неприйняття будь-яких нормативних актів органів виконавчої влади та виконує свої обов'язки на підставі діючого законодавства України.
Судом першої інстанції не надано оцінки даним обставинам, що призвело до невідповідності висновків суду обставинам справи.
Отже, оскільки судом першої інстанції при вирішенні справи порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, судова колегія, діючи в межах доводів апеляційної скарги, з урахуванням ст.ст.11,162 КАС України та на підставі п.4 ч.1 ст.202 КАС України, вважає, що постановлене рішення підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 202, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів , -
Апеляційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити.
Постанову Малиновського районного суду м.Одеси від 12 липня 2016 року - скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області про зобовязання поновити виплату пенсії,- відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі
Повний текст виготовлено 01 червня 2017 року.
Суддя доповідач: Потапчук В.О.
Суддя: Шеметенко Л.П.
Суддя: Семенюк Г.В.