Постанова від 31.05.2017 по справі 164/9/17,2-а/164/41/2017

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2017 рокуЛьвів№ 876/2501/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,

суддів Гудима Л.Я., Коваля Р.Й.

за участі секретаря судового засідання Федак С.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області на постанову Маневицького районного суду Волинської області від 30 січня 2017 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про зобов'язання вчинити дії на захист порушених прав,-

ВСТАНОВИВ:

04.01.2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області (далі -УПФ, ПФУ відповідно) в якому просила:

визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі щодо відмови у видачі довідки про складові заробітної плати для перерахунку пенсії та відмови в проведенні перерахунку пенсії державного службовця в розмірі 88%, у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи, згідно Закону України «Про державну службу» №3723-XII (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії (22.10.2007р.)) з урахуванням підвищення заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» неправомірними;

зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі видати довідку про складові заробітної плати для перерахунку пенсії згідно Закону України «Про державну службу» №3723-XII (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) з урахуванням підвищення заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу з 01.12.2015 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» з врахуванням п.п. 2 п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» ( в редакції, що була чинна на дату призначення пенсії);

зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі провести мені перерахунок та виплату пенсії, призначеної в розмірі 88% заробітної плати державного службовця згідно Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) з урахуванням підвищення заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу, з 16.06.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Постановою Маневицького районного суду від 30 січня 2017 року позов задоволено частково. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області щодо відмови у видачі довідки ОСОБА_1 про складові заробітної плати для перерахунку пенсії та відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії державного службовця в розмірі 88%, у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи, згідно Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії (22.10.2007)) з урахуванням підвищення заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» -неправомірними.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області видати довідку ОСОБА_1 про складові заробітної плати для перерахунку пенсії згідно Закону України «Про державну службу» №3723-XII (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) з урахуванням підвищення заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу з 01.12.2015 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» з врахуванням п.п. 2 п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» ( в редакції, що була чинна на дату призначення пенсії).

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, призначеної в розмірі 88% заробітної плати державного службовця згідно Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) з урахуванням підвищення заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу, з 01.12.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Не погодившись із ухваленим рішенням, його оскаржив відповідач, просить скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. У поданій апеляційній скарзі покликається на те, що на час звернення позивача до УПФ із заявою про перерахунок пенсії, діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів ПФУ щодо перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону №3723-XII.

В судове засідання сторони не з'явились, хоча були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи у суді, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційну скаргу потрібно задовольнити з таких міркувань.

Задовольняючи частково позов суд першої інстанції виходив із того, що оскільки на час звернення позивача до УПФ про перерахунок пенсії не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, то в даному випадку слід застосовувати норми закону, які діяли на момент призначення позивачці пенсії.

Такі висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи та є помилковими з таких міркувань.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач з 22.10.2007 перебуває на обліку в УПФ, як одержувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 3723-XII.

Страховий стаж на посаді державного службовця становить понад 18 років. Загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку - 88%.

08.12.2016 позивач звернулася до відповідача із заявою в якій просила останнього видати їй довідку про складові заробітної плати працюючого державного службовця для перерахунку пенсії. Листом УПФ повідомило позивача, що на час подання нею зазначеної вище заяви чинним законодавством не передбачено перерахунків пенсій пенсіонерам з категорії державних службовців, в тому числі призначених згідно Закону №3723-XII, а Постановою №1013 скасовано п.4 Постанови №865 виходячи з цього в органів ПФУ відсутні законні підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій, який був передбачений ст.37-1 Закону №3723-XII (а.с.16).

16.12.2016 року позивач повторно звернулася до УПФ із заявою про видачу їй довідки для перерахунку пенсії, а також просила здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням, що відбулося 01.12.2015року посадових окладів працюючих державних службовців відповідно до Постанови №1013 (а.с.19).

Проте, 27.12.2016 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у видачі довідки та проведенні перерахунку пенсії державного службовця (а.с.22-23).

Не погоджуючись із такою відмовою відповідача позивач звернулася до суду із цим позовом.

Відповідно до ст.37 Закону №3723-XII (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Статтею 37-1 Закону №3723-ХІІ передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також, у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Зазначеною нормою ст.37-1 було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Пунктом 4 Постанови № 865 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом №3723-ХІІ, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Відповідно до п.5 Постанови №865 перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Однак, в наступному законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.

Законом України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2015, ст.37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Тобто, починаючи з 01.01.2015 змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій, як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в ст.37-1 Закону №3723-ХІІ (в редакції Закону №76-VIII), а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано КМУ.

Відповідно до п.5 «Прикінцевих положень» Закону України від 02.03.2015 року №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону №3723-ХІІ та Законів України «Про прокуратуру» «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

На виконання вимог вказаних законів п.2 Постанови №1013 до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено п.4, а п.5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Міністерством соціальної політики».

На час звернення позивачки із заявою про перерахунок пенсії КМУ не визначено іншого порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Постановою №1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено можливості чи механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

Крім того, у відповідності до ст.90 Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу», який набрав чинності з 01.05.2016 та діяв на момент звернення позивачки до відповідача за перерахунком, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким не передбачено перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою.

Що ж до вимоги позивача про видачу довідки про заробітну плату, необхідно зазначити таке.

Постановою КМУ від 14.09.2016 року №662 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджено порядок призначення пенсій деяким категоріям громадян та визнано такою, що втратила чинність Постанову КМУ №865. Право державних службовців на перерахунок призначеної пенсії вказаною постановою не визначено.

Тобто, станом на 01.05.2016, так і на момент звернення позивача за перерахунком пенсії та видачі довідки про її перерахунок, не було передбачено ні можливості, ні механізму перерахунку пенсій державного службовця у зв'язку із змінами розміру заробітної плати.

За таких обставин, відповідач правомірно відмовив позивачці у перерахунку пенсії та наданні довідки для її перерахунку.

Крім того, така відмова не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 09 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються і на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року.

З огляду на вищевказане, апеляційний суд вважає, що доводи апеляційної скарги являються суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.

Такі обставини є безсумнівною підставою для скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні позову, з наведених вище підстав.

Керуючись ч. 3 ст. 160, статтями 41, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області задовольнити.

Постанову Маневицького районного суду Волинської області від 30 січня 2017 року у справі № 164/9/17 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про зобов'язання вчинити дії на захист порушених прав - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя Н. М. Судова-Хомюк

судді Л. Я. Гудим

Р. Й. Коваль

Повний текст судового рішення

виготовлено 06.06.2017 року.