30 травня 2017 року Справа № 876/5290/17
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Гулида Р.М., Кузьмича С.М.
при секретарі судового засідання: Дутка І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Департаменту соціальної політики Луцької міської ради на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 27.03.2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, стягнення щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій,-
У листопаді 2016 року позивач звернувся до суду з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, в якому, просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування йому щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня в розмірі, встановленому статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " за 2016 рік та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити йому щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що він є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для учасників бойових дій. Зокрема, позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги до 5 травня в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком. Однак, вказана допомога йому виплачена у значно меншому розмірі, між передбачено законом.
Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 27.03.2017 року вказаний позов задоволено. Визнано бездіяльність Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 до 05 травня в 2016 році разової грошової допомоги в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком протиправною. Зобов'язано Департамент соціальної політики Луцької міської ради здійснити перерахунок, нарахувати і виплатити 4730 (чотири тисячі сімсот тридцять) грн. щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2016 році учаснику бойових дій ОСОБА_1 відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, виходячи із ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених коштів.
Постанову суду першої інстанції оскаржив Департамент соціальної політики Луцької міської ради. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 має статус ветерана війни - учасника бойових дій, що підтверджується копією посвідчення від 08 квітня 2015 року серія НОМЕР_1.
05.10.2016 року позивач звернувся до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради з письмовою заявою, у якій просив перерахувати та виплатити йому недоплачену суму грошової допомоги
Згідно з листом № С-1837/060/20-11 від 27.10.2016 року Департаментом соціальної політики Луцької міської ради нараховано позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 141" Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " і " Про жертви нацистських переслідувань " в розмірі 920 грн.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що дії Департаментом соціальної політики Луцької міської ради щодо нарахування позивачу щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня відповідно до Постанови № 141 є протиправними, оскільки нарахування такої допомоги повинно здійснюватись відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ".
Суд вважає, що такий висновок суду першої інстанції є помилковим, з огляду на наступне.
Відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Законом України " Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України " частину 5 статті 12 Закону України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " викладено в новій редакції, відповідно до якої щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 наведені норми визнані неконституційними.
Отже, починаючи з 22 травня 2008 року, відновлено дію частини 5 статті 12 Закону України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ", відповідно до якої розмір грошової допомоги учасникам бойових дій мав становити п'ять мінімальних пенсій за віком.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України " Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин " від 28 грудня 2014 року, яким розділ VI Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, згідно якого норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Постановою № 141 встановлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " і " Про жертви нацистських переслідувань ", здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії, у таких розмірах: учасникам бойових дій - 920 гривень.
Також необхідно зазначити, що згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, (у справі за конституційним поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII " Прикінцеві положення " Закону України " Про Державний бюджет України на 2011 рік " треба розуміти так, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.
У рішенні Конституційного суду України від 25 січня 2012 року №3-рп (у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України) вказано, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
В аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Таким чином, в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Відтак відповідач правомірно здійснив позивачу нарахування та виплату разової грошової допомоги до 5 травня у 2016 році в розмірі визначеному Постановою № 141.
Отже, висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову є помилковим.
Враховуючи викладене, оцінивши зібрані докази у сукупності, судова колегія приходить до переконання, що доводи апеляційної скарги Департаменту соціальної політики Луцької міської ради являються підставними і обґрунтованими.
Керуючись ст. ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Департаменту соціальної політики Луцької міської ради задоволити. Постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 27.03.2017 року у справі №161/15162/16-а - скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
На постанову протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В. Улицький
Судді: Р. Гулид
С. Кузьмич
Повний текст постанови виготовлено та підписано 31.05.2017 року