Постанова від 30.05.2017 по справі 263/2353/17

Справа № 263/2353/17

Провадження № 2-а/263/319/2017

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.05.2017 року м. Маріуполь

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого судді Скрипниченко Т.І.,

при секретарі Диміч Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1звернулась до суду з указаним позовом, в якому просить визнати бездіяльність неправомірною та зобов'язати Управління пенсійного фонду України Жовтневому районі міста Маріуполя Донецькій області на підставі Закону України «Про індексацік грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів бюджету Пенсійного Фонду України: з 17.08.2016 року провести перерахунок фіксованої сумі індексації, виходячи з базового місяця листопад 2013 року та індексу споживчих цін за період з грудня 2013 року, та нарахувати й виплатити ОСОБА_1 суми індексації пенсі наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року з урахуванням перерахованої фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця листопад 2013року та індексу споживчих цін за період з грудня 2013 року з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімумі для осіб, які втратили працездатність.

На обґрунтування вимог позову ОСОБА_1посилається на те, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Жовтневому району м.Маріуполя та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач не працює, пенсія нараховується йому без доплати до прожиткового мінімуму.04.11.2016р. позивач звернувся з заявою до УПФУ в Жовтневому району м.Маріуполя щодо нарахування індексації пенсії.Згідно листа Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя від 18.11.2016 року міститься наступне: «З 01.09.2015 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено вересень 2015 року. Сума індексації пенсії з 01.09.2015 року зафіксована в розмірі 117,10грн. З 01.05.2016 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії. внаслідок чого базовим місяцем встановлено травень 2015 року. Сума індексації пенсії з 0'..05.2016 року зафіксована в розмірі 103,66грн. До цієї відповіді було долучено, зокрема довідку про базові місяця, згідно із якою базовими місяцями є, зокрема: листопад 2013 року, березень 2014р., вересень 2015року, травень 2016 року. Так, відповідач правильно визначив наступні базові місяці (місяці підвищення пенсії): листопад 2013 року, березень 2014р., вересень 2015року, травень 2016 року.Проте позивач не може погодитися з такими розрахунками. Так. згідно із листами Департаменту пенсійного забезпечення ПФУ від 18.03.2016 року № 1834/Т-11, “ 03.2016 року № 1832/К-11, 17.03.2016 року № 1833/К-11 підтверджується наступне:індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції, яка діяла до 31.12.2015 року), та 103 відсотка з 01.01.2016 року;бюджетом Пенсійного фонду України на 2014 рік та бюджетом Пенсійного фонду України на 201 5 рік обсяги витрат на проведення індексації пенсії відповідно до норм чинного законодавства заплановано з розрахунку перевищення 101 % порогу індексу споживчих цін, а з 01.12.2016 р. - 103 %. Отже, ці листи Департаменту підтверджує обґрунтованість та правомірність вимог позивача по проведенню індексації його пенсії наростаючим підсумком, так як за цей період індекс інфляції кожного місяця перевищує 101 відсоток, що було оприлюднено в газетах «Урядовий кур'єр».Відповідач не збільшував розмір пенсії за рахунок індексацій них сум наростаючим підсумком. Попри те, що за даними Державного комітету статистки індекс споживчих цін перевищував 101 відсоток, тому звернувся до суду з даним позовом.

Позивач ОСОБА_1 та представник позивача у судове засідання не прибули. Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі та участі позивача, позовні вимоги викладені в позовній заяві підтримує та просить їх задовольнити у повному обсязі. Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, наполягав на відмові в їх задоволенні з підстав, викладених у поданих запереченнях на позовні вимоги.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України не здійснювалося.

Суд, вирішуючи питання, передбачені ст. ст. 11, 161 КАС України, виходить з такого.

Відповідно до вимог статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про отримання даних щодо проведення індексації його пенсії.

Відповідач листом від 18.11.2016 року №34859/03 повідомив позивача, що розмір його пенсії розрахований згідно з Законом України «Про індексацію грошових доходів населення». На 31.08.2015 до пенсії сплачувалась індексація у розмірі 147,10 грн. З 01.09.2015 проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено вересень 2015 р. З 01.09.201 р. сума індексації пенсії зафіксована в розмірі 117,10 грн. З 01.05.2016 проведено індивідуально - масових перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено травень 2016 року. З 01.05.201 сума індексації пенсії зафіксовано в новому розмірі 103,66 грн.

Позивач вважає, що внаслідок бездіяльності відповідача щодо не проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) листопад 2013 року та індексу споживчих цін за період з грудня 2013 року з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, значно зменшено пенсію позивача, що суперечить чинному законодавству.

Суд не погоджується з доводами позивача, вважає їх необґрунтованим та такими, що не відповідають фактичним обставинам справи з урахуванням наступного.

Спірним у справі є протиправність (правомірність) дій пенсійного органу щодо визначення фіксованої суми індексації в заниженому розмірі та протиправність (правомірність) бездіяльності щодо необчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком і, як наслідок, зобов'язання провести нарахування та виплату сум індексації в належному розмірі.

Оцінюючи спірні відносини, суд виходить з того, що відповідно до статті 2 Закону України від 03липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Згідно зі статтею 3 Закону № 1282-ХІІ індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції закону з 01 січня 2016 року 103 відсотка). Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до частини 6 статті 5 Закону № 1282-ХІІ (зі змінами, внесеними Законом від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, редакція діє з 01 січня 2015 року), проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17 березня 2003 року № 1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).

Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Частина 6 статті 5 Закону № 1282-ХІІ кореспондується з останнім абзацом пункту 6 Порядку.

З огляду на викладене, суд зазначає, що пенсія, яку отримує позивач, є об'єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив встановлений поріг індексації, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Проте, аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що реалізація права на проведення індексації доходів населення поставлена в залежність від фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28 грудня 2014 року № 80-VIII (далі Закон № 80-VIII) передбачено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.

Бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України. Виключно Законом України про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Конституцією України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2016 року № 190 затверджений бюджет Пенсійного фонду України на 2016 рік, яким не передбачено видатки на проведення індексації грошових доходів населення, що унеможливило проведення управлінням Пенсійного фонду індексації пенсії позивача з 01 грудня 2016 року та виключає протиправну бездіяльність пенсійного органу.

Отже, проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Діючі на сьогоднішній час обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку.

Відповідно до п. 6 Порядку № 1078, який застосовується з 01 грудня 2015 року, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач при проведенні індексації пенсії позивача діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на викладене, слід дійти висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 9, 11, 17, 70, 72, 88, 94, 99, 158-163, 167, 183-2, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області протягом десяти днів від дня отримання її копії.

Суддя: