Ухвала від 15.05.2017 по справі 522/11265/16-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА

15 травня 2017 року м.Київ К/800/16392/17

Суддя Вищого адміністративного суду України Голяшкін О.В., перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням всіх видів складових грошового забезпечення, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2016 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив:

- визнати противоправним дії відповідача щодо не вчинення дій подальшого підвищення позивачу пенсії, шляхом здійснення її перерахунку з 30 березня 2016 року, в тому числі донарахованих сум за минулий час, з 01 квітня 2015 року з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається пенсія, грошової допомоги для оздоровлення у загальному розмірі 12597,20 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8647 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 84382,20 грн., святкової премії у загальному розмірі 4561,20 грн., індексації грошового забезпечення у загальному розмірі 11310,51 грн.;

- визнати противоправними дії відповідача щодо не вчинення дій з виплати позивачу пенсії після її перерахунку, в тому числі донарахованих сум за минулий час, з 01 квітня 2015 року з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається пенсія, грошової допомоги для оздоровлення у загальному розмірі 12597,20 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8647 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 84382,20 грн., святкової премії у загальному розмірі 4561,20 грн., індексації грошового забезпечення у загальному розмірі 11310,51 грн.;

- зобов'язати відповідача вчинити дії подальшого підвищення позивачу пенсії, шляхом здійснення її перерахунку, в тому числі за минулий час, з 01 квітня 2015 року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається пенсія, грошової допомоги для оздоровлення у загальному розмірі 12597,20 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8647 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 84382,20 грн., святкової премії у загальному розмірі 4561,20 грн., індексації грошового забезпечення у загальному розмірі 11310,51 грн.;

- зобов'язати відповідача вчинити дії подальшого підвищення позивачу пенсії, шляхом здійснення її виплати після перерахунку, в тому числі донарахованих сум за минулий час, з 01 квітня 2015 року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається пенсія, грошової допомоги для оздоровлення у загальному розмірі 12597,20 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8647 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 84382,20 грн., святкової премії у загальному розмірі 4561,20 грн., індексації грошового забезпечення у загальному розмірі 11310,51 грн.

Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 05 жовтня 2016 року в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково; постанову Приморського районного суду м.Одеси від 05 жовтня 2016 року скасовано; ухвалено нову постанову; адміністративний позов задоволено частково; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01 квітня 2015 року перерахунок розміру пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , врахувавши, при розрахунку розміру пенсії по інвалідності, до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошову допомогу на оздоровлення у загальному розмірі 12597,20 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі 8647 грн., святкову премію у загальному розмірі 4561,20 грн., індексацію грошового забезпечення у загальному розмірі 11310,51 грн., які зазначені в довідці Одеського обласного військового комісаріату від 01 березня 2016 року №151; зобов'язано відповідача після проведення перерахунку розміру пенсії по інвалідності, виплатити позивачу різницю між виплаченою пенсією та перерахованою, починаючи з 01 квітня 2015 року.

Не погоджуючись з рішенням апеляційного суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року та залишити в силі постанову Приморського районного суду м.Одеси від 05 жовтня 2016 року.

Відповідно до п.5 ч.5 ст.214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.

Згідно положень вказаної норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).

Зі змісту рішень судів першої та апеляційної інстанцій вбачається, що ОСОБА_1 має статус інваліда війни 2 групи, з 01 липня 2012 року отримує пенсію по інвалідності за п.«а» ч.1 ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

30 березня 2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Листом від 13 квітня 2016 року за № 418/Б-11 відповідач відмовив позивачу у задоволенні його заяви, з посиланням на те, що при обчислені розміру пенсії враховуються суми грошового забезпечення з яких до 01 січня 2011 року сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у порядку встановленому КМУ, враховуючи тільки ти види грошового забезпечення, які визначені в ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до яких не входять суми які заявник просить врахувати.

Відповідно до ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: а) інвалідам війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим інвалідам I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Питання визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсії врегульоване ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З 01 жовтня 2011 року ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладена в новій редакції та встановлювала, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, на час призначення позивачу пенсії по інвалідності (01 липня 2012 року), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При цьому, ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вказує на те, що пенсія за вислугу років обчислюються з розміру грошового забезпечення.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, визначає порядок призначення пенсії, а не структуру грошового забезпечення.

Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п.1.2. розділу І Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Також, в цьому пункті зазначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими званнями, додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців установлюються відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до абз.2 п.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про затвердження Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби які звільняються із служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Пунктом 14 Постанови Кабінету Міністрів України №393 встановлено, що одноразова та щорічна грошова допомога, передбачена пунктами 10 і 11 цієї постанови, виплачується Міністерством оборони, Міністерством надзвичайних ситуацій, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Державною податковою адміністрацією, Державною прикордонною службою, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною кримінально-виконавчою службою, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Державною інспекцією техногенної безпеки, Державною службою з надзвичайних ситуацій та Управлінням державної охорони за рахунок коштів, виділених у державному бюджеті для їх утримання.

Таким чином, грошова допомога при звільненні зі служби військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, святкова премія, є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які, у свою чергу, є складовими грошового забезпечення з яких обчислюється пенсія.

Крім того, відповідно до преамбули Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Частиною 1 ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Таким чином, індексація грошових доходів населення, стосовно зазначеного спору, фактично є підвищенням доходу оплати праці (грошового забезпечення) пропорційно росту цін.

Відповідно до абз.7 п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску» платниками єдиного внеску є підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб, зокрема як військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу;

Враховуючи викладене, отримані позивачем виплати під час проходження ним військової служби (грошова допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби; святкова премія; індексація оплати праці (грошового забезпечення) є складовими грошового забезпечення, а тому апеляційний суд дійшов вірного висновку про наявність підстав для їх включення під час розрахунку пенсії.

Обставини, зазначені скаржником у касаційній скарзі, досліджувалися та перевірялися судом апеляційної інстанції з наданням їм належної правової оцінки. Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваного судового рішення, касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми матеріального або процесуального права.

За таких обставин у відкритті касаційного провадження за даною касаційною скаргою слід відмовити.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.211, 213, п.5 ч.5 ст.214 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням всіх видів складових грошового забезпечення.

Додані до касаційної скарги матеріали повернути скаржнику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Голяшкін