15 травня 2017 року м.Київ К/800/16212/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Голяшкін О.В., перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 27 січня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання виплатити соціальну допомогу як інваліду та соціальну допомогу як представнику малозабезпеченої сім'ї, -
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, в якому просила визнати неправомірними дії щодо відмови у призначенні їй державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та інвалідам за період з 10 червня 2014 року по 19 грудня 2015 року, державної соціальної допомоги як представнику малозабезпеченої сім'ї за період з липня 2014 року по 19 грудня 2015 року; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити їй зазначені види соціальної допомоги за вказані періоди.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 27 січня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2017 року, в задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_1 звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить судові рішення скасувати, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Відповідно до п.5 ч.5 ст.214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
Згідно положень вказаної норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Зі змісту рішень судів першої та апеляційної інстанцій вбачається, що ОСОБА_1 є інвалідом першої групи, підгрупа «А» загального захворювання і за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК від 10 липня 2015 року серії АВ №0505621.
01 жовтня 2015 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради із заявою про призначення їй усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг №434865, в якій просила призначити їй державну соціальну допомогу особі, яка не має права на пенсію, та є інвалідом та державної соціальної допомоги як представнику малозабезпеченої сім'ї.
21 жовтня 2015 року відповідачем направлено позивачу повідомлення за №2855 про відмову в призначені державної соціальної допомоги як представнику малозабезпеченої сім'ї та державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, з посиланням на те, що в поданій декларації про доходи та майно відсутня інформація про доходи чоловіка заявниці.
24 грудня 2015 року позивач повторно звернулась до відповідача із заявою про призначення їй усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг.
Рішеннями Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення компенсації та про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 04 січня 2016 року ОСОБА_1 призначена державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам на період з 24 грудня 2015 року по 30 червня 2017 року та державна соціальна допомога як представнику малозабезпеченої сім'ї на період з 01 грудня 2015 року по 31 травня 2016 року щомісячно.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» державна соціальна допомога згідно із цим Законом призначається особі, яка: 1) досягла віку, встановленого статтею 1 цього Закону та не має права на пенсію відповідно до чинного законодавства або визнана інвалідом в установленому порядку; 2) не одержує пенсію або соціальні виплати, що призначаються для відшкодування шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я на виробництві, передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»; 3) є малозабезпеченою особою (крім інвалідів, зазначених у пункті 4 цієї частини); 4) є інвалідом І групи, середньомісячний сукупний дохід якого не перевищує 115 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Призначення і виплата державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, а також державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям врегульовано Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2005 року №261, та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 pоку №250.
Відповідно до п.9 Порядку №261 соціальна допомога призначається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у м.Києві і м.Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
Згідно п.10 Порядку №261 для призначення соціальної допомоги особам, які не мають право на пенсію, та інвалідам подаються такі документи: заява за формою, затвердженою наказом Мінпраці, при пред'явленні паспорта, трудової книжки та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера Єдиного державного реєстру фізичних осіб; декларація про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї) за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги, за формою, затвердженою наказом Мінпраці від 22 липня 2003 року № 204; копія рішення про встановлення опіки (у разі визнання особи недієздатною); копія посвідчення біженця або тимчасової посвідки на постійне проживання; довідка про склад сім'ї, видана уповноваженим органом за місцем постійного проживання, у тому числі органом місцевого самоврядування.
Частинами 1, 2 ст.5 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» визначено, що державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державна соціальна допомога на догляд призначаються з дня звернення за допомогою. Якщо звернення за допомогою відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення віку, встановленого статтею 1 цього Закону або встановлення інвалідності, допомога призначається з дня досягнення віку, встановленого статтею 1 цього Закону або визнання осіб інвалідами органами медико-соціальної експертизи.
Аналогічні положення викладено у п.11 Порядку №261, у якому зазначено, що днем звернення за призначенням соціальної допомоги вважається день прийняття органом праці та соціального захисту населення заяви з усіма необхідними документами.
У разі коли до заяви про призначення соціальної допомоги додано не всі необхідні документи, заявнику повідомляється, які документи необхідно додати. У разі подання решти документів не пізніше трьох місяців з дня і відправлення повідомлення про необхідність їх подання днем звернення вважається день прийняття або відправлення заяви про призначення соціальної допомоги.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї. До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також: діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та II груп або інвалідами І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом І групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IVрівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю).
Згідно ч.6 ст.4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Відповідно п.8 Порядку №250 у разі, коли до заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника сім'ї, які документи повинні бути подані додатково. Орган соціального захисту населення видає уповноваженому представнику сім'ї повідомлення про прийняття заяви та документів із зазначенням дати прийняття.
Враховуючи, що позивач в липні 2014 року із заявою про призначення державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, а також державної соціальної допомоги як представнику малозабезпеченої сім'ї до відповідача не зверталась, висновок судів попередніх інстанцій щодо відсутності правових підстав для призначення та виплати позивачу державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам за період з 10 червня 2014 року по 19 грудня 2015 року та державної соціальної допомоги як представнику малозабезпеченої сім'ї за період з липня 2014 року по 19 грудня 2015 року є вірним.
Обставини, зазначені скаржником у касаційній скарзі, досліджувалися та перевірялися судами попередніх інстанцій з наданням їм належної правової оцінки. Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми матеріального або процесуального права.
За таких обставин у відкритті касаційного провадження за даною касаційною скаргою слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.211, 213, п.5 ч.5 ст.214 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 27 січня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання виплатити соціальну допомогу як інваліду та соціальну допомогу як представнику малозабезпеченої сім'ї.
Додані до касаційної скарги матеріали повернути скаржнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Голяшкін