10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Липа В.А.
Суддя-доповідач:Шевчук С.М.
іменем України
"30" травня 2017 р. Справа № 806/619/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Бучик А.Ю.
Майора Г.І.,
за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,
сторін та їх представників: позивача ОСОБА_3, пред. відповідача Ковальчука А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" березня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Житомирської обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії ,
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 15 березня 2017 року визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_3 у прийомі документів для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та невнесення подання до Житомирської обласної державної адміністрації щодо визначення статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з видачею відповідного посвідчення.
Визнано протиправними дії Житомирської обласної державної адміністрації щодо відмови у визначенні ОСОБА_3 статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з видачею відповідного посвідчення.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації, переглянути звернення ОСОБА_3 та внести подання до Житомирської обласної державної адміністрації для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Зобов'язано Житомирську обласну державну адміністрацію переглянути звернення ОСОБА_3 щодо визначення статусу особи яка потерпіла від аварії на ЧАЕС 1 категорії та з урахуванням подання Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації визначити ОСОБА_3 статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із видачею відповідного посвідчення постраждалого від аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду в частині вимог, що були задоволені- скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Розглянувши та обговоривши доводи, наведені у апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду встановила наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи ОСОБА_3 є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 4 категорії (а.с.9).
З довідки Житомирської обласної МСЕК від18.04.2016 року вбачається, що позивачу встановлена 2 група інвалідності.
Експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 38 від 30.09.2016 року встановлено причинний зв'язок хвороби та інвалідності позивача, де зазначено, що захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Відповідно до довідки Медико-соціальної експертної комісії від 27.12.2016 року позивачу встановлено 2 групу інвалідності з 09.12.2016 р., захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Позивач звернувся до Житомирської обласної державної адміністрації та до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації з заявою про оформлення та видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 (а.с. 10,11).
Листом від 03.01.2017 р. №16 Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області повідомило про те, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» та Законом України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що м. Олевськ Житомирської області не відноситься до зони радіоактивного забруднення, а саме зони посиленого радіоекологічного контролю, а тому підстави для визначення статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видача відповідного посвідчення відсутні. (а.с.10).
Листом від 09.02.2017 р. №Є-331/10 Житомирська обласна державна адміністрація, розглянувши звернення ОСОБА_3 повідомила його про те, що оскільки на момент огляду 18.04.2016 р. діяв Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р., відповідно до якого позивач не має статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, адже зону радіоактивного забруднення виключено, то як наслідок не можуть застосовуватися норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.11).
Відмовляючи у встановленні позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, відповідач посилається на Закон України від 28.12.2014 № 76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», яким внесено зміни до Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 27.02.1991 № 791а-XII, зокрема, зону посиленого радіоекологічного контролю, в тому числі і населений пункт в якому проживала позивач, виключено з числа зон, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Колегія суддів критично оцінює такі висновки відповідача з огляду на таке.
Виключення із правового регулювання такої зони, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, як зона посиленого радіоекологічного контролю, мало наслідком лише скасування компенсацій та пільг особам, віднесеним до категорії 4, які були гарантовані державою до 01.01.2015р. В той же час, жодних змін у правовому регулюванні статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не відбулось.
Крім того, виключення законодавцем з 01.01.2015р. з правового поля зони посиленого радіоекологічного контролю не позбавляє особу статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4, оскільки наявність такого статусу пов'язана, зокрема, з фактом постійного проживання або постійної роботи чи постійного навчання на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови проживання або роботи чи постійного навчання станом на 1 січня 1993 року у цій зоні не менше чотирьох років, в той час як зона посиленого радіоекологічного контролю існувала до 01.01.2015р.
З огляду на викладене, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 зберігається за особою, якій він присвоєний, довічно, оскільки його отримання до 01.01.2015р. відбулось правомірно, а зміни, внесені до законодавства про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, жодним чином не вплинули на статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4, який було отримано до 01.01.2015р.
На момент звернення із заявою про надання посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії позивач мав статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 14 Закону №796, до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.
Статтею 12 Закону №796, передбачено, що причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
З матеріалів справи вбачається, що позивач дійсно проходив огляд в МСЕК 18.04.2016р., тобто, після набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VІІІ, але для вирішення питання про встановлення позивачу статусу потерпілого 1 категорії не має правового значення факт проходження позивачем огляду у МСЕК після 01.01.2015р., оскільки на момент проходження огляду МСЕК позивач мав статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, який зберігається у нього довічно, якщо не буде змінений на іншу категорію.
За таких обставин, Житомирська обласна державна адміністрація, протиправно повідомила позивача про відсутність правових підстав для визначення статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Аналогічна правова позиція викладена ВАСУ в ухвалі від 24.02.2017року по справі №К/800/3128/17.
Відтак, колегія суддів приходить до висновку про необхідність зобов'язання Житомирської обласної державної адміністрації переглянути звернення ОСОБА_3 щодо визначення статусу особи яка потерпіла від аварії на ЧАЕС 1 категорії.
Стосовно ж зобов'язання вказаного відповідача щодо визначення статусу особи яка потерпіла від аварії на ЧАЕС 1 категорії, то відповідно до п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою КМ України від 20 січня 1997 року №51, підставою для визначення Житомирською обласною державною адміністрацією статусу особи яка потерпіла від аварії на ЧАЕС 1 категорії та видачі відповідного посвідчення є - поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування з місцем проживання.
Згідно ст.1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.
Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Відповідно до вимог ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Як слідує з положень обумовленого законодавства, матеріалів справи та пояснень представника відповідача, внесення відповідного подання для визначення статусу особи яка потерпіла від аварії на ЧАЕС 1 категорії та видачі відповідного посвідчення здійснюється у даному населеному пункті - Олевською районною державною адміністрацією, до якої позивач в установленому порядку із заявою та документами не звертався.
Подання про визнання за позивачем статусу особи яка потерпіла від аварії на ЧАЕС 1 категорії та видачі відповідного посвідчення на адресу Житомирської обласної державної адміністрації не надходило.
За таких обставин, суд першої інстанції передчасно прийняв рішення про зобов'язання названого відповідача визначити для позивача статус особи яка потерпіла від аварії на ЧАЕС 1 категорії та видачу відповідного посвідчення.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції неправомірно зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області переглянути звернення позивача та внести подання до Житомирської обласної державної адміністрації для встановлення статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, оскільки вказані повноваження не відносяться до компетенції названого суб'єкта.
На підставі викладеного, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, а відтак, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова Житомирського окружного адміністративного суду від 15 березня 2017 року скасуванню та прийняття нового рішення про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області задовольнити частково, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" березня 2017 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Житомирської обласної державної адміністрації щодо відмови у визначенні ОСОБА_3 статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Зобов'язати Житомирську обласну державну адміністрацію переглянути звернення ОСОБА_3 щодо визначення статусу особи яка потерпіла від аварії на ЧАЕС 1 категорії.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: А.Ю.Бучик
Г.І. Майор
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Житомирська обласна державна адміністрація майдан ім. С.П.Корольова, 1,м.Житомир,10014 Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області вул.Привокзальна,5,м.Олевськ,Житомирська область,11002
4-третій особі: - ,