Справа № 127/27890/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Волошин С.В.
Суддя-доповідач: Мельник-Томенко Ж. М.
25 травня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Мельник-Томенко Ж. М.
суддів: Ватаманюка Р.В. Сторчака В. Ю. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 10 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про оскарження дій та зобов'язання вчинити певні дії,
У грудні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про оскарження дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 10 квітня 2017 року позов задоволено частково:
- визнано дії управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії неправомірними;
- зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці з 29.06.2016 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_2, з врахуванням заробітної плати за період з 18.10.1995 року по 13.01.1998 року, зазначеної в довідці №11/1507 від 01.07.2015 року виданій ТОВ "Газпром добыча Ямбург".
- позов в частині позовних вимог щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2, за період починаючи з 01.08.2015 року по 28.06.2016 року включно з врахуванням заробітної плати за період з 18.10.1995 року по 13.01.1998 року, зазначеної в довідці №11/1507 від 01.07.2015 року виданій ТОВ "Газпром добыча Ямбург" залишено без розгляду;
- в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.10.2016 року з урахуванням заробітної плати за період роботи в ВАТ "Тазовський річковий порт" з 16.05.2000 року по 06.02.2001 року, зазначеної в довідці №Л/744 від 02.09.2016 року виданої Муніципальним архівом відділу у справах архівів адміністрації Тазовського району - відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.
25 травня 2017 року представником відповідача до суду апеляційної інстанції подано заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
За таких обставин, а також враховуючи, що судом участь сторін в судовому засіданні не визнавалась обов'язковою, а клопотань від сторін про розгляд справи за їх участю не надходило, колегія суддів прийшла до висновку щодо можливості апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_2 з 29 квітня 2015 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Вінниця та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Однак, пенсію позивачу призначено без врахування періодів роботи в Російській Федерації з 18.10.1995 року по 13.01.1998 року та з 16.05.2000 року по 06.02.2001 року, що підтверджується протоколом №4932 від 17.04.2015 року.
Позивач, вважаючи таке рішення відповідача неправомірним, звернувся за захистом своїх прав до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в області пенсійного забезпечення, яка набула чинності 13 березня 1992 року, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають. Розмір пенсії переглядається відповідно до законодавства держави-учасниці Угоди за новим місцем проживання пенсіонера, а обчислення проводиться з заробітку за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.
Згідно із ст. 6 Угоди визначено, що для встановлення права на пенсію, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до вступу в силу цієї Угоди. Обчислення пенсії проводиться з заробітку за періоди роботи, який зараховується в трудовий стаж.
Розмір пенсії переглядається у відповідності із законодавством держави-учасниці Угоди по новому місці проживання пенсіонера з додержанням умов, передбачених пунктом 3 статті 6 даної Угоди.
Так, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно ст.40 вказаного Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до ст.41 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:
1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України;
3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.3 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
З записів трудової книжки ОСОБА_2 встановлено, що останній починаючи з 18.10.1995 року по 13.01.1998 року працював диспетчером в ГП "Ямбурггаздобыча" П "Ямбургснабкомплект" (район Крайнего Севера).
Для підтвердження відомостей, що містить трудова книжка, управлінням Пенсійного фонду України в місті Вінниці було направлено запит до Пенсійного фонду РФ щодо сприяння у витребуванні довідок про нарахування заробітної плати та проведення їх перевірки гр. ОСОБА_2 за періоди роботи, зокрема в ГП "Ямбурггаздобыча" П "Ямбургснабкомплект".
ООО "Газпром добыча Ямбург" (переадресація запитів) на адресу управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці направлено довідку №11/1507 від 01.07.2015 року про заробітну плату ОСОБА_2 за період з жовтня 1995 року по січень 1998 року. Крім розрахунку заробітної платиу довідці вказано, що заробітна плата зазначена без врахування районного коефіцієнту та північних надбавок, а також, що зі всіх сум, що включені у довідку були здійснені відповідні відрахування.
Через неясність для відповідача складових заробітної плати (врахування районного коефіцієнту, північної надбавки тощо) останнім неодноразово направлялись листи до УПФ РФ в м. Новому Уренгої Ямало-Ненецького автономного округу щодо перевірки вищезазначеної довідки первинним документам, у відповідь на які підприємством було надіслано особові рахунки, надані дві інші довідки про заробітну плату та її склад, перелік кодів оплати праці, які використовуються при обрахунку заробітку працівникам.
На підставі вищевикладеного, а також встановлені відомості з довідки наданої ООО "Газпром добыча Ямбург, колегія суддів погоджується із рішенням суду першої інстанції, що відповідач при перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_2 зобов'язаний був врахувати заробітну плату за період роботи з 18.10.1995 року по 13.01.1998 року в ГП "Ямбурггаздобыча" П "Ямбургснабкомплект", оскільки вказаний спірний період підтверджується записами в його трудовій книжці та довідкою №11/1507 від 01.07.2015 року.
Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З огляду на викладене, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, відповідно до ст. 200 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці залишити без задоволення, а постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 10 квітня 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий Мельник-Томенко Ж. М.
Судді Ватаманюк Р.В. Сторчак В. Ю.