Ухвала від 25.05.2017 по справі 727/2016/17

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 727/2016/17

Головуючий у 1-й інстанції: Семенко О.В.

Суддя-доповідач: Кузьмишин В.М.

25 травня 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Кузьмишина В.М.

суддів: Сушка О.О. Боровицького О. А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 06 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, третя особа на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити діі,

ВСТАНОВИВ:

в лютому 2017 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Шевченківського районного суду м. Чернівці з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - ГУ ПФУ, відповідач), третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - комісаріат) та просив суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті йому пенсії;

- зобов'язати здійснити перерахунок та виплату йому пенсії із застосуванням наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» у відповідності до посади «Старший викладач» 2-ої групи - військові навчальні заклади Збройних Сил України ІІІ-ІV рівнів акредитації, виходячи з розміру посадового окладу 1460 гривень, з урахуванням здійснених виплат, починаючи з 29 серпня 2008 року.

Постановою Шеченківського рійонного суду м. Чернівці від 6 квітня 2017 року позовні вимоги задоволено частково.

Не погоджуючись із судовим рішенням, ГУ ПФУ подало апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування своєї апеляційної скарги, відповідач послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права в частині неправильного з'ясування обставин, що мають значення для справи, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору по суті. У своїй заяві від 24.05.2017 апелянт просить Вінницький апеляційний адміністративний суд розглядати справу без його участі.

Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України у разі відсутності клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участі, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження на основі доданих доказів та за наявними у справі матеріалами.

Виходячи з вищевикладеного та беручи до уваги відсутність згаданих клопотань, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у матеріалах справи письмовими доказами, надавши їм оцінку, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 05.08.2006 № 293 підполковника ОСОБА_1 , старшого викладача кафедри військової підготовки Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича звільнено з військової служби у запас за пунктом 67 підпункт "б" (за станом здоров'я), з правом носіння військової форми одягу.

Наказом завідувача кафедри військової підготовки Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича від 15.09.2006 № 79 у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України позивача з 15 вересня 2006 року виключено із списків особового складу кафедри і направлено для зарахування на військовий облік до Чернівецького МВК Чернівецької області. Згідно з довідкою ГУ ПФУ від 07.11.2016 позивачу з 16 вересня 2006 року призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з розрахунку посадового окладу в розмірі 1200 грн.

На звернення позивача, листами Департаменту військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України та військового комісаріату йому роз'яснено, що грошове забезпечення визначається виходячи з посадового окладу в розмірі 1380-1460 грн. По усім змінам грошового забезпечення комісаріат надіслав необхідні довідки до ГУ ПФУ.

19 грудня 2016 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок його пенсії з 12 грудня 2013 року відповідно до наказу Міністерства оборони України від 27.11.2013 № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" з розрахунку посадового окладу в розмірі 1460 грн.

Однак, листом ГУ ПФУ від 03.01.2017 № 716/3-11 позивачу відмовлено в задоволенні його заяви про перерахунок пенсії.

Незгода позивача з такими діями ГУ ПФУ зумовили його звернення до адміністративного суду з позовними вимогами про визнання рішення відповідача протиправним та зобов'язання вчинити дії.

Задовольняючи позовні вимоги в частині, суд першої інстанції виходив з положень частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", частини другої статті 51 цього Закону, відповідно до яких, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та наказом Міністра оборони від 28.07.2008 № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», встановлено новий посадовий оклад за посадою, з якої позивача звільнено з військової служби в запас з призначенням пенсії військовослужбовця, то його пенсія підлягає перерахуванню, починаючи з 28.08.2016. У задоволенні іншої частини позовних вимог суд першої інстанції відмовив у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, та зазначає наступне.

Згідно з положеннями ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Отже, постанова суду першої інстанції переглядається в межах апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

Відповідно до частини 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст. 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з 01.01.2008 було підвищено рівень грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 3 вищевказаної Постанови були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців у розмірах згідно з додатками, а пунктом 5 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 за аналогічними посадами.

Пунктом 5 зазначеної Постанови № 1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою у відповідних випадках.

З огляду на вищевикладене та враховуючи, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністерству оборони України, визначати розміри посадових окладів, то наказ МО № 377 є підставою для перерахунку пенсії, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Варто підкреслити, що відповідно до наказу Міністра оборони України від 28 липня 2008 року №377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", наказу Міністерства оборони України від 27 листопада 2013 року №814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" посадовий оклад старшого викладача військового навчального закладу Збройних Сил України ІІІ-ІV рівнів акредитації визначений в розмірі 1380-1460 грн.

На виконання пункту 12 частини 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 № 1294, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України Міністром оборони України видано наказ від 28.07.2008 № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», яким встановлено новий посадовий оклад за посадою, з якої позивача звільнено з військової служби в запас з призначенням пенсії військовослужбовця.

Виходячи зі змісту частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови № 1294 та Наказу № 377, суд вважає, що оскільки Кабінет Міністрів України, у зазначеній вище постанові, делегував право визначати розміри посадових окладів, у тому числі і Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.

З огляду на вказане, дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії позивачу є необґрунтованими та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.

Доводи апеляційної скарги не спростовують вищевикладеного і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанцій при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини.

Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо задоволення позовних вимог частково, а тому постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін.

Відповідно до частини 1 статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 06 квітня 2017 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Головуючий Кузьмишин В.М.

Судді Сушко О.О. Боровицький О. А.