24 травня 2017 р.Справа № 537/1980/16-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Спаскіна О.А.
Суддів: Любчич Л.В. , Сіренко О.І.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача (ГУПФУ) Паська Т.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, ОСОБА_1 на постанову Крюківського районного суду м. Кременчука від 27.02.2017р. по справі № 537/1980/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області , Головного управління Національної поліції України в Полтавській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області третя особа Полтавська обласна організація професійної спілки атестованих працівників внутрішніх справ України
про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити пенсію за вислугою років,
Постановою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, Головного управління Національної поліції України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області третя особа Полтавська обласна організація професійної спілки атестованих працівників внутрішніх справ України про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити пенсію за вислугою років - задоволено частково.
Зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою правління пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року, необхідні документи щодо призначення ОСОБА_1 на підставі ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії за вислугою років.
В задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовлено.
Стягнуто з Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. сплаченого судового збору.
Головним управління Пенсійного фонду України в Полтавській, Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області та ОСОБА_1 подано апеляційні скарги, в яких, посилаючись на порушення судом першої інстанції при винесенні оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, скаржники просять суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позивач просить задовольнити її позовні вимоги в повному обсязі, а відповідачі - відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги ОСОБА_1, зазначає, що норми пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб» в редакції Закону №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, який діяв до 01 жовтня 2011 року встановлюють, що право на пенсію за вислугу років мають особи в разі досягнення ними вислуги на день звільнення зі служби 20 років і більше. 08 липня 2011 року підписано президентом Закон України №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Згідно з цим Законом протиправно на підставі розділу ІІ частини 6 неправомірно всупереч ст. 21-22,64 Конституції України було внесено зміни в ст.12 «а» «Умови призначення пенсії за вислугу років», Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб» в редакції Закону України №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року. Протиправні зміни набрали чинності 01 жовтня 2011 року. Вважає, що вказані зміни звузили її право на отримання в подальшому пенсії за вислугу років. Це означає, що на момент її звільнення для пенсії вона повинна мати вислугу 22 календарних років і більше - тоді буде призначена їй пенсія за вислугою років.
ГУПФУ в Полтавській області та УМВС в Полтавській області в обґрунтування вимог своїх апеляційних скарг вказують, що особам з числа колишніх співробітників органів внутрішніх справ призначається пенсія за вислугу років чи по інвалідності згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (№2262-ХІІ від 09.04.1992 року). Відповідно до ст. 12 п. «а» вказаного Закону України право на пенсію за вислугу років мають особи, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби після 1 жовтня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарні роки та 6 місяців і більше. Згідно наказу УМВС України в Полтавській області від 30.10.2015 року № 609 о/с вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення зі служби становить 20 років 02 місяці 14 днів, що не дає право на призначення їй пенсії за вислугу років. Відповідно до ст.12 п. «б» Закону України «Про пенсійне осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право на пенсію за вислугу років, з урахуванням загального трудового стажу мають право особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ у разі досягнення ними на день звільнення служби 45-річного віку, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ. Оскільки вона не досягла 45-ти річного віку на день звільнення зі служби, тому призначити їй пенсію за вислугу років з урахуванням загального трудового стажу немає правових підстав.
Позивач в судовому засіданні свою апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі, посилаючись на мотиви та доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Представник відповідача ГУПФУ в Полтавській області в судовому засіданні підтримав свою апеляційну скаргу та заперечував проти апеляційної скарги позивача.
Представники відповідачів УМВСУ в Полтавській області та ГУНПУ в Полтавській області в судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів апеляційних скарг відповідно до вимог ст.195 КАС України та керуючись ч.1 ст.41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 01.08.1996 року по 30.10.2015 року проходила службу на різних посадах в органах внутрішніх справ України.
Згідно свідоцтва про хворобу №523-С, виданого 22 жовтня 2015 року військово - лікарською комісією УМВС України в Полтавській області за розпорядженням УКЗ УМВС України в Полтавській області, встановлене захворювання ОСОБА_1 пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ та остання непридатна до військової служби в мирний час, обмежено придатна у воєнний час.
Відповідно до наказу №609о/с від 30.10.2015 року по особовому складу, згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ за п.64 «б» (у запас через хворобу) на підставі рапорту ОСОБА_1 від 23.10.2015 року, подання Кременчуцького МВ від 27.10.2015 року, свідоцтва про хворобу №523-С, видане 22.10.2015 року військово - лікарською комісією УМВС.
Вислуга років станом на 30.10.2015 року складає 20 років 02 місяці 14 днів. Безперервний стаж в ОВС становить 19 років 02 місяці 29 днів.
24 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з заявою про призначення пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Листом від 06.01.2016 року за вих..№259/К-03 Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повідомлено ОСОБА_1 про те що, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», особи звільнені з військової служби подають заяви для призначення пенсії через уповноважений орган. Однак на даний час на їх адресу не надходило жодного документу для призначення їй пенсії та рекомендовано звернутися до Головного управління Національної поліції України в Полтавській області.
26 січня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Національної поліції України в Полтавській області з заявою про оформлення пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Листом від 15.02.2016 року за вих..№К-18/115/12/02/03-2016 повідомлено ОСОБА_1 про те, що оскільки вона за рішенням ВЛК УМВС України від 22.10.2015 року була визнана непридатною до служби в мирний час, обмежено придатною у військовий та на підставі вказаного рішення звільнена зі служби у запас через хворобу, у разі визнання її інвалідом, їй буде оформлена пенсія за ст. 20 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
26 січня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до Управління МВС України в Полтавській області з заявою про оформлення пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Листом від 09.02.2016 року за вих..№29/К - 18 Управління МВС України в Полтавській області повідомило ОСОБА_1, що особам з числа колишніх співробітників органів внутрішніх справ призначається пенсія за вислугу років чи по інвалідності згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (№2262-ХІІ від 09.04.1992 року). Відповідно до ст. 12 п. «а» вказаного Закону України право на пенсію за вислугу років мають особи, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби після 1 жовтня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарні роки та 6 місяців і більше. Згідно наказу УМВС України в Полтавській області від 30.10.2015 року № 609 о/с вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення зі служби становить 20 років 02 місяці 14 днів, що не дає право на призначення їй пенсії за вислугу років. Відповідно до ст.12 п. «б» Закону України «Про пенсійне осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право на пенсію за вислугу років, з урахуванням загального трудового стажу мають право особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ у разі досягнення ними на день звільнення служби 45-річного віку, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ. Оскільки вона не досягла 45-ти річного віку на день звільнення зі служби, тому призначити їй пенсію за вислугу років з урахуванням загального трудового стажу немає правових підстав. Оскільки ОСОБА_1 за рішенням ВЛК від 22.10.2015 року була визнана непридатною до служби у мирний час: обмежено придатною у військовий, та на підставі вказаного рішення звільнена зі служби у запас через хворобу, у разі визнання її інвалідом, їй буде оформлено пенсію за ст.20 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Не погодившись з такими діями позивач звернулася до суду з цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги в частині зобов'язання Управління МВС України в Полтавській області подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області документи та інформацію, які необхідні для прийняття рішення щодо призначення пенсії позивачу за вислугою років, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості.
Відмовляючи в задоволенні решти позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в порядку передбаченому Законом, документи, щодо призначення пенсії ОСОБА_3 за вислугою років не подавались та відповідно Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області рішення щодо відмови позивачці у призначенні пенсії не приймалось.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з таких підстав.
Відповідно до п. «б» ст.1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби, зокрема особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України.
Згідно ст.10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Ст. 48 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.
Відповідно до п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою правління пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом ( 2262-12 ), подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Відповідно до наданих суду Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області наказів та положень, обов'язки щодо своєчасної підготовки і передачі до Головного управління Пенсійного фонду України пакету документів для призначення та перерахунку пенсій особам, звільнених з ОВС (відповідно до постанови Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1) покладено на відділ забезпечення соціальних виплат УФЗБО УМВС України в Полтавській області.
Відповідно до ст.49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
З аналізу вищевказаних норм чинного законодавства вбачається, що Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області та його структурні підрозділи, не наділені повноваженнями приймати рішення про призначення або відмову в призначенні пенсій особам, які звільнені з ОВС та на нього покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, тобто до органів Пенсійного фонду України, необхідних для призначення пенсії документів.
В свою чергу, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вирішення питання щодо призначення чи відмови у призначенні пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону є виключною компетенцією органів Пенсійного фонду України та вказані питання вирішуються органами Пенсійного фонду України шляхом прийняття відповідного рішення, яке приймається на підставі документів, які повинні подаватись уповноваженими структурними підрозділами Міністерств та інших органів, їх територіальних підрозділів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, а також те, що службовими особами Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області на підставі заяви ОСОБА_1, в порушення вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою правління пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року не були підготовлені та не були подані до Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області документи, які необхідні для вирішення питання щодо призначення пенсії ОСОБА_1, то останніми фактично допущено бездіяльність, а тому позовні вимоги щодо зобов'язання Управління МВС України в Полтавській області подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області документи та інформацію, які необхідні для прийняття рішення щодо призначення пенсії позивачу за вислугою років є законними та обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Оскільки до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в порядку передбаченому Законом, документи, щодо призначення пенсії ОСОБА_3 за вислугою років не подавались та відповідно Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області рішення щодо відмови позивачці у призначенні пенсії не приймалось, то у задоволенні інших позовних вимог позивача необхідно відмовити.
Виходячи з вище наведеного, суд апеляційної інстанції погоджується повністю із висновком суду першої інстанції, так як обставини справи встановлені правильно, докази досліджені вірно, відповідно рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, тому судове рішення не підлягає скасуванню, апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Крюківського районного суду м. Кременчука від 27.02.2017р. по справі № 537/1980/16-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Спаскін О.А.
Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Сіренко О.І.
Повний текст ухвали виготовлений 29.05.2017 р.