Ухвала від 23.05.2017 по справі 816/320/17

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2017 р.Справа № 816/320/17

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Григорова А.М.

Суддів: Тацій Л.В. , Подобайло З.Г.

за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 06.04.2017р. по справі № 816/320/17

за позовом ОСОБА_1

до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

02 березня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправною відмову Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 13 вересня 2016 року за №261/Т-17/2, щодо відмови у наданні довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року за №15-1 у зв'язку з підвищенням на 25% посадові оклади державних службовців відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів"; зобов'язання Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, з усіма складовими заробітної плати державного службовця, на посаді якого вона працювала до виходу на пенсію, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року за №15-1 у зв'язку з підвищенням на 25% посадові оклади державних службовців відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідачем протиправно та безпідставно відмовлено у видачі довідки про заробітну плату за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.04.2017 року адміністративний позов - задоволено . Визнано протиправною відмову Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 13 вересня 2016 року за №261/Т-17/2 у наданні довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року за №15-1 у зв'язку з підвищенням на 25% посадові оклади державних службовців відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів". Зобов'язано Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року за №15-1 у зв'язку з підвищенням на 25% посадові оклади державних службовців відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".

Не погодившись з рішення суду першої інстанції Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області подало апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом першої інстанції при винесенні рішення було порушено норми матеріального права, які полягають у наступному. ОСОБА_1 призначено пенсію державного службовця з 24.04.2013 року. Постановою Кабінету Міністрів України " Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правоих актів" № 1013 від 09.12.2015, яка набула чинності 15.12.2015 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31.05.2000 року (надалі - Постанова № 865), а саме:

- виключено норму про перерахунок пенсій державним службовцям (п 4 Постанови № 865);

- абзац перший пункту 5 Постанови № 865 викладено у наступній редакції:

"5. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".

Вказують, що постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016 року, яка набрала чинності 23.09.2016 року, постанову Кабінету Міністрів України № 865 визнано такою, що втратила чинність. З 01.05.2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу " № 889-VIII від 10.12.2015 року (надалі Закон № 889-УІІІ). Закон України "Про державну службу" № 3723- XII від 16.12.1993 року (надалі Закон № 3723- XII) втратив чинність, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-УІП. Вищезгаданими пунктами розділу XII "Прикінцеві та перехідних положення" Закону № 889-УІІІ надано право, за дотримання визначених цими пунктами умов, на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закон № 3 723-XII. Законом № 889-УІІІ перерахунки раніше призначених пенсій згідно Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року не передбачено. Вказують, що постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року, яка набула чинності 18.10.2013 року, затверджено форм довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". Вказують, що затвердженої форми довідки про складові заробітної плати, яка подається для перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України "Про державну службу", вищезгадана постанова не містить. Форму вищевказаної довідки, згідно із змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України № 15-2 від 04.07.2016 року, виключено. Постановою правління Пенсійного фонду України № 1-3 від 17.01.2017 року "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсій державним службовцям", яка набула чинності 24.03.2017 року, постанову правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року визнано такою, що втратила чинність. Зазначають, що форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для перерахунку пенсії, вищезгаданою постановою не передбачена. 23.08.2016 року ОСОБА_1 звернулась до управління з заявою про видачу довідки про заробітну плату за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року. Дана заява розглянута відповідно до Закону України «Про звернення громадян». З огляду на викладене, правові підстави для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії державного службовця відсутні. Вказують, що під час розгляду справи судом першої інстанції не повно та не всебічно з'ясовано всі обставини справи, що призвело до винесення рішення, яким задоволено незаконні та необґрунтовані вимоги ОСОБА_1 Просять скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 06.04.2017р. по справі № 816/320/17 та постановити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову повному обсязі.

Позивач в судовому засіданні подала письмові заперечення, проти апеляційної скарги заперечувала, просила залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Відповідач в судове засідання не з'явився був повідомлений заздалегідь та належним чином, надіслав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника управління.

У відповідності до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, доводи позивача по справі, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що 07 травня 2013 року наказом управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві №14-ос (а.с. 42) звільнено ОСОБА_1, начальника відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та контролю за використанням коштів - головного бухгалтера, відповідно до статті 38 КЗпП України, за власним бажанням в зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності як державному службовцю.

23 серпня 2016 року позивач звернулася до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою в якій просила надати довідку про заробітну плату за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця (а.с. 11).

Листом за вих. №261/Т-17/2 від 13 вересня 2016 року Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області повідомило ОСОБА_1, що з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" №889-VIII від 10 грудня 2015 року, яким перерахунки раніше призначених пенсій не передбачено (а.с. 12).

Позивач не погоджуючись із відмовою у видачі довідки звернувся до суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд дійшов до наступних висновків.

Статтею 22 та частиною першою статті 92 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, була затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах N 2а-8893/12/2670, N 2а-4753/09/2670".

Даною формою встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії, така довідка видається для перерахунку пенсії у разі підвищення посадових окладів працюючих державних службовців, як вбачається із назви самої довідки.

Суд звертає увагу на те, що форму вказаної довідки виключено згідно із змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року №15-2.

Однак, як зазначено в пункті 3 цієї постанови правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року №15-2, вказана постанова набирає чинності з дня її офіційного опублікування. При цьому офіційне опублікування вказаної постанови Пенсійного фонду України мало місце в Офіційному віснику України 2016, №67 (02 вересня 2016 року).

Тобто, форма довідки, з приводу якої мало місце звернення позивача, виключена лише з 02 вересня 2016 року, і на час звернення позивача (23 серпня 2016 року) вона була чинною.

Отже, колегія суддів зазначає, що відповідач на день звернення позивача зобов'язаний був видати останньому довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1.

Таким чином, виходячи з вищезазначеного та дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 звернулася до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області зобов'язання скласти відповідну довідку про розмір грошового забезпечення підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи наведене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач на день звернення позивача зобов'язаний був видати останньому довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1.

Щодо доводів апеляційної скарги про те, що перерахунок пенсії діючим законодавством не передбачений та втратив чинність відповідно до Закону України " Про державну службу" від 10.12.2015 року, колегія суддів зазначає наступне.

Предметом даного спору не є право позивача на перерахунок пенсії. Оскільки на момент звернення позивача до органу пенсійного фонду діяла Постанова правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1, у відповідача, ще був обов'язок видати відповідну довідку.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 06.04.2017 року по справі № 816/320/17 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 06.04.2017р. по справі № 816/320/17 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Григоров А.М.

Судді(підпис) (підпис) Тацій Л.В. Подобайло З.Г.

Повний текст ухвали виготовлений 29.05.2017 р.